Działalność gospodarcza

O czym powinni pamiętać specjaliści IT przechodząc na ryczałt?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
O czym powinni pamiętać specjaliści IT przechodząc na ryczałt?
Polski Ład to największa reforma podatkowa od lat, która wywołuje mnóstwo kontrowersji. Jednym z jej elementów jest zmiana zasad rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecnie z tej formy opodatkowania mogą skorzystać także specjaliści IT. W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Zobacz też: Ile zarabia programista?

Nowy ład, a przejście na ryczałt – dlaczego warto?

Polski Ład to ogromna reforma podatkowa, o której cały czas jest głośno. W ramach Nowego Ładu sporo zmieniło się w kwestii ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli jednej z form opodatkowania działalności gospodarczej. Polski Ład sprawił, że z ryczałtu może korzystać więcej osób. Jest to związane z tym, że ustawowa definicja wolnego zawodu uległa zmianie. 

Przejście na ryczałt dla specjalistów IT wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Polski Ład zakłada zmniejszenie stawki ryczałtu dla osób świadczących tego rodzaju usługi z 15 do 12 procent. Ta informacja może sprawić, że wiele osób bardzo poważnie rozważy zmianę formy opodatkowania na ryczałt. 

Tak wygląda obecnie wysokość podatku dla specjalistów IT w poszczególnych formach opodatkowania:

 • ryczałt - 12%, 
 • opodatkowanie według skali podatkowej - 17% i 32%,
 • podatek liniowy - 19%.

Liczby te udowadniają, że ryczałt jest dla programistów zdecydowanie najatrakcyjniejszą formą opodatkowania.

Jak wynika ze statystyk portalu No Fluff Jobs, na koniec 2021 roku w Polsce około 125 tysięcy specjalistów IT prowadziło własną działalność gospodarczą. Eksperci przewidują, że w związku z atrakcyjnymi rozwiązaniami podatkowymi wprowadzonymi w ramach Polskiego Ładu, wielu samozatrudnionych specjalistów IT podejmie decyzję o zmianie swojego sposobu opodatkowania na ryczałt - zwłaszcza ci najlepiej zarabiający. 

Programiści są zaliczani do grona najlepiej opłacanych zawodów - zarówno w Polsce jak i na świecie. Dobry programista z wieloletnim doświadczeniem może liczyć na zarobki wynoszące nawet 10 000 zł "na rękę". Dzięki obniżeniu stawki ryczałtu zarobki programistów będą jeszcze wyższe. 

Video

Szukasz pracy?

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Grójec
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Przysucha
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Potworów
Dodana
Dodana
Dodana

Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać programista?

Która stawka ryczałtu przysługuje programistom? Stawka podatku dla specjalistów IT po wprowadzeniu Polskiego Ładu wynosi zaledwie 12% - wcześniej było to 15%. Szczegóły znajdujemy w ustawie o ryczałcie. 

 

Prawo do korzystania z tej stawki mają specjaliści, którzy świadczą usługi związane z:

 • "wydawaniem pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line,
 • wydawaniem pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1),
 • wydawaniem pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2),
 • wydawaniem oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line,
 • doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0);
 • z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2);
 • z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0);
 • z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

źródło: art. 12 ust. 1 pkt 2b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym

Z kolei osoby świadczące usługi informatyczne, których nie wyszczególniono w omawianej ustawie (np. wykonujące testy manualne), mogą skorzystać z jeszcze niższej stawki wynoszącej zaledwie 8,5%.

Ile zyska programista przechodząc na ryczałt?

Programista, który zdecyduje się na przejście na ryczałt z podatku liniowego, może naprawdę sporo zyskać. Obecnie podatek liniowy wynosi 19% dochodu. Do tego dochodzi jeszcze 9% składki zdrowotnej, której nie można już odliczyć od dochodu. Łącznie daje to daninę wynoszącą aż 28%. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przejście na ryczałt, gdzie stawka podatku została obniżona z 15 na 12%. Składka zdrowotna wynosi znacznie mniej niż na podatku liniowym. Jej wysokość uzależniona jest od osiąganego przychodu. Poniżej przedstawiamy szczegóły:

 • Do 60 000 zł - 335,94 zł.
 • Od 60 000 do 300 000 zł - 559,89 zł.
 • Od 300 000 zł - 1007,81 zł. 

By obliczyć wysokość należnej składki zdrowotnej, trzeba zweryfikować, w którym przedziale znajduje się nasz przychód w danym miesiącu. Przykładowo: gdy zarobiliśmy 64 320 zł, wtedy wysokość składki zdrowotnej to 559,89 zł. 

Uwaga: programiści, który zdecydują się na przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie będą mieli już prawa do skorzystania z ulgi IP box

Video

Czy IP box nadal się opłaca i jakie są różnice? 

Inne korzystne rozwiązanie w kwestii opodatkowania, z którego mogą korzystać programiści, to ulga IP box. Rozwiązanie to funkcjonuje w Polsce począwszy od 1 stycznia 2019 roku. IP box zmniejsza stawkę należnego podatku dochodowego do 5%. Przysługuje ona osobom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową i tworzącym kwalifikowane prawa do własności intelektualnej. Do tej kategorii zalicza się m.in. programy komputerowe. 

Z ulgi IP box mogą korzystać:

 • wspólnicy spółek,
 • przedsiębiorcy rozliczający się liniowym lub progresywnym podatkiem dochodowym.

Która forma opodatkowania jest lepsza: IP box czy ryczałt? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Ryczałt będzie dobrym wyborem, gdy nie mamy wysokich kosztów uzyskania przychodu. 

Podsumowanie:
 • Polski Ład wprowadza zmiany w kwestii ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co może skłonić wielu specjalistów IT do jego wyboru jako formy opodatkowania;
 • Stawka podatku dla specjalistów IT po wprowadzeniu Polskiego Ładu wynosi zaledwie 12%, co czyni ryczałt najatrakcyjniejszą formą opodatkowania dla programistów;
 • Programista, który zdecyduje się na przejście na ryczałt z podatku liniowego, może znacznie zyskać, ponieważ stawka podatku została obniżona z 19% do 12%;
 • Osoby świadczące usługi informatyczne, których nie objęto ustawą o ryczałcie, mogą skorzystać ze stawki wynoszącej 8,5%, natomiast programiści tracą możliwość skorzystania z ulgi IP box, przechodząc na ryczałt.

Najczęściej zadawane pytania

Przejście specjalisty IT na ryczałt w 2022 roku - ile wynosi stawka podatku?

Od 2022 roku stawka podatku na ryczałcie wynosi dla programistów 12%, wcześniej wynosiła ona 15%.

Czy wszyscy programiści mogą skorzystać z obniżonej stawki ryczałtu?

Co do zasady tak. Dokładne wytyczne odnośnie grona osób uprawnionych do korzystania z 12% stawki ryczałtu znajdują się w artykule 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Ulga IP BOX a ryczałt

Przedsiębiorcy rozliczający się poprzez ryczałt nie mają możliwości skorzystania z ulgi IP box, dzięki której stawka podatku może być obniżona do 5%.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Gość 45

Gość 45

Zdecydowanie wprowadzenie ryczałtu jako formy opodatkowania dla specjalistów IT wpłynie na korzystniejsze warunki pracy dla naszych pracowników. To z pewnością krok w dobrym kierunku.
Leon

Leon

Jako osoba bezrobotna, zastanawiam się, czy zdecydowanie się na ryczałt jest dobrym krokiem. Artykuł zmotywował mnie do przemyślenia tej opcji i skorzystania z niej w przyszłości.
Kamila

Kamila

Ciekawe, że jak samo, że w Polsce takie rozwiązania są wprowadzane. Jako pracownik IT czuję, że to może wpłynąć na lepsze warunki pracy i pensje.
Fibusia

Fibusia

Bardzo interesujący artykuł dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w IT. Zdecydowanie będę brać pod uwagę ryczałt jako formę opodatkowania w swojej przyszłej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.