Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Świadczenia honorowe z ZUS - czym są i komu przysługują?

31 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Świadczenia honorowe z ZUS - czym są i komu przysługują?
Zgodnie z danymi ZUS, w 2021 roku w Polsce żyło około 2200 stulatków – osoby te są uprawnione do pobierania świadczenia honorowego wypłacanego z ZUS. Wyjaśniamy, czym jest emerytura honorowa, jaka jest jej wysokość i w jaki sposób należy się o nią ubiegać.

Przeczytaj też: Dorabianie do emerytury. Jak nie stracić świadczenia emerytalnego?

Czym jest świadczenie honorowe z ZUS i komu przysługuje?

Świadczenie honorowe, inaczej emerytura honorowa, przyznawana jest seniorom, którzy ukończyli 100 lat życia. Świadczenie honorowe potocznie zwane jest więc emeryturą dla stulatka – przysługuje każdemu, kto ukończy 100 lat, niezależnie od wcześniej wypracowanych składek.

Ile wynosi świadczenie honorowe wypłacane przez ZUS?

Dodatkowa emerytura jest przyznawana każdemu stulatkowi, jednak jej wysokość różni się w zależności od tego, kiedy senior osiągnął odpowiedni wiek, uprawniający do pobierania świadczenia. Emerytura po 100 latach jest uzależniona od kwoty bazowej, jaka obowiązuje w dniu urodzin danej osoby – przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, które pomniejsza się o składki na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość emerytury honorowej jest ustalana na okres od początku marca do końca lutego kolejnego roku. Jak zauważają analitycy, stawia to w gorszej sytuacji osoby, które 100 lat kończą w styczniu lub lutym – gdyby ich urodziny przypadały w marcu lub następnych miesiącach, świadczenie byłoby wyższe.

To jednak nie jedyny problem, na jaki zwracają uwagę specjaliści. Jak wskazują, kolejną nieścisłością jest fakt, że dodatek dla stulatków jest świadczeniem, które nie podlega waloryzacji. Emerytura honorowa ustalona w konkretnej kwocie jest wypłacana seniorowi do końca życia. To oznacza, że osoby, które mają 100 lub więcej lat otrzymują emeryturę dodatkową w różnej wysokości.

Szukasz pracy?

Pomocnik operatora linii produkcyjnej

mdm NT Sp. z o.o.

  • Bażanowice
Dodana
Dodana

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Concentrix CVG International sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana
Dodana
Dodana

Przykładowo w 2019 roku emerytura honorowa z ZUS wynosiła 3731,13 zł brutto. W 2020 roku wysokość świadczenia została ustalona na 4294,67 zł brutto, natomiast w 2021 roku – 4512,41 zł brutto. Natomiast od marca 2022 roku dodatkowa emerytura przysługująca stulatkom wynosi już 4944,79 zł brutto. Nie sposób więc nie zgodzić się z twierdzeniem, że taka sytuacja może budzić poczucie niesprawiedliwości, ponieważ – jak zostało wspomniane – świadczenie to jest wypłacane bez waloryzacji czy jakiegokolwiek wyrównania.

Video

Jakich formalności należy dokonać, aby otrzymać świadczenie honorowe?

Dobrą wiadomością jest to, że seniorzy, którzy ukończą 100 lat, nie muszą składać żadnych wniosków o przyznanie świadczenia honorowego – dodatek dla stulatków jest wypłacany przez ZUS automatycznie. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, w której senior nie był wcześniej uprawniony do pobierania ani emerytury, ani renty. W takim przypadku konieczne jest złożenie wniosku o wypłacenie należnego świadczenia.

Jakie są inne świadczenia przyznawane emerytom przez ZUS?

Jednak nie tylko stulatkowie w Polsce mogą liczyć na dodatkowe świadczenia od ZUS. Niektóre osoby starsze mogą też liczyć na dodatkowe środki wypłacane w ramach 500 plus dla seniorów. Świadczenie to ma stanowić wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Oprócz tego do otrzymywania świadczenia są uprawnione osoby, które ukończyły 75 lat i są upoważnione do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego.

Z kolei osoby, które nie ze swojej winy nie mogły wypracować stażu pracy, uprawniającego do otrzymania świadczeń emerytalnych na standardowych zasadach, mogą ubiegać się o emeryturę specjalną. Świadczenie jest więc przyznawane w wyjątkowych okolicznościach – na przykład, gdy sytuacja życiowa danej osoby uniemożliwiała podjęcie pracy zawodowej, przez co senior pozostał bez środków do życia.

Waloryzacja emerytur — ile wyniesie?

Emeryci i renciści, którzy pobierają standardowe świadczenia, ale nie ukończyli 100 lat, podwyżki ich wysokości mogą upatrywać w corocznej waloryzacji. Choć początkowo waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku miała wynosić 4,89%, przez wzgląd na obecną sytuację gospodarczą rząd zdecydował się na podniesienie wskaźnika waloryzacji do 7%. Tym samym najniższa emerytura wynosi obecnie 1338,44 zł brutto, co oznacza wzrost o 87,56 zł.

Emerytura honorowa to specjalne świadczenie przyznawane przez ZUS osobom, które ukończyły 100 lat. Świadczenie honorowe przysługuje każdemu stulatkowi, niezależnie od wysokości wypracowanych składek. Jest ono wypłacane w ustalonej w danym roku kwocie do końca życia seniora – nie podlega jednak waloryzacji ani wyrównaniom.

Podsumowanie:
  • Świadczenie honorowe, zwane również emeryturą honorową, jest przyznawane seniorom, którzy ukończyli 100 lat życia.
  • Wysokość emerytury honorowej z ZUS jest ustalana na okres od marca do końca lutego kolejnego roku i nie podlega waloryzacji.
  • Dodatek dla stulatków jest wypłacany przez ZUS automatycznie, jednak w przypadku seniorów nigdy niepobierających świadczeń, wymagany jest wniosek o przyznanie emerytury honorowej.
  • Osoby starsze mogą również liczyć na inne świadczenia takie jak 500 plus dla seniorów czy emerytury specjalne, przyznawane w wyjątkowych sytuacjach.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest emerytura honorowa z ZUS i komu przysługuje?

Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie przysługujące osobom, które ukończyły 100 lat. Dodatkowa emerytura przyznawana jest przez ZUS niezależnie od wcześniej wypracowanych składek.

Ile wynosi emerytura honorowa?

Wysokość świadczenia honorowego jest uzależniona od kwoty bazowej – przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Od marca 2022 roku stulatkowie w Polsce mogą liczyć na dodatkową emeryturę wynoszącą 4944,79 zł brutto.

Jak starać się o świadczenie honorowe z ZUS?

Jeśli senior był uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie musi składać dodatkowych wniosków o przyznanie świadczenia honorowego – ZUS wypłaci je automatycznie. Wyjątek stanowią osoby, które w dniu ukończenia 100. roku życia nie otrzymywały żadnych świadczeń – w takiej sytuacji konieczne jest złożenie stosownego wniosku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Magda

Magda

Pomysł wypłacania świadczenia honorowego to świetny sposób na docenienie seniorów i wyrażenie naszej kultury szacunku wobec najstarszych członków naszej społeczności. Trudno jednak nie dostrzec problemów związanych z brakiem waloryzacji, które stanowią dla wielu seniorów dodatkowe obciążenie finansowe. W mojej opinii rząd powinien bardziej zadbać o osoby starsze, które w trudnych warunkach próbują radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Marcysia

Marcysia

Wydaje mi się, że świadczenie honorowe to kolejny dowód na to, że w Polsce nie wszyscy mają równe szanse na godne życie – niektórzy otrzymują więcej, podczas gdy inni ciężko pracują, by związać koniec z końcem. Oczywiście doceniam troskę o seniorów, ale w mojej opinii powinny być podejmowane bardziej kompleksowe działania, które pomogą wszystkim potrzebującym.
Michał

Michał

Słyszałam o tym świadczeniu, ale nie wiedziałam, że jest ono przyznawane bez względu na to, czy w przeszłości wypracowaliśmy składki czy nie. Według mnie to bardzo sprawiedliwe podejście państwa, które nieustannie przypomina, że w Polsce liczy się człowiek, nie tylko liczby w tabelkach.
Idola

Idola

Bardzo cieszy mnie to, że osoby, które ukończą 100 lat, otrzymują dodatkowe wsparcie w postaci świadczenia honorowego. To piękne gesty ze strony państwa, dające seniorom poczucie, że nie są sami. Jednocześnie jednak trudno nie dostrzec niesprawiedliwości wobec osób, którym świadczenie to przysługuje – brak waloryzacji jest dla nich dodatkowym obciążeniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.