Własna firma

Biuro rachunkowe - dlaczego warto powierzyć swoje finanse profesjonalistom?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

8 komentarzy

Biuro rachunkowe - dlaczego warto powierzyć swoje finanse profesjonalistom?
Prowadzenie firmy to wyzwanie. Przedsiębiorca, zajmujący się pozyskiwaniem klientów czy nadzorowaniem pracowników, nie zawsze ma czas, aby prowadzić księgi rachunkowe firmy. Powodów, aby skorzystać z pomocy specjalistów jest jednak znacznie więcej. Sprawdźmy, kiedy jeszcze warto takie usługi powierzyć biurom rachunkowym!

Aktualnie biur rachunkowych na rynku jest sporo. W każdym większym mieście można znaleźć przynajmniej kilkanaście. To, na które zdecyduje się przedsiębiorca, nie powinno być przypadkowe. Na co zwrócić uwagę? Otóż najważniejsza jest oferta – im szersza, tym lepiej. Wówczas przedsiębiorca może liczyć nie tylko na prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych stworzonego przez siebie przedsiębiorstwa, lecz także na doradztwo.
 

Biuro rachunkowe – korzyści płynące ze współpracy
 

Samodzielne wykonywanie wszystkich zadań rzadko jest dobrym pomysłem. Korzystanie z usług specjalistów gwarantuje terminowe, rzetelne i profesjonalne wykonanie usługi. Biura rachunkowe gromadzą zespoły idealnie dobranych pracowników, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom odciążą każde przedsiębiorstwo od konieczności zapanowania nad zawiłymi finansami i księgowością.

Budowanie własnego działu księgowości jest czasochłonne, a także drogie. Wymaga zorganizowania procesu rekrutacyjnego, zatrudnienia nowych pracowników, stworzenia dla nich miejsca do pracy i zapewnienia odpowiedniego sprzętu i warunków. Należy także zapewnić im dostęp do nowych programów, szkoleń i innych metod rozwoju – po to, aby byli na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się przepisami. Cały proces generuje ogromne wydatki, a przy tym nie ma się nigdy stuprocentowej pewności, że nowozatrudnieni pracownicy okażą się niezawodni. Co więcej, za każdy błąd i niedopatrzenie trzeba słono zapłacić. Ryzyko jest więc duże. Biura rachunkowe przejmują na siebie całą odpowiedzialność za wszelkie niepowodzenia i opłacają związane z tym kary, a Ty możesz spać spokojnie.

Przedsiębiorca powinien pamiętać, że decydując się na współpracę z biurem rachunkowym, może zaoszczędzić wiele czasu. Przepisy zmieniają się bardzo często, zaś bycie z nimi na bieżąco jest niezbędne, aby nie popełnić kosztownego błędu. Trudno wyobrazić sobie, by przedsiębiorca wykonywał pracę przez kilka czy kilkanaście godzin w swojej firmie, następnie zaś siadał do biurka i skrupulatnie sprawdzał, czy i jakie zmiany miały miejsce. Co więcej, nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą czy umiejętnościami, aby nad tym zapanować. Postawienie na biuro rachunkowe pozwala zaoszczędzić cenny czas. Można oczywiście założyć, że każdy przedsiębiorca, który poświęciłby wystarczająco dużo czasu na naukę, byłby w stanie  samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy. Czy jednak ma to sens i opłaca się finansowo?

Szukasz pracy?

MECHANIK MASZYN

PPHU ROCH ZBIGNIEW ROKITA

  • Tarnowskie Góry
Dodana
Polecana

Barista/Kelner

GRUNT palarnia kawy

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Obsługa sklepu internetowego z sukienkami

DAMA Couture sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana
Polecana

Pracownik budowlany

Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe Renbud Przemysław Przybysz

  • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. obsługi klienta

Done Deliveries Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

  • Andrychów
Dodana
Polecana

Profesjonaliści mają praktykę i doświadczenie. Prowadząc księgi rachunkowe dla wielu firm, wiedzą, jakie rozwiązania są szczególnie korzystne. Są na bieżąco z wszystkimi zmianami w prawie, mają dostęp do profesjonalnego oprogramowania i najnowszego sprzętu.  Próba samodzielnego stworzenia zespołu takich specjalistów mogłaby zająć nawet wiele lat, dlatego warto skorzystać z gotowego rozwiązania.

Przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do Urzędu Skarbowego fakt prowadzenia dokumentacji przez biuro rachunkowe. Dzięki temu, to właśnie specjaliści kontaktują się z urzędnikami w imieniu swojego klienta. Jeżeli wspomnieć o kolejkach, jakie najczęściej są w urzędach, to można powiedzieć, że właściciel firmy nie tylko oszczędza czas, lecz także sporo nerwów. A zaprawieni w boju eksperci, z całą pewnością poradzą sobie ze wszystkimi zawiłościami i szybko doprowadzą do końca każdą powierzoną im sprawę. Przy tym ma się pewność, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby rozwiązać każdy napotkany problem.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych wiąże się również z koniecznością drukowania wielu dokumentów. Tradycyjnie przechowuje się je w segregatorach. Nie każda firma ma jednak taki metraż, aby można w jej siedzibie zorganizować dodatkowe pomieszczenie na dokumentację. Biura rachunkowe nie tylko posiadają własne magazyny, które są odpowiednio zabezpieczone, lecz także własne segregatory czy teczki. W praktyce, przedsiębiorca korzysta podwójnie – nie jest zobowiązany do wygospodarowania miejsca na dokumentację, nie musi również nabyć szeregu produktów papierniczych, służących do przechowywania i archiwizacji dokumentów.

Solidne biuro rachunkowe pozwoli właścicielowi firmy na rozwój biznesu, bo będzie go wspierało w jego działaniu na wielu płaszczyznach – poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy, nie można zapomnieć o doradztwie. Coraz więcej biur rachunkowych zatrudnia nie tylko ekonomistów i księgowych, lecz także radców prawnych. Ci mogą wiele podpowiedzieć, choćby w sprawach pracowniczych. Przekazanie księgowości zewnętrznej firmie pozwala także na skupienie się na istotniejszych zadaniach firmy, tzw. core business. Profesjonalna księgowość, monitorująca wszelkie zmiany i tendencje w strukturze finansowej firmy może także przyczynić się do jej rozwoju, np. raportując o zauważonych zależnościach i proponując nowe rozwiązania. 
 

Outsourcing księgowości – czy to się opłaca?
 

Zlecenie zewnętrznej firmie kompleksowej obsługi księgowości to rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane przez przedsiębiorców. Dzieje się tak z wielu powodów. Outsourcing księgowości sprawia, że firma jest odciążona od konieczności stałego nadzorowania i koordynowania sprawami związanymi z księgowością, a także ma pewność, że wszelkie powierzone obowiązki, zostaną wykonane szybko, prawidłowo i w pełni profesjonalnie.

Prawo podatkowe i jego zapisy często ulegają zmianom. Przedsiębiorcy muszą być z tym na bieżąco i prawidłowo dokonywać wszystkich rozliczeń. Nie każdy ma jednak wystarczającą wiedzę, zdolności czy czas, by się tym na co dzień zajmować. Większość musi więc wybierać między zatrudnieniem sztabu pracowników i tworzeniem działu księgowości we własnej firmie, lub zleceniem tej usługi firmie zewnętrznej.

Drugie rozwiązanie, czyli outsourcing księgowości, jest niezwykle korzystne. Pozwala na realne oszczędności – nie ma konieczności rekrutowania dodatkowych pracowników, wyposażania ich biur, instalowania drogich oprogramowań do księgowości, itd. Oszczędza się także czas. Nie trzeba bowiem organizować procesu rekrutacji, tworzyć nowego działu czy wdrażać pracowników. Co więcej, w razie jakichkolwiek problemów, odpowiedzialność ponosi firma zewnętrzna. Outsourcing księgowości jest więc także sposobem ubezpieczenia się w razie wystąpienia błędów. Konsekwencje finansowe za wszelkie niepowodzenia, niezgodności z prawem czy nieterminowość, nie obciążą przedsiębiorstwa.

Dzięki outsourcingowi, przedsiębiorca może skupić się na ważniejszych celach i rozwoju firmy, mając zagwarantowaną profesjonalną obsługę i bezpieczeństwo. Wynajęcie zewnętrznej firmy nie tylko jest mniejszą inwestycją, ale powala zapobiec dodatkowym, nieprzewidywanym wydatkom i kłopotom innego rodzaju.

Podziel się

8 komentarzy

Dagmara

Dagmara

Biuro rachunkowe to miejsce specjalizujące się w świadczeniu usług dla mniejszych przedsiębiorców. Ja myślę, że warto skorzystać.
Dagmara

Dagmara

Otwarcie własnego biznesu to często proces uczenia się na bieżąco. W przypadku biura rachunkowego tak samo jest.
Kazimierz Górski

Kazimierz Górski

Finanse to najważniejsza rzecz w firmie i jeżeli by był jakiś problem z tym, to przecież grożą różne kary i nikt tego nie chce zatem bardzo ważne jest o nie zadbać.
Alik

Alik

Warto wiele czynności finansowych powierzyć konkretnemu biurowi rachunkowemu. Zajmuje się takie biuro kompleksową i profesjonalną obsługą firm i osób fizycznych..., prowadzą m.in. księgi rachunkowe....
Marceli

Marceli

Zlecanie outsourcingu twojego biura z ułamkowym udziałem działu księgowości w pełnym zakresie usług zapewnia wiele takich samych korzyści i funkcji posiadania własnego personelu.
Zyzak

Zyzak

Gdy już masz swój pomysł, musisz zadać sobie kilka ważnych pytań: Jaki jest cel Twojej firmy? Komu sprzedajesz? Jakie są twoje końcowe cele? W jaki sposób sfinansujesz koszty uruchomienia? Trzeba wybrać biuro online czy stacjonarne też.
Elix

Elix

Nie trzeba być innowatorem i wymyślać czegoś niewyobrażalnego. Możesz wziąć już działający pomysł, rozejrzeć się, znaleźć w nim niedociągnięcia lub po prostu ulepszyć go, jak widać, i będzie to inna sprawa. Biuro to podstawa by mieć.
Hammer

Hammer

Niestety bardzo problematyczne są sprawy księgowe więc tym bardziej w większej firmie trzeba powierzyć to profesjonalistom by nie narażać się na istotne kary.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka