Zawody i ich potencjał

Pisarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

7 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

0 komentarzy
Pisarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pisanie książek, opowiadań, poradników czy wierszy może stać się głównym źródłem zarobku, a także sposobem na realizację marzeń czy planów zawodowych. Zawód pisarza nie został uregulowany - może nim zostać każdy, kto posiada stosowną wiedzę w danej dziedzinie, bądź chce się podzielić swoimi doświadczeniami życiowymi. Na czym dokładnie polega ta praca, na jakie zarobki może liczyć pisarz oraz jakie stoją przed nim perspektywy rozwoju zawodowego?

Z artykułu dowiesz się:

 • jak i kto może zostać pisarzem,
 • ile zarabia pisarz,
 • jakie wykształcenie musi posiadać pisarz,
 • jakie są perspektywy zawodowe dla doświadczonych pisarzy?

Pisarz - na czym polega praca?

Pisarz to osoba, która - najogólniej rzecz ujmując - tworzy różnego typu teksty literackie. Najczęściej są to opowiadania, powieści, felietony, pamiętniki, ale też wiersze, biografie bądź utwory sceniczne. Głównym zadaniem pisarza jest opracowanie we własnym zakresie, ewentualnie z pomocą specjalistów z konkretnych dziedzin, tekstów utworów. Następnie bierze on udział w całym procesie wydawniczym, który często trwa nawet kilka miesięcy. Sprawdza książkę po redakcjach czy korektach, koryguje treści, bierze też udział w badaniach marketingowych czy rynkowych. Gdy dzieło literackie zostanie wydane, zadaniem pisarza jest spotykać się z czytelnikami, wyjaśniać im strukturę utworu czy namawiać do szerszych dyskusji społecznych. Pisarz nierzadko staje się osobą publiczną, zwłaszcza jeśli jego dzieła skierowane są do ogółu społeczeństwa i cieszą się dużą popularnością.

 

Podsumowując, można więc opisać, jaki jest zakres obowiązków na stanowisku pisarza:

 • tworzenie tekstów literackich,
 • aktywny udział w procesie wydawniczym,
 • aktywny udział w promowaniu dzieła,
 • spotkania z czytelnikami.

Jak zostać pisarzem?

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako pisarz?

 

Istnieje kilka determinantów, które po krótce opisują, jakie osoby mają szansę na pracę jako pisarz. Wśród nich warto wymienić:

 • umiejętność operowania słowem,
 • doskonałą znajomość zasad gramatyki i ortografii,
 • umiejętność doboru tematu dzieła do aktualnych trendów,
 • cierpliwość i umiejętność skrupulatnego zdobywania nowych informacji,
 • umiejętność czerpania inspiracji z otaczającego nas świata.
Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca pisanie tekstów

Copywriter SEO

Adsolutions

 • Bielsko-Biała
Dodana

Copywritter

Nacomi Group Sp. z o.o.

 • Wilkowice
Dodana

Twórca artykułów z zakresu marketingu

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Łódź
Dodana

Pracownik redakcji

BMP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

 • Racibórz
Dodana

Dziennikarz

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Gdańsk
Dodana

Można więc powiedzieć, że z jednej strony pisarz musi być osobą wszechstronną, która doskonale rozumie dany problem i chce go przedstawić w sposób obrazowy i zrozumiały dla czytelnika, z drugiej strony musi posiadać pewne kompetencje miękkie, tak aby dzieło mogło zostać pozytywnie odebrane przez innych. 

Kto ma największe szanse na zostanie pisarzem?

Panuje pogląd, jakoby pisarzem mógł zostać każdy, a do stworzenia dzieła wystarczył tylko konkretny, ciekawy pomysł. Inni natomiast mówią, że pisarzem może być jedynie osoba, która doskonale zna dany język obcy bądź język polski - najczęściej chodzi o absolwentów studiów filologicznych. Tymczasem okazuje się, że pisarzem może zostać ktoś, kto ma dużą wiedzę odnośnie jakiegoś konkretnego tematu. Przykładowo, lekarz będzie w stanie napisać dobry kryminał medyczny, natomiast psycholog powieść obyczajową, w której poruszy na przykład problem uzależnień. Bardzo ważne jest również posiadanie umiejętności z zakresu pracy ze słowem - dobry pisarz musi umieć "ubrać" w słowa swoje myśli, przekazy czy ostrzeżenia. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku pisarza?

 

Otóż warto wymienić tutaj:

 • dobry wzrok - praca polega dziś głównie na pisaniu tekstów na komputerze,
 • brak problemów z kręgosłupem - pracę wykonuje się w pozycji siedzącej,
 • dobra kondycja umysłowa - ważna jest umiejętność analizowania sytuacji i dobierania odpowiednich słów.

Ile zarabia pisarz?

Osoby zainteresowane pracą na stanowisku pisarza, z pewnością zastanawiają się nad kwestią zarobków. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na fakt, iż nie istnieją sztywne widełki, według których wynagradzany jest pisarz. Może on zarabiać kilkaset złotych miesięcznie, jeśli wydał jedno, niecieszące się dużą popularnością dzieło, lecz z drugiej strony jego zarobki mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych w przeliczeniu na miesiąc. 

W rzeczywistości zarobki pisarza zależne są przede wszystkim od ilości sprzedanych książek oraz liczby spotkań autorskich, jakie odbędzie. Ważne są również akcje marketingowe, w jakich bierze on udział - te o wymiarze społecznym zwykle mają charakter wolontariatu, lecz za udział w poważniejszych kampaniach można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki pisarzy są bardzo ciężkie do określenia, ponieważ zazwyczaj rozliczają się oni ze swoimi wydawcami na zasadzie prowizji od sprzedanych książek. Osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę, na pewno otrzymają mniejszy procent, niż osoby, których książki stają się bestsellerami.

pisarz

Czy do pracy na stanowisku pisarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku pisarza nie wymaga przygotowania merytorycznego, choć oczywiście, im większą wiedzę z jakiegoś zakresu posiadamy, tym większe szanse na stworzenie wartościowego tekstu, który będzie się sprzedawał. Wiele zależy od tego, jakie rodzaje utworów pisze konkretna osoba. 

Stworzenie tekstu eksperckiego czy z zakresu literatury dziecięcej wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia, podczas gdy autorzy treści z zakresu literatury faktu bądź pięknej tego typu przygotowania nie potrzebują. Oczywiście, posiadając wykształcenie w konkretnej dziedzinie, o wiele łatwiej jest przekazać cenne wiadomości, jednak w wielu przypadkach, tworząc tekst, można posiłkować się poradami ekspertów w danej dziedzinie. Kursy, które mogą przydać się pisarzom, dotyczą przede wszystkim poprawnego formatowania treści, czy nauki szybkiego pisania na komputerze. Co ciekawe, nie muszą one dotyczyć konkretnie samego pisania, a mogą pogłębiać wiedzę pisarza w zakresie tematycznym, w jakim obraca się na co dzień i którego problemy porusza w swoich dziełach

Więcej informacji na ten temat przedstawia tabela poniżej:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Osoby, które planują zrobić karierę jako pisarz nie muszą skończyć żadnych konkretnych studiów. Przydatne będą kierunki polonistyczne, literaturowe, czy filozoficzne, ponieważ uczą one podstawowych zasad tworzenia tekstów i kreatywnego myślenia. W zawodzie pisarza bardzo wartościowe jest także uczestniczenie w różnego rodzaju warsztatach pisarskich, które wzbudzają wyobraźnię i pobudzają myślenie.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pisarza?

Pisarze najczęściej nie są zatrudnieni w ramach etatu. Są to głównie freelancerzy, który albo na co dzień pracują na innych stanowiskach, albo całkowicie poświęcają się pisaniu, nawiązując współpracę z konkretnymi wydawnictwami. Co ciekawe, formą współpracy nie jest umowa o pracę, a jedynie umowa ramowa, która określa na przykład wynagrodzenie pisarza. Nie jest to zawód dla osób, które poszukują swego rodzaju stabilizacji zawodowej. Pisarze mogą założyć działalność gospodarczą i odprowadzać składki na ubezpieczenie ZUS, jednak w tym celu wykorzystują własne środki, które otrzymują na przykład ze sprzedaży książek.

pisarz

Czy zawód pisarza jest przyszłościowy?

Poziom czytelnictwa w Polsce spada z roku na rok, jednak dobre teksty zawsze znajdą swojego nabywcę. Zawód pisarza daje ogromne możliwości, bowiem pozwala rozwinąć swój talent oraz warsztat, lecz z drugiej strony liczba pisarzy, którzy mogą pochwalić się dobrymi zarobkami, wciąż jest niewielka. Sporo z nich pisanie traktuje wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu, pracując przy tym na etacie bądź w ramach umów cywilnoprawnych. Nie ulega wątpliwości, że pisarze muszą dopasowywać się do tendencji rynkowych, tak aby książki znalazły swoich czytelników. Ci natomiast oczekują dziś tekstów ciekawych, w sposób niebanalny traktujący o różnego typu problemach społecznych bądź takich, z których można pozyskać wartościową wiedzę na dany temat.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się pisarz w ramach pracy zawodowej?

Pisarze zajmują się tworzeniem różnego typu tekstów literackich, wśród których możemy wymienić teksty naukowe, z zakresu literatury pięknej, science-fiction, dziecięcej, czy faktu. Pisarze tworzą też biografie, pamiętniki, poradniki bądź utwory sceniczne oraz uczestniczą w procesie wydawniczym czy w akcjach marketingowych.

Od czego zależą zarobki pisarza?

Miesięczne zarobki pisarza zależą przede wszystkim od procentu, jaki uzyskuje on ze sprzedaży pojedynczej książki (a więc pośrednio również od tego, ile dzieł wydał) oraz ilości odbytych spotkań autorskich i wynagrodzenia należnego za nie. Pisarze mogą też brać udział w akcjach marketingowych, za które pobierają honorarium.

Czy wykształcenie ma znaczenie na stanowisku pisarza?

Pisarz nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego, jednak powinien dobrze znać się na temacie, który porusza w swoich tekstach. Dotyczy to przede wszystkim literatury naukowej, dziecięcej czy poradników. Pisarz musi również doskonale operować słowem, tak aby sam tekst był w stanie zainteresować potencjalnego czytelnika. 

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka