Zarobki

Ile zarabia księgowa?

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

8 komentarzy
Ile zarabia księgowa?
Praca w księgowości nie wydaje się być zbyt emocjonującym zajęciem, a jednak ilość przepisów i kontakt z różnymi klientami potrafi dostarczyć wrażeń. Dziś księgowe i księgowi są prawdziwym fundamentem gospodarki. Ciągły rozwój gospodarczy owocuje powstawaniem kolejnych firm, a te potrzebują fachowców dbających o finanse. Zawód księgowej zdaje się mieć przed sobą świetlaną przyszłość.

Zawód księgowego był zasadniczo znany od początku rachunkowości, ale formalny status zawodowy uzyskał dopiero w XIX wieku. Dziś żaden przedsiębiorca nie wyobraża sobie funkcjonowania bez księgowego. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą budować swoją karierę na kilka różnych sposobów, a każdy z nich może przynieść atrakcyjne zarobki. Jak zostać księgowym i na jakie zarobki można liczyć? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Video

Kurs księgowości - inwestycja w pracę i przyszłe zarobki

Jeszcze kilka lat temu wymogiem dla osób pracujących w księgowości było zdobycie certyfikatu księgowego. Dziś nie jest on konieczny do podjęcia pracy w zawodzie, ale może otworzyć drzwi do większej kariery. Przyjrzyjmy się sposobom na rozpoczęcie pracy w roli księgowego.

Przyszli księgowi przed nadaniem tytułu zawodowego muszą podążyć jedną z trzech głównych ścieżek:

 • posiadać dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku rachunkowości bądź innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowości i odbyć trzyletnie praktyki w księgowości;
 • posiadać dowolne wykształcenie magisterskie bądź równorzędne oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i odbyć trzyletnie praktyki w księgowości;
 • posiadać wykształcenie średnie najlepiej w kierunkach ekonomicznych oraz zdać egzamin kwalifikacyjny potrzebny do uzyskania certyfikatu księgowego. Egzamin muszą poprzedzić dwuletnie praktyki w księgowości.

Wszystkie drogi są czasochłonne, ale pozwalają na rozpoczęcie kariery w roli pełnoprawnego księgowego. Co za tym idzie osoba po odbyciu odpowiedniej drogi może zostać nie tylko księgowym, ale także głównym księgowym, dyrektorem finansowym czy poprowadzić własne biuro rachunkowe.

Mimo iż zawód księgowego jest jedną z najstarszych funkcji na świecie, to w Polsce nadal nie doczekaliśmy się studiów wyższych w kierunku księgowości. Osoby chcące zostać księgowymi są skazane na dojście do zawodu nieco na około.

Osoby chcące zostać dyplomowanym księgowym muszą odbyć kursy przygotowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKWP) i zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje. To jego zaliczenie owocuje uzyskaniem certyfikatu księgowego.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Księgowy

Księgowy

Rejonowy Zarząd Infrastruktury

 • Szczecin
Dodana
Dodana

Księgowy/a z j.francuskim (dział P2P)

SGS Global Business Services Sp. z o.o.

 • Katowice
Dodana

Księgowy / Księgowa w biurze rachunkowym

Klient portalu

 • 6 000-6 850 zł / mc
 • Skoczów
Dodana

LIDER ZESPOŁU KSIĘGOWOŚCI

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Obecnie SKWP pozwala zdobyć jeden z czterech stopni kwalifikacji zawodowych:

 • stopień I – księgowy,
 • stopień II - specjalista ds. rachunkowości,
 • stopień III - główny księgowy,
 • stopień IV - dyplomowany księgowy.

Certyfikat dyplomowanego księgowego otwiera wiele ścieżek kariery i możliwości. Kursy dla kandydatów na księgowych wiążą się z kosztami w zakresie od 1 800 zł do 2 500 zł. Kwoty są różne w zależności od przynależności do SKWP.

Należy wiedzieć, że dobra księgowa nie może poprzestać na szkoleniu tylko na początku ścieżki kariery. Przepisy finansowe i podatkowe zmieniają się z zatrważającą prędkością. Księgowa musi być cały czas na bieżąco, co oznacza nieustanne studiowanie nowych przepisów. Co więcej, wprowadzanie nowych systemów do księgowania oraz unowocześnianie form rozliczania z organizacjami państwowymi wymaga odbywania regularnie kursów kształcących w obsłudze nowych platform. Konieczne jest uczestniczenie w kursach księgowości, warsztatach oraz konferencjach poświęconych finansom. Księgowy edukuje się przez cały okres aktywności zawodowej. Duże znaczenie mają kursy księgowości dotyczące konkretnych specjalizacji.

W naukę warto inwestować. W przypadku księgowości kolejne certyfikaty potwierdzające znajomość nowych instrumentów finansowych podnoszą wartość księgowego i dają możliwość awansu. Zarobki w tym zawodzie są uzależnione od wielu czynników, ale w każdym wypadku można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Księgowi gwarantują sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstw, dlatego pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na marginalizowanie tej funkcji i szukają najlepszych specjalistów. Tym bardziej że rynek pracy potrzebuje księgowych i obecnie to fachowcy mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków.

Ważną kwestią są jeszcze predyspozycje, jakie powinien mieć księgowy. Osoby chcące pracować w tym zawodzie powinny przede wszystkim lubić pracę biurową i egzystencję wśród dokumentów. Nie bez znaczenia są także umiejętności matematyczne, choć nie trzeba być wybitnym matematykiem.

Oprócz tego księgowy powinien cechować się:

 • umiejętnością efektywnego organizowania pracy;
 • odpornością na stres;
 • komunikatywnością;
 • umiejętnością rozwiązywania problemów.

Praca w księgowości - ile można zarobić w Polsce?

Pojęcie zarobków w księgowości jest dość szerokie. Wszystko wynika z faktu, że praca w księgowości może przybierać wiele różnych form. Najczęściej mówimy o funkcji księgowej, ale nad rachunkami czuwają osoby na różnych stanowiskach. Zarobki w księgowości otwierają asystenci ds. księgowości. Te osoby zbierające dopiero doświadczenie w zawodzie często pracują za minimalną płacę. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja młodszych asystentów ds. księgowości wynosi 3 568 zł brutto.

Z drugiej strony wykresów mamy głównych księgowych zarabiających średnio 7 200 zł brutto. Jednak w wielu firmach osoby na tym stanowisku mogą liczyć na zarobki przekraczające nawet 20 000 zł brutto. Jak widać, przekrój jest naprawdę wielki, a trzeba zaznaczyć że księgowi mogą pracować w kilku rodzajach firm.

Video

Duże przedsiębiorstwa najczęściej tworzą własne działy księgowości. Dzięki temu mają zespół fachowców, którzy całą swoją uwagę poświęcają finansom jednej firmy pracując na profesjonalnych programach księgowych. Coraz więcej przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych, oddaje pod opiekę swoje finanse prywatnym biurom rachunkowym. To bardzo ciekawa opcja pracy dla księgowych. Biura rachunkowe świadczą usługi wielu przedsiębiorstwom, co daje pewne urozmaicenie w pracy. Wielu księgowych decyduje się również na samodzielne działanie na rynku i świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. W tym wypadku dochody księgowego są zależne od ilości klientów oraz renomy. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom na poszczególnych szczeblach kariery księgowych.

Księgowa - zarobki

Praca księgowej polega na kontroli zestawień finansowych oraz nadzorowaniu całej rachunkowości danego przedsiębiorstwa. Do zadań księgowej należy także kontakt ze wszystkimi instytucjami finansowymi czy skarbowymi. Ogrom obowiązków i bardzo duża odpowiedzialność powinny być odpowiednio nagradzane.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wskazuje, że zarobki księgowych w Polsce:

 • wynoszą średnio od 3 616 zł do 5 109 zł brutto.
 • Mediana wyniosła na początku 2023 roku 4 283 zł brutto.
 • Zgodnie z opublikowanymi wynikami 25% księgowych zarabia poniżej dolnej granicy, a 25% księgowych zarabia więcej niż podana górna granica. Szczególnie księgowi w dużych firmach oraz w największych miastach mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia.
 • Badania wskazują, że mediana zarobków starszych księgowych wynosi 5 088 zł brutto, a 25% osób na tym stanowisku zarabia ponad 6 363 zł.

W wielu przedsiębiorstwach oraz biurach rachunkowych można znaleźć stanowisko samodzielnej księgowej. Jest to odrębne stanowisko w dziale finansów i rachunkowości wymagające samodzielnej realizacji zadań z zakresu organizacji księgowości. Najczęściej stanowiska te są zajmowane przez osoby posiadające dyplom studiów specjalistycznych oraz wiedzę z odbytych licznych kursów zawodowych. Rola starszego księgowego jest też kolejnym szczeblem kariery przed uzyskaniem funkcji głównego księgowego.

Samodzielni księgowi w zasadzie pełnią bardzo podobną rolę do zwykłych księgowych, ale zarabiają minimalnie lepiej. Mediana zarobków wyniosła na początku 2023 roku 4 520 zł brutto. W przypadku starszych specjalistów osiągnęła pułap 5 170 zł brutto.

Główny księgowy - zarobki

Główny księgowy jest jedną z najważniejszych osób w przedsiębiorstwie. To na jego barkach spoczywają wszystkie obowiązki finansowe i to on musi odpowiednio zarządzać całym działem rachunkowości. Objęcie stanowiska głównego księgowego wymaga między innymi posiadania kilkuletniego doświadczenia w roli samodzielnego księgowego.

Zarobki głównego księgowego to również dość szeroki temat:

 • Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń osoby na tym stanowisku zarabiają średnio od 4 993 zł do 8 994 zł.
 • Mediana zarobków głównych księgowych wyniosła 6 534 zł.
 • Tutaj jednak warto zaznaczyć, że wielu głównych księgowych zarabia znacznie więcej, co wynika ze sporych różnic wynagrodzeń w zależności od konkretnych firm.
 • Duże przedsiębiorstwa w największych miastach Polski są w stanie płacić głównym księgowym nawet w przedziale od 16 000 do 24 000 zł brutto.
 • Mniejsze firmy usytuowane w mniejszych miejscowościach i ceniące sobie kwestie finansowe oferują wynagrodzenia w przedziale od 11 000 do 16 000 zł brutto.

Jak widać, zarobki głównego księgowego są naprawdę atrakcyjne. Niestety droga do tej funkcji nie należy do łatwych i wymaga ciągłego rozwijania swoich kwalifikacji.

Młodszy księgowy - zarobki

W każdym zawodzie od czegoś należy zacząć i nie inaczej jest w przypadku pracy w księgowości. Osoby po zdobyciu doświadczenia w roli asystenta księgowego mogą rozpocząć pracę w roli młodszego księgowego. Osoba na tym stanowisku ma podobne obowiązki co pełnoprawny księgowy, ale działa pod okiem doświadczonego specjalisty. W zasadzie jest to kolejny krok w edukacji zawodowej.

Nieco mniejsze wymagania, praca niesamodzielna i przede wszystkim mały staż pracy oznaczają, że wynagrodzenia są odpowiednio niższe.

Zarobki młodszych księgowych w Polsce:
wynoszą średnio od 3 900 zł brutto do 5 100 zł brutto.

Pensje te nie są zbyt atrakcyjne biorąc pod uwagę edukację, jaką trzeba było przejść. Jednak księgowy może szybko awansować i z czasem osiągnąć znacznie wyższe wynagrodzenia.

Zarobki księgowych w ogólnym rozrachunku są naprawdę dobre. Co więcej, rynek księgowości ciągle się rozwija, a zapotrzebowanie na fachowców regularnie rośnie. Inwestycja w naukę związaną z zawodem księgowego może się okazać bardzo opłacalna. Oczywiście należy mieć na uwadze dużą odpowiedzialność księgowych oraz specyfikę pracy. Nie każdy odnajdzie się w stosach dokumentów i zestawień finansowych.

Podsumowanie:
 • Praca w księgowości to inwestycja w pracę i przyszłe zarobki, a certyfikat dyplomowanego księgowego otwiera wiele ścieżek kariery i możliwości.
 • Kursy i stała edukacja są konieczne w księgowości, ponieważ przepisy finansowe i podatkowe zmieniają się z zatrważającą prędkością.
 • Praca księgowych jest niezwykle potrzebna i pożądana na rynku pracy, co oznacza atrakcyjne zarobki oraz możliwość dyktowania warunków zatrudnienia.
 • Przy pracy w księgowości ważne są predyspozycje, takie jak lubienie pracy biurowej, znajomość matematyki, a także zainteresowanie dokumentacją.

Najczęściej zadawane pytania

Od czego zacząć karierę księgowej?

Warto ukończyć studia wyższe na kierunku finanse i rachunkowość, bądź na ekonomii. Jednak nie są one konieczne. Można ukończyć również szkołę średnią i zdać egzamin kwalifikacyjny.

Ile może zarobić księgowy?

Zarobki księgowych są uzależnione od doświadczenia, umiejętności i sprawowanej funkcji. Kształtują się one w przedziale 3 500 zł brutto - 24 000 zł brutto.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Pola B

Pola B

Jako pracodawca cenię sobie dobrych księgowych i wiem, jak ważna jest ich rola w firmie. Artykuł pokazuje, że inwestowanie w ich edukację jest kluczowe dla sukcesu biznesu. Naprawdę warto zatrudnić dobrego specjalistę w dziedzinie księgowości.
baśka2000

baśka2000

Ten artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które szukają pracy w księgowości. Pokazuje, jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie. Dziękuję za takie porady!
weekend

weekend

Cieszę się, że artykuł pokazuje, jak wiele możliwości kariery oferuje księgowość. Nigdy nie myślałam o pracy w księgowości, ale teraz zastanawiam się, czy to byłby dobry kierunek dla mnie.
EJot

EJot

Nie jest łatwo pracować jako księgowa, ale wiedza i certyfikaty to klucz do sukcesu. Cieszę się, że artykuł pokazuje, jak ważne jest inwestowanie w swoją edukację, aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie.
Marlena

Marlena

To, że księgowa powinna dobrze zarabiać, nie powinno ulegać wątpliwości. W wielu przypadkach tak faktycznie jest, bo branża już dojrzała i pracodawcy zdają sobie sprawę, że jeżeli chcą mieć wykwalifikowaną księgową, to muszą zainwestować. Warto, zeby kwalifikacje zdobywac w dobrych instytucjach. Ja akurat realizowałam kurs głównej księgowej w Krajowej Izbie Ksiegowych i po uzyskaniu uprawnień szybko znalazłam fajna pracę. Myślę, że to był ważny krok w mojej karierze.
Maria

Maria

U nas w samorządzie 200 zł różnicy między księgową a sprzątaczką!!!!!!!
Janka

Janka

Tak ale w samorządówkach jest prawie MINIMALNA!! Wymagania, kwalifikacje i odpowiedzialność w zamian straszenie prokuratorem i dyscyplina finansów publicznych! Ludzie sfrustrowani i kiepsko opłacani bo trzeba oszczędzać!!!!!! A Panowie w ministerstwach po 40% podwyżki!!!!!!!!
Lucyna

Lucyna

Zawsze dobra księgowa zarobić musi dużo to przecież jedna z najważniejszych osób w wielu firnach. Za dobrą pracę i odpowiedzialność zawsze należą się konkretne profity. Kto tego nie rozumie nigdy takiej osoby nie będzie miał w kadrach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.