!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Płaca minimalna - czy jest potrzebna?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

6 komentarzy

Płaca minimalna - czy jest potrzebna?
Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę ma dla pracodawcy określone konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność wypłacenia podwładnemu wynagrodzenia na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 roku płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto.

Gdy firma się rozrasta, pracodawca rozpoczyna poszukiwanie właściwego pracownika lub pracowników. Nie zawsze jest to zadanie łatwe. Rekrutacja, która rozpoczyna się z momentem umieszczenia ogłoszenia na poczytnych portalach z ogłoszeniami lub w branżowej prasie, to dopiero pierwszy krok. Przed zaproszeniem wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną należy również samodzielnie odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym np. o maksymalne wynagrodzenie, które pracownikowi będzie można zaproponować czy rodzaj umowy. Jeżeli pracownik będzie musiał wykonywać pracę pod kierownictwem swojego przełożonego, konieczne będzie podpisanie umowy o pracę. W takiej sytuacji, w 2014 roku, kieszeń pracodawcy uszczupli się dokładnie o 2028 zł ? tyle bowiem (z kosztami po stronie podmiotu zatrudniającego) wynosi minimalne wynagrodzenie.

Zmiany każdego roku

Pensja minimalna zmienia się każdego roku. W 2015 roku będzie wynosiła 1750 zł brutto. To o 70 zł więcej niż w bieżącym roku kalendarzowym. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że podwyżka ta jest niewielka. Największy wzrost minimalnego wynagrodzenia odnotowano w 2008 roku ? wówczas płaca minimalna wzrosła o ponad 1/5. Pracodawca, który zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o pracę, musi pamiętać, że jego wynagrodzenie ? przy pełnym etacie ? nie może być niższe od wskazanej sumy. Oznacza to, że w praktyce podmiot zatrudniający nie ma pełnej dowolności w kształtowaniu płac. Właśnie to budzi wiele pytań ? czy rzeczywiście odgórne ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę ma sens?

Godne życie również dla pracownika

Osoby, które są za ustalaniem płacy minimalnej i jej podnoszeniem każdego roku podkreślają, że w ten sposób pracownik ma możliwość otrzymania od swojego pracodawcy godnego wynagrodzenia. Problem polega jednak na tym, że minimalne wynagrodzenie za świadczenie pracy w oparciu o umowę o pracę nie zawsze wystarcza na samodzielną egzystencję. Odczuwają to przede wszystkim ci zatrudnieni, którzy mieszkają w dużych miastach. Warto wskazać, że polski ustawodawca nie przewiduje płacy minimalnej zależnej od rejonu. W związku z tym każdy pracownik zarabia tyle samo i to niezależnie od tego, gdzie mieszka.
Patrząc na minimalne wynagrodzenie od strony socjalnej nie można zapomnieć, że to właśnie niskie pensje powodują, że pracownicy decydują się np. na wyjazdy za granicę. Trudno wyobrazić sobie również, aby osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie mogła otrzymać w banku kredyt mieszkaniowy na 30 lat.

Co z rozwojem firmy?

Przeciwnicy odgórnego ustalania pensji minimalnej podkreślają, że blokuje ona rozwój przedsiębiorstw. Wskazują oni również na inny, bardzo istotny problem. Otóż pracodawca, przyjmując do pracy kandydata wyłonionego w procesie rekrutacji, faktycznie nie wie, czy posiada on jakieś rzeczywiste umiejętności. Informacje zawarte w CV rzadko kiedy pokrywają się z obiektywnym doświadczeniem. Nawet jeżeli kilka tygodni pracownik poświęca na douczenie się lub poznanie firmy, pensja i tak mu się należy.
Podwyższanie płacy minimalnej ma również przełożenie na wzrost bezrobocia i powiększanie się szarej strefy. Pracodawca, który nie jest w stanie zapłacić swojemu podwładnemu pensji i jednocześnie odprowadzić za niego wszelkich składek, nierzadko proponuje tzw. pracę na czarno. W takiej sytuacji traci zaś zarówno sam zatrudniony (nie ma prawa do ubezpieczenia czy urlopu), państwo (na rzecz którego nie są odprowadzane podatki), jak i pracodawca (kontrola w jego firmie i odkrycie nieprawidłowości może skończyć się nałożeniem grzywny lub sprawą w sądzie).

To może Cię również zainteresować

Płaca minimalna - jak jest ustalana?

Podziel się

6 komentarzy

Jugenda

Jugenda

W celu rozwiązania problemu nierówności dochodów i nierówności na rynku pracy można zastosować kilka rodzajów środków. Ważne jednak by było to respektowane.
Michal

Michal

W UK płaca minimalna powoduje że wszystkie inne wynagrodzenia oscylują wokół niej to znaczy że wszyscy bez względu na wykonywana pracę zarabiają podobnie jak w jakieś zasranej komunie tak że np różnica między sprzątaczka a piekarzem to 15% różnicy a kierowca hgv czy dekarzem 25% różnicy itd . Przed jej wprowadzeniem a było to 17lat temu w wielu miejscach ludzie zarabiali więcej albo tyle co dziś jak to możliwe a no tak że praca była wolnorynkowym towarem polegającej ocenie rynku pracy nie było wyznacznika minimum. Wskarzesz minimum to wszyscy będą zarabiać minimum + 10+25%
Zofia Szpok

Zofia Szpok

Musi ktoś ustalać takie stawki bo by przecież jeszcze większa mafia była z zatrudnieniem ludzi. To w jakiś sposób chroni pracownika, owszem nie wszędzie ale lepsze takie coś niż gdyby nic nie było z tym robione.
Bogda

Bogda

Płaca minimalna jest ustalana w każdym roku. Minimalna płaca w 2019 r. wynosi 2250 zł brutto (ok. 1634 zł na rękę) - minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł brutto.
Apoloniusz

Apoloniusz

Nowy kodeks pracy ustanowił, że pracodawcy są zobowiązani do zatwierdzenia systemu wynagrodzeń, chyba że jest to już ustalone w układzie zbiorowym. Tak to wygląda.
Polak

Polak

Oj teraz w tym roku to już troichę wzrosło. Tylko kiedy my doczekamy czasów, gdzie nasze zarobki bedą porównywalne z zachodnimi. Taka Słowenia już ma lepiej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.