Najwięksi pracodawcy w Polsce

Praca NEWAG S.A. - producent taboru kolejowego z bogatą historią

15 czerwca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

7 komentarzy
Praca NEWAG S.A. - producent taboru kolejowego z bogatą historią
Przemysł kolejowy w Polsce jest dość dobrze rozwinięty, a jego tradycje sięgają XIX wieku. Tak jest w przypadku firmy NEWAG S.A. mającej swoje korzenie w 1876 roku. Dziś jest to jeden z największych producentów taboru kolejowego w Polsce i firma pozwalająca na zdobywanie doświadczenia przez młode pokolenie inżynierów.

NEWAG S.A. jest jednym z wiodących polskich producentów elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich. Firma buduje oraz modernizuje lokomotywy, pojazdy metra i tramwaje. Sukces był budowany przez lata i warto zapoznać się z bardzo bogatą historią przedsiębiorstwa mającego swoją siedzibę w Nowym Sączu.

Historia firmy NEWAG S.A.

Dziś NEWAG S.A. jest nowoczesną bazą produkcyjno-serwisową taboru kolejowego, ale historia przedsiębiorstwa sięga czasów, gdy pociągi wyglądały zupełnie inaczej. Korzenie firmy sięgają 1873 roku, gdy wiedeński parlament Austro-Węgier zdecydował o budowie kolei Tarnowsko-Leluchowskiej. Szlak biegnący przez Nowy Sącz miał mieć długość 145,7 km i potrzebował odpowiedniego zaplecza techniczno-remontowego. W 1876 roku powstały Cesarsko-Królewskie Warsztaty Kolei, które wyewoluowały do dzisiejszego NEWAG S.A.

Do 1912 roku trwała rozbudowa warsztatów, które w czasie I Wojny Światowej uzyskały specjalność związaną z naprawą i produkcją pociągów pancernych na potrzeby armii Austro-Węgierskiej. W czasie II Wojny Światowej przedsiębiorstwo zostało częściowo zniszczone, ale w 1945 roku warsztaty wznowiły produkcję. Po kilku przemianach organizacyjnych i chwilowej przynależności do PKP uformowano w 1952 roku "Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Nowy Sącz".

W 1982 roku "ZNTK Nowy Sącz" ponownie wcielono w struktury PKP, aby w 1991 roku zmienić firmę w samodzielne przedsiębiorstwo podległe Ministerstwu Transportu. W 1994 roku firma została przekształcona w jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa, a dla przedsiębiorstwa zaczął się czas trudnej sytuacji finansowej oraz ograniczonej liczby zamówień. Tuż po rozpoczęciu nowego milenium firma przeszła proces restrukturyzacji, a spółką zainteresował się prywatny inwestor.

"Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Nowy Sącz" S.A. w 2005 roku oficjalnie zmieniły nazwę na NEWAG S.A., co rozpoczęło nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa. Kolejne lata to już pasmo większych i mniejszych sukcesów pozwalających firmie na uplasowanie się w czołówce najprężniej rozwijających się firm w Polsce.

Video

Szukasz pracy?

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Pracownik produkcji

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Zbieracz zamówień (lekkie opakowania z sałatkami) - do €15,82 brutto/h

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
 • 30-31 zł / h
Dodana
Dodana

Działalność firmy NEWAG S.A.

Firma NEWAG S.A. wyspecjalizowała się w produkcji oraz modernizacji taboru kolejowego. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje szeroki zakres pojazdów podróżujących po torowiskach. Producent przez lata rozwinął technologie produkcji, dzięki czemu jego pojazdy stały się bardzo atrakcyjne na rynku.

Oferta firmy NEWAG S.A. obejmuje:

 • elektryczne zespoły trakcyjne;
 • spalinowe zespoły trakcyjne;
 • lokomotywy elektryczne;
 • lokomotywy spalinowe;
 • tramwaje;
 • wagony.

Dzięki szerokiej ofercie pojazdów NEWAG S.A. jest w stanie wyposażyć w tabor kolejowy każdego przewoźnika. W efekcie przedsiębiorstwo może dotrzeć do szerokiego wachlarza klientów, co pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość. Firma w ostatnim czasie notuje zadowalające wyniki i według raportów powiększa zyski.

NEWAG S.A. w swojej historii otrzymał liczne nagrody oraz wyróżnienia, jak np.:

 • tytuł Firmy 20-lecia przyznany przez Polski Klub Biznesu (2010);
 • tytuł Innowator 2012 przyznany przez tygodnik Wprost (2012);
 • tytuł Diament Forbesa – 2. miejsce w województwie małopolskim i 8. w Polsce (2014);
 • tytuł Lider Małopolski 2013 przyznany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (2014);
 • tytuł Inwestor Roku przyznany na VII Forum Inwestycyjnym w Tarnowie (2014);
 • tytuł Diament Forbesa – 3. miejsce w województwie małopolskim i 20. w Polsce (2015);
 • Małopolska Nagroda Gospodarcza 2015 w kategorii Duży Przedsiębiorca (2015);
 • tytuł Najbardziej innowacyjna firma kolejowa w Europie przyznany w konkursie ERCI Innovation Awards (2015).

Praca w firmie NEWAG S.A.

Praca w NEWAG S.A. może być cennym doświadczeniem dla absolwentów kierunków technicznych. Spółka poszukuje regularnie fachowców znających się na inżynierii kolejowej i czynnościach technicznych. Przedsiębiorstwo chętnie zatrudnia doświadczonych pracowników, ale także jest bardzo otwarte na młodych adeptów rzemiosła technicznego.

Video

Działalność firmy wymaga korzystania z umiejętności osób znających się na mechanice, budowie maszyn, automatyce, robotyce oraz elektrotechnice. Często pojawiają się ogłoszenia pracy dla inżynierów produkcji oraz osób potrafiących zarządzać produkcją maszyn.

NEWAG S.A. bardzo często poszukuje technologów, konstruktorów oraz inżynierów procesu. Wśród ofert nie brakuje propozycji dla ślusarzy, lakierników, spawaczy czy manewrowych i suwnicowych.

Aktualne oferty pracy można znaleźć pod adresem internetowym: https://www.newag.pl/kariera/oferty-pracy. Warto nadmienić, że NEWAG S.A. bardzo chętnie przyjmuje aplikacje fachowców nawet jeżeli nie prowadzi rekrutacji na stanowisko interesujące aplikującą osobę. Wystarczy wysłać swoje CV na adres kariera@newag.pl.

Rekrutacja w firmie NEWAG S.A.

Proces rekrutacji w NEWAG S.A. nie odbiega od innych dużych przedsiębiorstw. Aplikanci mogą przesłać swoje CV z określeniem preferencji zawodowych na adres kariera@newag.pl. Aplikacje trafią do bazy kandydatów, a osoby zgłaszające chęć podjęcia pracy powinny się przygotować do rozmowy, między innymi przygotowując odpowiednie informacje o sobie oraz o firmie NEWAG S.A.

Rekrutacja składa się z kilku etapów w zależności od stanowiska, na jakie się aplikuje:

 • akceptacja aplikacji zaowocuje kontaktem pracownika Działu Personalnego i umówienia na rozmowę kwalifikacyjną;
 • pierwsza rozmowa kwalifikacyjna z osobą z Działu Personalnego;
 • kandydaci na stanowisko konstruktora zostają poddani próbie zaprojektowania elementu w programie Inventor, na którym pracują konstruktorzy NEWAG S.A.;
 • druga rozmowa kwalifikacyjna z menedżerem działu, do którego aplikowano;
 • kandydaci na stanowiska kierownicze muszą rozwiązać case study oraz odbywają spotkanie z Członkiem Zarządu.

Rekrutacja kończy się informacją telefoniczną bądź mailową o rezultacie przeprowadzonego procesu kwalifikacyjnego. Firma kontaktuje się ze wszystkimi kandydatami, nawet jeżeli ci nie otrzymali zatrudnienia.

Opinie o firmie NEWAG S.A.

Jedną z kluczowych kwestii przy poszukiwaniu pracy jest zaczerpnięcie opinii o danym zakładzie. Dobrze przed aplikowaniem dowiedzieć się, czy dana firma będzie faktycznie atrakcyjnym miejscem pracy. Najlepiej zaczerpnąć języka u pracowników firmy, ale nie jest to zawsze możliwe. Z pomocą przychodzą portale zbierające opinie aktualnych oraz byłych pracowników firm. Takie strony dają możliwość zapoznania się z warunkami pracy oraz atmosferą panującą w zakładzie.

Oczywiście do wypowiedzi w internecie należy podchodzić z pewnym dystansem, ale można z nich wyciągnąć zazwyczaj ciekawe wnioski. W sieci możemy znaleźć także opinie o NEWAG S.A. Co mówią osoby podające się za pracowników tej firmy kolejowej?

