!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Świadczenia honorowe z ZUS - czym są i komu przysługują?

31 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

0 komentarzy

Świadczenia honorowe z ZUS - czym są i komu przysługują?
Zgodnie z danymi ZUS, w 2021 roku w Polsce żyło około 2200 stulatków – osoby te są uprawnione do pobierania świadczenia honorowego wypłacanego z ZUS. Wyjaśniamy, czym jest emerytura honorowa, jaka jest jej wysokość i w jaki sposób należy się o nią ubiegać.

Przeczytaj też: Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?

Czym jest świadczenie honorowe z ZUS i komu przysługuje?

Świadczenie honorowe, inaczej emerytura honorowa, przyznawana jest seniorom, którzy ukończyli 100 lat życia. Świadczenie honorowe potocznie zwane jest więc emeryturą dla stulatka – przysługuje każdemu, kto ukończy 100 lat, niezależnie od wcześniej wypracowanych składek.

Ile wynosi świadczenie honorowe wypłacane przez ZUS?

Dodatkowa emerytura jest przyznawana każdemu stulatkowi, jednak jej wysokość różni się w zależności od tego, kiedy senior osiągnął odpowiedni wiek, uprawniający do pobierania świadczenia. Emerytura po 100 latach jest uzależniona od kwoty bazowej, jaka obowiązuje w dniu urodzin danej osoby – przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, które pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość emerytury honorowej jest ustalana na okres od początku marca do końca lutego kolejnego roku. Jak zauważają analitycy, stawia to w gorszej sytuacji osoby, które 100 lat kończą w styczniu lub lutym – gdyby ich urodziny przypadały w marcu lub następnych miesiącach, świadczenie byłoby wyższe.

To jednak nie jedyny problem, na jaki zwracają uwagę specjaliści. Jak wskazują, kolejną nieścisłością jest fakt, że dodatek dla stulatków jest świadczeniem, które nie podlega waloryzacji. Emerytura honorowa ustalona w konkretnej kwocie jest wypłacana seniorowi do końca życia. To oznacza, że osoby, które mają 100 lub więcej lat otrzymują emeryturę dodatkową w różnej wysokości.

Przykładowo w 2019 roku emerytura honorowa z ZUS wynosiła 3731,13 zł brutto. W 2020 roku wysokość świadczenia została ustalona na 4294,67 zł brutto, natomiast w 2021 roku – 4512,41 zł brutto. Natomiast od marca 2022 roku dodatkowa emerytura przysługująca stulatkom wynosi już 4944,79 zł brutto. Nie sposób więc nie zgodzić się z twierdzeniem, że taka sytuacja może budzić poczucie niesprawiedliwości, ponieważ – jak zostało wspomniane – świadczenie to jest wypłacane bez waloryzacji czy jakiegokolwiek wyrównania.

Video

Jakich formalności należy dokonać, aby otrzymać świadczenie honorowe?

Dobrą wiadomością jest to, że seniorzy, którzy ukończą 100 lat, nie muszą składać żadnych wniosków o przyznanie świadczenia honorowego – dodatek dla stulatków jest wypłacany przez ZUS automatycznie. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której senior nie był wcześniej uprawniony do pobierania ani emerytury, ani renty. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku o wypłacenie należnego świadczenia.

Jakie są inne świadczenia przyznawane emerytom przez ZUS?

Jednak nie tylko stulatkowie w Polsce mogą liczyć na dodatkowe świadczenia od ZUS. Niektóre osoby starsze mogą też liczyć na dodatkowe środki wypłacane w ramach 500 plus dla seniorów. Świadczenie to ma stanowić wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Oprócz tego do otrzymywania świadczenia są uprawnione osoby, które ukończyły 75 lat i są upoważnione do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego.

Z kolei osoby, które nie ze swojej winy nie mogły wypracować stażu pracy, uprawniającego do otrzymania świadczeń emerytalnych na standardowych zasadach, mogą ubiegać się o emeryturę specjalną. Świadczenie jest więc przyznawane w wyjątkowych okolicznościach – na przykład, gdy sytuacja życiowa danej osoby uniemożliwiała podjęcie pracy zawodowej, przez co senior pozostał bez środków do życia.

Waloryzacja emerytur — ile wyniesie?

Emeryci i renciści, którzy pobierają standardowe świadczenia, ale nie ukończyli 100 lat, podwyżki ich wysokości mogą upatrywać w corocznej waloryzacji. Choć początkowo waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku miała wynosić 4,89%, przez wzgląd na obecną sytuację gospodarczą rząd zdecydował się na podniesienie wskaźnika waloryzacji do 7%. Tym samym najniższa emerytura wynosi obecnie 1338,44 zł brutto, co oznacza wzrost o 87,56 zł.

Emerytura honorowa to specjalne świadczenie przyznawane przez ZUS osobom, które ukończyły 100 lat. Świadczenie honorowe przysługuje każdemu stulatkowi, niezależnie od wysokości wypracowanych składek. Jest ono wypłacane w ustalonej w danym roku kwocie do końca życia seniora – nie podlega jednak waloryzacji ani wyrównaniom.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest emerytura honorowa z ZUS i komu przysługuje?

Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące osobom, które ukończyły 100 lat. Dodatkowa emerytura przyznawana jest przez ZUS niezależnie od wcześniej wypracowanych składek.

Ile wynosi emerytura honorowa?

Wysokość świadczenia honorowego jest uzależniona od kwoty bazowej – przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Od marca 2022 roku stulatkowie w Polsce mogą liczyć na dodatkową emeryturę wynoszącą 4944,79 zł brutto.

Jak starać się o świadczenie honorowe z ZUS?

Jeśli senior był uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie musi składać dodatkowych wniosków o przyznanie świadczenia honorowego – ZUS wypłaci je automatycznie. Wyjątek stanowią osoby, które w dniu ukończenia 100. roku życia nie otrzymywały żadnych świadczeń – w takiej sytuacji konieczne jest złożenie stosownego wniosku.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.