Zawody i ich potencjał

Pracownik fizyczny a biurowy - różnice pomiędzy stanowiskami

25 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Pracownik fizyczny a biurowy - różnice pomiędzy stanowiskami
Nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie w pracy można odnaleźć zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Czasami trudno jednak jest określić, jakie są między nimi różnice, a także gdzie znajduje się granica między tymi dwoma rodzajami stanowisk. Dlatego właśnie dzięki temu artykułowi dowiesz się, czym charakteryzuje się pracownik fizyczny, a czym biurowy, jaka jest specyfika każdego z podanych rodzajów stanowisk, dowiesz się o różnicach płac w początkowej fazie rozwoju, a także poznasz ścieżki rozwoju pomiędzy tymi stanowiskami.

Jeśli już będziesz wiedzieć, czym jest pracownik fizyczny a biurowy, koniecznie zobacz również artykuł o tym, jak szukać pracy, aby ją znaleźć.

Specyfika pracy pracownika biurowego

W przypadku polskich przepisów nie rozróżnia się dokładnie pracownika biurowego od pracownika fizycznego. Dowiedzieć się natomiast z nich można, czym odróżniają się stanowiska robotnicze od administracyjno-biurowych. Bez problemu przełożyć je więc można na pracowników fizycznych i biurowych. W przypadku stanowisk administracyjno-biurowych mamy do czynienia z pracą, która wymaga użycia centralnego układu nerwowego, a dokładniej jego najważniejszego elementu, czyli mózgu. Pracownicy biurowi podczas swoich codziennych zadań używają swojego mózgu do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów - dzięki układowi nerwowemu odbierają informacje, przetwarzają je, podejmują decyzje. Dzięki szeregowi takich czynności mogą załatwiać wszelkie sprawy administracyjne. Do typowych zadań wykonywanych przez pracowników biurowych należą:
 • obsługa telefoniczna biura (zarówno klientów, jak i współpracujące firmy);
 • składanie zamówień;
 • wysyłanie maili;
 • uzupełnianie danych w bazach;
 • obsługiwanie sprzętów biurowych;
 • przygotowywanie dokumentów;
 • archiwizacja dokumentów;
 • organizacja spotkań oraz wyjazdów;
 • wszelkie inne zajęcia, które można wykonać zdalnie lub w siedzibie firmy.

Pracownik biurowy to najczęściej osoba zatrudniana w administracji różnych firm, a także urzędów. Jednak coraz częściej spotkać można się z szerszą definicją tego pojęcia, która zaczyna obejmować także takie zawody jak programista czy copywriter. Bez problemu można zaliczyć do tej grupy wszystkie osoby, które nie pracują za pomocą swoich mięśni, lecz pamiętajmy, że typowy pracownik biurowy nadal rozumiany jest głównie jako pracownik sekretariatu, biura lub urzędu. 

Szukasz pracy?

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - popołudnia godz.15.00-20.00

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
 • 26-26 zł / h
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana

Asystent Projektanta drogowego

ROBIMART Sp. z o.o.

 • Pruszków
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Specyfika pracy pracownika fizycznego

W przypadku pracownika fizycznego jego główne zadania w pracy będą opierały się na korzystaniu z układu mięśniowego. Nazwa tego rodzaju pracy może być myląca, gdyż przecież pracownik biurowy korzysta z mózgu, który również jest fizycznym elementem ciała, tak jak mięśnie. Nie powinniśmy jednak traktować tej nazwy zbyt dosłownie. Pracownik fizyczny również może pracować w biurze, lecz zajmować się typowymi zadaniami, które wymagają użycia siły. Nie oznacza to jednak, że będzie używać wyłącznie mięśni - użycie centralnego układu nerwowego potrzebne jest w wielu sytuacjach, np. gdy konieczne jest podjęcie jakiejś decyzji. W przypadku typowych zadań pracownika fizycznego wyróżnia się:
 • wykonywanie wszelkich prac budowlanych, takich jak szlifowanie, szpachlowanie, malowanie, gruntowanie, spawanie;
 • prace magazynowe, czyli przenoszenie produktów, obsługa wózka widłowego;
 • praca na produkcji, gdzie pracownik dba o prawidłowość działania maszyn.

Najczęściej spotykani pracownicy fizyczni to pracownicy budowlani (zarówno zajmujący się budową nowych obiektów, jak i wszelkiego rodzaju remontami), magazynierzy, pracownicy produkcji i zatrudnieni we wszelkiego rodzaju fabrykach. Wśród pracowników fizycznych wyróżnić także można zawody takie jak hydraulik, stolarz, ślusarz czy górnik.

Różnice płac w początkowej fazie rozwoju

Okazuje się, że choć wiele dzieli stanowisko pracownika biurowego od pracownika fizycznego, ich zarobki potrafią być bardzo podobne. W pierwszych miesiącach pracy, gdy pracownik dopiero stawia pierwsze kroki w zawodzie, wynagrodzenie początkowe nie jest zbyt wysokie - dla pracowników biurowych wynosi około 3500 zł brutto miesięcznie, natomiast dla pracowników fizycznych - 3820 zł brutto na miesiąc. Później, wraz z nabieraniem cennego doświadczenia, wynagrodzenie sukcesywnie rośnie, doprowadzając do tego, że średnie wynagrodzenie pracownika biurowego wynosi około 4100 zł brutto miesięcznie, a pracownika fizycznego - 4215 zł brutto na miesiąc. Oczywiście na największe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które pochwalić mogą się najdłuższym stażem oraz najlepszymi umiejętnościami. Wynagrodzenie specjalisty-pracownika biurowego wynosi bowiem 4800 zł brutto na miesiąc, a pracownika fizycznego - 4215 zł brutto miesięcznie. Kwota może się różnić także w zależności od ewentualnych potrąceń dokonanych przez pracodawcę.

Ścieżki rozwoju pomiędzy stanowiskami

Choć nie jest to zbyt częste zjawisko, zdarza się, że osoby, które dotychczas były pracownikami fizycznymi decydują się na rozpoczęcie kariery jako pracownik biurowy oraz odwrotnie - pracownicy biurowi zostają pracownikami fizycznymi. Oczywiście, druga wersja zdarza się zdecydowanie rzadziej niż ta pierwsza. Przeanalizujmy więc najpierw pierwszą sytuację. Przejście ze stanowiska pracownika fizycznego na stanowisko pracownika biurowego może być zarówno bardzo trudne, jak i niezwykle przyjemne dla pracownika. Zależy to oczywiście od jego nastawienia oraz sytuacji, w jakiej się znajduje. Pracownik fizyczny może zdecydować się na pracę jako pracownik biurowy np. w sytuacji, gdy jego stan fizyczny nie pozwala na dalsze wykonywanie fizycznej pracy - czy to ze względu na doznany uszczerbek, czy też z powodu wieku. W takim przypadku może to być dla niego jedyna opcja. Taka zmiana może jednak być bardzo trudna - osoby zazwyczaj pracujące fizycznie są przyzwyczajone do sporego ruchu, a nagła zmiana stylu życia może być dla nich ciężka do akceptacji. Przejście ze stanowiska pracownika fizycznego na pracownika biurowego z czasem nie powinno jednak przysparzać większych kłopotów, jeśli tylko osoba będzie wykazywać się dużą chęcią działania i organizacją pracy. Podobnie w przypadku pracownika biurowego, który decyduje się na pracę fizyczną - z pewnością będzie to początkowo wiązało się z większym wysiłkiem oraz dużo większym zmęczeniem fizycznym. Jednak dzięki tej pracy były pracownik biurowy będzie mógł odpocząć od stresujących zadań takich jak podejmowanie ważnych decyzji czy organizacja spotkań, co na pewno wpłynie na jego kondycję psychiczną. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się pracownik fizyczny od biurowego?

Pracownik fizyczny podczas wykonywania swojej pracy używa głównie swojego układu mięśniowego, natomiast pracownik biurowy korzysta w głównej mierze z centralnego układu nerwowego, czyli mózgu. Definicja ta nie jest jednak sprecyzowana w polskim prawie.

Czy pracownik fizyczny może zostać pracownikiem biurowym?

Jak najbardziej. Będzie to jednak oznaczało zaczynanie swojej ścieżki kariery od nowa, przez co osiągnięcie wyższych zarobków będzie wymagało czasu. Co więcej, pracownicy fizyczni mogą mieć początkowo problem z adaptacją w nowym środowisku, lecz przy odrobinie dobrej chęci nie powinno to być większym kłopotem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Samanta

Samanta

Dla mnie jako pracodawcy, to ciekawa informacja o wynagrodzeniach. Może warto zastanowić się, jakie stanowiska są dla nas bardziej opłacalne i z jakimi kosztami musimy się liczyć.
Jolanta

Jolanta

Jako osoba poszukująca pracy, jestem ciekawa, czy te wynagrodzenia są typowe dla całej Polski czy tylko dla konkretnej branży. Czy ktoś ma w tym temacie więcej informacji?
Zygmunt

Zygmunt

Jak osoba bezrobotna, jestem trochę zaskoczona, że zarobki na początku kariery są takie same dla pracowników biurowych i fizycznych. Wydawało mi się, że praca biurowa jest bardziej prestiżowa i lepiej płatna.
Ksenia 23

Ksenia 23

Jako pracownik biurowy, zgadzam się z opisem tego zawodu. Faktycznie, używamy swojego mózgu do pracy, ale to nie oznacza, że praca jest łatwiejsza. Wymaga to wysokiej koncentracji i umiejętności podejmowania szybkich decyzji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka