!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Gliwicach

16 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

0 komentarzy

Specyfika rynku pracy w Gliwicach
Gliwice są znane w cały kraju głównie z fabryki Opla budującej popularne modele niemieckiej marki. Faktycznie miasto ma powody do zadowolenia z obecności tych zakładów, ponieważ to ich budowa spowodowała rozruch gliwickiej gospodarki. Skutki decyzji sprzed lat są odczuwalne do dziś i Gliwice utrzymują się w czołówce miast o najsilniejszej gospodarce.

Zarówno miasto Gliwice, jak i cały gliwicki powiat są regionem nastawionym na przemysł. Rynek pracy w większości zdominowały zakłady produkcyjne chętnie ściągające do gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Mieszkańcy tego miasta raczej nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wręcz przeciwnie, pracodawcy mają problemy z deficytem pracowników. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pracy w Gliwicach.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna fundamentem rynku pracy w Gliwicach

Stworzenie podstrefy gliwickiej KSSE okazało się idealnym posunięciem. Stała się ona szybko jednym z motorów napędowych lokalnej gospodarki. Kluczowe okazało się ściągnięcie do Gliwic koncernu General Motors Manufacturing Poland. Fabryka produkująca samochody marki Opel stała się szybko jednym z symboli miasta i nie tylko dała miejsce pracy wielu mieszkańcom, ale przyciągnęła kolejnych cennych inwestorów.

Dziś fabryka Opla należy do francuskiego koncernu PSA. Zmiana właściciela pozwoliła wyeliminować część problemów i widmo upadku spowodowane problemami koncernu GM. Wracając do przeszłości, duże zakłady produkcyjne przyciągnęły liczne firmy kooperujące z Oplem i GM. Rosnąca ilość inwestorów przyciągała kolejnych i dziś podstrefa gliwicka KSSE może się pochwalić ponad setką dużych przedsiębiorstw zapewniających tysiące miejsc pracy.

KSSE przyczyniło się nie tylko do dynamicznego wzrostu miejsc pracy na produkcji. Strefa doprowadziła do powstania wielu przedsiębiorstw usługowych oraz handlowych, które obsługują zarówno duże zakłady, jak i wzbogacające się społeczeństwo. Zgodnie z danymi GUS w 2019 roku średnie zarobki w Gliwicach wynosiły niemal 5,5 tys. złotych. Dekadę wcześniej mieszkańcy Gliwic zarabiali średnio o 2 tys. złotych mniej.

Video

Lokalizacja Gliwic magnesem na inwestorów

Nie tylko strefa ekonomiczna sprawia, ze Gliwice są atrakcyjne dla inwestorów. Niezwykle atrakcyjna jest lokalizacja miasta na przecięciu dwóch bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych. W mieście krzyżują się ze sobą autostrady A1 oraz A4, co daje przedsiębiorstwom działającym w mieście dostęp do szlaków łączących wszystkie cztery strony kraju.

Co więcej, Gliwice łączą się z Katowicami tak zwaną Trasą Średnicową, co otwiera kolejne możliwości transportowe, ale także pozwala mieszkańcom szybko dostać się do stolicy województwa. Dzięki temu mają oni dostęp do katowickiego rynku pracy, który pozwala rozwijać karierę w wielu innych branżach niż przemysł produkcyjny czy transport. W efekcie lokalizacja Gliwic oraz świetna infrastruktura ciągle przyciąga nowych inwestorów i przyczynia się do generowania miejsc pracy. Przy tym mieszkańcy miasta otrzymują dostęp do jeszcze bardziej rozwiniętego rynku pracy.

Video

Kogo chłonie rynek pracy w Gliwicach?

Gliwice żyją przemysłem produkcyjnym i to on stanowi branżę generującą największą ilość miejsc pracy. Niskie bezrobocie oraz ciągle powiększająca się ilość zakładów sprawia, że gliwicki rynek pracy potrzebuje pracowników produkcyjnych. Patrząc na oferty pracy, przedsiębiorstwa cierpią na deficyt zarówno osób bez kwalifikacji na linie produkcyjne, jak i fachowców obeznanych w obsłudze i utrzymaniu przy pracy maszyn przemysłowych.

W Gliwicach ciągle są prowadzone nowe inwestycje, a to wymaga pracowników budowlanych. Specjaliści oraz pracownicy fizyczny są drugą najliczniejszą grupą poszukiwaną w Gliwicach. W czołówce znajdują się również pracownicy dla przemysłu transportowego i logistycznego. W regionie działa wiele firm spedycyjnych oraz magazynów. Przedsiębiorstwa takie poszukują kierowców o różnych uprawnieniach oraz magazynierów. Lokalne firmy szukają nieco rzadziej sprzedawców i pracowników usługowych. Według informacji PUP w Gliwicach większość bezrobotnych to kobiety, co wynika właśnie z przemysłowej specyfiki lokalnego rynku.

Badania różnych firm analitycznych pokazują, że nastawiona na przemysł gospodarka Gliwic jest jedną z najsilniejszych w Polsce. Mieszkańcy miasta szukający pracy czy to stałej czy sezonowej na produkcji nie będą mieli problemów z jej znalezieniem.

To może Cię również zainteresować

Praca Gliwice

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.