!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy

Kredyt dla firm - czy to dobre rozwiązanie?
Kredyt obrotowy, inwestycyjny czy hipoteczny? Na rynku mamy wiele rodzajów kredytów, tylko który z nich wybrać? Jesteś przedsiębiorcą i zakładasz firmę lub szukasz dobrego sposobu na dofinansowanie istniejącej już działalności? W poniższym artykule wprowadzimy Cię w temat kredytów i odpowiemy na pytanie, czy wzięcie pożyczki to dobre rozwiązanie.

 

Pytanie, czy wzięcie pożyczki z banku jest konieczne, może pojawić się w różnych okresach prowadzenia firmy. Niektórzy przedsiębiorcy potrzebują pieniędzy na start, inni natomiast potrzebują finansowego wsparcia w trakcie istnienia działalności. Niektórych przedsiębiorców przekonują korzyści, jakie wiążą się z wzięciem kredytu. Do plusów tego typu rozwiązań można zaliczyć możliwość zaliczenia odsetek, prowizji, marży lub ubezpieczenia kredytu w koszty uzyskania przychodów. Wielu przedsiębiorców kieruje się powiedzeniem, że „bez inwestycji nie ma rozwoju” i często pieniądze, które otrzymają, pomagają im lepiej rozwinąć skrzydła w biznesie.

Kredyt obrotowy dla firm
 

Tego rodzaju kredyt zaciąga się na finansowanie bieżącej działalności firmy. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na zakup towarów, surowców czy usług. Można nim spłacić również nieprzeterminowane zobowiązania czy wypłacić wynagrodzenia pracownikom. Zazwyczaj w tego typu kredytach banki nie rozliczają firm z tego, na co wydały pożyczone pieniądze. Kredyt obrotowy udzielany jest zazwyczaj na okres od 1 roku do 5 lat. Jego wysokość jest ustalana na podstawie przychodów przedsiębiorstwa oraz wypracowanych przez nie zysków. Uzyskanie kredytu jest w tym przypadku szybkie i odbywa się w terminie do kilku dni roboczych.
 

Kredyt hipoteczny dla firm
 

Jest to dofinansowanie, które można uzyskać w przypadku, gdy firma chce rozpocząć budowę czy też kupić lub zmodernizować istniejącą już nieruchomość związaną z prowadzoną działalnością. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długim okresem kredytowania oraz wysokimi kwotami maksymalnymi. Przy udzielaniu kredytu bank może sprawdzić, czy firma nie zalega z płatnościami w ZUS lub US. Decydując się na tego rodzaju opcję, zostaje wpisana informacja o obciążeniu nieruchomości w księgi hipoteczne.
 

Kredyt inwestycyjny dla firm
 

Jest to inaczej mówiąc, kredyt na finansowanie inwestycji. Tego typu kredyt dla firm może być wykorzystany na działania mające na celu powiększenie majątku firmy – takie jak zakup samochodów, sprzętu, budowę nowej hali produkcyjnej czy unowocześnienie maszyn. Również można go przeznaczyć na zatrudnienie nowych pracowników, zakup specjalistycznego oprogramowania lub patentu.

Przy kredytach inwestycyjnych firma musi liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego (zazwyczaj jest to ok. 10-20% wartości inwestycji). Również przy tego rodzaju kredycie trzeba przedstawić inwestycyjny biznesplan. Bank na pewno sprawdzi stan finansowy firmy i jej majątek. Taki kredyt jest kierowany do firm z dłuższym stażem działania, tj. 12-24 miesiące. Udzielany jest długoterminowo – zazwyczaj na 15-20 lat.
 

Kredyt dla firm bez zaświadczeń
 

Jest też możliwość wzięcia kredytu bez zaświadczeń z ZUS czy US. Nazywane są one np. „kredytami od ręki”. W takim przypadku nie trzeba przedstawiać dokumentów stwierdzających zdolność kredytową. Tego rodzaju kredytu udzielają banki i parabanki. Nie jest to jednak opcja ciesząca się wielką popularnością, gdyż banki oferują wysokie koszty takiego kredytu. Najczęściej kredyt dla firm bez zaświadczeń można uzyskać z różnych firm pożyczkowych. Tego typu kredyt można dostać nawet przez Internet, a decyzja o jego przyznaniu jest już znana w niecałą godzinę.
 

O czym należy pamiętać biorąc kredyt
 

Przed zdecydowaniem się na pożyczkę z banku należy przemyśleć parę spraw oraz sprawdzić, na co banki zwracają uwagę przy przyznawaniu pieniędzy.

Najważniejsze rzeczy przy wnioskowaniu o kredyt to określenie:

  • jaki jest cel i przeznaczenie kredytu,
  • ile pieniędzy jest potrzebne,
  • jaka jest zdolność kredytowa firmy.

Następnie niezbędne jest uzyskanie pozytywnej oceny finansowo-ekonomicznej oraz niekiedy przedłożenie bankowi biznesowego planu inwestycyjnego. Znając wymogi banków, ich ograniczenia oraz nasze indywidualne potrzeby, łatwiej będzie nam podjąć decyzję w wyborze najkorzystniejszego rodzaju kredytu.

Wzięcie kredytu dla firmy jest dobrym rozwiązaniem, jednak wymaga przemyślenia. Taka pożyczka może nie tylko pomóc na początku drogi zawodowej, ale także może wspomóc istniejącą działalność w momencie, gdy potrzebny jest zastrzyk gotówki. To, na co zostaną przeznaczone pieniądze i jaki rodzaj kredytu zostanie wybrany, zależy od indywidualnych potrzeb. W jednych firmach sprawdzi się kredyt obrotowy na bieżącą działalność, w innych kredyt inwestycyjny np. na zakup surowców, a w jeszcze innych kredyt hipoteczny na budowę nowego biura.

Rynek pożyczek jest szeroki i daje duży wybór. Przed wzięciem pożyczki należy sprawdzić, który z kredytów będzie najlepszym rozwiązaniem. Istotne jest dowiedzenie się, jakie są wymagania przy przyznawaniu danego kredytu. Często w wyborze można skorzystać z pomocy doradców kredytowych, którzy podpowiedzą na co zwrócić uwagę i dokonają analizy możliwości finansowych Twojej firmy. Nie trzeba więc bać się kredytów i pożyczek, trzeba jednak wiedzieć, gdzie ich szukać i jak po nie sięgać.

Jak widać, powodów na zaciągnięcie kredytu jest mnóstwo. Nie ważne co jest przyczyną wzięcia pożyczki, natomiast ważne jest dobre określenie swoich oczekiwań i wybranie takiej formy finansowania, która będzie dopasowana do indywidualnych oczekiwań. Rynek kredytowy oferuje wiele opcji, które mają na celu pomoc finansową dla firm. Odpowiednie rozeznanie z pewnością pozwoli Ci na dobór najkorzystniejszego wariantu.

Podziel się

8 komentarzy

Nadia

Nadia

Trzeba porównać oferty banków i wybrać tą najlepszą.
lider

lider

Oferty takie są w każdym banku. Wystarczy zrobić rekonesans i wtedy można coś ugrać oczywiście gdy ma się podstawy wiązane z bik.
Farna

Farna

Wiele firm szuka kredytów i jeżeli to wszystko jest jakoś sensownie zaplanowane to warto rozwijać się. Każdy tak robi a czasami zastrzyk gotówki to jedyna szansa na dalszą ekspansję.
Cecelia

Cecelia

2% taniej pożyczki. Stracić sen w nocy, jak uzyskać pożyczkę. Szukasz pożyczki na spłatę rachunków. Szukasz pożyczki na zakup samochodu szukasz pożyczki, aby powiększyć swój model projektu. Napisz do nas na adres: , aby uzyskać więcej informacji CO SIEBIE NUMER: +18454007792 Dzięki
Solinka

Solinka

Jeśli uważasz, że Twoja firma może dostarczyć coś, czego inne firmy nie dostarczają (lub dostarczyć to samo, ale szybciej i taniej), masz solidny pomysł i jesteś gotowy do stworzenia biznesplanu. Pieniądze są ważne w tym i kredyt bywa pomocny.
Szymon Dudkiewicz

Szymon Dudkiewicz

Nie inwestuj znacznych kwot, dopóki nie upewnisz się, że sam produkt jest potrzebny ludziom. Nie ma potrzeby doprowadzania wszystkiego do perfekcji, co opóźnia start. Zacznij od tego, co masz i stopniowo rozwijaj się i ulepszaj.
Michał Dylon

Michał Dylon

No i jeszcze przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, że coś może się nie udać. Wiele ludzi jednak dzisiaj żyje na kredyt i radzi sobie więc czemu nie spróbować?
Michał Dylon

Michał Dylon

Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest rozwój, a jak jest rozwój to potrzebna jest reklama i promocja. W ten sposób jak środki mają zarabiać i jest to pewne to czemu nie?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.