Szkolenia i rozwój

Ukończenie studiów wymogiem utrzymania stanowiska - co wtedy?

26 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

11 komentarzy
Ukończenie studiów wymogiem utrzymania stanowiska - co wtedy?
Zwykło się mówić, że rozpoczęcie studiów, a także zdobycie niezbędnej wiedzy i doświadczenia jest równoznaczne z zajęciem wysokiego stanowiska w przyszłej pracy. Niekiedy jednak może zdarzyć się sytuacja, w której ukończenie studiów stanowi wymóg utrzymania stanowiska ustalony przez pracodawcę

 

Znajomość swoich praw stanowi obowiązek każdego człowieka, a ich przestrzeganie to wymóg osób trzecich. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat związku monitoringu w miejscu pracy z kwestią Twojej prywatności, zapraszamy do zapoznania się z następującym artykułem: Twoje prawo do prywatności a monitoring w miejscu pracy.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do studiowania?

Studia wymogiem utrzymania stanowiska - z tym stwierdzeniem spotkał się zapewne niejeden pracownik, w kontekście chęci przedłużenia umowy bądź utrzymania zajmowanego dotychczas stanowiska. Pracodawca może bowiem stwierdzić, iż jest to wymóg wręcz konieczny i wpłynie pozytywnie na działanie firmy. Idealnie byłoby posiadać już odpowiednie wykształcenie. Dalsze kształcenie po ukończeniu szkoły średniej daje nie tylko szersze perspektywy na rynku pracy, ale umożliwia znalezienie zawodu na interesującym Cię stanowisku. Z tego też względu, niektórzy pracodawcy nie tylko oczekują, ale wręcz wymagają ukończenia studiów na kierunku, związanym z rodzajem wykonywanej pracy. Niezbędne może okazać się również dostarczenie dokumentu, jakim jest zaświadczenie o ukończeniu studiów. Pracodawcy są bowiem przekonani, iż wysokie wykształcenie oraz posiadanie niezbędnych kompetencji jest równoznaczne ze wzrostem efektywności pracy nie tylko pojedynczego pracownika, ale także i całego zespołu pracowniczego. Zgodnie z polskim prawem, pracodawca posiada możliwość wymagania od pracownika dodatkowego dokształcania się, jeśli ten planuje pozostać w danym miejscu pracy lub w momencie, kiedy oczekuje podwyżki.

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który odmawia pójścia na studia?

Jeśli chodzi pobieranie dodatkowej edukacji, zgodnie z Kodeksem Prawnym, wszelkie wymagania pracodawcy powinny zostać zrealizowane przez pracownika. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdzie studia są kluczowym wymogiem utrzymania stanowiska, gdyż tylko dodatkowe kształcenie się może umożliwić nabycie określonych kompetencji. Istnieją jednak przypadki, gdy pracownik odmawia zrealizowania wymogu i udania się na studia. W sytuacji, w której nie jest to uzasadnione żadną konkretną przyczyną, przełożony ma pełne prawo do jego zwolnienia. Spowodowane jest to faktem, iż brak odpowiednich umiejętności, wiedzy czy doświadczenia może negatywnie wpłynąć na efektywność pracy w danym miejscu. Niekompetentny pracownik spowalnia pracę całego zespołu, utrudniając jednocześnie optymalne prosperowanie danej firmy czy przedsiębiorstwa. Wówczas, pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, niemającego zamiaru kontynuować edukacji, szukając jednocześnie tych, posiadających niezbędne wykształcenie, którzy z powodzeniem go zastąpią.

Szukasz pracy?

Kierowca| pracownik w transporcie na produkcji | premie do 1025zł brutto/mies.

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 850-6 500 zł / mc
  • Trzebnica
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Świętochłowice
Dodana

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 4 600-5 700 zł / mc
  • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Co w sytuacji, kiedy pracownik nie ukończy studiów, na które wysłał go pracodawca?

Zastanawiasz się, co stanie się w sytuacji, gdy nie zdecydujesz się na ukończenie studiów zaleconych przez pracodawcę? Wówczas, masz do wyboru dwie opcje. Jeśli wybierzesz samodzielnie alternatywny kierunek, który jest związany z działalnością Twojego przyszłego miejsca zatrudnienia, możesz porozmawiać na ten temat ze swoim kierownikiem. Jeżeli jednak nie masz zamiaru kontynuować dalszej edukacji w celu nabywania nowych umiejętności przydatnych w pracy, przełożony ma pełne prawo do zwolnienia Ciebie. Twoim obowiązkiem jest bowiem dostosowanie się do wymagań pracodawcy, jeśli zależy Ci na długotrwałej pracy w danym miejscu, a także ewentualnym uzyskaniu awansu czy też podwyżki. Podczas, gdy studia są wymogiem utrzymania stanowiska, przełożony zazwyczaj nie zgadza się na podjęcie alternatywnych rozwiązań.

Czy pracodawca może pokryć koszt studiów pracownika?

W niektórych przypadkach, w których studia są wymogiem utrzymania stanowiska może zdarzyć się taka sytuacja, podczas której pracownik, pomimo chęci dalszego dokształcania się w celu zdobycia pożądanej wiedzy i umiejętności, nie jest w stanie pokryć kosztów studiowania. Wówczas, stanowcza część pracodawców, nie chcąc doprowadzić do konieczności zwolnienia pracownika, decyduje się na częściowe, a nawet całościowe opłacenie studiów. Należy jednak zaznaczyć, iż zgodnie z polskim prawem nie jest to wymóg, a jedynie możliwość, której zrealizowanie pozostaje do dyspozycji przełożonego.

W skład finansowania może wchodzić nie tylko opłacenie samej uczelni, ale także przekazanie środków na zakup niezbędnych podręczników, przyborów piśmienniczych, dodatkowych repetytoriów, uzupełniających wiedzę, a nawet biletu przejazdowego na dowolny środek komunikacji publicznej. Warto również zaznaczyć, iż zgodnie z Kodeksem Pracy, środki przeznaczone na finansowanie studiów mogą zostać wliczone w przychód pracownika, a co za tym idzie - odliczone od miesięcznej pensji.

Czy kurs lub szkolenie mogą stanowić alternatywę dla studiów?

Jakie działania należy podjąć w sytuacji, gdy studia są wymogiem utrzymania stanowiska, a Ty jako pracownik, nie dysponujesz środkami umożliwiającymi ich pokrycie, natomiast Twój pracodawca nie ma zamiaru udzielić Ci pomocy finansowej? Możesz wówczas zdecydować się na wybór alternatywnych dróg dalszego kształcenia. Szczególną popularność na przestrzeni ostatnich lat zdobyły przede wszystkim kursy i szkolenia. Do zalet tego rodzaju opcji możemy zaliczyć również możliwość elastycznego sposobu nauki, pozwalającego na połączenie jej z pracą. O wiele praktyczniejszym rozwiązaniem od niemal codziennego uczęszczania na studia i spędzania na uczelni kilku godzin jest postawienie na szkolenie lub kurs w formie online. Podczas wyboru tego odpowiedniego, należy jednak pamiętać, iż w praktyce najlepszy kurs to taki, który cieszy się pozytywnymi opiniami. Warto w tym celu poczytać recenzje umieszczane w przestrzeni internetowej w postaci komentarzy absolwentów lub zapytać się znajomych, posiadających wcześniejsze doświadczenie w tym temacie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca ma prawo zmuszenia swojego pracownika do podjęcia nauki na wyznaczonym kierunku studiów?

Pracodawca pod żadnym pozorem nie może zmusić swojego pracownika do studiowania, jednak ma prawo go zwolnić, jeśli ten bez powodu odmówi jego prośbie.

Czy pracodawca posiada możliwość opłacenia studiów pracownika?

Kodeks Pracy nie przewiduje konieczności pokrywania przez pracodawcę kosztów związanych z dalszym dokształcaniem się pracownika.

Jakie są możliwości alternatywnych rozwiązań dla studiów?

W przypadku, gdy pracownik nie ma zamiaru podjąć się studiów na uczelni, może zdecydować się na alternatywne rozwiązania w postaci ukończenia odpowiednich kursów czy szkoleń.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Michał Dylon

Michał Dylon

Chciałbym rozwijać się w pracy, ale nie mam możliwości pójścia na studia. Uważam, że kursy i szkolenia mogą być równie wartościowym sposobem na zdobywanie nowych umiejętności.
Greg

Greg

Nie mam wykształcenia na konkretnym kierunku i widzę, jak trudno jest mi znaleźć pracę. Często pracodawcy odrzucają moje cv tylko ze względu na brak danego papierka.
Adrian

Adrian

Jestem gotów pokryć część kosztów studiów pracownika, jeśli uznam, że jest to wartościowe dla firmy. Ale musi to być uzasadnione i logiczne.
Wania

Wania

Jeśli chcę pozostać na danym stanowisku, nie widzę innego wyjścia niż pójście na studia. Inne rozwiązanie nie wchodzi w grę.
Dariusz

Dariusz

Uważam, że pracodawcy powinni bardziej doceniać doświadczenie i umiejętności zdobyte w praktyce, a nie tylko wykształcenie na konkretnym kierunku.
LorD

LorD

Nie chcę studiować na danym kierunku, który wymagany jest przez pracodawcę, ale też nie chcę stracić pracy. To trudna sytuacja, której nie wiem jak rozwiązać.
Beata

Beata

Wymaganie od pracownika niezbędnego wykształcenia to nie tylko kwestia efektywności, ale także bezpieczeństwa i jakości pracy. Dlatego uważam, że jest to uzasadnione i pozytywnie wpływa na firmę.
Magiel

Magiel

Często słyszę, że ludzie mają problem z podjęciem pracy, bo pracodawca wymaga posiadania doświadczenia i wykształcenia na konkretnym kierunku. To dla mnie absurd, skoro wiele umiejętności można zdobyć w praktyce.
Monika

Monika

To trochę nie fair, że pracodawcy wymagają posiadania wykształcenia na konkretnym kierunku, znacznie zmniejszając szanse na znalezienie pracy dla osób, które po prostu nie miały takiej możliwości w przeszłości.
Maciek

Maciek

Nie jestem przekonany co do wymogu studiowania w celu utrzymania stanowiska. Moim zdaniem lepiej skupić się na zdobywaniu doświadczenia w pracy oraz dodatkowych kursach i szkoleniach.
rp

rp

Proszę o wskazanie podstaw prawnych

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.