Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny
Ile osób wykonuje w Polsce pracę na umowę zlecenie? Szacuje się, że nawet co szósty pracownik może pracować na podstawie jednej z umów cywilnoprawnych. Powody, dla których pracodawcy proponują podwładnym podpisanie właśnie takiej umowy, są oczywiste – chodzi o optymalizację kosztów zatrudnienia.

W przypadku umów zlecenia przedsiębiorcy nie muszą martwić się m.in. o konieczność udzielania zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego czy na żądanie. Niższe są również koszty zatrudnienia po stronie przedsiębiorcy. Słowem – to się opłaca i właśnie dlatego zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi uznaje się za jeden z głównych problemów polskiego rynku pracy.

Zastanawiasz się, czy – wykonując pracę na podstawie umowy zlecenia – masz szansę na kredyt hipoteczny? Okazuje się, że banki dynamicznie reagują na potrzeby konsumentów. Ponieważ zauważyły one, że coraz więcej potencjalnych klientów we wniosku wskazuje jako źródło dochodów pracę wykonywaną na podstawie umowy zlecenia, w ich ofertach pojawiły się produkty skierowane właśnie do takich pracowników.


Banki zmieniają reguły gry

Jeszcze kilkanaście lat temu żaden bank nie udzieliłby kredytu hipotecznego wnioskodawcy, który osiągałby dochody wyłącznie z pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Dziś oferta banków jest jednak dostosowana do potrzeb i możliwości potencjalnych klientów. Oto przykładowe banki, w ofercie których znajdziesz kredyty hipoteczne dla klientów wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej:

  • Bank Millennium SA w swojej ofercie ma kredyty hipoteczne dla klientów uzyskujących dochody z różnych form zatrudnienia. Poza umowami o pracę, są akceptowane umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło, zlecenie) oraz dochody z wynajmu nieruchomości. Na kredyt hipoteczny mają szansę również emeryci i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Kwota przyznanego kredytu zależy wyłącznie od zdolności kredytowej kredytobiorcy.
     
  • ING Bank Śląski SA również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy uzyskują dochody z innych źródeł niż umowa o pracę. Ponieważ kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, bank proponuje zainteresowanym indywidualne spotkanie z doradcą finansowym.
     
  • Euro Bank SA proponuje kredyt hipoteczny m.in. osobom uzyskującym dochody z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia. Na stronie internetowej banku można znaleźć informację, że tacy klienci będą zobowiązani dostarczyć m.in. kopie umów z ostatnich 12 miesięcy. Niezbędne będzie również przedstawienie wyciągu z banku.


Walcz o swoje pieniądze

Banki musiały zareagować na zmiany mające miejsce na rynku pracy. Jako potencjalny klient wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia wcale nie jesteś w gorszym położeniu – możesz walczyć o dobre warunki, na jakich zostanie ci przyznany kredyt. Banki często kuszą np. obniżeniem wysokości oprocentowania lub prowizji wówczas, gdy klient zdecyduje się skorzystać z innych produktów znajdujących się w ofercie. Sprawdź zatem, ile zyskasz, jeżeli założysz rachunek bankowy lub konto oszczędnościowe w danym banku. Jeżeli masz wątpliwości – pytaj. Pracownicy banków chętnie udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania, bo doskonale wiedzą, że tylko w ten sposób zyskają klientów.

To Cię powinno też zainteresować: Umowa zlecenie - tylko obowiązki czy też prawa?

Oceń ten wpis
Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Waldi
2019-12-17, 11:05
Wiadomo, że najbardziej liczy się umowa o pracę na czas nieokreślony na najlepszych warunkach i taka od zawsze jest pod tym względem prawda oraz czysty bik.
marcel
2019-12-05, 11:43
Na pewno jak umowa jest na długi okres czasu zapisana lub przedłużona to jest brana pod uwagę podobnie jak to jest z umową o dzieło jaka jest otwarta. W tej kwestii dużo się zmieniło. Kiedyś jednak nie było to tak traktowane.
Widol
2019-05-07, 15:07
Chyba są gorsze warunki i często nie jest możliwe otrzymać kredytu hipotecznego na taką umowę. W ten sposób trzeba czekać aż człowiek ma umowę na czas nieokreślony.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.