Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Zagraniczna emerytura - jak należy ją rozliczać?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Zagraniczna emerytura - jak należy ją rozliczać?
Emerytura zagraniczna może znacznie podnieść poziom życia po zakończeniu kariery zawodowej. Czy pobieranie zagranicznej emerytury w Polsce jest możliwe i jakie wiążą się z tym obowiązki podatnika? Przeczytaj o wszystkim, co warto wiedzieć na temat zagranicznej emerytury.

Przysługuje Ci emerytura zagraniczna, ale nie wiesz, jak ująć ją w corocznym zeznaniu podatkowym? Boisz się podwójnego opodatkowania? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT za emeryturą z innego kraju.

Zobacz także artykuł: Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Jak w Polsce rozliczyć emeryturę zagraniczną?

Kwestię rozliczenia emerytury pochodzącej z pracy poza granicami Polski warto zacząć rozważać od wskazania na rezydencję podatkową emeryta. Jeżeli obywatel Polski, który przeszedł na emeryturę, mieszka poza granicami naszego kraju, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Co to oznacza w praktyce? Taki podatnik musi opłacać podatki w Polsce wyłącznie za dochody uzyskane w naszym kraju w konkretnym roku podatkowym.

Inaczej jest w przypadku podatnika, który mieszka w Polsce, a jednocześnie pobiera polską i zagraniczną emeryturę. Kogo uznaje się za osobę mieszkającą w Polsce? Według ustawy PIT to ktoś, kto: 1) uczynił z Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych, 2) przebywa w Polsce co najmniej przez 184 dni w roku podatkowym. Takiego emeryta obejmuje nieograniczony obowiązek podatkowy, musi zatem odprowadzać podatki od emerytury zagranicznej i polskiej. Z jednej strony, na taki obowiązek wskazuje ustawa PIT w art. 3 ust. 1-1a. Z drugiej strony, w art. 4a tej samej ustawy mowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Wpływ na to mają również umowy dwustronne pomiędzy Polską a krajem, która wypłaca zagraniczną emeryturę. Wówczas pierwszeństwo nad naszą krajową ustawą PIT ma umowa dwustronna, zgodnie z którą podatek odprowadzany jest tylko w kraju zamieszkania albo kraju wypłacania emerytur. Dla przykładu emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii opodatkowywana jest w Polsce. Z kolei podatek za holenderską emeryturę może zostać ściągnięty w Holandii.

Pamiętaj, że wszystkie wpływy na Twoje konto bankowe musisz wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania emerytury, którą dostajesz z innego kraju, stosuje się specjalną metodę odliczania od należnego podatku za Twoje dochody podatku zapłaconego za granicą. W ten sposób nie dochodzi do podwójnego opodatkowania zagranicznej emerytury.

Video

Szukasz pracy?

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Mechanik - monter - Szwecja

Baltix.se sp. z o.o.

 • Szwecja
Dodana
Dodana

Zbieg emerytur polskiej i zagranicznej – jak rozliczyć PIT?

Świadczenie emerytalne z innego kraju, które otrzymujesz w postaci wpływów na polskie konto bankowe, należy zawrzeć w rozliczeniu podatkowym w Polsce. W corocznym rozliczeniu podatkowym PIT musisz uwzględnić zatem i polskie świadczenie, i wpływy zagraniczne.

Zagraniczne jednostki, które wypłacają emerytury, nie są w polskim prawie postrzegane jako płatnicy podatków. Z tego powodu każdy, kto pobiera zagraniczną emeryturę, ma obowiązek wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki za okres od stycznia do grudnia płaci się do 20. dnia w kolejnym miesiącu po uzyskaniu dochodu. Dla przykładu zaliczka za emeryturę otrzymaną w lutym musi być wpłacona do 20 lutego. Wyjątek stanowi zaliczka na podatek dochodowy za emeryturę, która wpłynęła na Twoje konto w grudniu. Należy zapłacić ją do dnia złożenia corocznego zeznania podatkowego.

Za płatnika może zostać uznany za to polski bank, który może odprowadzić podatki od zagranicznej emerytury. Jeżeli chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania, upewnij się, czy za granicą nie nałożono już podatku i czy bank w Polsce dodatkowo nie odprowadził go od świadczenia, który wpłynęło na Twoje konto.

Zanim zaczniesz wypełniać roczne zeznanie podatkowe, zdobądź informacje o rozliczaniu zagranicznej emerytury w aktualnym roku podatkowym i poznaj umowę dwustronną Polski z krajem, który wypłaca Ci emeryturę zagraniczną. Jaki PIT będzie odpowiedni do takich rozliczeń? Właściwy jest PIT-36 i wysokość podatku właściwa dla skali podatkowej. Jeżeli Twoja zagraniczna emerytura została podwójnie opodatkowana, to w trakcie wypełniania PIT-36 musisz wziąć pod uwagę metodę unikania zdublowanego podatku i dodatkowo wypełnić formularz PIT/ZG.

Jakiej wysokości podatek oprowadza się od zagranicznej emerytury?

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć emeryturę zagraniczną, to pamiętaj, że co do zasady obejmuje ją podatek 17% lub 32% w zależności od tego, czy przekroczysz drugi prób podatkowy. W 2022 roku podniesiono wysokość progu podatkowego. Obecnie granica pomiędzy pierwszym a drugim progiem podatkowym wynosi 120 tys. zł.

Jeżeli zagraniczna emerytura wpływa na Twoje konto w polskim banku, to bank jest zobowiązany do weryfikacji takiego świadczenia i postępowania według umowy dwustronnej zawartej pomiędzy Polską a krajem, który wypłaca Ci emeryturę zagraniczną. Co to oznacza?

 1. Jeżeli zgodnie ze wspomnianą umową dwustronną podatek powinien być w kraju, w którym rezyduje emeryt i w którym następuje wypłata świadczenia (czyli w Polsce), to bank odprowadza 17-procentowy podatek od emerytury. 17% to stawka krajowa, wynikająca ze skali podatkowej. (32% w przypadku rocznych wypływów w łącznej kwocie powyżej 120 tys. zł).
 2. W przypadku gdy umowa między krajami wskazuje na inną wysokość podatku, to bank musi odprowadzić inną stawkę niż krajowa.
 3. Jeśli z umowy wynika, że w Polsce Twoja emerytura zagraniczna nie powinna zostać opodatkowana, bank nie powinien pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Kwestią, którą warto poruszyć, jest PIT-11 z banku za emeryturę zagraniczną i jak rozliczyć go w zeznaniu rocznym. Bank wystawia PIT-11, który podsumowuje wysokość zaliczek odprowadzonych od Twojej zagranicznej emerytury na podatek dochodowy. Nawet jeśli emerytura z innego kraju jest Twoim jedynym dochodem, bank nie może wypełnić za Ciebie rocznej deklaracji podatkowej. PIT-36 należy złożyć samodzielnie.

Video

Czy praca za granicą liczy się do emerytury?

Tak, o ile zgodnie z przepisami kraju, w którym pracowałaś lub pracowałeś, należy Ci się wypłacanie świadczeń emerytalnych. Jeśli staż pracy w Polsce nie jest wystarczająco długi, aby należała Ci się polska emerytura, na podstawie zaświadczeń dotyczących zatrudnienia za granicą możliwe jest doliczenie tych dodatkowych lat do stażu pracy, ale wysokość emerytury zostanie wyliczona na podstawie okresów składkowych przepracowanych w Polsce.

Innym przypadkiem jest zagraniczna emerytura po mężu. Dotyczy otrzymywania tzw. wdowiej emerytury po: 1) mężu obcokrajowcu, który za granicą uzyskał prawo do otrzymywania świadczenia, 2) mężu, który zarabiał za granicą, ale po odejściu na emeryturę był polskim rezydentem i tutaj pobierał zagraniczną emeryturę. Co ważne, wdowa może jednocześnie pobierać zagraniczną emeryturę męża i własne polskie świadczenie.

Czy emerytura zagraniczna jest w Polsce podwójnie opodatkowana?

Co do zasady emerytura zagraniczna nie jest podwójnie opodatkowana, a przepisy, które tę kwestię regulują, są najczęściej zawarte w umowach dwustronnych o świadczeniach społecznych. Zazwyczaj zapisy te wskazują, że podatek od emerytury zagranicznej powinien zostać odprowadzony w kraju, w którym świadczenie jest wypłacane.

Podsumowanie:
 • Osoby mieszkające poza granicami Polski, które pobierają zagraniczną emeryturę, podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
 • Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, należy wykazać wszystkie wpływy na konto bankowe w rocznym zeznaniu podatkowym PIT i stosować metodę odliczania podatku zapłaconego za granicą.
 • Zagraniczne jednostki wypłacające emerytury nie są płatnikami podatków w polskim prawie, więc każdy pobierający zagraniczną emeryturę ma obowiązek wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.
 • Wysokość podatku od zagranicznej emerytury wynosi 17% lub 32%, w zależności od przekroczenia drugiego progu podatkowego, a bank odprowadza podatek zgodnie z umową dwustronną między Polską a krajem wypłacającym emeryturę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Jaworski

Jaworski

Artykuł przydatny nie tylko dla emerytów, ale również dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby pobierające emeryturę z zagranicy. Dzięki niemu łatwiej zrozumieć zasady rozliczania podatków.
cydr

cydr

Nie miałem pojęcia, że otrzymując emeryturę z zagranicy, muszę odprowadzać podatek w Polsce. Bardzo cenna informacja, dzięki której uniknę nieprzyjemnych konsekwencji podatkowych.
Radio

Radio

Artykuł bardzo pomocny dla osób, które otrzymują emeryturę z zagranicy. Wszystko jest jasno wyjaśnione, dzięki czemu łatwiej zrozumieć zasady rozliczania podatku, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
Wacław Nowy Sącz

Wacław Nowy Sącz

A jak to wygląda jeżeli mieszkam w Polsce a emerytura wpływa na konto w Irlandii ?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka