Zawody i ich potencjał

10 cech dobrego programisty. Ścieżka kariery w IT od juniora po senior

13 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

12 komentarzy
10 cech dobrego programisty. Ścieżka kariery w IT od juniora po senior
W całej Polsce pracuje przeszło 50 tysięcy programistów. Praca w branży IT to pewność zatrudnienia oraz szerokie możliwości awansu. Na rynku IT nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania, dlatego pracownicy cały czas są poszukiwani. Jak zaplanować swoją karierę w branży IT? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak zaprojektować swoją karierę w IT?

Zaprojektowanie kariery w IT dla osób bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wiadomo, że początki zawsze są trudne - dotyczy to także kariery w IT. Programowanie nie jest łatwe, jednak posiadanie odpowiednich predyspozycji może sprawić, że dla danej osoby będzie to prawdziwa przyjemność.

Osoba chcąca rozpocząć karierę jako programista, powinna przede wszystkim umieć logicznie myśleć oraz rozwiązywać problemy a także wykazywać się chęcią do uczenia się i poznawania nowych rzeczy. Wszystkie te umiejętności sprawią, że sukcesywne osiąganie kolejnych szczebli kariery w branży IT nie będzie trudne.

To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia programista?

Każdy nowy pracownik w branży IT rozpoczyna swoją pracę jako junior. Ogromnym atutem pracy w IT jest także fakt, iż ścieżka kariery jest bardzo czytelna i transparentna już na samym początku.

Jak efektywnie zatrudnić i wyszkolić juniora w IT?

Zapotrzebowanie na kompetentnych i doświadczonych pracowników w branży IT cały czas rośnie. Jest to wynik dynamicznego rozwoju segmentu nowych technologii zarówno w Polsce jak i w skali globalnej. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko znaleźć pracę jako junior w IT.

Rekrutacja młodych osób często jest dość problematyczna dla firm IT. Często okazuje się, że początkujący programiści chcieliby, aby to pracodawca nauczył ich wszystkiego. Z kolei firmom zależy na tym, aby juniorzy IT posiadali już niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, gdyż w ten sposób znacznie szybciej wdrożą się w wykonywanie swoich zawodowych obowiązków.

Video

To Cię powinno też zainteresować: Oferty pracy dla programistów w miastach

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Programista

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Katowice
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Rzeszów
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

 • Białystok
Dodana

Dobry kandydat na juniora w IT powinien wyróżniać się chęcią do poznawania nowych rzeczy oraz umiejętnością szybkiego uczenia się. Pracodawcy cenią sobie także doświadczenie oraz wysokie zaangażowanie.

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać idealny programista?

Do pracy jako programista trzeba wyróżniać się odpowiednimi predyspozycjami. Przede wszystkim, kandydat na juniora w IT musi być komunikatywny. W pewnych kręgach w dalszym ciągu pokutuje mit mówiący o tym, że programiści to ludzie, którzy całymi dniami tylko programują i nie utrzymują z nikim kontaktów. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Obecnie specjaliści IT uczestniczą w wielu spotkaniach na żywo lub poprzez łączenia online. Niejednokrotnie zdarza się też, że pracownicy są oddelegowywani do reprezentowania firmy na spotkaniach z klientami.

W związku z tym, każdy programista musi wiedzieć, jak rozmawiać z innymi ludźmi oraz posiadać odpowiednie predyspozycje do występowania publicznie. Jeżeli programista nie będzie potrafił w zrozumiały i przyjazny sposób zakomunikować innym osobom wyników swojej pracy, może to spowodować, że niezadowoleni klienci przejdą do konkurencji.

Programista zwracający uwagę koledze z branży

W IT bardzo istotna jest także praca zespołowa. W firmach tworzone są specjalne zespoły, które razem pracują nad realizacją poszczególnych projektów. Tylko w porozumieniu programiści są w stanie stworzyć dane zamówienie w taki sposób, aby spełniało one oczekiwania klienta. Członkowie zespołu muszą nie tylko umieć komunikować się ze sobą, ale również okazywać sobie wsparcie i wyrozumiałość.

To Cię powinno też zainteresować: Oferty pracy dla informatyków w miastach

Rzeczą niezwykle istotną w pracy jako programista IT jest także umiejętność logicznego myślenia i analizowania pewnych faktów. Jest to tak ważne, gdyż bez tego rozwiązywanie pojawiających się problemów i szukanie rozwiązań może być niemożliwe lub zajmować zdecydowanie zbyt dużo czasu. Podczas tworzenia oprogramowania programista musi zwracać uwagę nie tylko na to, aby kod działał w sposób prawidłowy, ale również by stworzony projekt był funkcjonalny oraz spełniał wytyczne przedstawione przez zamawiającego.

Poszukiwanie błędów w kodzie źródłowym może zająć naprawdę dużo czasu. Z tego powodu dobry programista to cierpliwy programista. Oznacza to, że praca w IT z pewnością nie jest dla tych osób, które szybko się niecierpliwią i poddają się po pierwszej porażce.

Pozostaje rzecz podstawowa: programista musi po prostu umieć programować. Jest to warunek konieczny do tego, aby znaleźć zatrudnienie w jakiejkolwiek firmie. Aby zdobyć kompetencje do wykonywania tego zawodu, można ukończyć odpowiednie studia lub profesjonalny kurs.

Praca programisty trudny fach

Proces onboardingu - wdrożenia juniora do pracy

Wdrożenie juniora do pracy określa się jako proces onboardingu. Aby zatrudniona osoba na stanowisku juniora w IT dobrze odnalazła się w firmie, powinna mieć przydzielonego opiekuna. Jego zadaniem będzie nadzorowanie całego procesu wdrażania się w obowiązki i zadania. Młodszy kolega będzie miał wtedy okazję, aby od eksperta dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze oraz, w razie potrzeby, wyjaśnić wszystkie pojawiające się wątpliwości. Mentorem może być zarówno senior jak i mid.

Jak przyspieszyć onboarding? Praca w parach doświadczeniem dla programistów

Co zrobić, aby proces onboardingu trwał jak najkrócej? W tym celu warto umożliwić nowemu pracownikowi naukę od doświadczonego programisty. W wielu firmach stosuje się tzw. pair programming, czyli programowanie w parach.

To Cię powinno też zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Polega to na wspólnym programowaniu przez dwie osoby przy jednym komputerze. Osoba, która pisze kod, to driver. Druga to navigator - jej zadaniem jest zadawanie pytań oraz wyszukiwanie błędów. Zamiana ról następuje co około pół godziny. W ten sposób junior programista może szybko nauczyć się zarówno pisać kody źródłowe a także wyłapywać potencjalne błędy w stworzonym oprogramowaniu.

Programista piszący kod w swoim zaciszu

W zespole siła - Code Review: prosty sposób na poprawienie jakości kodu

Code Review to świetne narzędzie, które pozwala jednocześnie na poprawę jakości przygotowanego kodu a także na zwiększenie kompetencji u młodego pracownika. Polega ono na tym, że jeden bądź więcej programistów analizuje kod źródłowy, którego nie napisał. Recenzenci mają zazwyczaj przygotowaną standardową listę kontrolną do weryfikowania błędów. Ich zadaniem jest także proponowanie lepszych rozwiązań.

Nauka na błędach jest dobra zarówno dla autora kodu, jak i dla recenzenta - w ten sposób wszyscy pracownicy mogą dzielić się swoją wiedzą oraz stosowanymi przez siebie dobrymi praktykami. Dla juniora uczestnictwo w formule Code Review sprawi, że poczuje on, iż jest pełnoprawnym członkiem zespołu a jednocześnie zdobędzie cenną wiedzę i doświadczenie.

Video

Planowanie kariery programisty - jakie technologie obrać?

Planowanie kariery programisty najlepiej jest rozpocząć od wyboru technologii, w której chcielibyśmy się specjalizować. Okazuje się, że stosowanych obecnie technologii jest wyjątkowo dużo. Decyzja o wyborze specjalizacji będzie miała wpływ na wysokość przyszłych zarobków, dlatego należy podjąć ją w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Można na przykład specjalizować się w PHP lub C++, Javascript, Java czy Python.

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby po nauczeniu się jednej technologii nie rozpocząć przygody z kolejną. Dzięki temu można stać się uniwersalnym specjalistą i przyjmować różnorodne zlecenia.

Video

Dobry programista a mądre i efektywne zarządzanie czasem

Dobry programista powinien wiedzieć, że czas to pieniądz. Jego marnowanie to ostatnia rzecz, na którą może sobie pozwolić specjalista IT. Mądre i efektywne zarządzanie czasem dla profesjonalisty IT to absolutny priorytet. O czym mowa? Programista powinien tak planować oraz wykonywać swoje zadania, aby zabierały mu jak najmniej czasu. Zamiast wysyłać długie maile, lepiej jest czasem zadzwonić, zamiast zostawiać najtrudniejsze zadania na koniec dnia, lepiej wykonać je na samym początku itd.