Przede wszystkim wielu pracowników zwraca uwagę, że praca w NEWAG S.A. jest doskonałym rozwiązaniem dla początkujących inżynierów. Firma pozwala zdobyć niezwykle cenne doświadczenie, które można wykorzystać w dalszym budowaniu kariery. Pozostałe opinie nie odbiegają od branżowych standardów. Zawsze najlepiej przekonać się samemu, jakie warunki panują w danej firmie, a w razie czego zatrudnienie w NEWAG S.A. można traktować jako przystanek w rozwoju kariery.

Źródło: https://www.goldenline.pl

Źródło: https://www.absolvent.pl

Kontakt do firmy NEWAG S.A.

Zainteresowani pracą w firmie NEWAG S.A. mogą skorzystać z podanego powyżej adresu mailowego. Wszelkie pytania oraz zapytania biznesowe można zaś kierować za pośrednictwem innych kanałów kontaktowych.

NEWAG S.A.

ul. Wyspiańskiego 3,

33–300 Nowy Sącz

tel. +48 18 449 63 60

e-mail: sekretariat@newag.pl

Wiele informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.newag.pl.

Warto także sprawdzić działalność NEWAG S.A. w social mediach:

Facebook ikona
YouTube ikona
LinkedIn ikona

 

https://www.facebook.com/NEWAG.GROUP/

 

 

https://www.youtube.com/channel/UC1wmOQ4VfbxH3SPb_vdCN9A

 

 

https://www.linkedin.com/company/newag-group/

 

 

NEWAG S.A. jest nowoczesną firmą kolejową pracującą ciągle nad rozwojem. Mimo czasów lepszych i gorszych ciągle utrzymuje się w czołówce branży, a praca w niej stanowi niezwykle cenne doświadczenie. Szczególnie absolwenci szkół technicznych mogą w NEWAG S.A. zacząć budować swoją karierę.

Podsumowanie:
 • Firma NEWAG S.A. ma bogatą historię, której korzenie sięgają 1873 roku, gdy powstały Cesarsko-Królewskie Warsztaty Kolei w Nowym Sączu, właśnie na potrzeby budowy kolei Tarnowsko-Leluchowskiej.
 • Nowoczesna firma zajmuje się produkcją i modernizacją taboru kolejowego, a jej oferta jest bardzo szeroka, co pozwala na obsługę różnorodnych grup klientów.
 • NEWAG S.A. poszukuje regularnie fachowców związanych z inżynierią kolejową i czynnościami technicznymi, a także jest otwarta na młodych adeptów rzemiosła technicznego.
 • Proces rekrutacji w NEWAG S.A. przebiega podobnie jak w innych firmach, a aplikacje można przesłać na adres mailowy, a także wysłać CV, gdy firma nie prowadzi aktualnie rekrutacji na interesujące aplikanta stanowisko.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Cyna89

Cyna89

Pracuję jako konstruktor i szukam nowych wyzwań. Firma NEWAG S.A. oferuje wiele interesujących możliwości rozwoju kariery. Jestem bardzo zainteresowany aplikowaniem na jedno z dostępnych stanowisk.
maria

maria

Jako pracodawca z wieloletnim stażem, uważam NEWAG S.A. za bardzo dobrego partnera biznesowego. Ich pojazdy są wysokiej jakości, a firma zawsze dotrzymuje terminów dostaw. Polecam!
Tamara

Tamara

Firma NEWAG S.A. wydaje się być bardzo interesującym miejscem pracy dla osób z wykształceniem technicznym. Szeroka oferta stanowisk oraz dobre wynagrodzenie to przyciągające elementy.
Grażyna

Grażyna

Słyszałem wiele pozytywnych opinii o NEWAG S.A. jako pracodawcy. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę w tej firmie i zdobyć nowe doświadczenie.
Swapper

Swapper

Pracuję w NEWAG S.A. od kilku lat i uważam, że to bardzo dobry pracodawca. Firma dba o swoich pracowników i oferuje dobre warunki pracy. Jestem zadowolony z pracy w tej firmie.
Paweł

Paweł

Krzysztof cieszę się, a mógłbyś napisać coś więcej dlaczego to jest super firma?
Kwaśniak Krzysztof

Kwaśniak Krzysztof

Super Firma

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.