Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 28778        SUBSKRYBUJE: 7137
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa na czas określony, Mobbing i dyskryminacja, Umowa zlecenie, Karta Multisport, Mobbing, Przerwa w pracy, Pożegnanie w pracy

Płaca minimalna - czy jest potrzebna?

Płaca minimalna - czy jest potrzebna?
Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę ma dla pracodawcy określone konsekwencje. Jedną z nich jest konieczność wypłacenia podwładnemu wynagrodzenia na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 roku płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto.

Gdy firma się rozrasta, pracodawca rozpoczyna poszukiwanie właściwego pracownika lub pracowników. Nie zawsze jest to zadanie łatwe. Rekrutacja, która rozpoczyna się z momentem umieszczenia ogłoszenia na poczytnych portalach z ogłoszeniami lub w branżowej prasie, to dopiero pierwszy krok. Przed zaproszeniem wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną należy również samodzielnie odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym np. o maksymalne wynagrodzenie, które pracownikowi będzie można zaproponować czy rodzaj umowy. Jeżeli pracownik będzie musiał wykonywać pracę pod kierownictwem swojego przełożonego, konieczne będzie podpisanie umowy o pracę. W takiej sytuacji, w 2014 roku, kieszeń pracodawcy uszczupli się dokładnie o 2028 zł ? tyle bowiem (z kosztami po stronie podmiotu zatrudniającego) wynosi minimalne wynagrodzenie.

Zmiany każdego roku

Pensja minimalna zmienia się każdego roku. W 2015 roku będzie wynosiła 1750 zł brutto. To o 70 zł więcej niż w bieżącym roku kalendarzowym. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że podwyżka ta jest niewielka. Największy wzrost minimalnego wynagrodzenia odnotowano w 2008 roku ? wówczas płaca minimalna wzrosła o ponad 1/5. Pracodawca, który zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o pracę, musi pamiętać, że jego wynagrodzenie ? przy pełnym etacie ? nie może być niższe od wskazanej sumy. Oznacza to, że w praktyce podmiot zatrudniający nie ma pełnej dowolności w kształtowaniu płac. Właśnie to budzi wiele pytań ? czy rzeczywiście odgórne ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę ma sens?

Godne życie również dla pracownika

Osoby, które są za ustalaniem płacy minimalnej i jej podnoszeniem każdego roku podkreślają, że w ten sposób pracownik ma możliwość otrzymania od swojego pracodawcy godnego wynagrodzenia. Problem polega jednak na tym, że minimalne wynagrodzenie za świadczenie pracy w oparciu o umowę o pracę nie zawsze wystarcza na samodzielną egzystencję. Odczuwają to przede wszystkim ci zatrudnieni, którzy mieszkają w dużych miastach. Warto wskazać, że polski ustawodawca nie przewiduje płacy minimalnej zależnej od rejonu. W związku z tym każdy pracownik zarabia tyle samo i to niezależnie od tego, gdzie mieszka.
Patrząc na minimalne wynagrodzenie od strony socjalnej nie można zapomnieć, że to właśnie niskie pensje powodują, że pracownicy decydują się np. na wyjazdy za granicę. Trudno wyobrazić sobie również, aby osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie mogła otrzymać w banku kredyt mieszkaniowy na 30 lat.

To Cię powinno też zainteresować: Płaca minimalna - jak jest ustalana?

Co z rozwojem firmy?

Przeciwnicy odgórnego ustalania pensji minimalnej podkreślają, że blokuje ona rozwój przedsiębiorstw. Wskazują oni również na inny, bardzo istotny problem. Otóż pracodawca, przyjmując do pracy kandydata wyłonionego w procesie rekrutacji, faktycznie nie wie, czy posiada on jakieś rzeczywiste umiejętności. Informacje zawarte w CV rzadko kiedy pokrywają się z obiektywnym doświadczeniem. Nawet jeżeli kilka tygodni pracownik poświęca na douczenie się lub poznanie firmy, pensja i tak mu się należy.
Podwyższanie płacy minimalnej ma również przełożenie na wzrost bezrobocia i powiększanie się szarej strefy. Pracodawca, który nie jest w stanie zapłacić swojemu podwładnemu pensji i jednocześnie odprowadzić za niego wszelkich składek, nierzadko proponuje tzw. pracę na czarno. W takiej sytuacji traci zaś zarówno sam zatrudniony (nie ma prawa do ubezpieczenia czy urlopu), państwo (na rzecz którego nie są odprowadzane podatki), jak i pracodawca (kontrola w jego firmie i odkrycie nieprawidłowości może skończyć się nałożeniem grzywny lub sprawą w sądzie).

Oceń ten wpis
Płaca minimalna - czy jest potrzebna?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.