Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca Alchemia S.A. - od garbarni do producenta wyrobów stalowych

9 czerwca 2020

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 17 głosów

17 głosów

5 komentarzy
Praca Alchemia S.A. - od garbarni do producenta wyrobów stalowych
Alchemia S.A. jest grupą firm działających w branży hutniczej. Bogata historia spółki doprowadziła przedsiębiorstwo do pozycji ważnego gracza na rynku wyrobów stalowych. Przede wszystkim Alchemia S.A. skupia się na produkcji rur oraz wyrobów stalowych wykorzystywanych w przemyśle naftowym, wydobywczym oraz w gazownictwie.

Grupa skupia w swoich strukturach organizacyjnych kilka oddziałów, w tym duże zakłady w Chorzowie, Częstochowie oraz Zawadzkiem. Spółka gromadziła pod swoimi skrzydłami jedne z największych hut oraz walcowni w kraju, co pozwoliło na zbudowanie niemałej potęgi na rynku metalowym. Przyjrzyjmy się bliżej producentowi rur i konstrukcji stalowych oraz możliwościom, jakie daje potencjalnym pracownikom.

Historia firmy Alchemia S.A.

Alchemia S.A. jest jednym z liderów rynku metalowego w Polsce, ale co ciekawe historia firmy nie ma nic wspólnego z hutnictwem oraz produktami stalowymi. Spółka akcyjna powstała bowiem na fundamentach garbarni, czyli przedsiębiorstwa specjalizującego się w wykonywaniu skór.

W celu poznania historii spółki Alchemia S.A. musimy się przenieść w czasie do 1811 roku kiedy to Wilhelm Moll zbudował w Brzegu zakład garbarski. Fabryka pozostawała w rękach rodu Moll do okresu wojen światowych. Pierwszy konflikt przerwał pasmo sukcesów rodziny, zaś drugi doprowadził do zniszczenia 90% zakładu. Dopiero w lipcu 1945 roku odgruzowano ruiny i odzyskano część sprzętu. Jesienią tego samego roku wznowiono produkcję skór podeszwowych.

Rok 1952 przyniósł reorganizację zakładów i powstanie Nadodrzańskich Zakładów Garbarskich, które z kolei w 1962 roku zostały wcielone do wielozakładowego przedsiębiorstwa "Otmęt". Firma prosperowała przez długie lata, stając się w 1990 roku samodzielną jednostką gospodarczą. W 1998 roku firmę wprowadzono jako spółkę na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych pod nazwą Garbarnia Brzeg.

Źródło:http://alchemiasa.pl/grupa-kapitalowa/historia-firmy

Jak garbarnia stała się producentem elementów stalowych? W 2004 roku postanowiono przerwać nierentowną produkcję garbarską, a spółka weszła na rynek recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Spółka końcem tego roku uzyskała zgodę na obrót paliwami ciekłymi, a ciągłe przemiany doprowadziły do zmiany nazwy w 2005 roku z Garbarni Brzeg na Alchemia S.A.

Tak zaczęła się budowa grupy w branży metalowej. Alchemia S.A. zakupiła 100 procent udziałów w chorzowskiej Hucie Batory. Kolejne zakupy dotyczyły między innymi Laboratorium Badań Batory, Huty Bankowa czy Kuźni Batory. W 2011 roku grupa powiększyła się o częstochowskiego producenta rur bez szwu Rurexpol oraz o Walcownię Rur Andrzej.

Ostatecznie w 2019 roku Alchemia S.A. dokonała połączenia ze Spółkami zależnymi tj. Huta Batory Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, Walcownia Rur Andrzej Sp. z o.o. z siedzibą w Zawadzkiem, Rurexpol Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie.

Video

Struktura zatrudnienia w firmie Alchemia S.A.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Grupa Kapitałowa Alchemia S.A. składa się z kilku dużych zakładów generujących przeszło 2000 miejsc pracy na stanowiskach różnego szczebla. Według ostatniego upublicznionego raportu w 2018 roku grupa zatrudniała 2263 pracowników.

L.P. Wyszczególnienie Grupa Kapitałowa Alchemia Alchemia S.A.
1 Zarząd 6 3
2 Kadra kierownicza 188 138
3 Pracownicy produkcyjni 1623 1153
4 Pracownicy administracji i handlu 180 131
5 Pracownicy pomocniczy 266 199
  Łącznie 2263 1624


Władze grupy chwalą się także zrównoważonym systemem płac nieróżnicującym stanowisk ze względu na płeć. Wynagrodzenia są zależne od doświadczenia oraz kompetencji, co odwzorowuje struktura wynagrodzeń zaprezentowana w poniższej tabeli.

Największy odsetek pracowników w Alchemii stanowią osoby zatrudnione na produkcji. Spółka opiera swoje funkcjonowanie o kilka dużych zakładów produkcyjnych, więc taki stan rzeczy nie powinien być zaskoczeniem. Drugą siłę stanowią pracownicy pomocniczy zajmujący się między innymi utrzymaniem funkcjonowania zakładów. Alchemia S.A. zatrudnia również niespełna 200 osób w administracji i handlu.

Działalność firmy Alchemia S.A.

Firma w ostatnich latach stara się ugruntować silną pozycję na rynku metalowym, oferując przede wszystkim stalowe rury bez szwu oraz inne specjalistyczne produkty stalowe. Działalność firmy jest ukierunkowana na branżę energetyczną oraz OCTG.

Spółka skupia swoje działania na czterech oddziałach produkujących elementy stalowe:

 • Walcownia Rur Batory w Chorzowie
 • Stalownia Batory w Chorzowie
 • Rurexpol w Częstochowie
 • Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem

W skład grupy wchodzą także spółki:

 • Huta Bankowa,
 • Kuźnia Batory,
 • Laboratoria Badań Batory.

Szeroki zakres zrzeszonych zakładów pozwala spółce Alchemia S.A. wytwarzać nie tylko rury bez szwu, ale także wiele elementów stalowych wytwarzanych różnymi technikami. Obecnie firma skupia się na poszerzaniu liczby odbiorców i docieraniu na kolejne rynki, co pozwoli na zwiększenie sprzedaży.

Walcownia Rur Batory jest znana z wytwarzania rur bez szwu ze wszystkich rodzajów stali.

Stalownia Batory jest jednym z największych producentów stali na polskim rynku. Rurexpol znalazł się w czołówce wytwórców rur specjalistycznych, a Walcownia Rur Andrzej specjalizuje się w produkcji rur przewodowych, kotłowych oraz konstrukcyjnych. Kuźnia Batory oferuje wyroby kute, jak pręty i odkuwki kształtowe. Jak widać, zakres działalności spółki Alchemia S.A. doskonale wypełnia branżę, w jakiej działa firma.

Praca w firmie Alchemia S.A.

Alchemia S.A. z roku na rok stara się trafić do coraz szerszej liczby klientów, a co za tym idzie, w ostatnich latach firma poszerzała swoje struktury. Raporty finansowe spółki pokazują, że w ostatnich latach liczba pracowników przekraczała 2000. Siedem wyspecjalizowanych zakładów daje szerokie możliwości dla osób chcących podjąć pracę w grupie Alchemia S.A.

Zatrudnienie w firmie Alchemia S.A.:

 • Osoby pracujące w Alchemia S.A. to przede wszystkim pracownicy produkcyjni i też w tej kategorii można liczyć na największą ilość wakatów.
 • Firma poszukuje również pracowników wspomagających oraz specjalistów od takich zagadnień, jak technologia i planowanie, czy obsługa transportu kolejowego.
 • Przemysł metalowy oznacza również, że w Alchemii nie brakuje pracy dla takich specjalistów, jak tokarze czy ślusarze.

Przedsiębiorstwo zachęca do składania CV za pośrednictwem strony internetowej http://alchemiasa.pl/grupa-kapitalowa/kariera. Spółka podkreśla, że będzie się kontaktować jedynie z wybranymi kandydatami.

Opinie o firmie Alchemia S.A.

Każda osoba chcąca podjąć pracę w konkretnej firmie chciałaby się dobrze zapoznać z warunkami oraz atmosferą panującą w zakładzie. Najczęściej dostęp do pracowników jest ograniczony, więc informacji szukamy w internecie. Sieć jest często miejscem do wylewania wielu żali, dlatego do publikowanych opinii należy podchodzić z dystansem. Mimo to z wypowiedzi osób podających się za obecnych i byłych pracowników można często wyciągnąć pewne wnioski.

Niestety w ostatnim czasie nie pojawiły się w sieci nowe opinie na temat pracy w spółce Alchemia S.A. To może wskazywać na pewną poprawę warunków zatrudnienia w zakładach tej grupy. Wypowiedzi pracowników ze wcześniejszych lat wskazywały bowiem na nie najlepszą atmosferę i słabe zarobki. Obecnie nie mamy rzetelnych informacji odnośnie pracy w oddziałach należących do Alchemii.

Kontakt z firmą Alchemia S.A.

Osoby zainteresowane podjęciem pracy w Grupie Kapitałowej Alchemia S.A. bądź chcące nawiązać współpracę biznesową mogą się skontaktować z firmą na kilka sposobów. Kandydaci do pracy powinni skorzystać z podanego powyżej linku do formularza rekrutacyjnego. W pozostałych celach należy skorzystać z danych zaprezentowanych poniżej:

Biuro Zarządu Alchemia S.A.

ul. Aleje Jerozolimskie 92

00-807 Warszawa

tel.: +48 22 658 64 52

fax: +48 22 658 64 55

e-mail: biuro@alchemiasa.pl

e-mail: sekretariat@alchemiasa.pl

Szczegółową rozpiskę danych kontaktowych dla poszczególnych oddziałów spółki i zakładów produkcyjnych znajdziecie na stronie internetowej spółki: www.alchemiasa.pl

Alchemia S.A. zalicza się do grupy największych producentów na rynku metalowym w Polsce. To stanowi z pewnością kuszącą propozycję dla osób chcących budować karierę w tej branży. Nawet jeżeli praca w tej spółce nie okazałaby się spełnieniem marzeń, to z pewnością może być cennym doświadczeniem i przystankiem w rozwoju zawodowym.

Podsumowanie:
 • Historia Alchemia S.A. rozpoczęła się od garbarni, która po transformacji przez lata przekształciła się w jednego z liderów rynku metalowego w Polsce
 • Spółka dokonała licznych akwizycji, w tym zakupu Huty Batory, Kuźni Batory czy Walcowni Rur Andrzej, wyrobów kute oraz recyklingu tworzyw sztucznych
 • Alchemia S.A. zatrudnia ponad 2000 pracowników na różnych stanowiskach, zrównoważony system płac nieróżnicujący stanowisk ze względu na płeć oraz wysoki odsetek pracowników produkcyjnych
 • Firma skupia się na produkcji i sprzedaży stalowych rur bez szwu i innych elementów stalowych dla branży energetycznej i OCTG, oferując szeroki zakres produktów wytwarzanych w zrzeszonych zakładach

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

alicja r.

alicja r.

Interesuje mnie praca w firmie metalowej i bardzo cieszy mnie, że Alchemia S.A. stworzyła wiele miejsc pracy. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł dołączyć do zespołu i zdobywać doświadczenie w tak renomowanej firmie jak nasza.
Patryk

Patryk

Pracuję w Alchemii S.A. od kilku lat i jestem bardzo zadowolony. Firma daje mi szansę na rozwój zawodowy oraz stabilne zatrudnienie. Doceniam także stworzoną przez nas atmosferę pracy, która zachęca do tworzenia zespołu i wspólnego działania.
Monika Pitera

Monika Pitera

Cieszy mnie fakt, że Alchemia S.A. stworzyła wiele miejsc pracy dla osób produkcyjnych oraz z innych dziedzin. Mam nadzieję, że firma nadal będzie się rozwijać i zatrudniać nowych ludzi, być może w przyszłości będę między nimi również ja.
Arek elektroenergetyk 20kV

Arek elektroenergetyk 20kV

Jako przedstawiciel kadry kierowniczej w Alchemii S.A. jestem bardzo zadowolony z historii firmy i jej dynamicznego rozwoju. Z dumą patrzę na osiągnięcia naszych pracowników i jej mocną pozycję na rynku. Zawsze stawiamy na najwyższą jakość produktów i zatrudniamy tylko najlepszych ludzi.
użytkownik 1959

użytkownik 1959

Dobrze opisana firma - potwierdzam, że tak jest gdyż pracowałem w firmie długie ale miłe 18 lat. Polecam firmę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.