Najwięksi pracodawcy w Polsce

PRONAR praca - największy pracodawca na Podlasiu

25 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

9 komentarzy
PRONAR praca - największy pracodawca na Podlasiu
Firma PRONAR została założona w 1988 roku w Narwi przez obecnego Prezesa Rady i właściciela Sergiusza Martyniuka. Początkowa działalność firmy skupiała się na eksporcie towarów rolno-spożywczych do byłego ZSRR. Z czasem PRONAR stał się polskim liderem w produkcji i sprzedaży maszyn rolniczych i innych rozwiązań dla sektorów rolnictwa, usług komunalnych i transportu. Jak udało się osiągnąć tak spektakularny sukces w niewielkiej miejscowości na Podlasiu? Zapraszamy do lektury.

Przedsiębiorstwo PRONAR to niekwestionowany gigant w branży maszyn rolniczych nie tylko na rynku polskim. Firma zatrudnia obecnie ponad 2200 pracowników różnego szczebla. Jest największym pracodawcą w województwie podlaskim, a produkty tej firmy służą konsumentom na całym świecie. Sieć dealerska firmy rozciąga się od Unii Europejskiej, przez Afrykę i obie Ameryki aż do Nowej Zelandii.

Historia firmy PRONAR

Początki firmy PRONAR to burzliwe czasy zmiany ustroju politycznego w Polsce. Wtedy to PRONAR zajmował się głównie eksportem na rynki byłego Związku Radzieckiego. Po dziewięciu latach dynamicznej działalności firma uruchomiła Wydział Kół Tarczowych, a rok później Wydział Pneumatyki i Hydrauliki. W tym samym czasie PRONAR zajął się importem i hurtową sprzedażą materiałów hutniczych. Już w 2001 roku udało się wdrożyć normę ISO 9001:200 i firma dołączyła do liderów rynku europejskiego i zaczęła odgrywać ważną rolę w branży maszyn rolniczych oraz części pneumatycznych i hydraulicznych.

Obecnie firma PRONAR to 7 ogromnych fabryk, których powierzchnia odpowiada rozmiarom 80 boisk piłkarskich. Zatrudnienie znacząco przekracza liczbę 2000 pracowników i ciągle rośnie, ponieważ PRONAR stawia na rozwój i rozszerzanie profilu działalności o coraz to nowe gałęzie produkcji oraz handlu.

Video

Struktura zatrudnienia w firmie PRONAR

PRONAR jest największym pracodawcą na Podlasiu, wielokrotnie wyróżnianym w prestiżowym zestawieniu Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw w rozmaitych kategoriach. Jest to firma w 100% polska, z polskim kapitałem i zarządem.

Ponad 2200 miejsc pracy w firmie PRONAR to możliwość zatrudnienia w niemal każdej profesji. Od pracowników fizycznych, przez specjalistów ds. sprzedaży aż po informatyków i księgowe.

Uruchomione w 2014 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe daje obecnie pracę blisko setce konstruktorów i niemal dwustu inżynierom. To dzięki nim powstawać mogą nowe rozwiązania, które ułatwiają pracę użytkownikom sprzętu marki PRONAR.

Video

Najwięcej osób zatrudnionych jest z przyczyn oczywistych na produkcji. Tam działają przede wszystkim operatorzy maszyn, specjaliści ds. utrzymania ruchu, mechanicy, ślusarze i inni pracownicy, bez których produkty firmy PRONAR nie mogłyby powstać. Największe zapotrzebowanie firmy to obecnie wykwalifikowani specjaliści i programiści obrabiarek numerycznych CNC.

Tak ogromne przedsiębiorstwo zatrudnia też specjalistów z zakresu logistyki i sprzedaży. Współpraca z międzynarodowymi partnerami w zakresie dystrybucji i promocji sprzętu z polskiej fabryki w Narwi to jeden z najważniejszych elementów działalności PRONARU. Marketingowcy i specjaliści ds. handlu zagranicznego ze znajomością języków obcych również znajdą miejsce dla siebie w podlaskiej fabryce.

Działalność PRONARU

Sukces firmy PRONAR to przede wszystkim innowacyjność, ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i ludzie, którzy tworzą to niezwykłe miejsce nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat. Postępowe podejście do biznesu i dbałość o wyszkoloną i zadowoloną kadrę pracowniczą zapewnia wysoką jakość produkowanych maszyn i części oraz stały wzrost zatrudnienia w strukturach firmy. Od 2007 roku PRONAR uruchamia co trzy lata kolejną swoją fabrykę.

Przedsiębiorstwo PRONAR jest w świetnej kondycji finansowej, a co za tym idzie – jest stabilnym i rzetelnym pracodawcą.

Imponujące wyniki firmy robią z roku na rok coraz większe wrażenie:

 • W 2017 roku zysk firmy wyniósł 13 371 000 zł netto.
 • W roku 2018 obroty firmy osiągnęły pułap 800 mln złotych, zaś zysk z roku ubiegłego został potrojony i wyniósł 37 mln złotych.
 • W roku 2020 firma planuje osiągnąć 100 mln zł zysku.

PRONAR regularnie pojawia się na międzynarodowych pokazach sprzętu rolniczego oraz targach branżowych. Zawsze wracając z nowymi kontaktami handlowymi i sukcesami w sprzedaży swoich rozwiązań dla przemysłu rolniczego.

Jednak działalność produkcyjna podlaskiej firmy to nie tylko urządzenia i części dla rolnictwa. W 2013 roku firma wprowadziła na rynek m.in. pług autostradowy PUT-S58. Ta innowacyjna konstrukcja pozwala na odśnieżanie szerokich autostrad mniejszą liczbą potrzebnych maszyn. PRONAR prężnie działa również na gruncie sprzedaży gazu i paliw oraz hurtu metalurgicznego.

PRONAR jest laureatem licznych nagród, odznaczeń i wyróżnień, jak np.

 • Orły Agrobiznesu (2014),
 • Złote medale MTP (2016, 2017),
 • Inwestor i Exporter Roku (2016), 
 • Wybór Konsumenta dla przenośnika taśmowego PRONAR MPT 18g (2017).

Od 2007 roku firma PRONAR wydaje również własny bezpłatny „Kwartalnik PRONAR”. W magazynie znajdziemy najświeższe informacje dotyczące działalności firmy, najnowsze produkty wprowadzone na rynek, czy rozmowy z największymi partnerami firmy.

Praca w firmie PRONAR

7 fabryk PRONARU to miejsca pracy przede wszystkim dla pracowników hal produkcyjnych. Operatorzy maszyn CNC, spawacze, pracownicy malarni, elektrycy, a nawet stolarze – przedstawiciele tych profesji znajdą zatrudnienie w PRONARZE.

Firma jednak stale rozwija również specjalistyczne działy konstrukcyjne, struktury administracyjne, marketingowe czy logistyczne. Zatem pracę w firmie PRONAR znajdą na pewno specjaliści ds. księgowości, handlowcy, specjaliści ds. social mediów, automatycy i mechanicy.

Aktualne oferty pracy w firmie PRONAR dostępne są na stronie internetowej www.pronar.pl w zakładce „Kariera”. Wygodny podział na kategorie ułatwia znalezienie najlepszej oferty pasującej do naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Rekrutacja do PRONARU podzielona jest na trzy etapy:

 • Pierwszy z nich to selekcja aplikacji nadesłanych przez kandydatów na konkretne stanowiska. Firma wymaga od kandydatów przygotowania CV oraz krótkiego listy motywacyjnego, który jest okazją do zaprezentowania się z jak najlepszej strony.
 • W drugim etapie wybrani kandydaci mają okazję spotkać się z rekruterem oraz kierownikiem lub managerem danego działu. Rozmowa ma na celu weryfikację umiejętności i wiedzy kandydata, oraz zapoznanie go z przyszłymi obowiązkami.
 • Trzeci etap rekrutacji do PRONARU to finalizacja całego procesu i uzgodnienie warunków formalnych przed przystąpieniem do pracy.

Opinie o firmie PRONAR

Decydując się na zmianę pracy, zawsze warto sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy. Najlepiej zasięgnąć języka u aktualnych pracowników, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas z pomocą przychodzą rozmaite portale internetowe, na których można sprawdzić, czy praca w danej firmie będzie nam odpowiadać. Duże firmy, takie jak PRONAR muszą liczyć się z tym, że odpowiednie podejście do pracowników, może mieć wpływ tylko na ich pracę, ale również na to, jak wypowiadają się o firmie w internecie.

Źródło: gowork.pl

Źródło: absolvent.pl

Maszyny produkowane przez firmę PRONAR również podlegają opinii użytkowników. Poniżej jedna z nich, dotycząca ciągnika PRONAR 82TSA:

Źródło: agrofoto.pl

Kontakt z firmą PRONAR

Jeśli masz potrzebę kontaktu z firmą PRONAR - jesteś kandydatem do pracy, lub zamierzasz dokonać zakupu ich maszyn, to poniżej podajemy wszelkie potrzebne dane:

Źródło: https://pronar.pl/kontakt/

Firma PRONAR aktywnie działa na kanałach social media. Warto je odwiedzić, aby mieć jeszcze szerszy ogląd na to, jakie rzeczy są najistotniejsze dla tego przedsiębiorstwa i sprawdzić jaka atmosfera aktualnie panuje w firmie:

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/pronarPL/

 

 

https://www.youtube.com/channel/UCmOyN6yPKxXePfGEpofktgA

 

 

https://www.linkedin.com/company/pronar/

 

 

PRONAR – największy pracodawca na Podlasiu, to możliwość rozwoju zawodowego dla tysięcy pracowników z regionu. Solidne zarządzanie i nastawienie na ciągły rozwój i dywersyfikację działalności dają szansę na stabilne i wieloletnie zatrudnienie. Działalność firmy doceniło już wielu zagranicznych kontrahentów, a użytkownicy wyrobów PRONARU mają gwarancję dostępności części zamiennych i serwisu.

Podsumowanie:
 • PRONAR to firma z polskim kapitałem i zarządem, która działa na rynku już ponad 30 lat.
 • Firma posiada 7 fabryk, które zatrudniają ponad 2000 osób w niemal każdej branży, m.in. produkcji maszyn rolniczych, handlu pneumatykami i hydraulicznymi oraz prowadzeniu hurtowni metalurgicznej i sprzedaży gazu i paliw.
 • PRONAR jest w świetnej kondycji finansowej i cały czas rozwija swoją działalność, co skutkuje stałym wzrostem zatrudnienia.
 • Firma uruchomiła Centrum Badawczo-Rozwojowe, które zatrudnia setki inżynierów i konstruktorów i pozwala na ciągłą innowacyjność w produkcji maszyn rolniczych i części.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Bazalt

Bazalt

Od dawna marzę o pracy w jakiejś większej firmie, gdzie można się rozwijać i mieć perspektywy. PRONAR z pewnością się do tego nadaje, a z ofert pracy wydaje się, że mają duży wybór stanowisk.
Iga

Iga

Jako pracodawca szukam nie tylko dobrych pracowników, ale również stabilnych partnerów do biznesu. Wydaje mi się, że PRONAR to właśnie taki partner. Firmy, które cały czas inwestują w rozwój, zawsze są w moim oczach wiarygodne.
rre

rre

Wszystkie oferty pracy na stronie PRONARU wydają się naprawdę interesujące. Słyszałam same dobre rzeczy o tej firmie, więc jestem ciekawa, jak wygląda praca tam na co dzień.
Monia

Monia

Nie jest łatwo pracować w PRONARZE, szczególnie na produkcji. Ale gdybym miał wybierać, wolałbym pracować w takim miejscu, niż gdziekolwiek indziej, gdzie nie ma perspektyw.
Urbańczyk

Urbańczyk

Nie wiedziałem, że PRONAR daje tyle możliwości zatrudnienia. Z chęcią złożę swoje CV i zobaczę, czy znajdę coś dla siebie w tej firmie.
Maria

Maria

Jestem pod wrażeniem tego, co udało się osiągnąć PRONAROWI w ciągu tych trzydziestu lat. Stabilny biznes, innowacyjność i stały rozwój to zawsze klucz do sukcesu.
Abel

Abel

Patrząc na oferty pracy w PRONARZE, wydaje się, że to naprawdę dobra firma z różnorodnymi możliwościami zatrudnienia. Chętnie złożę swoje CV.
Ola_bb

Ola_bb

Pracuję już kilka lat w PRONARZE i muszę powiedzieć, że to naprawdę fajne miejsce do pracy. Dużo możliwości rozwoju, dobry klimat w pracy i fajni ludzie.
Robek

Robek

Na Podlasiu brakuje konkretnych firm, a wasza to jest przykład na to, że tu także można działać i robić ekspansje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.