Podsumowanie:
  -level developer, który zna już branżę IT i ma doświadczenie w pracy z programistami. Ważnym elementem onboardingu jest również zapewnienie nowemu pracownikowi odpowiedniego sprzętu oraz dostępu do niezbędnych narzędzi, jakie wykorzystuje firma. Doświadczony opiekun powinien planować też regularne rozmowy z nowym pracownikiem w celu oceny postępów oraz ewentualnych problemów, które pojawią się w pracy. Efektywnie przeprowadzony proces onboardingu pozwoli nowemu pracownikowi szybko wdrożyć się w obowiązki i zadania oraz osiągnąć sukces w branży IT.
 • Przed rozpoczęciem kariery jako programista w branży IT, ważne jest posiadanie umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz chęci do uczenia się i poznawania nowych technologii.
 • Poszukiwanie juniora w branży IT jest często problematyczne dla firm, jednak dobry kandydat powinien wyróżniać się chęcią poznawania nowych rzeczy, komunikatywnością oraz umiejętnościami pracy zespołowej.
 • Podczas procesu onboardingu nowemu pracownikowi na stanowisku juniora powinien być przydzielony opiekun, który będzie nadzorował proces wdrażania się w obowiązki oraz zapewnił dostęp do niezbędnych narzędzi i sprzętu.
 • Proces onboardingu, przeprowadzony efektywnie, pozwoli nowemu pracownikowi szybko wdrożyć się w obowiązki i zadania oraz osiągnąć sukces w branży IT.

12 komentarzy

gość

gość

Współpraca między programistami a innymi członkami zespołu jest kluczowa dla sukcesu projektu. Dobry programista musi umieć nie tylko pracować samodzielnie, ale również działać w zespole i współpracować z innymi pracownikami.
Marysia

Marysia

Zapewne wiele osób, które szukają pracy w IT, podziela moje zdanie, że szukanie odpowiedniego stanowiska jest często trudne. Artykuł porusza kluczowe kwestie, które powinny być brane pod uwagę przez osoby zainteresowane rozpoczęciem kariery w tej branży.
Maciej

Maciej

Miałem okazję pracować w IT i zgodzę się, że ważną umiejętnością w tej dziedzinie jest cierpliwość. Szukanie błędów w kodzie źródłowym może być skomplikowane i trwać długo, dlatego ważne jest, aby programista nie tracił cierpliwości i skupiał się na rozwiązaniu problemu.
Irek

Irek

Zastanawiam się, czy moje predyspozycje do pracy w IT są wystarczające. Artykuł zwraca uwagę na istotność logicznego myślenia oraz umiejętności szybkiego uczenia się. Mam nadzieję, że będę w stanie rozwijać te cechy we właściwym kierunku.
Nikt.

Nikt.

Nie tylko umiejętności programistyczne są istotne, ale także znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Pracownicy IT często pracują z klientami lub projekty realizują w międzynarodowych zespołach, dlatego znajomość języka angielskiego jest niezbędna.
P. W.

P. W.

Ciekawe, że artykuł porusza kwestię problematycznej rekrutacji juniorów w IT. Mam wrażenie, że dużo firm wymaga od nich już za dużo, ale jednocześnie sama wiedza i doświadczenie są kluczowe w tej dziedzinie.
jaknajdale

jaknajdale

Proces onboardingu jest kluczowy dla każdego nowego pracownika, a zwłaszcza dla juniora w IT. Przydzielony mentor może pomóc w szybkim i skutecznym wprowadzeniu nowego pracownika do zespołu i zadaniowej pracy.
WIiwan

WIiwan

Artykuł Trochę mi pomógł w zrozumieniu, jakie cechy są istotne dla pracy jako programista w IT. Mam nadzieję, że będę w stanie je rozwijać, aby znaleźć pracę w tej branży.
Seba1

Seba1

W branży IT ważne jest nie tylko zgłębianie szczegółów programowania, ale również umiejętności interpersonalne i praca zespołowa. Dobry programista to nie tylko osoba, która potrafi dobrze kodować, ale i tworzyć dobre relacje z klientami i współpracownikami.
Generał

Generał

Cieszę się, że artykuł porusza kwestię szukania pracy jako junior w IT. Szukam pracy w tej branży od jakiegoś czasu i mam problemy z znalezieniem odpowiedniej oferty.
Emil

Emil

Zgadzam się z artykułem. W branży IT ważne są umiejętności logicznego myślenia oraz szybkiego uczenia się. Jednak ciągłe rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności to klucz do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie.
ITITI

ITITI

Aby odnieść sukces na świecie, musisz stworzyć zadania i dowiedzieć się, do których zadań powinieneś się przede wszystkim zastosować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.