Dodatkowym plusem wykonywania pracy na podstawie właśnie takiej umowy jest to, że zatrudnieni mogą liczyć, że bankowi analitycy spojrzą na złożone przez nich wnioski kredytowe przyjaznym okiem. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Co wówczas, gdy pracujesz w oparciu o umowę cywilnoprawną i myślisz o kredycie hipotecznym?
Banki dostosowują się do rynku pracy
Kilkanaście lat temu, gdy umowy cywilnoprawne nie były tak popularne, banki bardzo niechętnie udzielały kredytów i pożyczek osobom zatrudnionym w oparciu właśnie o nie. Dziś sytuacja wygląda prezentuje się inaczej. Coraz więcej osób otrzymuje umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Tak pożądana przez pracowników umowa o pracę stała się niemal wyjątkiem – pracodawcy podpisują taką w ostateczności.
Chcąc skorzystać z kredytu hipotecznego, musisz mieć świadomość, że banki zaakceptują posiadaną przez ciebie umowę zlecenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich banków działających na rynku. Z drugiej strony musisz mieć świadomość, że mogą one od ciebie wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Pamiętaj też, że nie wszystkie banki zaakceptują umowę podpisywaną co roku. Poniżej znajdziesz informacje na temat podmiotów, które w swojej ofercie mają kredyty hipoteczne dla klientów będących zleceniobiorcami.
Oferta banków
Oto banki, których oferta jest dostosowana do realiów rynku pracy:
- ING Bank Śląski akceptuje nie tylko zlecenie. Klienci starający się o kredyt mogą również przedstawić inne dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodu, np. kontrakt menadżerski czy zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.
- Jeżeli chodzi o dokumenty, to bank wymaga dostarczenia np. oświadczenia o dochodach z umów cywilnych (to rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z produktów banku, a dokładniej z rachunku bankowego) lub deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy.
- Euro Bank również akceptuje umowy zlecenia. Zainteresowani muszą dostarczy kopie umów z ostatnich 12 miesięcy, mogą też przynieść zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 12 miesięcy na druku wydanym przez bank.
- • mBank także proponuje kredyt hipoteczny klientom posiadającym dochody z tytułu umów cywilnoprawnych. Aby jednak wniosek został rozpatrzony pozytywnie, niezbędne jest posiadanie takiej umowy przez co najmniej 6 miesięcy.
Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, że banki mają różne wymagania, gdy mowa o potencjalnych kredytobiorcach uzyskujących dochody w oparciu o umowy cywilnoprawne. Najlepiej zatem zrobisz, odwiedzając placówki wybranych banku lub udając się do doradcy finansowe. Ten drugi będzie posiadał szczegółowe informacje na temat aktualnych ofert wszystkich banków. Co więcej, będzie w stanie przeprowadzić analizę, na podstawie której wskaże najatrakcyjniejsze oferty. Warto pamiętać, że na wysokość oprocentowania czy dodatkowe koszty wpływa wiele czynników, a dobry doradca wie, które banki zwracają uwagę np. na dodatkowe zabezpieczenie kredytu.
To może Cię również zainteresować