Zmiana i utrata pracy

Rynek pracodawcy - co to oznacza dla pracowników?

26 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Rynek pracodawcy - co to oznacza dla pracowników?
Młodzi Polacy podejmujący obecnie pracę stoją przed nie lada wyzwaniem. Optymizmem może jednak napawać fakt, iż pozycja pracowników wciąż jest wysoka i to firmy muszą nierzadko zabiegać o przyciągnięcie uwagi kandydatów. Nie znaczy to jednak, że sytuacja ta się utrzyma. Można wyróżnić dwa rodzaje rynków – rynek pracodawcy i rynek pracownika. Co to oznacza w praktyce?

 

Zobacz także artykuł: Zrobię to później… Prokrastynacja zabija pracownika?

Czym jest rynek pracodawcy?

W tym miejscu warto najpierw przytoczyć definicję rynku pracy. Jak już wspomniano, można wyróżnić rynki pracownika i pracodawcy. Zadaniem rynku pracy jest zapewnienie równowagi popytu i podaży na pracęPopyt na pracę oznacza zapotrzebowanie na pracę i wiąże się z liczbą osób, które pracodawcy chcą zatrudnić. Definicja podaży pracy mówi o tym, że jest to ogół osób pracujących bądź poszukujących pracyRynek pracodawcy oznacza sytuację, w której liczba osób poszukujących pracy jest większa niż liczba pracodawców poszukujących pracowników. Ma ona również związek z wysokim poziomem bezrobocia. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa mogą dyktować warunki zatrudnienia i przebierać wśród kandydatów.

Na czym polega rynek pracodawcy?

Równowaga na rynku pracy jest najlepszą sytuacją z gospodarczego punktu widzenia. Jeśli jednak szala przechyla się na stronę większej podaży na rynku pracy, mowa o rynku pracodawcy. Wówczas przedsiębiorstwa stosują zaostrzone kryteria, jeśli chodzi o odsiewanie kandydatów. Pracodawcy stają się wymagający, oczekują od potencjalnych pracowników wysokich kwalifikacji, bardzo rozwiniętych umiejętności, doświadczenia oraz dyspozycyjności. Nie są to jedyne czynniki, którymi kierują się podczas wyboru konkretnego kandydata na dane stanowisko. Firma może oczekiwać też od osoby aplikującej dodatkowych atutów w postaci kompetencji miękkich, znajomości różnych języków, a także umiejętności wykraczających poza daną branżę. Dla pracodawcy sytuacja ta oznacza też krótszy, łatwiejszy i mniej kosztowny proces rekrutacji. Kandydaci muszą konkurować ze sobą i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Nie mogą wybierać spośród wielu interesujących ich ofert, dlatego istnieje większa szansa, że przystaną na mniej odpowiadające im warunki.

Szukasz pracy?

Senior Konsultant ds. CIT/ulgi podatkowe

SMART-HR

  • Wrocław
  • 10 000-15 000 zł / mc
Dodana

Senior Konsultant ds. CIT/ulgi podatkowe

SMART-HR

  • Opole
  • 10 000-15 000 zł / mc
Dodana

Senior Konsultant ds. CIT/ulgi podatkowe

SMART-HR

  • Łódź
  • 10 000-15 000 zł / mc
Dodana

Senior Konsultant ds. CIT/ulgi podatkowe

SMART-HR

  • Gorzów Wielkopolski
  • 10 000-15 000 zł / mc
Dodana

Senior Konsultant ds. CIT/ulgi podatkowe

SMART-HR

  • Warszawa
  • 10 000-15 000 zł / mc
Dodana

Co to oznacza dla pracownika?

Gdy równowaga na rynku pracy nie jest zachowana i ma się do czynienia z rynkiem pracodawcy, pracownik musi liczyć się z trudnościami w znalezieniu dobrego zatrudnienia. Ilość ofert pracy jest znacznie ograniczona, a dostępne są na ogół te, które nie do końca odpowiadają kompetencjom i wykształceniu danej osoby. Musi ona iść na spore kompromisy, wciąż podnosić kwalifikacje i nabywać nowe umiejętności, a mimo tego nie może być pewna, że znajdzie zatrudnienie. W związku z tym rośnie poziom bezrobocia, nawet osoby o wykształceniu kierunkowym, na które pracowały wiele lat, mogą nie zostać zatrudnione na wymarzonym stanowisku. Ponadto zwiększona podaż na rynku pracy prowadzi nierzadko do nadużyć ze strony pracodawców – można wręcz powiedzieć, że pracownicy bywają wykorzystywani. Nawet jeśli w optymalnych warunkach nie baliby się zareagować na nieodpowiadające im zachowania, w tej sytuacji często rezygnują z jakichkolwiek działań w obawie, że stracą jedyne źródło zarobku.

Pracownik niezadowolony z warunków swojego zatrudnienia jest mniej produktywny, cała sytuacja wpływa też negatywnie na jego samopoczucie i jakość życia. Nie oznacza to oczywiście, że poszukując zatrudnienia nie powinno się zwiększać swoich kwalifikacji. Inaczej jednak wygląda to w przypadku, gdy pracownik ma wybór i może podejmować interesujące go działania, a inaczej, gdy robi to z przymusu, a ograniczone perspektywy na znalezienie dobrego źródła utrzymana nie wpływają korzystnie na motywację.

Różnice pomiędzy rynkiem pracownika a pracodawcy

O rynku pracodawcy mówi się wtedy, gdy zwiększony jest poziom podaży na pracę, a o rynku pracownika – gdy większy jest poziom popytu. Pojęcie rynku pracownika ma sens wtedy, gdy ofert pracy jest tak dużo, że brakuje kandydatów zainteresowanych danym stanowiskiem. Firmy mają problem z ich obsadzeniem, muszą przyciągać potencjalnych pracowników, oferując im dodatkowe benefity, zgadzają się nawet na zatrudnianie osób o niskich kwalifikacjach, które nie spełniają ich wymagań. Sytuacja ta wydaje się komfortowa dla pracowników – znalezienie pracy jest łatwiejsze, a zarobki są wyższe. Spaść może za to jakość usług, jeśli są one wykonywane przez niedostatecznie wykwalifikowane osoby. Sytuacja na rynku może się jednak diametralnie zmienić i przekształcić w rynek pracodawcy. Wtedy to kandydat musi zabiegać o pracę, a firma zwiększa swoje oczekiwania wobec potencjalnych pracowników. Żadna skrajność nie jest dobra, lecz tak naprawdę bardzo trudno o zachowanie równowagi na rynku pracy. Praktycznie zawsze szala będzie w pewnym stopniu przechylona na którąś ze stron.

Jaki obecnie mamy rynek?

Według wielu źródeł, w ostatnich latach można było mówić o rynku pracownika, co jest ważne szczególnie dla młodych osób poszukujących zatrudnienia. Wiele zależy też jednak od konkretnej branży – w zależności od niej można mówić o zawodach deficytowych lub nadwyżkowych. Choć pracownicy dalej nie powinni mieć raczej problemów ze znalezieniem zatrudnienia, w ostatnim czasie sytuacja nieco uległa zmianie. Można więc spodziewać się powrotu rynku pracodawcy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są konsekwencje rynku pracodawcy?

Rynek pracodawcy jest oczywiście sytuacją bardziej korzystną dla firm niż dla kandydatów na pracowników. Pracodawcy dyktują warunki zatrudnienia i stawiają kandydatom duże wymagania, nierzadko wykraczające poza zakres ich obowiązków na danym stanowisku. Pracownicy mają więc problem ze znalezieniem źródła zatrudnienia. Szczególnie w branży, w której posiadają doświadczenie, muszą zgadzać się na niekorzystne dla nich kompromisy. Wzrasta też poziom bezrobocia.

Z czym wiąże się rynek pracownika, a z czym rynek pracodawcy?

O rynku pracodawcy można mówić wtedy, gdy większy jest poziom podaży na pracę, a o rynku pracownika wtedy, gdy ma się do czynienia ze zwiększonym popytem na pracę. W przypadku rynku pracownika ofert zatrudnienia jest dużo, kandydaci mogą wybierać spośród tych, które najbardziej ich interesują i odpowiadają ich kompetencjom. To sytuacja znacznie bardziej korzystna z ich punktu widzenia. Analogicznie rynek pracodawcy wiąże się z możliwością dyktowania warunków przez firmy poszukujące pracowników. Najbardziej korzystna z gospodarczego punktu widzenia jest oczywiście równowaga na rynku pracy.

Czy obecnie możemy mówić o rynku pracodawcy, czy pracownika?

Przez dłuższy czas mieliśmy do czynienia z przechyleniem szali w kierunku zwiększonego popytu na pracę. Obecnie sytuacja nieco uległa zmianie, dlatego istnieje możliwość, że już w niedalekiej przyszłości będziemy mieli z powrotem do czynienia z rynkiem pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Ala

Ala

Wiedza o rynku pracy jest bardzo ważna dla nas, pracodawców. Dzięki temu możemy dobrze dopasować wymagania do kandydatów i znaleźć odpowiedniego pracownika. Jednak nie zapominajmy, że musimy też dbać o dobre warunki dla naszych pracowników.
Ember

Ember

Właśnie takie informacje są mi potrzebne, aby lepiej zrozumieć rynek pracy. Muszę zawsze podnosić swoje umiejętności i kwalifikacje, aby konkurować z innymi kandydatami. Mam nadzieję, że sytuacja na rynku pracy się poprawi i będzie łatwiej znaleźć dobrą pracę.
Hamion1

Hamion1

Słyszałam wcześniej o rynku pracodawcy, nie wiedziałam jednak, że to aż takie trudne dla osób bezrobotnych. Wydaje mi się, że powinny być wprowadzone jakieś regulacje, aby zapobiegać nadużyciom ze strony pracodawców.
Dogma

Dogma

Ciekawy artykuł, ale szkoda, że to zawsze pracodawcy dyktują warunki. Wcale nie jest łatwo znaleźć dobrą pracę, a gdy zwiększa się podaż na rynku pracy, jeszcze trudniej. Mamy wtedy do czynienia z sytuacją, w której pracodawcy wykorzystują pracowników i nie dają im dobrze płatnej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka