Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Słowenia

29 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Słowenia
Każda osoba poszukująca pracy chciałaby przede wszystkim dowiedzieć się, na jakie wynagrodzenie może liczyć. Pracodawcy jeżeli już podają stawki w ogłoszeniach, to bardzo często są to kwoty brutto i nie inaczej jest w Słowenii. W efekcie nie wiadomo, ile faktycznie otrzyma się na rękę za swoją pracę.

Taki proceder jest spowodowany kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich jest brak możliwości wyliczenia zarobków netto, ponieważ z pensji każdego pracownika mogą być pobierane różne kwoty podatków. Taka sytuacja sprawia, że osoba poszukująca pracy musi sobie sama wyliczyć wynagrodzenie netto.

Poszukując pracy w Słowenii, warto się zapoznać z zasadami wyliczania pensji netto panującymi w tym kraju. Każde państwo posiada swój unikatowy system podatkowy oraz system ubezpieczeń społecznych, więc wyliczenia będą wszędzie inne. Przyjrzyjmy się, jak obliczyć zarobki "na rękę" w Słowenii.

Różnice między zarobkami brutto i netto w Słowenii

Na samym początku należy uświadomić sobie, czym faktycznie są zarobki brutto i netto. Ogólne definicje wszędzie są takie same. Wynagrodzeniem brutto określamy zarobki, jakie pracownik uzyskuje za swoją pracę przed potrąceniem z nich należnych składek na poczet podatków. Analogicznie wynagrodzeniem netto jest kwota, jaką pracownik otrzyma za swoją pracę po odliczeniu wszystkich należności potrącanych przez pracodawcę.

W Słowenii na wynagrodzenie są nakładane dwie główne składki:

 • Przede wszystkim pensja podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Władze kraju stosują podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie, a więc w miarę wzrostu wynagrodzenia odprowadzany podatek będzie wyższy.
 • Drugim obciążeniem na pensji są obowiązkowe składki na poczet ubezpieczeń społecznych.

W obu przypadkach słoweńskie prawo przewiduje swoje własne unikatowe stawki procentowe. Należy także pamiętać, że zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy może oznaczać naliczenie na wynagrodzenie pewnych obciążeń. Pośrednicy mają prawo pobierania zwrotu kosztów za pewne usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W takim wypadku wynagrodzenie netto poznamy dopiero po odliczeniu należności wynikających z umowy z agencją pracy.

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

 • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Słowenii?

Pierwszym z dwóch głównych obciążeń na słoweńskim wynagrodzeniu jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Administracja Finansowa Republiki Słowenii stosuje podatek ze stawkami rosnącymi progresywnie. W 2020 roku przewidziano pięć progów podatkowych ze stawkami rosnącymi od 16% do 50%.

Stawki procentowe podatku dochodowego w Słowenii na 2023 rok prezentują się następująco:

 • dochód roczny od 0 do 8 755 euro - 16%
 • dochód roczny od 8 755 do 25 750 euro - 26%
 • dochód roczny od 25 750 do 51 500 euro - 33%
 • dochód roczny od 51 500 do 74 160 euro - 39%
 • dochód roczny powyżej 74 160 euro - 50%

Należy mieć świadomość, że rezydenci podatkowi Słowenii oraz, w niektórych przypadkach nierezydenci mają możliwość korzystania z ulg podatkowych. Wśród nich znajduje się choćby kwota wolna od podatku. W efekcie należny podatek może być obniżany przez zastosowane odpisy. Warto mieć to na uwadze przy wyliczaniu wynagrodzenia netto.

Drugim głównym obciążeniem na wynagrodzeniu słoweńskim są składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Podobnie, jak to ma miejsce w większości innych państw, tak i w Słowenii pracownicy oraz pracodawcy dzielą między siebie obowiązek opłacania ubezpieczeń społecznych. Z wynagrodzenia brutto pracownika potrąca się na ten cel w sumie 22,1%.

Opłaty na ubezpieczenia społeczne składają się w przypadku należności pracownika z czterech składowych:

 • ubezpieczenie emerytalne wynosi 15,5%,
 • ubezpieczenie zdrowotne wynosi 6,36%,
 • ubezpieczenie od bezrobocia wynosi 0,14%,
 • ubezpieczenie na macierzyńskie wynosi 0,1%.

Jak oblicza się wynagrodzenie netto w Słowenii?

Obliczenie pensji netto w Słowenii wymaga przeprowadzenia kilku działań matematycznych. Ogólnie trzeba odjąć od wynagrodzenia brutto wszystkie należne składki podatku oraz ubezpieczeń społecznych. Nim to zrobimy, trzeba ustalić, jaka ma być wysokość poszczególnych składek.

Przykładowe obliczenie dochodu w Słowenii:

 • Dochód pracownika wyniósł 20 000 euro brutto.
 • Przy obliczeniach nie weźmiemy pod uwagę żadnych ulg podatkowych. Tak więc najpierw obliczamy należny podatek dochodowy.
 • Dochód w wysokości 20 000 euro podpada pod dwa progi podatkowe. Pierwsze 8 500 euro zostaje opodatkowane stawką 16%, a więc daje nam to należność w wysokości 1 360 euro. Pozostałe 11 500 euro zostaje opodatkowane stawką 26%, co daje należność w wysokości 2 990 euro. Łącznie podatek dochodowy wyniesie 4 350 euro.
 • Następnie musimy wyliczyć kwotę składki na ubezpieczenia społeczne. W tym celu od dochodu brutto 20 000 euro odejmujemy 22,1%, co daje kwotę 4 420 euro.
 • Teraz możemy od zarobku brutto odjąć obie należności, co daje roczny dochód netto na poziomie 11 230 euro.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Słowenii

Wyliczenie samodzielne zarobków netto w Słowenii nie jest procesem bardzo skomplikowanym. Mimo to osoby nieczujące się najlepiej w zadaniach matematycznych mogą mieć problemy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą kalkulatory wynagrodzeń.

Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie obliczenie pensji netto. Wystarczy podać odpowiednie kwoty i algorytmy same obliczają wszystkie podatki oraz wynagrodzenie. Oczywiście wyniki należy traktować jako przybliżone. Kalkulatory często pozwalają na podanie dodatkowych informacji, co zwiększa dokładność obliczeń. Niestety w sieci nie ma zbyt wielu aplikacji tego typu dotyczących słoweńskich wynagrodzeń. Alternatywą pozostaje skorzystanie z usług biur podatkowych.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://data.si/en/salary-calculator-slovenia

https://www.icalculator.info/slovenia.html

Podsumowanie:
 • Wyliczenie pensji netto w Słowenii wymaga uwzględnienia unikatowego systemu podatkowego oraz ubezpieczeń społecznych
 • Obciążeniami na słoweńskim wynagrodzeniu są podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenia społeczne
 • Do obliczenia pensji netto należy odjąć od wynagrodzenia brutto wszystkie należne składki podatku oraz ubezpieczeń społecznych
 • Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Słowenii są dostępne w internecie, ale wyniki należy traktować jako przybliżone

To może Cię również zainteresować

Praca Słowenia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

shoh tzu pekin

shoh tzu pekin

Artykuł podaje bardzo istotne informacje na temat obciążeń wynagrodzenia w Słowenii. Dla mnie jako pracownika jest to bardzo ważne, aby wiedzieć, jakie koszty potrącane są z mojego wynagrodzenia brutto, aby móc dokładnie oszacować, ile zarabiam netto.
holland 76

holland 76

Te informacje na temat systemu podatkowego i ubezpieczeń społecznych w Słowenii są dla mnie bardzo cenne. Dzięki temu wiem, czego mogę się spodziewać w przypadku znalezienia pracy w tej części Europy.
Eryk

Eryk

Jako pracodawca działający w Słowenii, bardzo istotne są dla mnie informacje dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne oraz wysokości podatków. Artykuł przekazał mi potrzebne informacje w sposób przejrzysty i czytelny.
123

123

Nie zdawałam sobie sprawy, że obliczanie wynagrodzenia netto w Słowenii może być takie skomplikowane. Cieszę się, że są dostępne kalkulatory, które ułatwią mi to zadanie w przyszłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.