Zawody i ich potencjał

10 cech dobrego programisty. Ścieżka kariery w IT od juniora po senior

1 czerwca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

1 komentarz

10 cech dobrego programisty. Ścieżka kariery w IT od juniora po senior
W całej Polsce pracuje przeszło 50 tysięcy programistów. Praca w branży IT to pewność zatrudnienia oraz szerokie możliwości awansu. Na rynku IT nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania, dlatego pracownicy cały czas są poszukiwani. Jak zaplanować swoją karierę w branży IT? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak zaprojektować swoją karierę w IT?

Zaprojektowanie kariery w IT dla osób bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Wiadomo, że początki zawsze są trudne - dotyczy to także kariery w IT. Programowanie nie jest łatwe, jednak posiadanie odpowiednich predyspozycji może sprawić, że dla danej osoby będzie to prawdziwa przyjemność.

Osoba chcąca rozpocząć karierę jako programista, powinna przede wszystkim umieć logicznie myśleć oraz rozwiązywać problemy a także wykazywać się chęcią do uczenia się i poznawania nowych rzeczy. Wszystkie te umiejętności sprawią, że sukcesywne osiąganie kolejnych szczebli kariery w branży IT nie będzie trudne.

To Cię powinno też zainteresować: Ile zarabia programista?

Każdy nowy pracownik w branży IT rozpoczyna swoją pracę jako junior. Ogromnym atutem pracy w IT jest także fakt, iż ścieżka kariery jest bardzo czytelna i transparentna już na samym początku.

Jak efektywnie zatrudnić i wyszkolić juniora w IT?

Zapotrzebowanie na kompetentnych i doświadczonych pracowników w branży IT cały czas rośnie. Jest to wynik dynamicznego rozwoju segmentu nowych technologii zarówno w Polsce jak i w skali globalnej. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko znaleźć pracę jako junior w IT.

Rekrutacja młodych osób często jest dość problematyczna dla firm IT. Często okazuje się, że początkujący programiści chcieliby, aby to pracodawca nauczył ich wszystkiego. Z kolei firmom zależy na tym, aby juniorzy IT posiadali już niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, gdyż w ten sposób znacznie szybciej wdrożą się w wykonywanie swoich zawodowych obowiązków.

Video

To Cię powinno też zainteresować: Oferty pracy dla programistów w miastach

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Programista
Dodana

Programista PHP

WhitePress

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

PROGRAMISTA MASZYN CNC - TOKARZ

EURO LABORA – ZOFIA CHABIN SPÓŁKA JAWNA

  • Niemcy
Dodana

Programista .NET

Evatronix S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Programista sterowników PLC

Autorobotics Sp. z o.o.

  • Knurów
Dodana

Dobry kandydat na juniora w IT powinien wyróżniać się chęcią do poznawania nowych rzeczy oraz umiejętnością szybkiego uczenia się. Pracodawcy cenią sobie także doświadczenie oraz wysokie zaangażowanie.

Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać idealny programista?

Do pracy jako programista trzeba wyróżniać się odpowiednimi predyspozycjami. Przede wszystkim, kandydat na juniora w IT musi być komunikatywny. W pewnych kręgach w dalszym ciągu pokutuje mit mówiący o tym, że programiści to ludzie, którzy całymi dniami tylko programują i nie utrzymują z nikim kontaktów. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Obecnie specjaliści IT uczestniczą w wielu spotkaniach na żywo lub poprzez łączenia online. Niejednokrotnie zdarza się też, że pracownicy są oddelegowywani do reprezentowania firmy na spotkaniach z klientami.

W związku z tym, każdy programista musi wiedzieć, jak rozmawiać z innymi ludźmi oraz posiadać odpowiednie predyspozycje do występowania publicznie. Jeżeli programista nie będzie potrafił w zrozumiały i przyjazny sposób zakomunikować innym osobom wyników swojej pracy, może to spowodować, że niezadowoleni klienci przejdą do konkurencji.

Programista zwracający uwagę koledze z branży

W IT bardzo istotna jest także praca zespołowa. W firmach tworzone są specjalne zespoły, które razem pracują nad realizacją poszczególnych projektów. Tylko w porozumieniu programiści są w stanie stworzyć dane zamówienie w taki sposób, aby spełniało one oczekiwania klienta. Członkowie zespołu muszą nie tylko umieć komunikować się ze sobą, ale również okazywać sobie wsparcie i wyrozumiałość.

To Cię powinno też zainteresować: Oferty pracy dla informatyków w miastach

Rzeczą niezwykle istotną w pracy jako programista IT jest także umiejętność logicznego myślenia i analizowania pewnych faktów. Jest to tak ważne, gdyż bez tego rozwiązywanie pojawiających się problemów i szukanie rozwiązań może być niemożliwe lub zajmować zdecydowanie zbyt dużo czasu. Podczas tworzenia oprogramowania programista musi zwracać uwagę nie tylko na to, aby kod działał w sposób prawidłowy, ale również by stworzony projekt był funkcjonalny oraz spełniał wytyczne przedstawione przez zamawiającego.

Poszukiwanie błędów w kodzie źródłowym może zająć naprawdę dużo czasu. Z tego powodu dobry programista to cierpliwy programista. Oznacza to, że praca w IT z pewnością nie jest dla tych osób, które szybko się niecierpliwią i poddają się po pierwszej porażce.

Pozostaje rzecz podstawowa: programista musi po prostu umieć programować. Jest to warunek konieczny do tego, aby znaleźć zatrudnienie w jakiejkolwiek firmie. Aby zdobyć kompetencje do wykonywania tego zawodu, można ukończyć odpowiednie studia lub profesjonalny kurs.

Praca programisty trudny fach

Proces onboardingu - wdrożenia juniora do pracy

Wdrożenie juniora do pracy określa się jako proces onboardingu. Aby zatrudniona osoba na stanowisku juniora w IT dobrze odnalazła się w firmie, powinna mieć przydzielonego opiekuna. Jego zadaniem będzie nadzorowanie całego procesu wdrażania się w obowiązki i zadania. Młodszy kolega będzie miał wtedy okazję, aby od eksperta dowiedzieć się wszystkiego co najważniejsze oraz, w razie potrzeby, wyjaśnić wszystkie pojawiające się wątpliwości. Mentorem może być zarówno senior jak i mid.

Jak przyspieszyć onboarding? Praca w parach doświadczeniem dla programistów

Co zrobić, aby proces onboardingu trwał jak najkrócej? W tym celu warto umożliwić nowemu pracownikowi naukę od doświadczonego programisty. W wielu firmach stosuje się tzw. pair programming, czyli programowanie w parach.

To Cię powinno też zainteresować: Portfolio - ważny dodatek do CV

Polega to na wspólnym programowaniu przez dwie osoby przy jednym komputerze. Osoba, która pisze kod, to driver. Druga to navigator - jej zadaniem jest zadawanie pytań oraz wyszukiwanie błędów. Zamiana ról następuje co około pół godziny. W ten sposób junior programista może szybko nauczyć się zarówno pisać kody źródłowe a także wyłapywać potencjalne błędy w stworzonym oprogramowaniu.

Programista piszący kod w swoim zaciszu

W zespole siła - Code Review: prosty sposób na poprawienie jakości kodu

Code Review to świetne narzędzie, które pozwala jednocześnie na poprawę jakości przygotowanego kodu a także na zwiększenie kompetencji u młodego pracownika. Polega ono na tym, że jeden bądź więcej programistów analizuje kod źródłowy, którego nie napisał. Recenzenci mają zazwyczaj przygotowaną standardową listę kontrolną do weryfikowania błędów. Ich zadaniem jest także proponowanie lepszych rozwiązań.

Nauka na błędach jest dobra zarówno dla autora kodu, jak i dla recenzenta - w ten sposób wszyscy pracownicy mogą dzielić się swoją wiedzą oraz stosowanymi przez siebie dobrymi praktykami. Dla juniora uczestnictwo w formule Code Review sprawi, że poczuje on, iż jest pełnoprawnym członkiem zespołu a jednocześnie zdobędzie cenną wiedzę i doświadczenie.

Video

Planowanie kariery programisty - jakie technologie obrać?

Planowanie kariery programisty najlepiej jest rozpocząć od wyboru technologii, w której chcielibyśmy się specjalizować. Okazuje się, że stosowanych obecnie technologii jest wyjątkowo dużo. Decyzja o wyborze specjalizacji będzie miała wpływ na wysokość przyszłych zarobków, dlatego należy podjąć ją w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Można na przykład specjalizować się w PHP lub C++, Javascript, Java czy Python.

Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby po nauczeniu się jednej technologii nie rozpocząć przygody z kolejną. Dzięki temu można stać się uniwersalnym specjalistą i przyjmować różnorodne zlecenia.

Video

Dobry programista a mądre i efektywne zarządzanie czasem

Dobry programista powinien wiedzieć, że czas to pieniądz. Jego marnowanie to ostatnia rzecz, na którą może sobie pozwolić specjalista IT. Mądre i efektywne zarządzanie czasem dla profesjonalisty IT to absolutny priorytet. O czym mowa? Programista powinien tak planować oraz wykonywać swoje zadania, aby zabierały mu jak najmniej czasu. Zamiast wysyłać długie maile, lepiej jest czasem zadzwonić, zamiast zostawiać najtrudniejsze zadania na koniec dnia, lepiej wykonać je na samym początku itd.

Podziel się

1 komentarz

ITITI

ITITI

Aby odnieść sukces na świecie, musisz stworzyć zadania i dowiedzieć się, do których zadań powinieneś się przede wszystkim zastosować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka