Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca PKN Orlen - polska potęga naftowa

10 lipca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

1 komentarz

Praca PKN Orlen - polska potęga naftowa
Często można usłyszeć, jak starsi kierowcy mówią, że muszą pojechać na CPN zatankować samochód. Te trzy literki zakorzeniły się w świadomości Polaków, a dziś tradycje byłego monopolisty na rynku polskim kontynuuje PKN Orlen. Chyba każdy zna największą markę paliwową w Polsce, która choćby swoimi działaniami sponsorskimi buduje pozytywny wizerunek i na stałe wpasowuje się w kulturę naszego kraju.

PKN Orlen jako marka jest obecny na rynku zaledwie od 2000 roku, ale koncern został zbudowany między innymi na fundamencie CPN, co oznacza że ma naprawdę bogate doświadczenie w branży. Stacje Orlen znajdują się w całej Polsce, a koncern śmiało rozszerza swoje wpływy o zagraniczne rynki realizując ambitne plany ekspansji. PKN Orlen jako grupa kapitałowa jest miejscem pracy dla ponad 21 000 osób, dlatego warto dowiedzieć się o firmie nieco więcej.

Historia firmy PKN Orlen

PKN Orlen jest stosunkowo młodą marką na rynku, ale zbudowaną na bardzo doświadczonych przedsiębiorstwach. Historia koncernu sięga już 1944 roku, gdy na ziemiach polskich powołano organizację mającą zabezpieczyć infrastrukturę naftową zniszczoną w wyniku długotrwałych działań wojennych. Instytucja powstała w lipcu, a w październiku została przeistoczona w organizację Polski Monopol Naftowy i jeszcze tego samego miesiąca zmieniła się w Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych.

3 grudnia 1945 roku przyniósł utworzenie przedsiębiorstwa pod nazwą Centrala Produktów Przemysłowych i jeszcze w tym samym roku zmieniono jego nazwę na Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi "CPN". Rok 1958 przyniósł zmianę nazwy przedsiębiorstwa na Centrala Produktów Naftowych "CPN". Tym samym trzy literki zaczęły wypalać się w świadomości zmotoryzowanych Polaków. CPN w 1995 roku w ramach zmian ustrojowych został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Ważnym wydarzeniem dla przyszłości PKN Orlen było przekształcenie Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w 1993 roku na spółkę akcyjną Petrochemia Płock S.A. Właśnie ta spółka i CPN S.A. zostały połączone w jeden koncern naftowy. Decyzją Rady Ministrów proces fuzji rozpoczęto w maju 1998 roku i zakończono we wrześniu 1999 roku. Nowo powstały twór przyjął nazwę Polski Koncern Naftowy S.A., a 3 kwietnia 2000 roku zdecydowano o nadaniu spółce nazwy handlowej Orlen.

PKN Orlen w 2018 roku rozpoczął proces wchłonięcia Grupy Lotos, co zaowocowało utworzeniem prawdziwego giganta naftowego w tej części Europy.

Video

Działalność firmy PKN Orlen

PKN Orlen jest potężnym koncernem naftowym działającym na wielu polach. Przedsiębiorstwo posiada swoje własne rafinerie, terminale naftowe oraz zakłady produkcyjne. Orlen prowadzi własne sieci sprzedaży paliw i produktów naftowych, a także samodzielnie dba o logistykę. Na terenie całego kraju znajdują się bazy paliw.

Szukasz pracy?

Senior React Developer

TIMEBOOK

 • Śląskie
Dodana
Polecana

CUSTOMER SERVICE SPECIALIST- JĘZYK NIDERLANDZKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana
Dodana
Dodana
Polecana

CUSTOMER SERVICE SPECIALIST- JĘZYK FRANCUSKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Polski koncern prowadzi także działalność wydobywczą w Polsce i Kanadzie. Przedsiębiorstwo pozyskuje ropę i gaz ziemny. PKN Orlen jest właścicielem sześciu rafinerii w Polsce, Czechach oraz na Litwie. Na terenie Polski rafinerie Orlenu działają w Płocku, Jedliczach oraz Trzebini. Zakłady w Płocku są jednymi z największych i najnowocześniejszych w branży na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Obiekt otrzymał klasyfikację Super-Site.

PKN Orlen produkuje w procesie rafinacji:

 • produkty paliwowe: benzyny, oleje napędowe lekkie i ciężkie, oleje opałowe, paliwa lotnicze;
 • produkty rafineryjne: benzyny lekkie, średnie i ciężkie;
 • produkty petrochemiczne: etylen, propylen, paraksylen, kwas tereftalowy, fenol, aceton, benzen, butadien, tlenek etylenu i glikole;
 • poliolefiny: polietylen, polipropylen, polichlorek winylu, nawozy, woski, siarkę, gips oraz asfalty, bazy olejowe i nawozy.

PKN Orlen prowadzi dwie sieci stacji paliw na terenie Polski oraz jest obecny na rynkach zagranicznych. Między innymi na Słowacji polski koncern przywrócił sieć Benzina, działającą także w Czechach. W Polsce pod marką Orlen i Bliska funkcjonuje ponad 1700 stacji. W efekcie udziały koncernu w rynku sięgają 34,8%, co stawia markę na pozycji lidera. Stacje benzynowe Orlenu to nie tylko paliwa, ale także sklepy oraz kawiarnie pozwalające kierowcom na odpoczynek w trasie. W Niemczech Orlen prowadzi stacje z logiem STAR. Obecnie sieć składa się z 572 obiektów. Stacje Orlen są obecne także na Litwie.

Polski koncern naftowy ma bardzo silną i ugruntowaną pozycję na rynku. Dane finansowe jasno pokazują, że sytuacja PKN Orlen jest bardzo dobra. Zgodnie z danymi finansowymi opublikowanymi przez koncern w 2019 roku przychody ze sprzedaży osiągnęły 111 203 mln zł, co stanowiło 1-procentowy wzrost względem 2018 roku.

PKN Orlen prowadzi również działalność charytatywną w postaci między innymi Fundacji ORLEN wspierającej wychowanków rodzinnych domów dziecka, czy w ramach fundowania sprzętu dla Zawodowych i Ochotniczych jednostek Straży Pożarnej. Świadomość marki Orlen rośnie między innymi dzięki sponsoringowi. Koncern wspiera sportowców reprezentujących różne dyscypliny sportu, a także prowadzi Orlen Team, czyli profesjonalny zespół motorsportowy. Zawodnicy Orlen Team biorą udział w rajdach terenowych, drogowych, kultowym Dakarze oraz w DTM i innych seriach wyścigowych. Obecnie Orlen wspiera Roberta Kubicę w F1, gdzie koncern sponsoruje zespół Alfy Romeo.

Video

Sukcesy branżowe firmy PKN Orlen

PKN Orlen nie tylko dynamicznie się rozwija odnosząc kolejne sukcesy na rynku, ale także jest firmą wielokrotnie nagradzaną. Koncern może się pochwalić licznymi tytułami i wyróżnieniami w najbardziej prestiżowych plebiscytach oraz konkursach.

Koncern chwali się na swoich stronach całym multum nagród i wystarczy przejrzeć tylko kilka pozycji z zeszłego roku, aby zdać sobie sprawę z ogromu sukcesu, jaki odnosi PKN Orlen.

Wybrane nagrody dla PKN Orlen z 2019 roku:

 • BohaterON - tytuł Złotego BohateraON Publiczności w kategorii Firma, za realizację projektów promujących historię Polski XX wieku.
 • Polska Marka 2019 - PKN Orlen wyróżniony w prestiżowym konkursie "Lubię, bo polskie". Nagroda przyznawana dla rodzimych przedsiębiorców za polskie produkty i usługi.
 • Nowy Impuls - wyróżnienie przez kolegium redakcyjne Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł i portal WNP.PL. Nagroda za działania na rzecz bezpieczeństwa i niezależności energetycznej.
 • Lodołamacze 2019 - PKN Orlen z wyróżnieniem w kategorii Zdrowa Firma za podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wyróżnianie się inicjatywami na rzecz zdrowia.
 • Złoty Listek CSR - nagroda za działania na rzecz społecznej odpowiedzialności w biznesie i wkład w zrównoważony rozwój gospodarczy i społeczny.
 • Ranking Odpowiedzialnych Firm - PKN Orlen zajął najwyższe w swojej historii, 7 miejsce w prestiżowym rankingu. W kategorii "Paliwa, energetyka, wydobycie" firma zajęła trzecią lokatę.
 • TechnoBiznes - nagroda dla aplikacji Orlen Mobile w kategorii "Przemysł 4.0" konkursu organizowanego przez Gazetę Bankową.
 • Lista 500 Rzeczpospolitej - pozycja lidera w prestiżowym rankingu największych polskich firm magazynu Rzeczpospolita.
 • Top Employer Polska - PKN Orlen ósmy raz z rzędu otrzymał tytuł dla czołowego pracodawcy w Polsce.

Tak wyglądają niektóre z wielu nagród zdobytych przez PKN Orlen. Koncern jest jedną z czołowych firm w Polsce i można być pewnym, że lista osiągnięć będzie się powiększała. Przedsiębiorstwo tym samym jest nie tylko atrakcyjne dla klientów, ale także kusi potencjalnych pracowników. Co PKN Orlen ma do zaoferowania przyszłym pracownikom?

Praca w firmie PKN Orlen

PKN Orlen zdaje się być jednym z najbardziej interesujących pracodawców w Polsce. Grupa Kapitałowa zatrudnia ponad 21 000 osób, zaś w samym PKN Orlen pracuje 5 000 osób. Koncern posiada w Polsce trzy duże rafinerie oraz masę innych zakładów produkcyjnych, terminal czy całą infrastrukturę logistyczną. W efekcie PKN Orlen oferuje bardzo szerokie możliwości budowania kariery.

Warto także pamiętać o dwóch sieciach stacji benzynowych funkcjonujących na terenie Polski. Placówki stacji Orlen i Bliska to ponad 1700 obiektów zapewniających miejsca pracy. Wśród stacji znajdują się zarówno placówki własne, jak i obiekty franczyzowe.

W przypadku pracy dla PKN Orlen oprócz zatrudnienia na stacjach paliw można się realizować w jednym z wielu obszarów:

 • Administracja
 • Audyt, Kontrola, Bezpieczeństwo
 • Energetyka
 • Finanse
 • HR
 • Informatyka
 • Logistyka
 • Ochrona środowiska i BHP
 • Marketing, Komunikacja
 • Prawo
 • Rafineria i Petrochemia
 • Sprzedaż
 • Strategia i rozwój
 • Zakupy
 • Zarządzanie łańcuchem dostaw

Osoby zainteresowane pracą w PKN Orlen mogą znaleźć aktualne oferty na stronie internetowej: www.orlen.pl. Wystarczy wybrać jedną z dwóch zakładek: Kariera bądź Praca na stacji w zależności od predyspozycji. PKN Orlen prowadzi również programy stażowe i praktyki dla młodych fachowców myślących dopiero o rozpoczęciu kariery zawodowej w branży naftowej.

Opinie o firmie PKN Orlen

Poszukując pracy najczęściej aplikowanie poprzedza się szukaniem informacji o potencjalnym pracodawcy. Kandydaci do pracy chcą wiedzieć jak najwięcej o warunkach zatrudnienia, atmosferze i zarobkach. Najlepszym sposobem byłoby porozmawianie z pracownikami, ale to zazwyczaj nie jest możliwe. Zdecydowanie popularniejszą metodą jest sięganie po opinie publikowane w internecie.

W sieci można znaleźć wiele portali zbierających opinie na temat pracodawców. Często publikowane wypowiedzi należy traktować z pewną dozą rezerwy, ale można z nich zazwyczaj wyciągnąć pewne wnioski. Co pracownicy wypisują o PKN Orlen?

Głównie można znaleźć opinie pracowników stacji paliw, co nie dziwi ponieważ to oni są najliczniejszą grupą pracowników PKN Orlen. Wśród opinii można znaleźć narzekania na wynagrodzenia oraz konieczność pracy w święta, co jest niestety charakterystyczne dla pracy na stacjach paliw. Wiele osób podkreśla dobrą atmosferę oraz fakt, że praca na stacjach Orlen może przynieść cenne doświadczenie na początku kariery. Wiele zależy tak naprawdę od stacji na jakiej rozpocznie się pracę. W przypadku zatrudnienia w innych obszarach plusem jest z pewnością brak narzekań wylewających się w sieci. Można więc założyć, że praca w PKN Orlen jest warta uwagi.

Źródło: www.absolvent.pl

Źródło: www.indeed.com

Kontakt z firmą PKN Orlen

Osoby zainteresowane pracą w PKN Orlen mogą się posiłkować ofertami pracy i za ich pośrednictwem aplikować oraz kontaktować się z działem HR koncernu. W przypadku innych spraw sposobów komunikacji jest wiele. Na stronie internetowej firmy: www.orlen.pl znajduje się obszerny dział kontaktów zawierający dane do wszystkich oddziałów i placówek firmy.

Kontakt z centralą PKN Orlen może się odbywać za pośrednictwem numerów telefonu:

Tel: (24) 256 00 00

Tel: (24) 365 00 00

Fax: (24) 367 70 00

Warto oprócz strony internetowej koncernu odwiedzić również oficjalne kanały marki Orlen w social mediach. Przedsiębiorstwo bardzo prężnie działa w sieci i w ten sposób można się szczegółowo zapoznać z działalnością, produktami oraz projektami sponsorskimi firmy.

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/ORLENOfficial/

 

 

https://www.youtube.com/c/PKNORLENSA_official/featured

 

 

https://www.linkedin.com/company/pkn-orlen-s.a./

 

 

PKN Orlen jest liderem branży naftowej w Polsce i posiada bardzo ugruntowaną pozycję na rynku. Kolejne inwestycje w rozwój oraz wizerunek marki nie tylko zapewniają nowych klientów, ale także kuszą potencjalnych pracowników. Firma wydaje się być solidnym pracodawcą, którym warto się zainteresować szczególnie na początku swojej kariery.

Podziel się

1 komentarz

Baran

Baran

Tutaj od lat się wiele słyszy o tym jak góra zarabia kokosy. Pytanie jak w innych sektorach gdyż przecież to wiele jest firm i miejsc nie tylko stacje itd.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka