!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Darmowe czy płatne programy do księgowania?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

7 komentarzy

Darmowe czy płatne programy do księgowania?
Ogrom dostępnych na rynku programów księgowych sprawia, że przedsiębiorcy zadają sobie pytanie: czy opłaca się sięgać po płatne programy do księgowania? Czy różnią się one czymś od tych bezpłatnych? Kiedy postawić na darmowe wersje?

Już na starcie przedsiębiorca musi liczyć się ze sporymi wydatkami. Choć założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne, to jednak wyposażenie biura czy hali produkcyjnej może pochłonąć wszystkie zgromadzone oszczędności. Nie można też zapomnieć o konieczności odprowadzenia co miesiąc obowiązkowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponieważ wysokość tych nie zależy od dochodu, ich opłacanie – zwłaszcza w początkowej fazie prowadzenia firmy – może być sporym obciążeniem dla budżetu.

By odciążyć finansowo przedsiębiorców stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku, wiele podmiotów zajmujących się tworzeniem oprogramowania dla firm, zdecydowało się na udostępnienie bezpłatnych wersji programów do księgowania. Część z nich chce w ten sposób promować swoje produkty, bo klient, po upływie darmowego okresu, może zdecydować się na wykupienie płatnej wersji.


Darmowy i dobry na start

Główną zaletą bezpłatnych programów jest to, że za dostęp do nich nie trzeba płacić. To duża finansowa ulga zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy myśleli o korzystaniu z usług biura rachunkowego. Miesięczny koszt obsługi wynosi od 150 do nawet 800 zł. Sięgnięcie po programy do księgowania jest alternatywnym rozwiązaniem, wymaga jednak ostrożności.

Nie każdy darmowy program jest aktualizowany. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem jest wybór aplikacji udostępnianej przez firmę zajmującą się dostarczaniem tego typu oprogramowania. Skorzystanie z darmowego okresu próbnego pozwala na poznanie programu i zdecydowanie, czy jest on intuicyjny w obsłudze i czy opłaca się z niego korzystać. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących firm również z uwagi na fakt, że zdecydowana większość bezpłatnych programów ma ograniczoną funkcjonalność, np. umowy można generować tylko dla jednego pracownika.

Skorzystanie z darmowego okresu próbnego jest o tyle korzystnym rozwiązaniem, że przedsiębiorca nie tylko nie musi martwić się o aktualizacje, lecz także może otrzymać niezbędną pomoc techniczną. W zależności od firmy i jej możliwości, pomoc jest udzielana mailowo lub telefonicznie.


Płatny nie znaczy drogi

Błędnym myśleniem jest twierdzenie, że płatny program do księgowania musi być kosztowny. Firmy oferującego tego typu oprogramowanie doskonale wiedzą, że potrzeby przedsiębiorców są różne i starają się zaspokoić wszystkie. Z tego też względu program do księgowości najczęściej jest dostępny w różnych wariantach. Podstawowy jest dedykowany firmom dopiero rozpoczynającym działalność i np. tym, które nie zatrudniają pracowników, czyli nie potrzebują dostępu do kadr i płac czy delegacji.

Najbardziej rozbudowane warianty są dostępne dla klientów prowadzących duże przedsiębiorstwa. W tym przypadku klient może z programem zintegrować urządzenia rejestrujące sprzedaż (np. kasę fiskalną), czy korzystać z magazynu. Co więcej, dostęp do programu może zostać udostępniony nie tylko właścicielowi firmy, lecz także jego pracownikom. W praktyce z jednego programu korzystają wszyscy pracownicy, a program nie zawsze musi służyć wyłącznie do prowadzenia ksiąg rachunkowych przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje korzystanie z płatnych programów, w przypadku których przedsiębiorca otrzymuje również pełne wsparcie? Ceny zaczynają się zazwyczaj od 5 do 10 zł, kończą na 50–80 zł miesięcznie. Tańszy dostęp mogą otrzymać ci, którzy zdecydują się na wykupienie np. kwartalnego czy rocznego dostępu do programu.

Podziel się

7 komentarzy

Mateusz Kopczyński

Mateusz Kopczyński

Zapewne darmowymi programami wiele się nie ugra i zajdzie potrzeba aktualizacji ich do wersji pełniejszej.
Mirek

Mirek

Rozwiązań jest wiele ale nie każde są dla wszystkich. Dlatego warto czytać takie porady by samemu dojść do tego, że to lub tamto jest dla nas best.
De/vision

De/vision

Jest to teraz tak zrobione, że nieliczne darmowe programy są kompleksowe. Owszem pewnie się znajdą jednak najważniejsze by był do nich support help center.
właściciel SU

właściciel SU

Ja mam taka zasadę. Co darmowe, to niewiele warte. Wolą kupić płatny program do księgowania.
Polis

Polis

Wszystko zależy dla kogo. Jednoosobowa działalność gospodarcza może być wystarczająca do tego by skorzystać z darmowych opcji jak tnie się koszty. Tutaj jednak ceny to z 90zł za usługę płatną.
Pika1

Pika1

Nasze podejście do pracy: stale zmieniające się zewnętrzne warunki otoczenia biznesowego wymagają od naszej firmy wysokiego poziomu dynamiki, dokładności, odpowiedniej i wysoce przewidywalnej reakcji na to, co się dzieje. Tak piszą ludzie.
Celina

Celina

Jak już zostało wspomniane darmowy program nie zawsze oferuje aktualizacje zarówno funkcjonalne jak i prawne. I to jest bardzo duży minus. Istnieje wiele programów typowych na start firmy, które kosztują zdecydowanie niewiele i myślę że każda początkująca firma jest w stanie sobie na niego pozwolić. Dajmy na to Symfonia Start, w zależności od tego jakiego oprogramowania potrzebujemy konkretnie do firmy ceny są różne, ale w rocznym rozrachunku to tylko kilkaset zł. Dużo taniej wychodzi to, niż korzystanie z biura rachunkowego albo zatrudnianie księgowego. A jest on o wiele bardziej rozbudowany niż darmowe programy, które często potrafią zawodzić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.