Działalność gospodarcza

Umowa o pracę czy B2B – co się bardziej opłaca?

5 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

16 komentarzy
Umowa o pracę czy B2B – co się bardziej opłaca?
W Polsce istnieje kilka typów zatrudnienia to nie tylko umowy o pracę czy umowy cywilnoprawne, ale także kontrakt B2B, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Założenie własnej firmy i działanie na rzecz swojego byłego pracodawcy może nieść za sobą wiele korzyści. B2B a umowa o pracę - czym różnią się te dwie formy zatrudnienia?

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega umowa o pracę;
 • czym jest kontrakt B2B;
 • jak wybrać najlepszą opcję;
 • jakie są benefity pracownicze na umowie o pracę i przy kontrakcie B2B;
 • kiedy umowa o pracę będzie lepszym rozwiązaniem;
 • kiedy warto przejść na B2B.

Zobacz również inny nasz artykuł: Przejście z umowy o pracę na B2B - o czym należy pamiętać?

Umowa o pracę – na czym polega?

Umowa o pracę inaczej stosunek pracy, jest to czynność prawna, która wynika ze złożonego oświadczenia woli przez pracodawcę i pracownika. Umowa ta musi być sporządzona na piśmie w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Pracownik w momencie podpisania umowy zobowiązuje się do wykonywania określonych w umowie obowiązków, natomiast pracodawca do zapłaty wynagrodzenia. 

Istnieje kilka rodzajów umów o pracę:

Warto wiedzieć, że umowy o pracę są regulowane przez Kodeks Pracy.

Kontrakt B2B – podstawowe informacje

Kontrakt B2B to umowa, która zawierana jest między dwoma przedsiębiorstwami. Jedną stroną jest osoba samozatrudniona, natomiast drugą firma, która zleca wykonywanie zadań. Osoba, która decyduje się na taką formę współpracy nie jest pracownikiem, a jedynie przedsiębiorcą świadczącym usługi. Co ważne, samozatrudnienie polega na prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa, dopełnianiu formalności, opłacaniu podatków i składek do ZUS. 

UoP czy B2B – jak wybrać dla siebie najlepszą opcje?

B2B a umowa o pracę - jakie są między nimi różnice? Takie pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które stają przed takim wyborem. Obydwie formy pracy mają swoje wady i zalety. Na początek, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Kontrakt B2B z pracownikiem jest szczególnie opłacalny dla firmy, która może dzięki temu obniżyć koszty działalności. Pracownik może jednak mieć problemy z płynnością finansową, szczególnie jeśli współpraca ta będzie odbywała się na niekorzystnych warunkach. Dodatkowo na kontrakcie B2B pracownik traci wszystkie przywileje pracownicze jak zwolnienie lekarskie czy urlop wypoczynkowy, okolicznościowy itp. Zmiana formy zatrudnienia z umowy o pracę na B2B będzie korzystnym i opłacalnym rozwiązaniem dla osób, które na umowie o pracę pobierały dość duże wynagrodzenie brutto, od której pracodawca musiał odprowadzać wysokie składki do ZUS. Decydując się na kontrakt B2B, osoba samozatrudniająca się może zyskać dodatkową sumę pieniędzy. 

Benefity pracownicze na UoP a B2B

Choć B2B może gwarantować lepsze warunki płacowe, wiele osób uważa, że umowa o pracę jest dużo stabilniejszą opcją. Należy jednak wiedzieć, że w każdej branży i w każdej firmie współpraca B2B będzie się różnić. O ile na etacie każdy pracownik ma zagwarantowaną przez Kodeks Pracy możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, wychowawczego czy okolicznościowego, w B2B jest o to dużo trudniej. Dodatkowo L4 na etacie jest zagwarantowany dla każdego, natomiast przy B2B osoba samozatrudniająca się musi sama zadbać o opłacenie składki chorobowej. Warto jednak wiedzieć, że pracodawcy są w stanie dopasować swoje warunku do wymagań osoby samozatrudniającej się. Proponują często prywatną opiekę medyczną, dostęp do szkoleń czy ubezpieczenia na życie, które opłacają z własnej kieszeni. Wszystko zależy jednak od przedsiębiorstwa i branży, w której działa firma.

Kiedy UoP jest lepszym rozwiązaniem?

Umowa o pracę wiąże się z dużo większą stabilnością, dlatego wiele osób słysząc o możliwości kontraktu B2B nie chce zakładać własnej działalności. Szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy starać się o kredyt. Pracownikom na etacie dużo łatwiej jest uzyskać kredyt. Jeśli chodzi o działalność gospodarczą, banki najczęściej wymagają, aby była założona co najmniej 12-24 miesiące wcześniej. Wymagają również dużo większych dochodów niż w przypadku umów o pracę. Warto wiedzieć, że umowa o pracę będzie korzystniejsza w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, czy po założeniu firmy dane przedsiębiorstwo, czyli dawny pracodawca będzie chciał z nami współpracować. Takiej osoby, w przeciwieństwie do pracowników na etacie nie chroni Kodeks Pracy. Oczywiście na umowie B2B warto zawrzeć informacje o okresie wypowiedzenia. Co ważne, umowa o pracę będzie lepsza dla osób, których zarobki nie są wysokie. O ile na początku działalności można liczyć na wiele ulg, później konieczność zapłacenia ZUS-u może przerażać.

Kiedy warto przejść na B2B?

Chęć skorzystania z zatrudnienia B2B wiąże się z koniecznością złożenia wypowiedzenia umowy o pracę oraz z rozwiązaniem umowy o pracę. Wymagane jest również założenie działalności. Można to zrobić w CEIDG, nawet bez wychodzenia z domu. Tak, jak wspomnieliśmy, najbardziej opłacalne jest przejście z umowy o pracę na B2B w sytuacji, kiedy pracownik osiąga wysokie wynagrodzenie, a pracodawca ponosi z tego tytułu duże koszty. Decydując się na współpracę B2B, najczęściej zyskują dwie strony. Co ważne, B2B to opłacalna forma zatrudnienia w sytuacji, kiedy marzy nam się elastyczny czas pracy, a także ponosimy wydatki, które chcemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Warto wiedzieć, ze pracownik ma możliwość wyboru podatku liniowego, który jest dość opłacalnym rozwiązaniem, a także może w każdej chwili dorobić do pensji, biorąc zlecenia z innych firm, którym będzie mógł wystawić fakturę i otrzymać zapłatę. Warto wiedzieć, że na współpracę B2B decyduje się coraz więcej osób, a wszystko przez mnogość zalet i  korzyści z niej płynących. 

Przed założeniem firmy należy mieć świadomość ciągłych zmian przepisów, co może wiązać się z ogromnym stresem dla każdego przedsiębiorcy. Co ważne, przejście z umowy o pracę na B2B nie zawsze musi się opłacać. Zależne jest to od tego, ile możemy zarobić oraz jaki podatek będziemy opłacać.

Podsumowanie:
  • Umowa o pracę to regulowana przez Kodeks Pracy czynność prawna pomiędzy pracownikem a pracodawcą, natomiast kontrakt B2B to umowa między dwoma przedsiębiorstwami.
  • Kontrakt B2B może obniżyć koszty działalności dla firmy, ale pracownik traci przywileje pracownicze takie jak zwolnienie lekarskie czy urlop wypoczynkowy.
  • Warto wybrać dla siebie najlepszą opcję na podstawie analizy za i przeciw, a umowa o pracę będzie lepsza dla osób, które potrzebują stabilności i dostępu do beneficjów pracowniczych, a kontrakt B2B będzie korzystniejszy dla osób z wysokim wynagrodzeniem i potrzebą większej elastyczności.
  • Przejście na B2B wiąże się z założeniem działalności i złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę, a najkorzystniejsze jest, kiedy pracownik osiąga wysokie wynagrodzenie, a pracodawca ponosi z tego tytułu duże koszty.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę to czynność prawna, która jest wynikiem złożonego przez pracodawcę i pracownika oświadczenia woli. Umowa o pracę jest zawsze sporządzana na piśmie w dwóch egzemplarzach po jednej dla stron.

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B to kontrakt zawierany między dwoma przedsiębiorstwami. Jest to były pracodawca i były pracownik, który występuje tu jako osoba samozatrudniająca. Współpraca między nimi odbywa się poprzez świadczenie usług i wystawienie faktury, za którą firma uiszcza opłatę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

16 komentarzy

Bolek

Bolek

Dobry artykuł. Umowa o pracę jest lepsza dla pracowników, którzy szukają stabilnej pracy. Kontrakt B2B to dobre rozwiązanie dla firm, które chcą obniżyć koszty. Ważne jest jednak, aby wybierać odpowiednią formę zgodnie z potrzebami pracowników.
Zarządca warszawa

Zarządca warszawa

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki niemu dowiedziałem się, że umowa o pracę jest stabilniejszą opcją, ale w kontrakcie B2B można zarobić więcej. Teraz będę mógł wybrać najlepszą opcję w zależności od moich potrzeb.
Konrad

Konrad

Artykuł bardzo pomocny dla osób szukających pracy. Teraz wiem, czym jest kontrakt B2B i jakie są różnice między nim a umową o pracę. Dzięki temu będę miał większą wiedzę podczas poszukiwania pracy.
Zenon

Zenon

Bardzo ważny artykuł. Dla mnie umowa o pracę zawsze będzie lepsza, ponieważ gwarantuje stabilność. Jednak warto wiedzieć, jakie są różnice między umową o pracę, a kontraktem B2B, żeby podejmować świadome decyzje.
Font

Font

Warto pamiętać, że na B2B trzeba samodzielnie zadbać o składki chorobowe, więc warto to uwzględnić przy wyborze formy zatrudnienia.
Hania

Hania

Ciekawe, że umowa o pracę może być lepsza dla osób o niższych zarobkach, a B2B dla osób z wyższymi.
Bingo

Bingo

Ważne, aby pracownicy wiedzieli, co dla nich będzie korzystniejszym wyborem.
Jamnik

Jamnik

Ciekawe, że B2B wymaga założenia działalności, ale z drugiej strony daje większą swobodę w zarządzaniu czasem i pracą.
Zawiedziona

Zawiedziona

Zgadzam się, że umowa o pracę jest stabilniejszym wyborem, ale jeśli wynagrodzenie na B2B jest na tyle wysokie, to może opłacać się to bardziej.
Zodiak

Zodiak

Jestem bardziej skłonna wybrać umowę o pracę ze względu na stabilność finansową i benefity pracownicze.
Sergey

Sergey

Dobrze, że artykuł dotyczy obu opcji, dzięki temu pracownicy mogą się lepiej zorientować.
dudek

dudek

Bardzo przydatne informacje, pomogły mi w zdecydowaniu się, które zatrudnienie wybrać.
Maciek

Maciek

W mojej sytuacji każde zatrudnienie jest dobre, ale chętnie wypróbowałabym B2B, aby móc samodzielnie zarządzać swoim czasem i pracą.
Vasco

Vasco

Osobiście wolę umowę o pracę niż kontrakt B2B ze względu na stabilność zatrudnienia.
Jarek

Jarek

Zupełny wyzysk pracownika. Jeśli PIS się tym nie zajmie większość ucieknie poza Pl
Anoa

Anoa

B2B w PL to kompletna patologia, na skalę Europy, w żaden sposób nie jest korzystna dla pracownika i długo szukać takich chorych rozwiązań w cywilizowanych krajach. Ludzi po prostu się do tego zmusza i tyle. Należy zlikwidować to g... i ukrucić tę zacofaną propagansdę jakie to niby korzystne. Nie nie jest korzystne, ani trochę

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.