!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Agencje pracy Cypr - biura pracy na Cyprze

19 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

1 komentarz

Agencje pracy Cypr - biura pracy na Cyprze
Wiele rynków pracy opiera się na działalności prywatnych agencji pośrednictwa zatrudnienia. Cypr jest na to najlepszym przykładem. Na tej stosunkowo niewielkiej wyspie funkcjonuje szereg agencji zatrudnienia obsługujących największe przedsiębiorstwa w kraju. Stały się one także filarem pozyskiwania siły roboczej przez cały przemysł turystyczny.

Nie dziwi więc fakt, że poszukując zatrudnienia na Cyprze najlepiej nawiązać kontakt z agencją pracy. Prywatni pośrednicy są dobrze rozeznani w rynku i mają dostęp do ciekawych ofert pracy. Często też oferują inne usługi pomagające w przeprowadzce i zaaklimatyzowaniu się w obcym kraju.

Zawarcie umowy z agencją pracy wydaje się być dobrym pomysłem. Jednak przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami. Znajomość zasad funkcjonowania biur pracy pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Poniższy film porusza wszystkie dostępne możliości, jakie stawia przed nami poszukiwanie pracy na Cyprze:

Video

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy na Cyprze?

Najważniejszą kwestią przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy z agencją zatrudnienia jest ustalenie, czy ta działa legalnie. Wiele biur samych chwali się stosownymi certyfikatami, ale czasem konieczne będzie bardziej szczegółowe sprawdzenie agencji. Pośrednicy działający na Cyprze muszą posiadać ważną licencję wydaną przez cypryjskie Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Większość agencji jest także zrzeszona w stowarzyszeniu branżowym pod egidą Cypryjskiej Izby Przemysłu i Handlu.

Służby europejskie donoszą jednak, że zdarzają się na Cyprze biura pracy nieprzestrzegające wszystkich praw. W efekcie zaleca się dobre sprawdzenie pośrednika oraz korzystanie z większych agencji. Problem szczególnie pojawia się w kwestii prac przy gospodarstwach rolnych.

Ważne informacje:

  • Listę legalnych agencji zatrudnienia można znaleźć na stronie Departamentu Pracy: www.mlsi.gov.cy/dl,
  • zaś na witrynie Cypryjskiej Izby Przemysłu i Handlu: www.ccci.org.cy znajduje się lista członków Stowarzyszenia Pracodawców Prywatnych.

W przypadku agencji pracy działających na terenie Polski i oferujących pracę na Cyprze można sprawdzić, czy są one wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Listę zarejestrowanych pośredników można znaleźć na stronie internetowej: http://stor.praca.gov.pl.

Kolejną bardzo ważną kwestią są opłaty. Zgodnie z obowiązującym prawem prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat za swoje podstawowe usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Oznacza to, że rejestracja i proces rekrutacji muszą być darmowe.

Pewne usługi mogą jednak być odpłatne. Agencja może zażądać zwrotu kosztów na przykład za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Często zatrudniane osoby mogą skorzystać z częściowo refundowanego zakwaterowania czy transportu do pracy i wyżywienia, co generuje dodatkowe opłaty potrącane z wynagrodzenia. Należy pamiętać, że wszystkie takie koszta muszą zostać uwzględnione w umowie.

Alternatywy dla agencji pracy na Cyprze

Prywatne biura pracy bardzo prężnie działają na rynku cypryjskim, ale nie są jedyną metodą poszukiwania pracy w tym kraju. Przede wszystkim osoby przebywające już na wyspie mogą się zarejestrować w lokalnym urzędzie pracy (District Labour Office). Zadaniem urzędników jest znalezienie ofert pracy oraz doradztwo zawodowe. Ważne, aby posiadane dokumenty potwierdzające doświadczenie i kwalifikacje zawodowe osoby poszukującej pracy były przetłumaczone na język grecki bądź angielski i potwierdzone notarialnie.

Cypr został objęty także działaniem Europejskich Służb Zatrudnienia. Doradcy EURES służą pomocą osobom chcącym migrować zarobkowo na terenie Europy. Emigranci mogą liczyć na pomoc w znalezieniu ofert pracy oraz na informacje potrzebne do sprawnej przeprowadzki i zaaklimatyzowania się w obcym państwie.

Video

Bardzo duże znaczenie dla rynku pracy mają na Cyprze gazety. Wielu przedsiębiorców umieszcza ogłoszenia w prasie, a nawet na stronach rządowych można znaleźć zachęty do poszukiwania za pośrednictwem największych gazet w kraju.

Wiele osób rozpoczyna poszukiwania zatrudnienia od przeglądania internetu. Portale z ofertami pracy są nieocenionym źródłem, ale warto mieć na uwadze, że spora część publikowanych ofert pochodzi właśnie od agencji zatrudnienia.

Jakie agencje pracy działają na Cyprze?

Na cypryjskim rynku działa wiele agencji pracy zarówno zajmujących się head-huntingiem, jak i organizacją pracy tymczasowej. Ciężko wskazać najlepsze biura oraz te postępujące nie do końca uczciwie. Można za to sprawdzić kilka lepiej ocenianych agencji i od nich zacząć poszukiwania zatrudnienia na Wyspie Afrodyty.

AP Executive - międzynarodowa agencja rekrutująca specjalistów głównie z sektora finansowego. Pośrednik poszukuje fachowców dla firm i korporacji działających w różnych regionach globu.

CareerFinders Ltd. - prężnie działająca agencja rekrutacyjna zajmująca się poszukiwaniem fachowców. Pośrednik swoją działalnością obejmuje sektory księgowości, finansów, bankowości, nowych technologii, IT czy przemysłu naftowego.

Workforce - agencja pośrednictwa pracy poszukująca zarówno fachowców, jak i pracowników mniej wykwalifikowanych. Biuro współpracuje z przedsiębiorstwami działającymi między innymi w sektorze budowlanym, produkcyjnym czy IT. Nie brakuje także ofert z branży finansów oraz handlu.

GRS Global Recruitment Solutions - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się w dużej mierze pracą tymczasową i kontraktową. Agencja obsługuje przedsiębiorstwa reprezentujące praktycznie wszystkie sektory. Agencja posiada oferty dla mniej wykwalifikowanych osób.

HR Innovate - agencja pracy z główną siedzibą na Cyprze. Pośrednik zajmuje się rekrutacją pracowników z różnych sektorów. Posiada oferty pracy zarówno na Cyprze, jak i w innych państwach basenu Morza Śródziemnego.

Video

StaffMatters - agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją pracowników do stałego zatrudnienia oraz do prac tymczasowych i kontraktowych. Biuro posiada wiele ofert z różnych branż.

Cyprus Hospitality Jobs - biuro pracy działające w sektorze turystyki oraz opieki. Pośrednik poszukuje pracowników dla placówek turystycznych oraz firm zajmujących się opieką dzieci, osób starszych czy chorych.

Advance Career - agencja rekrutacyjna wyszukująca fachowców głównie z sektora IT oraz księgowości. Biuro stawia na wykwalifikowanych specjalistów.

SL Recruitment Services - cypryjska agencja pośrednictwa pracy skupiająca się w dużej mierze na pracy tymczasowej. Posiada jednak w swojej ofercie także oferty dla osób chcących podjąć stałe zatrudnienie.

Eltoma Recruitment - międzynarodowa agencja rekrutacyjna zajmująca się poszukiwaniem specjalistów na stanowiska niższego i średniego szczebla.

Tak się prezentuje kilka agencji posiadających dobre opinie wśród cypryjskich pracowników. Osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do usług jednego biura i swobodnie mogą sprawdzić ofertę kilku agencji równocześnie.

To może Cię również zainteresować

Praca Cypr

Podziel się

1 komentarz

Olga

Olga

Warto wiedzieć jakie są agencje pracy gdy tam planuje się swoją przyszłość zawodową. To wszystko fajnie mieć w jednym temacie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.