Księgi rachunkowe, a dokładniej konieczność ich prowadzenia, mogą skutecznie odstraszyć od prowadzenia firmy. Niestety, polski ustawodawca wciąż nie upraszcza przepisów dotyczących księgowości podmiotów gospodarczych. Większość początkujących przedsiębiorców (by móc funkcjonować na rynku) decyduje się na współpracę z profesjonalnym biurem księgowym. Takich podmiotów przybywa z roku na rok i, poza obsługą firm, zajmują się one również rozliczaniem osób fizycznych. Czym się kierować przy wyborze księgowej, by być zadowolonym ze współpracy?
Outsourcing czy oferta pracy?
Podstawą decyzją, którą musi podjąć przedsiębiorca zainteresowany skorzystaniem z usług księgowej jest to, czy chce on skorzystać z outsourcingu (czyli nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą) czy też woli zatrudnić księgową w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
Pierwsze rozwiązanie jest idealne w przypadku niewielkich firm, które nie mają pieniędzy na stworzenie kolejnego stanowiska pracy. Skorzystanie z usług biura rachunkowego wcale nie musi być kosztowne, bo na rynku działają podmioty oferujące obsługę księgową już od 100 zł miesięcznie. Ostateczna propozycja cenowa wysunięta przez poszczególne biura zależy wyłącznie od nakładu pracy, jaki będzie niezbędny, by księgowość była prowadzona bez zarzutu.
Stworzenie miejsca pracy jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić osobę kompetentną i mogą pozwolić sobie na wyposażenie takiego stanowiska. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się duże firmy, które miesięcznie mają tyle dokumentów, że zlecenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej nie byłoby opłacalne finansowo.
Gdy trzeba wybrać firmę zewnętrzną
Przy wyborze outsourcingu, warto zwrócić uwagę na to, czy:
- Biuro posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC – wymóg posiadania takiego ma każde biuro rachunkowe, a na im wyższą kwotę opiewa polisa, tym lepiej;
- Historia biura i doświadczenie pracowników jest znane – nie każde biuro zatrudnia specjalistów, ale to, które zdecydowało się na taki krok, z pewnością się pochwali;
- Biuro oferuje dodatkowe udogodnienia – dziś standardem jest to, że to pracownicy biura przyjeżdżają do siedziby firmy po dokumenty czy reprezentują klientów przed urzędami;
- Biuro ma dobre referencje – warto sprawdzić, czy dotychczasowi klienci biura są zadowoleni z usług przez nie oferowanych.
Gdy zapada decyzja o zatrudnieniu księgowej
W takiej sytuacji przedsiębiorca również powinien skrupulatnie sprawdzić, czy osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie, będą w stanie poradzić sobie z prowadzeniem księgowości firmy. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
- Doświadczenie aplikującej osoby – im większe, tym lepiej, bo księgowa będzie w stanie pomóc w każdej sytuacji. Inną możliwością jest sprawdzenie, czy księgowa pracowała już w firmie działającej w tej samej branży;
- Referencje z poprzednich miejsc pracy – dobra księgowa zawsze takie otrzyma;
- Wykształcenie – nie jest najważniejsze, ale może być istotne przy podejmowaniu decyzji;
- Wykorzystanie przez księgową z nowoczesnych rozwiązań – współcześnie księgowe mają dostęp do szeregu nowoczesnych narzędzi wspierających je w codziennej pracy.
Poświęcenie kilku godzin na rozpatrzenie tych zagadnień powinno pomóc w wyborze najlepszej dla firmy oferty lub pracownika. Wówczas można być pewnym, że poszczególne urzędy nie będą miały zastrzeżeń do tego, jak prowadzone są księgi rachunkowe firmy.
To może Cię również zainteresować
Biuro rachunkowe - dlaczego warto powierzyć swoje finanse profesjonalistom?