Zawody i ich potencjał

Czym jest HR i jakie są zarobki HR-owca?

14 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy
Czym jest HR i jakie są zarobki HR-owca?
Mimo ciągłego rozwoju technologii i automatyzacji wielu procesów, na rynku – niezależnie od branży – wciąż istnieje realne zapotrzebowanie na specjalistów HR. Czym dokładnie się oni zajmują? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące HR – co to jest, jak zostać specjalistą HR i ile można zarobić na tym stanowisku.

Przeczytaj też: Rekrutacja – na własną rękę czy przez agencję zatrudnienia?

HR – co to znaczy?

Jeszcze stosunkowo niedawno działy HR były domeną korporacji i dużych przedsiębiorstw. Obecnie powstają one także w mniejszych firmach, których właściciele mają świadomość, że to właśnie ludzie są filarem każdej organizacji. Tylko co to tak właściwie jest HR i co oznacza ten skrót? HR – z angielskiego human resources – to zarządzanie zasobami ludzkimi. Choć w wyobrażeniach wielu osób, dział HR zajmuje się przede wszystkim rekrutacją nowych pracowników, w rzeczywistości zarówno samo pojęcie, jak i zakres obowiązków HR-owców są znacznie szersze.

Czym zajmuje się HR-owiec?

Dział HR w firmie pełni funkcję swoistego łącznika między pracownikami a kierownictwem. Kompetencje działu HR dzieli się na miękkie i twarde. Miękki HR dotyczy szeroko pojmowanej organizacji życia w firmie. Oprócz poszukiwania kandydatów do pracy i przeprowadzania wieloetapowych procesów rekrutacyjnych HR-owcy podejmują również takie działania jak:

 • poszukiwanie rozwiązań zwiększających efektywność pracy,
 • monitorowanie poziomu zadowolenia pracowników,
 • zwiększanie potencjału i motywowanie pracowników,
 • okresowa ewaluacja pracowników,
 • dbanie o prawidłową komunikację i przyjazną atmosferę w firmie,
 • rozwiązywanie konfliktów.

Z kolei twardy HR obejmuje kwestie prawne, kadrowe i administracyjne. W jego ramach HR-owcy odpowiadają między innymi za:

 • zawieranie umów z pracownikami,
 • obsługa systemu kadrowo-płacowego,
 • prowadzenie dokumentacji,
 • naliczanie urlopów, rozliczanie zwolnień lekarskich,
 • zgłoszenia do ZUS, urzędu skarbowego, GUS czy PFRON.

Jak zostać specjalistą HR?

Wiemy już, co to jest HR i czym zajmują się HR-owcy. Pozostaje jednak pytanie – jak zostać specjalistą HR? Kandydat na HR-owca powinien mieć ukończone studia – najlepiej na kierunku związanych z zarządzaniem, psychologią czy finansami. Bardzo duże znaczenie ma jednak doświadczenie zawodowe osoby, starającej się o zatrudnienie na tym stanowisku – nierzadko nawet większe niż dyplom wyższej uczelni. Jak można je zdobyć? Bardzo dobrym pomysłem są wszelkie praktyki i staże, w których można uczestniczyć już w trakcie studiów, zdobywając bezcenne w tym zawodzie umiejętności praktyczne.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca hr
Dodana

Specjalista ds. HR

GATNER Packaging sp. z o. o. sp. k.

 • Trzcinica
Dodana

SPECJALISTA DS. HR (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

SPECJALISTA DS. PERSONALNYCH (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Żary
Dodana

Firma budowlana poszukuje Specjalisty do spraw kadrowo-księgowych

Barzak Przedsiębiorstwo Budowlane Bogdan Barzak

 • Kraków
Dodana

Jakie kompetencje powinien posiadać specjalista HR?

Osoby, które poszukują pracy w dziale HR i chcą rozwijać się w tym kierunku, powinny wyróżniać się kilkoma istotnymi, niezbędnymi na tym stanowisku cechami. Za najważniejsze z nich uznaje się:

 • komunikatywność,
 • wiarygodność,
 • otwartość na innych,
 • spostrzegawczość,
 • kreatywność,
 • innowacyjne myślenie.

Od kandydatów na specjalistów HR pracodawcy oczekują ponadto chęci ciągłego rozwoju i zdobywania wiedzy, doskonalenia posiadanych umiejętności, zaangażowania oraz nastawienia na realizację wyznaczonych celów. Dobry HR-owiec powinien też wykazywać się umiejętnością rozwiązywania problemów i zdolnością wyciągania wniosków. W pracy specjalisty HR niezwykle cenne są także zdolność do samodzielnego działania i umiejętności organizacyjne.

Szanse na zatrudnienie w dziale HR zwiększy również posiadana wiedza z zakresu psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi – choć jak już zostało wspomniane, może, ale nie musi ona być zdobywana na studiach kierunkowych. Od kandydatów często oczekuje się też znajomości prawa i zagadnień kadrowo-płacowych. W dobie nowoczesnych technologii rekrutacyjnych przydatne jest także doświadczenie z takimi programami i platformami jak Recruitee, eRecruiter, HRlink, Traffit, czy Element. W przypadku firm międzynarodowych wymagana będzie także znajomość języka obcego – najczęściej angielskiego.

Gdzie szukać pracy jako specjalista HR?

Specjaliści HR mogą szukać pracy właściwie w każdej branży. Obecnie działy HR funkcjonują nie tylko w dużych korporacjach, ale również średnich czy małych przedsiębiorstwach. W zależności od wybranej specjalizacji i etapu ścieżki zawodowej, do działów HR przyjmowani są między innymi specjaliści oraz kierownicy ds. personalnych, rekrutacji, szkoleń oraz kadr i płac, doradcy zawodowi, koordynatorzy, HR business partnerzy oraz kierownicy i dyrektorzy.

Video

Specjalista HR – wysokość zarobków

Zarobki specjalistów HR są dość zróżnicowane – ich wysokość zależy przede wszystkim od zajmowanego stanowiska, doświadczenia zawodowego pracownika oraz szczegółowego zakresu obowiązków. Pensja specjalisty HR może też różnić się w zależności od lokalizacji – z reguły na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby pracujące w największych miastach.

O jakich kwotach jednak mowa? Samodzielny specjalista, zajmujący się sprawami personalnymi, rekrutacją, szkoleniami czy kwestiami kadrowo-płacowymi, może liczyć na zarobki w wysokości od 4500 do 6000 zł brutto miesięcznie. A ile zarabia HR manager? Osoby zajmujące stanowiska kierownicze otrzymują wynagrodzenie od około 6500 do nawet 10 000 zł brutto. Średnia pensja HR business partnerów do 8000-10 000 zł brutto, natomiast dyrektorzy ds. personalnych otrzymują co miesiąc od 15 000 do ponad 20 000 zł brutto.

Specjaliści HR, czyli zajmujący się zarządzaniem zasobami ludzkimi, są poszukiwani przez firmy właściwie z każdej branży. By zostać specjalistą HR, nie trzeba mieć ukończonych studiów kierunkowych – często cenniejsze okazują się posiadane doświadczenie, predyspozycje i kompetencje miękkie.

Podsumowanie:
 • Dział HR to zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie, który zajmuje się nie tylko rekrutacją nowych pracowników, ale także organizacją życia w firmie oraz kwestiami prawno-kadrowymi.
 • Aby zostać specjalistą HR, warto ukończyć studia na kierunkach związanych z zarządzaniem, psychologią czy finansami, zdobyć doświadczenie zawodowe oraz posiąść kompetencje takie jak komunikatywność, kreatywność czy umiejętność rozwiązywania problemów.
 • Specjaliści HR mogą znaleźć pracę w każdej branży, a wysokość ich zarobków zależy od zajmowanego stanowiska, doświadczenia zawodowego i lokalizacji.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest HR i czym zajmuje się dział HR?

HR to skrót od angielskich słów human resources i oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi. Pracownicy działów HR zajmują się organizacją życia w firmie, w tym prowadzeniem rekrutacji, motywowaniem pracowników czy dbaniem o przyjazną atmosferę, a ponadto odpowiadają za kwestie prawne, kadrowe i administracyjne.

Kto może zostać specjalistą HR?

Kandydat na specjalistę HR powinien mieć ukończone studia. Szczególnie pożądani są absolwenci zarządzania czy psychologii, choć nie jest to warunek konieczny – często cenniejsze od kierunkowego wykształcenia okazuje się posiadane doświadczenie, które można zdobyć w ramach praktyk czy biorąc udział w programach stażowych. HR-owiec powinien być także komunikatywny, otwarty i kreatywny, a jednocześnie wykazywać się zaangażowaniem i zdolnością do dobrej organizacji pracy własnej.

Ile zarabia specjalista HR?

Zarobki HR-owców są uzależnione od doświadczenia zawodowego, zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków. Samodzielni specjaliści HR zarabiają przeciętnie od 4500 do 6000 zł brutto miesięcznie, HR managerowie – od 6500 do 10 000 zł brutto, natomiast dyrektorzy działów – od 15 000 do ponad 20 000 zł brutto.

6 komentarzy

Eli

Eli

Zgadzam się z przedmówcami – HR to jeden z najważniejszych działów w firmie, który scala całą organizacje, dbając zarówno o komfort pracowników, jak i ich satysfakcję zawodową. A pamiętajmy, że nie jest to łatwe zadanie – dobry HR’owiec powinien mieć szeroką wiedzę na temat zarządzania firmą i personelem, cechując się jednocześnie rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Ja licencjat robię online na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, gdzie na wykładach duży nacisk kładą właśnie na zagadnienia z psychologii zarządzania i komunikacji społecznej, co dla mnie, jako przyszłego kadrowca, jest mega fascynujące.
Morawy

Morawy

W dzisiejszych czasach HR jest niezwykle ważnym działem w każdej firmie. Dzięki niemu możemy skutecznie zarządzać zasobami ludzkimi i zapewnić naszym pracownikom dobry klimat pracy. Bardzo ważne, aby specjaliści HR mieli nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale także doświadczenie zawodowe.
Hela

Hela

Myślę, że HR to bardzo ważny dział w każdej firmie. Dzięki ich pracy możemy czuć się bardziej zmotywowani i zadowoleni z pracy. Bardzo ważne, aby HR-owcy utrzymywali przyjazną atmosferę w firmie i pomagali rozwiązywać konflikty między pracownikami.
Wiola

Wiola

Ciekawe, że działy HR pojawiają się także w mniejszych firmach. Może to być dla mnie szansa na znalezienie pracy, jeśli uda mi się zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Bardzo ważne, aby specjaliści HR posiadali wiele kompetencji, w tym dobre umiejętności komunikacyjne.
Damian

Damian

Interesuje mnie kariera w dziale HR, ale nie mam jeszcze doświadczenia zawodowego. Artykuł pokazał mi jednak, że warto szukać praktyk i staży, aby zdobyć umiejętności praktyczne. Liczę, że uda mi się zdobyć takie umiejętności i zacząć swoją karierę w HR-ze.
Prac. OP

Prac. OP

HR to bardzo ważny dział w każdej firmie. Dzięki niemu możemy skutecznie zarządzać zasobami ludzkimi i tworzyć przyjazną atmosferę w biurze. Ważne, aby specjaliści HR posiadali odpowiednie kompetencje i doświadczenie, aby wykonywać swoją pracę na jak najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.