Zarobki

Raport BIK - czym jest i co się w nim znajduje?

19 sierpnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Raport BIK - czym jest i co się w nim znajduje?
Każda osoba, która kiedykolwiek brała kredyt czy pożyczkę, spotkała się z raportem BIK, który pobierają banki i wszystkie instytucje udzielające pożyczek. To właśnie dzięki niemu bank może poznać naszą historię kredytową i podjąć decyzję o udzieleniu bądź nieprzyznaniu kredytu. Jest to bez wątpienia ogromne ułatwienie dla banków, ale również wszystkich osób, które na bieżąco chcą weryfikować swoją historię i finanse.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie dane ma o poszczególnych osobach;
 • jakie informacje znajdują się w raporcie BIK;
 • dlaczego warto złożyć wniosek o raport BIK;
 • jak otrzymać raport z Biura Informacji Kredytowej;
 • ile kosztuje wygenerowanie raportu BIK.

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jakie ma o Tobie dane?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK to instytucja, która została założona w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i wszystkie inne funkcjonujące banki. Zawiera zbiór informacji o przedsiębiorstwach i indywidualnych klientach, którzy kiedykolwiek korzystali z kredytów czy pożyczek pozabankowych. Warto wiedzieć, że przetwarzanie danych przez BIK odbywa się zgodnie z prawem, a sama instytucja działa na zasadach Prawa Bankowego. Wiele osób może zastanawiać się co to raport BIK? To przede wszystkim informacja o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach. Raport BIK wskazuje, czy zobowiązania były spłacane terminowo czy z opóźnieniem. Warto wiedzieć, że spłata kredytu z opóźnieniem to rata, która została zapłacona po co najmniej 60 dniach od terminu.

Uwaga! Wiele osób myli BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej z BIG, czyli Biurem Informacji Gospodarczej. Pierwsza instytucja zbiera informacje o dłużnikach kredytowych w całej Polsce, natomiast BIG zbiera często informacje o zaległościach pozabankowych. Są to różnorodne kary, alimenty oraz szeroko rozumiane długi.

Video

Szukasz pracy?

Zatrudnię Samodzielnego kucharza

FUNDACJA "WSPÓLNYM KROKIEM"

 • Stęszew
 • 32-47 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mikołów
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Jakie informacje znajdują się w raporcie BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat przedsiębiorstw i indywidualnych klientów. Raporty BIK przedstawiają historię kredytową weryfikowanej osoby. Znajdziemy w nich spłacone i niespłacone zobowiązania, a także informacje o tym, czy były jakiekolwiek opóźnienia w spłatach, przy czym pod uwagę nie są brane raty, które zostały spłacone w ciągu 60 dni od terminu. Warto wiedzieć, że w raportach BIK znajdują się informacje z rachunków bankowych i SKOK-ów. Nie wiele osób wie, że uwzględniane zobowiązania to nie tylko kredyty gotówkowe na zakup towarów i usług, ale także kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, kredyty pracownicze, studenckie, niecelowe, poręczenia kredytowe, karty kredytowe i debetowe oraz kredyty odnawialne. Co ważne, każdy, nie tylko banki i SKOK-i ma możliwość zweryfikowania swojej historii kredytowej. Sprawdzanie BIK pozwala również na zabezpieczenie swojego majątku przed oszustami, a także weryfikacja punktowej oceny i wskaźnika sytuacji płatniczej. Warto wiedzieć, że ponad 90% danych, które zgromadzone są w BIK to pozytywne dane. 

Dlaczego warto złożyć wniosek o raport BIK?

Sprawdzanie BIK może dać wiele korzyści, dlatego coraz więcej osób decyduje się na regularne generowanie raportu BIK za darmo. Dzięki niemu można poznać historię kredytową i ocenę punktową, dowiadując się, czy możliwe będzie uzyskanie kredytu w banku. Pamiętajmy jednak, że to nie BIK decyduje o udzieleniu kredytu. BIK udziela jedynie informacji na temat danego klienta, który ubiega się o kredyt, może to być zarówno firma starająca się o finansowanie, a także klient indywidualny starający się o kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Banki biorą pod uwagę możliwości finansowe klientów i historię kredytową, czyli raport BIK i na podstawie własnej polityki udzielania kredytów wydają decyzję. Warto wiedzieć, że w BIK możliwy jest nadzór zgodności danych osobowych, a także zabezpieczenie przed oszustwem, czyli udzieleniem kredytu na nasze nazwisko. Kiedy generujemy raporty BIK możliwe jest otrzymanie informacji, kiedy tylko zaczniemy zalegać z ratami kredytowymi. 

Video

Jak otrzymać raport z Biura Informacji Kredytowej?

Wygenerowaniem raportu BIK są najczęściej zainteresowane osoby, które planują zaciągnięcie kredytu bądź zyskały decyzję odmowną od banku. Jak sprawdzić BIK? Wystarczy wejść na stronę BIK.pl, gdzie konieczna jest rejestracja w serwisie. Właśnie w tym miejscu potwierdza się dane osobowe i swoją tożsamość. Istnieją dwa sposoby:

 • wypełnienie formularza online i potwierdzenie tożsamości poprzez wysyłkę skanu czy fotografii dowodu osobistego. Wśród danych należy podać adres, PESEL, numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz wysłać przelew na kwotę 1 zł, który będzie dodatkową weryfikacją;
 • wypełnienie formularza na stronie i podanie podstawowych danych. Aby dokonać weryfikacji BIK przesyła list polecony z kodem weryfikacyjnym, który należy wpisać w odpowiednim polu po wejściu w link aktywacyjny, który będzie znajdował się na e-mailu. 

Warto wiedzieć, że pierwszy sposób jest dużo szybszą i bardziej popularną opcją. 

Kiedy dokonamy rejestracji i potwierdzenia danych w serwisie możliwe jest wygenerowanie raportu BIK za pomocą jednego kliknięcia. Możliwe jest uzyskanie wersji płatnej lub darmowej, które będą różnić się szczegółowością danych. 

Video

Ile kosztuje wygenerowanie raportu BIK?

Rejestracja w serwisie BIK.pl pozwala na wygenerowanie raportu BIK za darmo lub w wersji płatnej. Pierwsza opcja będzie zawierała mniej kompletne informacje, jednak może wskazać, jakie nieprawidłowości zaszły w naszej historii kredytowej. Dużo lepszą opcją jest zakup raportu BIK w wersji płatnej. Pojedynczy raport BIK kosztuje 39 złotych, natomiast pakiet 6 raportów to konieczność zapłaty 99 złotych. Pakiet posiada również dodatkowe usługi jak: alerty BIK, wskaźniki i zastrzeżenia kredytowe. Ważny jest przez 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że w wersji płatnej każda osoba otrzymuje szczegółowy raport, który uwzględnia również informacje udostępniane przez Biuro Informacji Gospodarczej, czyli BIG.

Podsumowanie:
 • Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja, która gromadzi informacje na temat przedsiębiorstw i osób korzystających z kredytów i pożyczek.
 • Raport BIK zawiera informacje o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach oraz historię kredytową.
 • Złożenie wniosku o raport BIK pozwala na poznanie swojej historii kredytowej i weryfikację punktacji oraz wskaźnika sytuacji płatniczej.
 • Aby wygenerować raport BIK, należy zarejestrować się na stronie BIK.pl i potwierdzić swoje dane osobowe.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej w skrócie BIK to instytucja, która zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji o historii kredytowej. Powstała na wniosek Związku Banków Polskich i innych banków, a wszystko po to, aby możliwa była szczegółowa weryfikacja klientów przed udzieleniem kredytu. Instytucja działa na zasadach prawa bankowego, a dane udostępniane są zgodnie z prawem.

Jakie informacje posiada Biuro Informacji Kredytowej?

Informacje, które posiada BIK to przede wszystkim szczegółowa historia finansowa i kredytowa. Dzięki raportom BIK można prześledzić swoją historię spłaty rat kredytów i rachunków, a także zobaczyć wskaźnik sytuacji płatniczej. Co ważne, raport BIK zawiera także scoring, czyli punktową ocenę BIK.

Ile kosztuje wygenerowanie raportu z Biura Informacji Kredytowej?

Wygenerowanie raportu BIK jest możliwe zarówno za darmo, jak i po uiszczeniu opłaty 39 złotych za jeden raport lub 99 złotych za pakiet sześciu raportów. Warto wiedzieć, że wersja płatna jest dużo bardziej szczegółowa i uwzględnia również informacje z BIG.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Roksi

Roksi

Jako pracodawca, zawsze weryfikuję raport BIK moich pracowników, ponieważ wiarygodność finansowa jest bardzo ważna dla mojej firmy. Dzięki raportowi BIK, mogę mieć pewność, że zatrudniam odpowiedzialnych i wiarygodnych pracowników.
poważny

poważny

Jako osoba poszukująca pracy, zwracam uwagę na raport BIK, ponieważ pracodawcy często przeprowadzają weryfikację kredytową. Raport BIK może pomóc mi w uzyskaniu lepszego stanowiska.
Pectus

Pectus

Jako osoba bezrobotna, wiem jak ważna jest moja reputacja finansowa. Złożenie wniosku o raport BIK było dla mnie bardzo pomocne, aby poznać swoją sytuację i poprawić ją.
Małgorzata Mikler

Małgorzata Mikler

Jako pracownik banku, uważam, że raport BIK to bardzo ważny dokument weryfikujący wiarygodność klientów. Warto zawsze mieć na uwadze swoją historię kredytową, by mieć większą szansę na uzyskanie pożyczki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka