!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Zagraniczna emerytura - jak należy ją rozliczać?

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

0 komentarzy

Zagraniczna emerytura - jak należy ją rozliczać?
Emerytura zagraniczna może znacznie podnieść poziom życia po zakończeniu kariery zawodowej. Czy pobieranie zagranicznej emerytury w Polsce jest możliwe i jakie wiążą się z tym obowiązki podatnika? Przeczytaj o wszystkim, co warto wiedzieć na temat zagranicznej emerytury.

Przysługuje Ci emerytura zagraniczna, ale nie wiesz, jak ująć ją w corocznym zeznaniu podatkowym? Boisz się podwójnego opodatkowania? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT za emeryturą z innego kraju.

Zobacz także artykuł: Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Jak w Polsce rozliczyć emeryturę zagraniczną?

Kwestię rozliczenia emerytury pochodzącej z pracy poza granicami Polski warto zacząć rozważać od wskazania na rezydencję podatkową emeryta. Jeżeli obywatel Polski, który przeszedł na emeryturę, mieszka poza granicami naszego kraju, podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Co to oznacza w praktyce? Taki podatnik musi opłacać podatki w Polsce wyłącznie za dochody uzyskane w naszym kraju w konkretnym roku podatkowym.

Inaczej jest w przypadku podatnika, który mieszka w Polsce, a jednocześnie pobiera polską i zagraniczną emeryturę. Kogo uznaje się za osobę mieszkającą w Polsce? Według ustawy PIT to ktoś, kto: 1) uczynił z Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych, 2) przebywa w Polsce co najmniej przez 184 dni w roku podatkowym. Takiego emeryta obejmuje nieograniczony obowiązek podatkowy, musi zatem odprowadzać podatki od emerytury zagranicznej i polskiej. Z jednej strony, na taki obowiązek wskazuje ustawa PIT w art. 3 ust. 1-1a. Z drugiej strony, w art. 4a tej samej ustawy mowa o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Wpływ na to mają również umowy dwustronne pomiędzy Polską a krajem, która wypłaca zagraniczną emeryturę. Wówczas pierwszeństwo nad naszą krajową ustawą PIT ma umowa dwustronna, zgodnie z którą podatek odprowadzany jest tylko w kraju zamieszkania albo kraju wypłacania emerytur. Dla przykładu emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii opodatkowywana jest w Polsce. Z kolei podatek za holenderską emeryturę może zostać ściągnięty w Holandii.

Pamiętaj, że wszystkie wpływy na Twoje konto bankowe musisz wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania emerytury, którą dostajesz z innego kraju, stosuje się specjalną metodę odliczania od należnego podatku za Twoje dochody podatku zapłaconego za granicą. W ten sposób nie dochodzi do podwójnego opodatkowania zagranicznej emerytury.

Video

Zbieg emerytur polskiej i zagranicznej – jak rozliczyć PIT?

Świadczenie emerytalne z innego kraju, które otrzymujesz w postaci wpływów na polskie konto bankowe, należy zawrzeć w rozliczeniu podatkowym w Polsce. W corocznym rozliczeniu podatkowym PIT musisz uwzględnić zatem i polskie świadczenie, i wpływy zagraniczne.

Zagraniczne jednostki, które wypłacają emerytury, nie są w polskim prawie postrzegane jako płatnicy podatków. Z tego powodu każdy, kto pobiera zagraniczną emeryturę, ma obowiązek wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki za okres od stycznia do grudnia płaci się do 20. dnia w kolejnym miesiącu po uzyskaniu dochodu. Dla przykładu zaliczka za emeryturę otrzymaną w lutym musi być wpłacona do 20 lutego. Wyjątek stanowi zaliczka na podatek dochodowy za emeryturę, która wpłynęła na Twoje konto w grudniu. Należy zapłacić ją do dnia złożenia corocznego zeznania podatkowego.

Za płatnika może zostać uznany za to polski bank, który może odprowadzić podatki od zagranicznej emerytury. Jeżeli chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania, upewnij się, czy za granicą nie nałożono już podatku i czy bank w Polsce dodatkowo nie odprowadził go od świadczenia, który wpłynęło na Twoje konto.

Zanim zaczniesz wypełniać roczne zeznanie podatkowe, zdobądź informacje o rozliczaniu zagranicznej emerytury w aktualnym roku podatkowym i poznaj umowę dwustronną Polski z krajem, który wypłaca Ci emeryturę zagraniczną. Jaki PIT będzie odpowiedni do takich rozliczeń? Właściwy jest PIT-36 i wysokość podatku właściwa dla skali podatkowej. Jeżeli Twoja zagraniczna emerytura została podwójnie opodatkowana, to w trakcie wypełniania PIT-36 musisz wziąć pod uwagę metodę unikania zdublowanego podatku i dodatkowo wypełnić formularz PIT/ZG.

Jakiej wysokości podatek oprowadza się od zagranicznej emerytury?

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć emeryturę zagraniczną, to pamiętaj, że co do zasady obejmuje ją podatek 17% lub 32% w zależności od tego, czy przekroczysz drugi prób podatkowy. W 2022 roku podniesiono wysokość progu podatkowego. Obecnie granica pomiędzy pierwszym a drugim progiem podatkowym wynosi 120 tys. zł.

Jeżeli zagraniczna emerytura wpływa na Twoje konto w polskim banku, to bank jest zobowiązany do weryfikacji takiego świadczenia i postępowania według umowy dwustronnej zawartej pomiędzy Polską a krajem, który wypłaca Ci emeryturę zagraniczną. Co to oznacza?

  1. Jeżeli zgodnie ze wspomnianą umową dwustronną podatek powinien być w kraju, w którym rezyduje emeryt i w którym następuje wypłata świadczenia (czyli w Polsce), to bank odprowadza 17-procentowy podatek od emerytury. 17% to stawka krajowa, wynikająca ze skali podatkowej. (32% w przypadku rocznych wypływów w łącznej kwocie powyżej 120 tys. zł).
  2. W przypadku gdy umowa między krajami wskazuje na inną wysokość podatku, to bank musi odprowadzić inną stawkę niż krajowa.
  3. Jeśli z umowy wynika, że w Polsce Twoja emerytura zagraniczna nie powinna zostać opodatkowana, bank nie powinien pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Kwestią, którą warto poruszyć, jest PIT-11 z banku za emeryturę zagraniczną i jak rozliczyć go w zeznaniu rocznym. Bank wystawia PIT-11, który podsumowuje wysokość zaliczek odprowadzonych od Twojej zagranicznej emerytury na podatek dochodowy. Nawet jeśli emerytura z innego kraju jest Twoim jedynym dochodem, bank nie może wypełnić za Ciebie rocznej deklaracji podatkowej. PIT-36 należy złożyć samodzielnie.

Video

Czy praca za granicą liczy się do emerytury?

Tak, o ile zgodnie z przepisami kraju, w którym pracowałaś lub pracowałeś, należy Ci się wypłacanie świadczeń emerytalnych. Jeśli staż pracy w Polsce nie jest wystarczająco długi, aby należała Ci się polska emerytura, na podstawie zaświadczeń dotyczących zatrudnienia za granicą możliwe jest doliczenie tych dodatkowych lat do stażu pracy, ale wysokość emerytury zostanie wyliczona na podstawie okresów składkowych przepracowanych w Polsce.

Innym przypadkiem jest zagraniczna emerytura po mężu. Dotyczy otrzymywania tzw. wdowiej emerytury po: 1) mężu obcokrajowcu, który za granicą uzyskał prawo do otrzymywania świadczenia, 2) mężu, który zarabiał za granicą, ale po odejściu na emeryturę był polskim rezydentem i tutaj pobierał zagraniczną emeryturę. Co ważne, wdowa może jednocześnie pobierać zagraniczną emeryturę męża i własne polskie świadczenie.

Czy emerytura zagraniczna jest w Polsce podwójnie opodatkowana?

Co do zasady emerytura zagraniczna nie jest podwójnie opodatkowana, a przepisy, które tę kwestię regulują, są najczęściej zawarte w umowach dwustronnych o świadczeniach społecznych. Zazwyczaj zapisy te wskazują, że podatek od emerytury zagranicznej powinien zostać odprowadzony w kraju, w którym świadczenie jest wypłacane.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.