Zarobki

Tester gier - zarobki

24 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

2 komentarze

Tester gier - zarobki
Prawdopodobnie każdy gracz w jakimś momencie swojej przygody z grami komputerowymi pomyślał sobie, że praca testera gier musi być fantastycznym sposobem na życie. Cały dzień spędzony na graniu w tytuły, których jeszcze nie zobaczył świat. Możliwość współtworzenia przełomowych dzieł i codzienna pielęgnacja swojego hobby, a wszystko to okraszone wypłatą na poziomie sektora IT. Czy może być lepsza praca dla młodego gracza?

Rzeczywistość potrafi być bardzo często brutalna i zawód testera gier komputerowych jest na to najlepszym przykładem. Ta praca nie polega na przyjemnym graniu w nowe tytuły przy kawce i cieszeniu się epickimi przygodami w wirtualnym świecie. Testowanie gier nie ma też nic wspólnego z tak zwanymi beta testami, w których wybrani gracze mogą sprawdzić niemal gotowy produkt.

Wielu graczy rozczarowało się realiami pracy testera gier. Warto więc przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną dowiedzieć się, na czym faktycznie polega ten zawód i na jakie zarobki można liczyć. Warto też wiedzieć w ogóle, jak zostać testerem gier?

Tester gier - ciekawa praca i wysokie zarobki?

Wiele osób ma bardzo błędne wyobrażenie na temat pracy testera gier. Przede wszystkim graczom wydaje się, że zawód ten polega na odpalaniu nowych gier w wygodnym fotelu i przechodzenie produkcji przy okazjonalnym zgłaszaniu pewnych niedoróbek. Tymczasem praca testera gier to wręcz rzemieślnicze i bardzo monotonne zajęcie. Fakt, testerzy mogą zapoznać się bliżej z interesującym procesem powstawania gier, ale zdecydowanie ich praca nie jest emocjonująca.

Jak zostać testerem gier i na czym polega ta praca?

 • Testerzy gier faktycznie muszą sprawdzać nowe gry pod kątem ewentualnych błędów i niedoróbek.
 • Ich pracę wykonuje się na wszystkich etapach produkcji, a szukanie błędów nie oznacza zwykłego grania w gry.
 • Tester musi znaleźć wszystkie niedociągnięcia, co oznacza sprawdzanie danego segmentu rozgrywki na wiele sposobów.
 • Wielokrotnie należy jeden fragment przechodzić w kółko, za każdym razem sprawdzając nieco inne zachowanie sterowanej postaci.
 • Wychwycenie błędu wymaga dokładnego przeanalizowania sytuacji, sprawdzenia, czy i w jakich konkretnych warunkach występuje. To wymaga powtarzania krótkiego segmentu gry, aż bug zostanie sprawdzony w każdej możliwej ewentualności.

Każdy tester musi się cechować niezwykłą cierpliwością oraz spostrzegawczością. Nie bez znaczenia jest również umiejętność działania pod presją czasu. Uciekające terminy to poważny problem branży gier. Często w ostatniej fazie produkcji gier zespoły deweloperskie, a także testowe zmieniają swój dom na biuro.

Testerzy muszą sprawdzić gry na różnych platformach i konfiguracjach sprzętu. W efekcie wspomniane powtarzanie czynności w grze trzeba pomnożyć przez masę konfiguracji sprzętowych. Na wszystkich zestawieniach sprzętowych konieczne jest bardzo szczegółowe sprawdzenie produkcji. Wielu testerów gier podkreśla, że w tej pracy zatracili pasję grania i prywatnie niechętnie sięgają po wirtualną rozrywkę.

Nie należy też mylić testowania gier w ramach akcji prowadzonych przez wydawcę i pracy testera gier. Często gracze mają możliwość sprawdzenia gier w tak zwanych beta testach. Otrzymują oni grę w wersji przedpremierowej i mają okazję sprawdzić jej najważniejsze funkcje, ciesząc się nią w domu. Praca testera u deweloperów jest zupełnie inna. Testerzy są zobowiązani do całkowitej dyskrecji i często zostają dopuszczeni do stanowisk pracy po wcześniejszym zdeponowaniu wszystkich urządzeń elektronicznych. To ma zabezpieczyć dewelopera przed wyciekiem jego tajemnic i szczegółów produkcji. Testerzy są szczególnie nadzorowani pod względami bezpieczeństwa.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca tester gier

Tester oprogramowania

Aplikuj.pl

 • Chróścice
Dodana

Tester

PRONAR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Narew
Dodana

Tester aplikacji webowych (pl/ua)

COMFORTEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Tychy
Dodana

Tester sprzętu komputerowego

GER - POL Grzegorz Kusek

 • Wadowice Górne
Dodana
Dodana

Więcej o tym jak w praktyce wygląda zawód testera gier, można dowiedzieć się oglądając poniższy film:

Video

W przeciwieństwie do publicznych testów wymogi dla testerów są znacznie wyższe. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze testera gier muszą przejść szczegółowy proces rekrutacji podzielony najczęściej na rozmowę kwalifikacyjną oraz test praktyczny. Przyszły pracodawca sprawdza na nim między innymi znajomość języka angielskiego, która powinna stać na bardzo wysokim poziomie. Najczęściej komunikacja z deweloperami odbywa się w języku angielskim. Kandydat przechodzi liczne testy spostrzegawczości, umiejętności komunikowania się w zwięzły sposób oraz znajomości branży gier. W efekcie nieliczni mogą zostać testerami. Warto nadmienić, że praca testera gier nie wymaga posiadania konkretnego wykształcenia, choć część pracodawców przychylnie patrzy na osoby po kierunkach związanych z branżą IT.

Praca testera gier jest naprawdę wymagająca i po poznaniu szczegółów nie rysuje się już tak kolorowo. Godziny spędzane na wykonywaniu powtarzalnych czynności w grach i żmudne doszukiwanie się błędów powinno być więc dobrze płatne. Tym bardziej że rynek gamedevu rośnie w siłę, a testerzy są bardzo poszukiwani. Okazuje się jednak, że zarobki nie są tak imponujące, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie w przypadku początkujących testerów.

Tester gier komputerowych - ile zarobi w Polsce?

Wiele osób patrzy na zawód testera gier, jak na pracę z branży IT i oczekuje właśnie takich zarobków. W tym wypadku na kandydatów może czekać kolejne rozczarowanie. Przede wszystkim ta praca jest kierowana głównie do młodych osób z dużym naciskiem na studentów. Przez wielu deweloperów rola testerów jest traktowana sezonowo.

Ile może zarobić tester gier?

 • Osoby decydujące się na pracę testera gier na początku mogą liczyć na zarobki w wysokości płacy minimalnej.
 • Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie miesięczne zarobki testerów gier mieszczą się w przedziale od 4 310 zł do 5 720 zł brutto.
 • Mediana zarobków wynosi 4 980 zł brutto.
 • Średnie zarobki nieprzekraczające 3 800 zł netto nie są spełnieniem marzeń. Szczególnie że mowa o bardzo wymagającej i specyficznej pracy.
 • Oczywiście rosnące doświadczenie oraz znajomości w branży pozwalają podnieść wynagrodzenia. Różne raporty mówią, że doświadczeni testerzy gier zarobią nawet ponad 6 000 zł na rękę.

Mowa jednak o pojedynczych przypadkach. Szczególnie w cenie są osoby znające specyficzne języki, co pozwala im się wyspecjalizować w konkretnych wersjach językowych gier. Pozostaje więc pytanie, czy tester gier może rozwinąć swoją karierę?

Tester gier — zarobki i ścieżka kariery w Polsce

Zarobki testerów gier są różne i w pewnych przypadkach można mówić o atrakcyjnym wynagrodzeniu. Jak wygląda ścieżka kariery testera gier? Czy ta praca daje możliwości rozwoju?

Video

Praca testera gier jest szczególnie atrakcyjna dla studentów, którzy mogą brać udział w różnych projektach i w pełni korzystać z zalet pracy tymczasowej. Zarobki jak dla takiej formy pracy są dość atrakcyjne, a do tego można obracać się w branży gier. Praktycznie zawsze pierwszym krokiem w zawodzie testera gier jest zatrudnienie tymczasowe. Najczęściej umowy są podpisywane na czas konkretnych projektów.

Deweloperzy oraz firmy zajmujące się testowaniem gier coraz częściej decydują się na zatrudnienie testerów na stałe. W takim wypadku najczęściej składają propozycje najlepszym spośród swoich tymczasowych pracowników. Zatrudnienie na etat niesie za sobą wzrost zarobków ponad kwoty minimalne. Przed testerami staje także możliwość rozwoju i bliższego poznania branży gier.

Testowanie gier może być furtką dla pełnienia innych funkcji w branży gamedevu. Testerzy w czasie swojej pracy poznają zasady powstawania gier, co w połączeniu z wykształceniem IT i nauką programowania może się przerodzić w pracę programisty. To zaś niesie za sobą zarobki znacznie wyższe niż w przypadku testera gier.

Każda osoba planująca zostać testerem gier powinna sobie zdawać sprawę, że zawód ten jest daleki od panujących wyobrażeń. Nie oznacza to, że zawsze zadania testera będą męczące i czasem przytrafią się lżejsze projekty. Mimo to trzeba mieć świadomość, że nie jest to praca łatwa. Stanowi jednak bardzo interesujące zajęcie dla studentów szukających pracy tymczasowej oraz osób, które chcą się dostać do branży gamedevu.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca testera gier?

Tester gier zajmuje się wyłapywaniem błędów w grach komputerowych na każdym etapie produkcji. Nie jest to praca polegająca na graniu w gry.

Ile zarabia tester gier?

Praca testera gier może być przepustką do kariery w gamedevie. Początkujący tester gier zarobi najniższą krajową, jednak wraz ze wzrostem doświadczenia rosną zarobki testerów.

Podziel się

2 komentarze

Costay

Costay

większość po znajomości dostaje prace....
PAchu

PAchu

Praca dla nielicznych jak widać opłacalna ale to nisza jednak takie nowe zawody coraz częściej dominują rynek.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka