Korzyści, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej są stosunkowo duże. Przede wszystkim dla wielu osób to zdecydowanie wygodniejsza forma życia zawodowego. Z psychologicznego punktu widzenia brak szefa, który często wie lepiej, jest wielkim odciążeniem. Ponadto, kreatywny przedsiębiorca ma możliwość samodzielnie ustalać cele swojej firmy, jak również czas swojej pracy. Ponieważ samodzielnie decyduje o nawiązaniu współpracy z poszczególnymi podmiotami, może samodzielnie kształtować swoje zyski, może również wyznaczać sobie urlop w dogodnych dla siebie terminach. Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że założenie firmy i jej prowadzenie w pierwszych miesiącach wcale nie musi być łatwe. Dzieje się tak dlatego, że liczyć trzeba się z określonymi kosztami.
Ile to kosztuje?
Założenie działalności gospodarczej jest kosztem jednorazowym. Jeżeli przedsiębiorca chce być płatnikiem VAT, to konieczne jest wniesienie stosownej opłaty do Urzędu Skarbowego. Ponadto, do kosztów, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaliczyć należy konieczność opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda, między innymi osoby, które po raz pierwszy otwierają firmę mogą skorzystać z preferencyjnej wysokości składek, to jednak te uiszczać należy niezależnie od dochodu wypracowanego w danym miesiącu. Z drugiej strony, mało kto zdaje sobie sprawę, że składki odprowadzane właśnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmniejszają podatek dochodowy. Dzieje się tak dlatego, że zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Co z księgowością?
Niewielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy. Skomplikowane przepisy, jak również konieczność pilnowania terminów sprawia, że wielu początkujących szuka profesjonalnego wsparcia. Skorzystanie z biura księgowego jest dobrym, choć kosztownym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że do największych atutów takiego rozwiązania zaliczyć można to, że księgowa nie tylko rozlicza dokumenty, ale również przypomina o terminach czy nawet podpowiada w kwestiach rozliczeń z urzędem skarbowym.
Prowadzenie firmy na etacie
Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Osoby, które świadczą pracę w oparciu o umowę o pracę i jednocześnie decydują się na otworzenie działalności gospodarczej, ponoszą jeszcze niższe koszty. Dzieje się tak dlatego, że nie są one zobowiązane do odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w pełnym wymiarze ? opłacają wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wtedy gdy wynagrodzenie, które wynika z podpisanej umowy o pracę jest równe co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (od 1 stycznia 2014 roku wynosi ono 1680 zł brutto). Takie rozwiązanie jest też interesujące z uwagi na komfort, jaki daje. Zarobki z działalności są dodatkowymi funduszami, zaś przedsiębiorca może systematycznie rozwijać firmę bez strat.
Możesz zaoszczędzić
Prowadząc firmę, choć trzeba liczyć się z nakładami, można też zaoszczędzić. Od wypracowanego dochodu przedsiębiorca może odliczać różnorodne wydatki, w tym przede wszystkim zakup sprzętu, samochodu firmowego czy też narzędzi niezbędnych do wykonywania poszczególnych prac. Wszystkie te wydatki obciążają przychody, zaś w praktyce przekładają się na zmniejszenie kwoty podatku dochodowego, który należy odprowadzić do urzędu skarbowego.
Każdy przedsiębiorca może też wybrać sposób opodatkowania, który będzie dla niego najkorzystniejszy. Poza liniowym, który opłaca się przede wszystkim przy wyższych dochodach, zainteresowany podmiot może też zdecydować się na bycie płatnikiem VAT. To właśnie odliczenie VAT-u od nabytych produktów zmniejsza realne koszty.
To może Cię również zainteresować