Poszukiwanie pracownika

Najczęstsze prace poszukiwane przez pracowników ze Wschodu

16 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

4 komentarze
Najczęstsze prace poszukiwane przez pracowników ze Wschodu
Braki na rynku pracy doprowadzają do sytuacji, w której wiele firm zastanawia się jak można radzić sobie z tym problemem. W sytuacji, gdy trudno konkurować wynagrodzeniem okazuje się, że dla wielu firm rozwiązaniem może być pracownik ze Wschodu. Okazuje się, że zatrudnianie pracowników z zagranicy stało się powszechnym sposobem na rozwiązywanie braków kadrowych. A jak to wygląda od strony takich pracowników, skąd pochodzą oraz jakie pracy szukają. Warto również przyjrzeć się temu jak wygląda proces zatrudniania takich osób i jakie są formalne wymogi z tym związane.

W tym celu warto zapoznać się z artykułem: Zatrudnienie cudzoziemców a nowa ustawa

Pracownicy ze Wschodu – jakie narodowości?

Wracając do kwestii praktycznych i tego jakiego zatrudnienia poszukuje pracownik ze Wschodu, zaczniemy od tego, z jakich krajów pochodzą pracownicy, którzy są najczęściej zatrudniani w naszym kraju. Kierunku zatrudnienia są różne i cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce pochodzą z różnych krajów. Natomiast trzeba mieć świadomość, że na wiodącej pozycji już od kilku znajdują się pracownicy z Ukrainy. Po wybuchu wojny, gdy pojawiło się w Polsce wielu uchodźców ten trend jeszcze się wzmocnił i liczba pracowników z Ukrainy w Polsce wzrosła. Jednak na tym temat się nie kończy, ponieważ w Polsce popularną opcją jest także praca dla Rosjan czy praca dla Białorusinów. Przez lata kraje te kraje również dostarczały do Polski spore grono pracowników. Jednak pracownicy z krajów z nami sąsiadujących to nie jedyni cudzoziemcy, którzy pracują w Polsce. Istnieje również spore grono pracowników, którzy przybywają do Polski z dalekiego Wschodu, to między innymi Wietnamczycy czy pracownicy z Indii, których także w Polsce można spotkać. 

O jakie stanowiska ubiegają się pracownicy?

Mówiąc o pracownikach ze Wschodu, można także wskazać na najbardziej popularne kierunki, jeśli chodzi o to, jakiej pracy poszukują takiej osoby. Przede wszystkim w wielu przypadkach to osoby, które nawet jeśli znają język polski, to znajomość ta nie jest perfekcyjna i w związku z tym przede wszystkim poszukiwane są prace o charakterze fizycznym. Jednocześnie praca dla Ukraińców to właśnie najczęściej te ogłoszenia, które dotyczą prac fizycznych. W przypadku mężczyzn to szeroki zakres prac związanych z budownictwem czy remontami. Poza tym pracownicy ze Wschodu szukają także pracy jako kierowca, ochroniarz, pracownik magazynowy czy pracownik produkcji. Dość często osoby takie zatrudniane są przy obsłudze przeprowadzek.

Po wybuchu wojny na Ukrainie wielu pracowników ze Wschodu to kobiety i w tym przypadku także można mówić o kilku popularnych zawodach, które są przez nie wybierane. W grę wchodzą między innymi takie opcje jak praca jako opiekunka, praca w szwalni, praca jako niania czy zatrudnienie w charakterze sprzedawcy w sklepie dla osób, które radzą sobie z językiem polskim. Kobiety pracują także dla firm sprzątających obiekty biurowe. Takiej pracy najczęściej poszukują osoby przybywające do Polski ze Wschodu i z takimi ofertami zatrudnienia również najczęściej możemy się spotkać.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 4 600-5 700 zł / mc
  • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

[dh] Pracownik produkcji -nadruki na gadżetach

Human & Hunter Sp. Z O.O.

  • Ruda Śląska
Dodana

Kierowca| pracownik w transporcie na produkcji | premie do 1025zł brutto/mies.

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 5 850-6 500 zł / mc
  • Trzebnica
Dodana

Czy nieznajomość języka stanowi problem?

Znajomość języka u pracowników ze Wschodu jest różna i niektórzy są w stanie poradzić sobie z pracą, która wymaga takiej znajomości, inni nie mają takich umiejętności, by korzystać z języka polskiego w trakcie pracy. Całkowita nieznajomość języka na pewno stanowi pewne utrudnienie, bo w grę wchodzić będzie między innymi współpraca z innymi pracownikami. Nie można jej jednak traktować jako czynnik dyskwalifikujący daną osobę. Jeśli jej umiejętności i kompetencje będą pozwalały na wykonywanie zadań i nie będzie miała problemu z ich realizacją, to nawet brak znajomości języka polskiego nie powinien być dyskwalifikujący. Kluczową kwestią będzie więc nie tyle znajomość języka, co umiejętności istotne przy wykonywaniu pracy, a także umiejętność komunikacji i jeśli takową pracownik będzie posiadał to nad językiem będzie miał okazję jeszcze popracować. 

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy?

Istotną kwestią jest również to na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy ze wschodu i to niewątpliwie temat wzbudzający spore zainteresowanie. Co do zasady można bowiem stwierdzić, że oczekiwania płacowe pracowników z Ukrainy, Białorusi czy Rosji a także krajów Dalekiego Wschodu są mniejsze niż w przypadku Polaków. I z tego mechanizmu firmy chętnie korzystają decydując się na to, by zatrudniać pracowników z krajów wschodnich, obniżając w ten sposób ponoszone koszty. Szacuje się, że zarobki pracowników ze Wschodu są mniejsze na tym samym stanowisku niż Polaków o kilkanaście procent. Jednocześnie pracownicy ze Wschodu deklarują, że ich wynagrodzenie w Polsce i tak jest od 3 do 5 razy większe niż wynagrodzenie, na jakie mogliby liczyć w swoim kraju. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wielu pracowników z Ukrainy i innych krajów wschodnich przyjeżdża pracować do Polski licząc na to, że tutaj ich zarobki będą lepsze. 

Jaki stosunek mają przedsiębiorcy do zatrudnienia pracownika odmiennych narodowości?

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu już nikogo nie zaskakuje. To przede wszystkim czynnik wynikający z brakujących pracowników, który ma wpływ na to, że wiele osób przyjeżdża pracować do Polski. Z drugiej strony braki wśród zatrudnienia w Polsce, a także duże oczekiwania finansowe polskich pracowników sprawiają, że wielu przedsiębiorców nie ma innego wyjścia i musi się decydować na to, by sięgnąć po pracowników z innych krajów. Jednocześnie stosunek przedsiębiorców ewoluuje od neutralnego w kierunku pozytywnego odbierania pracowników z innych krajów. Skoro więc odbiór pracowników ze Wschodu jest pozytywny, wiele firm chwali sobie taką formę zatrudniania okazuje się także, że dołączają do tego inni przedsiębiorcy i oni również sięgają po pracowników np. z Ukrainy. Można się spodziewać, że w czasach, gdy rosną koszty życia i oczekiwania płacowe są coraz większe nadal wiele firm będzie chciało sięgać po pracowników z innych krajów. Dla przedsiębiorców istotne są również kwestie formalne i to, jak w zgodzie z prawem zatrudnić pracowników ze Wschodu.  Na tym polu stale następują zmiany i przepisy są udoskonalane, dlatego przedsiębiorcy zainteresowani zatrudnieniem pracowników ze Wschodu szukają również informacji na temat planowanych zmian w Ustawie o zatrudnianiu cudzoziemcówDzięki temu będzie można być na bieżąco z tym, jak wygląda zatrudnianie pracowników ze Wschodu i będzie można spełniać wymogi stawiane przez obowiązujące przepisy. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakiej pracy szukają pracownicy ze Wschodu?

Pracownicy ze wschodu szukają w Polsce zatrudnienia o fizycznym charakterze. Mężczyźni pracują w branży budowlanej, mogą obsługiwać pracę na magazynach oraz przy produkcji, a także pracują jako kierowcy. Kobiety pracują jako sprzątaczki, wykonują pracę w szwalniach, opiekują się dziećmi i osobami starszymi. 

Z jakich krajów ludzie przyjeżdżają do pracy w Polsce 

Pracownicy ze Wschodu to w Polsce z jednej strony osoby z krajów sąsiadujących z Polską jak Rosja, Białoruś czy Ukraina, ale również grono pracowników z dalekiego Wschodu jak z Indii, Wietnamu czy Tajlandii. 

Czy cudzoziemcy muszą znać język? 

Znajomość języka na pewno ułatwia pracę w niektórych zawodach, jednak brak znajomości języka nie musi być dla pracowników dyskwalifikujący. Wiele zależy do umiejętności oraz tego, o jaką pracę cudzoziemiec będzie się starał. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Negatyw

Negatyw

Jako pracodawca, zawsze staram się szukać najlepszych pracowników dla mojej firmy. Widzę, że wiele cudzoziemców posiada umiejętności, które są dla mnie bardzo cenne i cieszę się, że mogę ich zatrudnić.
Samantah

Samantah

Jako osoba, która szuka pracy, interesują mnie informacje na temat popularnych kierunków pracy wśród pracowników ze Wschodu. To pomoże mi dokładniej określić, na jakie stanowisko mogę aplikować.
Jacob

Jacob

Jako osoba, która nie ma pracy, chciałbym mieć szansę na zatrudnienie, ale z tego co wynika z artykułu, wielu pracodawców wolą zatrudnić cudzoziemców. To dla mnie bardzo frustrujące.
regina

regina

Jako pracownik z Polski zawsze odczuwałem zagrożenie, że ktoś z innej narodowości może zająć moje stanowisko. Ale teraz, widząc, jak wiele firm korzysta z pracowników ze Wschodu, jestem w stanie zrozumieć, że to kwestia braku pracowników na rynku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.