Zawody i ich potencjał

Zarobki w zawodzie fizjoterapeuty i specyfika zawodu medycznego rehabilitanta

13 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

5 komentarzy
Zarobki w zawodzie fizjoterapeuty i specyfika zawodu medycznego rehabilitanta
Polskie społeczeństwo, podobnie jak inne narody w Europie, starzeje się. Regularny wzrost średniej wieku Polek i Polaków spowodowany jest większą świadomością obywateli na temat swojego ciała oraz tego, na jakie urazy może być narażone. Połączmy to z modą na regularne ćwiczenia i aktywność fizyczną, a otrzymamy wzrost zainteresowania usługami związanymi z fizjoterapią. Praca ta wymaga jednak pewnych predyspozycji, a sam zawód fizjoterapeuty to często trudny kawałek chleba, do wykonywania którego wymagane jest wykształcenie wyższe. Osoby zastanawiające się, co po fizjoterapii mają do wyboru kilka ścieżek kariery, a wielu absolwentów decyduje się na pracę fizjoterapeuty za granicą. Sprawdź, ile zarabia fizjoterapeuta i dowiedz się więcej o specyfice tego zawodu, by wiedzieć czy warto zostać fizjoterapeutą.

O zawodzie fizjoterapeuty – specyfika wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych i terapii rehabilitacyjnych

Obowiązki wykonywane przez fizjoterapeutę mylone są często z pracą rehabilitanta, głównie ze względu na podobny charakter wykonywanych czynności. Warto mieć jednak świadomość, że te dwa zawody nie zawsze się pokrywają i dobry fizjoterapeuta nie musi wcale okazać się skutecznym rehabilitantem. Drugie z tych pojęć jest szersze – w końcu istnieją różne formy leczenia chorób układu ruchu (kręgosłup oraz cały układ kostny), a fizjoterapia jest jedynie jedną z nich. Zawód fizjoterapeuty opiera się na zastosowaniu różnych rodzajów aktywności ruchowych i fizycznych, co pozwala utrzymać wysoką sprawność pacjenta lub pomóc mu ją przywrócić. Choć większości osób praca fizjoterapeuty kojarzy się z masażem różnych części ciała przy pomocy rąk, w rzeczywistości specjaliści z tej dziedziny posługują się różnymi metodami, by pobudzić mięśnie pacjenta do działania.

Dobry fizjoterapeuta wie, jaką technikę dobrać, by pomóc danej osobie, a do jego dyspozycji oddano szereg narzędzi i technik, które pomagają w odpowiedni sposób zadbać o pacjenta. Oprócz wspomnianego już masażu, stosowanego również w pracy rehabilitanta,

wyróżnia się m.in.:

 • fizykoterapię – technika wykorzystująca fizyczne bodźce, takie jak lasery, ultradźwięki czy prąd elektryczny o niskim natężeniu;
 • balneoterapię, czyli leczenie wodą;
 • kinezyterapię wykorzystującą różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe.

Oczywiście zawód fizjoterapeuty obejmuje znacznie więcej metod leczenia, ale warto mieć świadomość, że to trudna praca, która wymaga ciągłe dokształcania się i poszerzania swojej wiedzy. W zamian za to można liczyć na dużą ilość zleceń czy posadę w renomowanej klinice – zarobki fizjoterapeuty kuszą wielu młodych ludzi.

ćwiczenia z fizjoterapeutą

Jak zostać fizjoterapeutą?

Nie wszyscy jednak się do tego nadają, a wraz z wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty z dnia 25 września 2015 roku, koniecznością do legalnego wykonywania tej pracy stało się posiadanie wykształcenia wyższego w tym kierunku. Przed wprowadzeniem tego dokumentu fizjoterapeutą mógł zostać praktycznie każdy, co często negatywnie odbijało się na zdrowiu pacjentów, a z perspektywy specjalistów było to zwyczajne psucie rynku. Jak w takim razie wybrać studia, by zostać fizjoterapeutą?

Podobnie, jak w przypadku zawodu lekarza czy pielęgniarki warto wybierać kierunek związany z medycyną, a w dostaniu się na nie pomaga matura zdawana z biologii, chemii, fizyki czy matematyki. Kursy czy szkolenia są oczywiście potrzebne, ale przydają się dopiero po uzyskaniu zawodu fizjoterapeuty – by pozostać atrakcyjnym na rynku i mieć stały napływ nowych pacjentów warto inwestować w poszerzanie swoich kompetencji.

<b>Pamiętaj</b> Jeśli uzyskałeś zawód technika fizjoterapii w publicznej lub prywatnej szkole policealnej przed wprowadzeniem w życie wspomnianej ustawy, również możesz ubiegać się o pracę fizjoterapeuty. Kluczowe jest wówczas przygotowanie atrakcyjnego dla potencjalnego pracodawcy podania o pracę oraz dokumentów potwierdzających nasze kompetencje.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta domowy BIELSKO, śląsk, 96zł/h

Centrum FIZMED Sp. z o. o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Fizjoterapeuta dziecięcy w renomowanym Ośrodku Rehabilitacji

Ośrodek Intensywnej Rehabilitacji Dzieci - Michałkowo

 • Bystra
 • 7 800-8 000 zł / mc
Dodana

Terapeuta integracji sensorycznej w renomowanym Ośrodku Rehabilitacji

Ośrodek Intensywnej Rehabilitacji Dzieci - Michałkowo

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Fizjoterapeuta/Masażysta/Ergoterapeuta

AE Favorite Group Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Ścieżka kariery fizjoterapeuty w szpitalu i prywatnie

Wiele osób, którym udało się ukończyć studia I lub II stopnia (kolejno są to licencjat i magister) uprawniające do wykonywania zawodu, zadaje sobie pytanie – co po fizjoterapii? Dobrym rozwiązaniem na początek może być praktyka lub staż w szpitalach, przychodniach, sanatoriach, klinikach rehabilitacyjnych czy ośrodkach typu SPA, gdzie coraz częściej oferowane są zabiegi przeprowadzane przez fizjoterapeutę. Kluczem do znalezienia atrakcyjnej posady jako fizjoterapeuta w placówce medycznej jest posiadanie odpowiednich kompetencji, które będą poparte dobrze przygotowanymi CV i listem motywacyjnym. Atrakcyjne Curriculum Vitae fizjoterapeuty nie gwarantuje oczywiście posady rehabilitanta w klinice, jednak z pewnością będzie dużym krokiem w kierunku pracy w wymarzonym przez daną osobę miejscu.

manualna terapia fizjoterapeuty

To, ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu czy innej placówce medycznej, uzależnione jest przede wszystkim od miejsca położenia takiego miejsca. Oczywiście najbardziej rentownym sposobem zarobku w tej dziedzinie jest prywatny gabinet fizjoterapii, jednak wymaga to dużego wkładu początkowego, co stanowi dużą barierę, zwłaszcza dla osób młodych. Dlatego na początku zalecane jest zbieranie doświadczenia w już istniejących placówkach, a dopiero po jakimś czasie zdecydować się na rozwój własnej marki, co ostatecznie może zaowocować otwarciem prywatnego gabinetu fizjoterapii.

<b>Pamiętaj</b>

 

 

 

W budowaniu marki dobrego fizjoterapeuty pomóc może rejestracja w różnego rodzaju serwisach porównujących różnych specjalistów z tej dziedziny. Pozwoli to nie tylko na zebranie pierwszych ocen i opinii, ale również umożliwi budowanie bazy stałych pacjentów zainteresowanych naszymi usługami. To, ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem, uzależnione jest od kilku czynników – ci najbardziej popularni specjaliści liczyć mogą na naprawdę duże wynagrodzenie.

Zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu zawód fizjoterapeuty mógł wykonywać każdy, co oczywiście spotkało się z ostrą krytyką społeczności tych specjalistów. Dopiero wspomniana wcześniej ustawa o zawodzie fizjoterapeuty określiła, kto może wykonywać taki zawód i na jakich warunkach. Oprócz wspomnianych wcześniej studiów na uczelni wyższych na odpowiednim kierunku kluczowy jest również wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów (instytucja ta nadaje prawo do wykonywania zawodu). Od 31 maja 2018 roku nie można legalnie wykonywać pracy fizjoterapeuty jeśli nie jest się wpisanym do KRF.

W przypadku fizjoterapeuty planującego otworzyć własny gabinet jest podobnie – w założeniu działalności pomaga Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (kiedyś Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii). Kluczowe jest ustalenie, jakie rodzaje terapii będą przeprowadzane w gabinecie, co pozwoli w prostszy sposób zaprojektować wnętrze czy ułatwi zakup wyposażenia. Fizjoterapia wymaga nie tylko specjalistycznego gabinetu, ale również używania sali gimnastycznej czy basenu, by zaoferować pacjentom różne formy terapii.

<b>Do popularnych specjalizacji należą:</b>

 • Rehabilitacja medyczna, ruchowa i psychomedyczna;
 • Kosmetyka, pielęgnacja zdrowia i urody;
 • Hipoterapia;
 • Fizjoterapia gerontologiczna, medycynie uzdrowiskowej, sporcie i odnowie biologicznej;
 • Arteterapia;
 • Badania czynnościowe;
 • Masaż limfatyczny i relaksacyjny;
 • Podstawy żywienia człowiek z elementami dietetyki;
 • Terapia zajęciowa i manualna;
 • Turystyka i sport niepełnosprawnych.

Szkolenia i rozwój zawodowy, czyli ciągłe doskonalenie się fizjoterapeuty

W zawodzie fizjoterapeuty dokształcanie się i ciągłe poszerzanie swoich kompetencji nie wynika tylko z chęci stania się atrakcyjniejszym dla potencjalnych pracodawców, co oczywiście przekłada się na większe zarobki rehabilitanta czy innego specjalisty z tej dziedziny. Kształcenie podyplomowe, które wynika z ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, zawiera w sobie szkolenia specjalistyczne czy różnego rodzaju kursy zakończone nadaniem tytułu specjalisty z danej dziedziny.

gumy fizjo

Istotne jest w zawodzie fizjoterapeuty czy pracy rehabilitanta jest również samokształcenie – do wyboru jest kilka form, jednak ważne, by były one dobrze udokumentowane, co potwierdzi kompetencje fizjoterapeuty z danej dziedziny.

Popularne formy samokształcenia w zawodzie fizjoterapeuty to:

 • udział w posiedzeniach i kursach organizowanych przez towarzystwo naukowe, stowarzyszenie zawodowe;
 • udział w warsztatach i innych formach szkoleń organizowanych przez pracodawców;
 • internetowe programy edukacyjne;
 • branżowe kongresy, zjazdy i konferencje, w tym przygotowanie i wygłoszenie referatu lub prezentacji na tego typu wydarzeniach;
 • opracowanie i obrona doktoratu.

Odpowiedzialność zawodowa i obowiązki fizjoterapeutów

Choć zarobki fizjoterapeuty często rekompensują wiele lat nauki czy wspomnianego już samokształcenia, w pracy tej niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do pacjenta. Są to ludzie w różnym wieku, a często osobami korzystającymi z usług fizjoterapeuty są niepełnosprawni o różnym stopniu dysfunkcji. Dobry fizjoterapeuta powinien być przede wszystkim życzliwy, otwarty, ale jednocześnie wykazywać się dużą odpornością emocjonalną, by odciąć się od problemów pacjentów po zakończonej sesji. Nie oznacza to jednak, że specjalista powinien całkowicie rezygnować z emocjonalnej więzi z pacjentem – ważne jest podtrzymanie go na duchu, by nie stracił on wiary w sens terapii (efekty zabiegów nie zawsze są widoczne od razu).

Do głównych obowiązków fizjoterapeutów należą:

 • konsultacje mające na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta przed przystąpieniem do zabiegu;
 • wykonanie badań czynnościowych;
 • przeprowadzanie zabiegów;
 • dobór i dostosowanie wyrobów medycznych do wymagań pacjenta;
 • wydawanie opinii odnośnie stanu pacjentów poddawanych fizjoterapii oraz dokumentacja przebiegu procesu.

fizjoterapeuta praca z inwalidą

Ile zarabia fizjoterapeuta? Sprawdź, jaka jest średnia pensja fizjoterapeutów

Wpływ na to, ile zarabia fizjoterapeuta z własnym gabinetem lekarskim, a ile specjalista pracujący w szpitalu ma kilka czynników. Przede wszystkim miejsce położenia takiej placówki – im większe miasto, tym zarobki fizjoterapeuty rosną. Kluczowe są również kompetencje takiego specjalisty, dlatego tak ważne jest samokształcenie, by pozostawać ciągle atrakcyjnym zarówno dla pacjentów, jak i ewentualnych pracodawców. Średnia pensja fizjoterapeuty to około 3400 zł brutto, a na większe miesięczne wynagrodzenie liczyć mogą osoby z prywatnym gabinetem fizjoterapii. W takim przypadku zarobki mogą przekroczyć 4000 zł brutto.

Video

Ile zarabia fizjoterapeuta poza granicami kraju?

Jak się łatwo domyślić, zarobki specjalistów z omawianej dziedziny poza granicami Polski (zwłaszcza w zachodniej części Europy) będą znacznie większe, jednak ile zarabia fizjoterapeuta w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii? W zależności od specjalizacji, regionu czy charakteru placówki, w jakiej pracuje dana osoba, średnie miesięczne wynagrodzenie fizjoterapeuty za granicą waha się od 2300 do 3000 euro brutto. Warto podkreślić, że w zależności od specyfiki danego państwa i tamtejszego prawa pracy, warunki zatrudnienia czy czas wykonywania swoich obowiązków mogą różnić się od tych znanych z Polski.

fizjoterapeuta sportowy zarobki

Ile zarabia fizjoterapeuta sportowy?

Fizjoterapeuci sportowi to wyspecjalizowana grupa osób specjalizujących się w tej formie rehabilitacji i dotyczy przede wszystkim osób, które zawodowo uprawiają różnego rodzaju sporty. Przy okazji realizacji tej specjalizacji fizjoterapeuci muszą dobrze poznać, czym charakteryzuje się dany sport i na jakie urazy mogą być narażeni przyszli pacjenci. Fizjoterapia sportowa obejmuje zazwyczaj prywatne gabinety, dlatego zarobki tych specjalistów są odpowiednio wyższe niż w przypadku pracy w szpitalu, dlatego sięgają od 4000 do 5000 zł brutto na miesiąc.

<b>Ważne</b> Fizjoterapeuci sportowi mają również szansę pracować przy rehabilitacji czy terapii zawodników z kadr czy tych zrzeszonych wokół konkretnego klubu. W takich sytuacjach płace będą wyjątkowo wysokie, jednak fizjoterapeuci pracujący w taki sposób stanowią mniejszość na rynku.

Podsumowanie:
 • Zawód fizjoterapeuty wymaga ciągłego doskonalenia się i poszerzania wiedzy w celu pomocy pacjentom poprzez odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne i terapie rehabilitacyjne.
 • Aby legalnie wykonywać zawód fizjoterapeuty, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego na tym kierunku oraz wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów.
 • Fizjoterapeuci mogą pracować w szpitalach, przychodniach, sanatoriach, klinikach rehabilitacyjnych czy ośrodkach typu SPA, a także prowadzić prywatne gabinety fizjoterapii.
 • Ciągłe doskonalenie się fizjoterapeuty jest kluczowe w zawodzie, co przekłada się na większe zarobki i atrakcyjność dla potencjalnych pracodawców. Szkolenia specjalistyczne i kursy pozwalają na uzyskanie tytułu specjalisty w danej dziedzinie.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać fizjoterapeutą?

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 25 września 2015 roku zawód fizjoterapeuty może być wykonywany przez osoby, które ukończyły studia wyższe na danym kierunku, a także są uwzględnione w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów. O tytuł fizjoterapeuty mogą się również ubiegać osoby, które przed wprowadzeniem wspomnianej ustawy ukończyły publiczną lub prywatną szkołę policealną i mogą się pochwalić tytułem technika fizjoterapii.

Ile zarabia fizjoterapeuta?

Zarobki fizjoterapeuty uzależnione są przede wszystkim od kompetencji danej osoby oraz miejsca zatrudnienia. Specjaliści pracujący w szpitalu czy klinikach mogą liczyć na pensję około 3400 zł brutto miesięcznie, a prywatny gabinet fizjoterapii zarobki to zarobki rzędu 4000-5000 zł brutto miesięcznie.

Co po fizjoterapii, czyli jak studenci mogą szukać swojej pierwszej pracy w zawodzie?

Tuż po studiach prywatny gabinet fizjoterapii może nie okazać się najlepszym pomysłem, głównie ze względu na wysoki próg wejścia wynikający z dużych kosztów związanych z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest znalezienie zatrudnienia jako młodszy fizjoterapeuta w szpitalu, klinice, sanatorium czy przychodni.

5 komentarzy

soscjolog

soscjolog

Jako pracodawca w branży medycznej, mogę powiedzieć, że dobre CV i list motywacyjny to klucz do znalezienia dobrego fizjoterapeuty. Fizjoterapia to ważna część naszej oferty i ważne jest, aby pracownicy mieli odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, aby zapewnić naszym pacjentom najlepszą opiekę. Dlatego warto inwestować w szkolenia i rozwój zawodowy.
Waldemar

Waldemar

Zastanawiam się, czy to dobry czas, aby wejść do zawodu fizjoterapeuty, biorąc pod uwagę wskaźniki bezrobocia w naszym kraju. Ale artykuł jest bardzo pouczający i dobrze opisuje specyfikę pracy fizjoterapeuty. Na pewno warto kontynuować rozwijanie swoich umiejętności, aby być konkurencyjnym na rynku pracy.
Dogma

Dogma

Jako fizjoterapeuta, zgadzam się z tym artykułem. Uczciwie mówiąc, wymogi dotyczące wykształcenia i rejestracji są dobre dla naszych pacjentów i zawodu. Wciąż uczymy się i rozwijamy swoje umiejętności, abyśmy byli w stanie osiągnąć najlepsze wyniki dla naszych pacjentów. Taka wiedza i doświadczenie to klucz do sukcesu.
Waldemar

Waldemar

Ciekawy artykuł, ale trochę mnie zniechęca fakt, że obecnie nie każdy może zostać fizjoterapeutą bez odpowiedniego wykształcenia wyższego. To dla mnie spore wyzwanie, ale z drugiej strony może to też oznaczać, że po ukończeniu studiów będę miał większe szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie.
Seban

Seban

Ambitni profesjonaliści często spędzają dużo czasu na myśleniu o strategiach, które pomogą im osiągnąć wyższy poziom sukcesu. Tutaj jednak najważniejsze są inne sprawności i właściwa komunikacja z drugim człowiekiem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.