Spis treści
Rzeczywistość potrafi być bardzo często brutalna i zawód testera gier komputerowych jest na to najlepszym przykładem. Ta praca nie polega na przyjemnym graniu w nowe tytuły przy kawce i cieszeniu się epickimi przygodami w wirtualnym świecie. Testowanie gier nie ma też nic wspólnego z tak zwanymi beta testami, w których wybrani gracze mogą sprawdzić niemal gotowy produkt.
Wielu graczy rozczarowało się realiami pracy testera gier. Warto więc przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną dowiedzieć się, na czym faktycznie polega ten zawód i na jakie zarobki można liczyć. Warto też wiedzieć w ogóle, jak zostać testerem gier?
Wiele osób ma bardzo błędne wyobrażenie na temat pracy testera gier. Przede wszystkim graczom wydaje się, że zawód ten polega na odpalaniu nowych gier w wygodnym fotelu i przechodzenie produkcji przy okazjonalnym zgłaszaniu pewnych niedoróbek. Tymczasem praca testera gier to wręcz rzemieślnicze i bardzo monotonne zajęcie. Fakt, testerzy mogą zapoznać się bliżej z interesującym procesem powstawania gier, ale zdecydowanie ich praca nie jest emocjonująca.
Każdy tester musi się cechować niezwykłą cierpliwością oraz spostrzegawczością. Nie bez znaczenia jest również umiejętność działania pod presją czasu. Uciekające terminy to poważny problem branży gier. Często w ostatniej fazie produkcji gier zespoły deweloperskie, a także testowe zmieniają swój dom na biuro.
Testerzy muszą sprawdzić gry na różnych platformach i konfiguracjach sprzętu. W efekcie wspomniane powtarzanie czynności w grze trzeba pomnożyć przez masę konfiguracji sprzętowych. Na wszystkich zestawieniach sprzętowych konieczne jest bardzo szczegółowe sprawdzenie produkcji. Wielu testerów gier podkreśla, że w tej pracy zatracili pasję grania i prywatnie niechętnie sięgają po wirtualną rozrywkę.
Nie należy też mylić testowania gier w ramach akcji prowadzonych przez wydawcę i pracy testera gier. Często gracze mają możliwość sprawdzenia gier w tak zwanych beta testach. Otrzymują oni grę w wersji przedpremierowej i mają okazję sprawdzić jej najważniejsze funkcje, ciesząc się nią w domu. Praca testera u deweloperów jest zupełnie inna. Testerzy są zobowiązani do całkowitej dyskrecji i często zostają dopuszczeni do stanowisk pracy po wcześniejszym zdeponowaniu wszystkich urządzeń elektronicznych. To ma zabezpieczyć dewelopera przed wyciekiem jego tajemnic i szczegółów produkcji. Testerzy są szczególnie nadzorowani pod względami bezpieczeństwa.
Więcej o tym jak w praktyce wygląda zawód testera gier, można dowiedzieć się oglądając poniższy film:
W przeciwieństwie do publicznych testów wymogi dla testerów są znacznie wyższe. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze testera gier muszą przejść szczegółowy proces rekrutacji podzielony najczęściej na rozmowę kwalifikacyjną oraz test praktyczny. Przyszły pracodawca sprawdza na nim między innymi znajomość języka angielskiego, która powinna stać na bardzo wysokim poziomie. Najczęściej komunikacja z deweloperami odbywa się w języku angielskim. Kandydat przechodzi liczne testy spostrzegawczości, umiejętności komunikowania się w zwięzły sposób oraz znajomości branży gier. W efekcie nieliczni mogą zostać testerami. Warto nadmienić, że praca testera gier nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia, choć część pracodawców przychylnie patrzy na osoby po kierunkach związanych z branżą IT.
Praca testera gier jest naprawdę wymagająca i po poznaniu szczegółów nie rysuje się już tak kolorowo. Godziny spędzane na wykonywaniu powtarzalnych czynności w grach i żmudne doszukiwanie się błędów powinno być więc dobrze płatne. Tym bardziej że rynek gamedevu rośnie w siłę, a testerzy są bardzo poszukiwani. Okazuje się jednak, że zarobki nie są tak imponujące, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie w przypadku początkujących testerów.
Wiele osób patrzy na zawód testera gier, jak na pracę z branży IT i oczekuje właśnie takich zarobków. W tym wypadku na kandydatów może czekać kolejne rozczarowanie. Przede wszystkim ta praca jest kierowana głównie do młodych osób z dużym naciskiem na studentów. Przez wielu deweloperów rola testerów jest traktowana sezonowo.
Mowa jednak o pojedynczych przypadkach. Szczególnie w cenie są osoby znające specyficzne języki, co pozwala im się wyspecjalizować w konkretnych wersjach językowych gier. Pozostaje więc pytanie, czy tester gier może rozwinąć swoją karierę?
Zarobki testerów gier są różne i w pewnych przypadkach można mówić o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Jak wygląda ścieżka kariery testera gier? Czy ta praca daje możliwości rozwoju?
Praca testera gier jest szczególnie atrakcyjna dla studentów, którzy mogą brać udział w różnych projektach i w pełni korzystać z zalet pracy tymczasowej. Zarobki jak dla takiej formy pracy są dość atrakcyjne, a do tego można obracać się w branży gier. Praktycznie zawsze pierwszym krokiem w zawodzie testera gier jest zatrudnienie tymczasowe. Najczęściej umowy są podpisywane na czas konkretnych projektów.
Deweloperzy oraz firmy zajmujące się testowaniem gier coraz częściej decydują się na zatrudnienie testerów na stałe. W takim wypadku najczęściej składają propozycje najlepszym spośród swoich tymczasowych pracowników. Zatrudnienie na etat niesie za sobą wzrost zarobków ponad kwoty minimalne. Przed testerami staje także możliwość rozwoju i bliższego poznania branży gier.
Testowanie gier może być furtką dla pełnienia innych funkcji w branży gamedevu. Testerzy w czasie swojej pracy poznają zasady powstawania gier, co w połączeniu z wykształceniem IT i nauką programowania może się przerodzić w pracę programisty. To zaś niesie za sobą zarobki znacznie wyższe niż w przypadku testera gier.
Każda osoba planująca zostać testerem gier powinna sobie zdawać sprawę, że zawód ten jest daleki od panujących wyobrażeń. Nie oznacza to, że zawsze zadania testera będą męczące i czasem przytrafią się lżejsze projekty. Mimo to trzeba mieć świadomość, że nie jest to praca łatwa. Stanowi jednak bardzo interesujące zajęcie dla studentów szukających pracy tymczasowej oraz osób, które chcą się dostać do branży gamedevu.