Praca lokalnie

Specyfika rynku pracy w Gliwicach

16 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

8 komentarzy
Specyfika rynku pracy w Gliwicach
Gliwice są znane w cały kraju głównie z fabryki Opla budującej popularne modele niemieckiej marki. Faktycznie miasto ma powody do zadowolenia z obecności tych zakładów, ponieważ to ich budowa spowodowała rozruch gliwickiej gospodarki. Skutki decyzji sprzed lat są odczuwalne do dziś i Gliwice utrzymują się w czołówce miast o najsilniejszej gospodarce.

Zarówno miasto Gliwice, jak i cały gliwicki powiat są regionem nastawionym na przemysł. Rynek pracy w większości zdominowały zakłady produkcyjne chętnie ściągające do gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Mieszkańcy tego miasta raczej nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wręcz przeciwnie, pracodawcy mają problemy z deficytem pracowników. Przyjrzyjmy się bliżej rynkowi pracy w Gliwicach.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna fundamentem rynku pracy w Gliwicach

Stworzenie podstrefy gliwickiej KSSE okazało się idealnym posunięciem. Stała się ona szybko jednym z motorów napędowych lokalnej gospodarki. Kluczowe okazało się ściągnięcie do Gliwic koncernu General Motors Manufacturing Poland. Fabryka produkująca samochody marki Opel stała się szybko jednym z symboli miasta i nie tylko dała miejsce pracy wielu mieszkańcom, ale przyciągnęła kolejnych cennych inwestorów.

Dziś fabryka Opla należy do francuskiego koncernu PSA. Zmiana właściciela pozwoliła wyeliminować część problemów i widmo upadku spowodowane problemami koncernu GM. Wracając do przeszłości, duże zakłady produkcyjne przyciągnęły liczne firmy kooperujące z Oplem i GM. Rosnąca ilość inwestorów przyciągała kolejnych i dziś podstrefa gliwicka KSSE może się pochwalić ponad setką dużych przedsiębiorstw zapewniających tysiące miejsc pracy.

KSSE przyczyniło się nie tylko do dynamicznego wzrostu miejsc pracy na produkcji. Strefa doprowadziła do powstania wielu przedsiębiorstw usługowych oraz handlowych, które obsługują zarówno duże zakłady, jak i wzbogacające się społeczeństwo. Zgodnie z danymi GUS w 2019 roku średnie zarobki w Gliwicach wynosiły niemal 5,5 tys. złotych. Dekadę wcześniej mieszkańcy Gliwic zarabiali średnio o 2 tys. złotych mniej.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Gliwice
Dodana

Operator maszyn CNC

Hirschvogel Components Poland Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Gliwice
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Lokalizacja Gliwic magnesem na inwestorów

Nie tylko strefa ekonomiczna sprawia, ze Gliwice są atrakcyjne dla inwestorów. Niezwykle atrakcyjna jest lokalizacja miasta na przecięciu dwóch bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych. W mieście krzyżują się ze sobą autostrady A1 oraz A4, co daje przedsiębiorstwom działającym w mieście dostęp do szlaków łączących wszystkie cztery strony kraju.

Co więcej, Gliwice łączą się z Katowicami tak zwaną Trasą Średnicową, co otwiera kolejne możliwości transportowe, ale także pozwala mieszkańcom szybko dostać się do stolicy województwa. Dzięki temu mają oni dostęp do katowickiego rynku pracy, który pozwala rozwijać karierę w wielu innych branżach niż przemysł produkcyjny czy transport. W efekcie lokalizacja Gliwic oraz świetna infrastruktura ciągle przyciąga nowych inwestorów i przyczynia się do generowania miejsc pracy. Przy tym mieszkańcy miasta otrzymują dostęp do jeszcze bardziej rozwiniętego rynku pracy.

Video

Kogo chłonie rynek pracy w Gliwicach?

Gliwice żyją przemysłem produkcyjnym i to on stanowi branżę generującą największą ilość miejsc pracy. Niskie bezrobocie oraz ciągle powiększająca się ilość zakładów sprawia, że gliwicki rynek pracy potrzebuje pracowników produkcyjnych. Patrząc na oferty pracy, przedsiębiorstwa cierpią na deficyt zarówno osób bez kwalifikacji na linie produkcyjne, jak i fachowców obeznanych w obsłudze i utrzymaniu przy pracy maszyn przemysłowych.

W Gliwicach ciągle są prowadzone nowe inwestycje, a to wymaga pracowników budowlanych. Specjaliści oraz pracownicy fizyczny są drugą najliczniejszą grupą poszukiwaną w Gliwicach. W czołówce znajdują się również pracownicy dla przemysłu transportowego i logistycznego. W regionie działa wiele firm spedycyjnych oraz magazynów. Przedsiębiorstwa takie poszukują kierowców o różnych uprawnieniach oraz magazynierów. Lokalne firmy szukają nieco rzadziej sprzedawców i pracowników usługowych. Według informacji PUP w Gliwicach większość bezrobotnych to kobiety, co wynika właśnie z przemysłowej specyfiki lokalnego rynku.

Badania różnych firm analitycznych pokazują, że nastawiona na przemysł gospodarka Gliwic jest jedną z najsilniejszych w Polsce. Mieszkańcy miasta szukający pracy czy to stałej czy sezonowej na produkcji nie będą mieli problemów z jej znalezieniem.

Podsumowanie:
  • Stworzenie podstrefy gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyczyniło się do dynamicznego wzrostu miejsc pracy na produkcji oraz do powstania wielu przedsiębiorstw usługowych oraz handlowych, które obsługują zarówno duże zakłady, jak i wzbogacające się społeczeństwo.
  • Dzięki atrakcyjnej lokalizacji miasta na przecięciu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych oraz świetnej infrastrukturze, Gliwice przyciągają nowych inwestorów i przyczyniają się do generowania miejsc pracy, a mieszkańcy mają dostęp do rozwiniętego rynku pracy w całym regionie.
  • Gliwicki rynek pracy potrzebuje przede wszystkim pracowników produkcyjnych, zarówno osób bez kwalifikacji na linie produkcyjne, jak i fachowców obeznanych w obsłudze i utrzymaniu przy pracy maszyn przemysłowych. Poszukiwani są także pracownicy budowlani, specjaliści oraz pracownicy fizyczni dla przemysłu transportowego i logistycznego, kierowcy oraz magazynierzy.
  • Nastawiona na przemysł gospodarka Gliwic jest jedną z najsilniejszych w Polsce, a mieszkańcy miasta szukający pracy na produkcji nie będą mieli problemów z jej znalezieniem.

To może Cię również zainteresować

Praca Gliwice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Fiola

Fiola

Bardzo doceniam możliwości rozwoju kariery w gliwickiej strefie ekonomicznej. Dostaję nie tylko szkolenia, ale też awanse i podwyżki. Jestem dumny, że mogę pracować w takiej firmie i przyczyniać się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Dalia

Dalia

Inwestycja w strefie ekonomicznej to dla mnie świetny sposób na rozwój mojego biznesu. Dzięki temu mam dostęp do nowoczesnych narzędzi i technologii oraz wykwalifikowanych pracowników. Gliwice to naprawdę dobre miejsce na prowadzenie biznesu.
bonzo

bonzo

Jako niedoświadczona osoba szukająca pracy, trochę mnie martwi, że większość firm poszukuje osób z doświadczeniem. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni i będę miała szansę rozpocząć swoją karierę w świecie przemysłowym.
he-man

he-man

Jestem bardzo zadowolony z mojej pracy w strefie ekonomicznej w Gliwicach. Dostaję nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale też opiekę medyczną, szkolenia i wiele innych benefitów. Cieszę się, że takie miejsca istnieją w Polsce.
kerl

kerl

Właśnie zakończyłem szkolenie za pośrednictwem PUP w zakresie obsługi maszyn. Mam nadzieję, że to pomoże mi znaleźć pracę, bo nie jest łatwo na rynku przemysłowym bez wykształcenia technicznego. Obecnie planuję skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej.
Justyna

Justyna

Jestem właścicielem jednej z firm w strefie ekonomicznej i nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na prowadzenie biznesu. Infrastruktura jest świetna, a rynek pracy dostarcza mi pracowników na wszystkie stanowiska. Polecam każdemu, kto chce rozwijać swoją działalność.
Bernadetta

Bernadetta

Praca w jednej z firm w strefie ekonomicznej to dla mnie strzał w dziesiątkę. Dostaję nie tylko dobrą pensję, ale też możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Jestem zadowolony, że ta strefa istnieje i przyciąga coraz więcej inwestorów.
Olga

Olga

Cieszę się, że Gliwice oferują tyle możliwości pracy, zwłaszcza w przemyśle produkcyjnym. Jeszcze niedawno szukałam pracy w branży i bardzo trudno było znaleźć coś odpowiedniego. Teraz ta sytuacja wygląda całkiem inaczej, co bardzo mnie cieszy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.