!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Założenie firmy a koszty

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

7 komentarzy

Założenie firmy a koszty
Alternatywą dla pracy na etacie lub w oparciu o tak zwane ?umowy śmieciowe? jest założenie własnej firmy. Osoby przedsiębiorcze, które mają pomysł nie powinny się wahać ? skorzystać można z różnych dopłat i wsparcia finansowego. Ponadto, koszty ? w początkowej fazie prowadzenia firmy ? są stosunkowo niewielkie.

Korzyści, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej są stosunkowo duże. Przede wszystkim dla wielu osób to zdecydowanie wygodniejsza forma życia zawodowego. Z psychologicznego punktu widzenia brak szefa, który często wie lepiej, jest wielkim odciążeniem. Ponadto, kreatywny przedsiębiorca ma możliwość samodzielnie ustalać cele swojej firmy, jak również czas swojej pracy. Ponieważ samodzielnie decyduje o nawiązaniu współpracy z poszczególnymi podmiotami, może samodzielnie kształtować swoje zyski, może również wyznaczać sobie urlop w dogodnych dla siebie terminach. Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że założenie firmy i jej prowadzenie w pierwszych miesiącach wcale nie musi być łatwe. Dzieje się tak dlatego, że liczyć trzeba się z określonymi kosztami.

Ile to kosztuje?

Założenie działalności gospodarczej jest kosztem jednorazowym. Jeżeli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT, to konieczne jest wniesienie stosownej opłaty do Urzędu Skarbowego. Ponadto, do kosztów, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaliczyć należy konieczność opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda, między innymi osoby, które po raz pierwszy otwierają firmę mogą skorzystać z preferencyjnej wysokości składek, to jednak te uiszczać należy niezależnie od dochodu wypracowanego w danym miesiącu. Z drugiej strony, mało kto zdaje sobie sprawę, że składki odprowadzane właśnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszają podatek dochodowy. Dzieje się tak dlatego, że zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Co z księgowością?

Niewielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy. Skomplikowane przepisy, jak również konieczność pilnowania terminów sprawia, że wielu początkujących szuka profesjonalnego wsparcia. Skorzystanie z biura księgowego jest dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że do największych atutów takiego rozwiązania zaliczyć można to, że księgowa nie tylko rozlicza dokumenty, ale również przypomina o terminach czy nawet podpowiada w kwestiach rozliczeń z urzędem skarbowym.

Prowadzenie firmy na etacie

Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Osoby, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę i jednocześnie decydują się na otworzenie działalności gospodarczej, ponoszą jeszcze niższe koszty. Dzieje się tak dlatego, że nie są one zobowiązane do odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pełnym wymiarze ? opłacają wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wtedy gdy wynagrodzenie, które wynika z podpisanej umowy o pracę jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (od 1 stycznia 2014 roku wynosi ono 1680 zł brutto). Takie rozwiązanie jest też interesujące z uwagi na komfort, jaki daje. Zarobki z działalności są dodatkowymi funduszami, zaś przedsiębiorca może systematycznie rozwijać firmę bez strat.

Możesz zaoszczędzić

Prowadząc firmę, choć trzeba liczyć się z nakładami, można też zaoszczędzić. Od wypracowanego dochodu przedsiębiorca może odliczać różnorodne wydatki, w tym przede wszystkim zakup sprzętu, samochodu firmowego czy też narzędzi niezbędnych do wykonywania poszczególnych prac. Wszystkie te wydatki obciążają przychody, zaś w praktyce przekładają się na zmniejszenie kwoty podatku dochodowego, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego.
Każdy przedsiębiorca może też wybrać sposób opodatkowania, który będzie dla niego najkorzystniejszy. Poza liniowym, który opłaca się przede wszystkim przy wyższych dochodach, zainteresowany podmiot może też zdecydować się na bycie płatnikiem VAT. To właśnie odliczenie VAT-u od nabytych produktów zmniejsza realne koszty.

Podziel się

7 komentarzy

Rossmann

Rossmann

Koszty każdy ma inne, poza tymi stałymi co człowiek ma z urzędami, zusy, srusy, usy.
izolda

izolda

Wszystkie koszty trzeba brać pod uwagę by nie zawalić czegoś na początku.
August

August

Żeby wyróżnić się jako autorytet i kompetentny ekspert, musisz poświęcić trochę czasu na reklamę swojej firmy. Trzeba to zrobić umiejętnie i każda branża wymaga innego nakładu i mechanizmów.
socjolog

socjolog

Założenie własnej firmy, to koszty. Należy kupić potrzebne rzeczy, które będą potrzebne do prowadzenia firmy. Coraz więcej ludzi pragnie i ma swoją firmę. Jedni maja zysk, inni niestety nie mają.
Star

Star

Koszty są niewielkie bowiem zero na start, mały zus 500 złotych gdzieś przez dwa lata. Gorzej dalej z podatkami i utrzymaniem się na rynku przez inwestowanie w sprzęt i reklamę.
Cyryl

Cyryl

Wiele kosztów jest nawet na początku działalności ze zmniejszonym zusem. Poza tym firma musi inwestować i aby zarabiać trzeba uwzględnić rozwiązania w pozyskaniu środków.
sam

sam

Na przykład w wielu agencjach wymagane jest samozatrudnienie. Dotyczy to na przykład stanowisk prowizyjnych jak praca agenta handlowego itp. Można to wykorzystać inaczej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.