Praca za granicą

Praca Cypr

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Praca Cypr
Przepiękne widoki, przyjemna pogoda i świetne warunki zatrudnienia. Nic dziwnego, że możesz rozważać przeniesienie się na zachwycającą wyspę Afrodyty. Zastanawiasz się, czy trudno jest się tam ustatkować? Wyjaśniamy, jak wygląda praca Cypr! Rozwiewamy także wątpliwości, na jakie zarobki na Cyprze możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy i jakich formalności powinieneś dopilnować po przyjeździe do tego kraju!

Praca na Cyprze

Bajkowe plaże, przepyszna kuchnia, świetny klimat i doskonałe połączenia drogowe to jedynie kilka zalet tej niezwykłej wyspy. Jeśli z jakichś względów rozważasz emigrację właśnie do tego państwa, koniecznie powinieneś dowiedzieć się, jak się w nim ustatkować. Sprawdź, jaka praca Cypr czeka na Ciebie na miejscu!

Od 2004 roku Cypr należy do Unii Europejskiej, dlatego Polacy nie mają żadnych kłopotów z zatrudnieniem się w tym kraju. Państwo stopniowo podnosi się z kryzysu z 2010 roku. Powoli PKB rośnie i spada stopa bezrobocia – w końcu osiągnęła jednocyfrową wartość.

Pomimo dostosowania się do unijnej zasady swobodnego przepływu osób, istnieje tutaj kilka autonomicznych praw.

Ciekawostki prawne na Cyprze:

 • Nie ma np. jednego poziomu płacy minimalnej – dotyczy ona jedynie wybranych grup zawodów, np. ochroniarzy, pielęgniarek czy nauczycieli.
 • Praca na Cyprze jest regulowana przy pomocy umów, ale nie ma jednolitego systemu ich zawierania. Prawo nie wymaga nawet ich w formie pisemnej!
 • Warunki zatrudnienia i wysokość wypłaty ustala tzw. układ zbiorowy, który można zawrzeć na okres dwóch lat. Zgodnie z taką umową pracodawca musi poinformować pracownika o wszelkich zmianach w ciągu miesiąca, a także musi uzyskać na nie jego zgodę.
 • Gdy warunki wyraźnie się pogorszą, pracownicy mają prawo zrezygnować z pracy, po czym mogą przekazać sprawę do Sądu Sporów Pracowniczych.

Jak widać, jest to system bardzo przyjazny pracownikom.

Oferty pracy na Cyprze

Przez kryzys w 2010 roku z Cypru wyemigrowało wiele młodych osób. Można więc zaobserwować duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie poszukuje się osób do zajęć związanych z sektorem turystycznych. Bez problemu można znaleźć zajęcie w barach, restauracjach, hotelach i biurach podróży. Poszukiwani są także animatorzy zajęć z dziećmi czy instruktorzy sportów wodnych.

Bez problemu pracę powinni dostać wyspecjalizowani fachowcy budowlani, kierowcy i dostawcy. Również branża medyczna potrzebuje pracowników, m.in. lekarzy, pielęgniarek czy opiekunek do osób starszych lub dzieci. Liczne oferty pracy na Cyprze znajdą też m.in. programiści, konsultanci usług technicznych, elektrycy, ekonomiści, finansiści i księgowi.

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

Asystent w dziale Komunikacji

Nexteer Automotive Poland Sp. z o.o.

 • Tychy
Dodana

Zbieracz zamówień w Jumbo

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • Holandia
 • 62-65 zł / h
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Video

Praca sezonowa na Cyprze

Jako że Cypr jest popularnym miejscem na wakacje, latem nie sposób nie znaleźć ofert zatrudnienia. Kawiarnie, bary, restauracje, hotele, hostele i wiele więcej miejsc w sezonie intensywnie poszukuje pracowników. Bez problemu można zatrudnić się także na budowie lub przy zbiorach. Praca sezonowa na Cyprze to doskonały sposób na pożyteczne spędzenie wakacji. Odkryje się piękny, ciepły kraj, spędzi czas na przepięknych plażach, a przy tym sporo zarobi!

Zarobki na Cyprze

Walutą obowiązującą na Cyprze jest Euro. Płaca minimalna nie jest ustalana dla całego kraju, ale dla poszczególnych branż i zawodów. Jeżeli firma zapewnia obcokrajowcom lokum i wyżywienie, wynagrodzenie pieniężne może być obniżone.

Ile można zarobić na Cyprze?
Średnia pensja netto wynosi jednak ok. 2000 euro, czyli ok. 8400 zł.

Zarobki na Cyprze są korzystne w porównaniu z Polskimi, ale koszty życia tutaj są odpowiednio większe. Przy zachowaniu oszczędności można jednak odłożyć sporo pieniędzy – przydadzą się szczególnie wtedy, gdy planuje się powrót do Polski.

Podatki na Cyprze

Cypr jest jednym z tzw. rajów podatkowych. Niezwykle korzystny system zakłada liczne ulgi dla firm prowadzących działalność nawet poza granicami wyspy. Niski podatek CIT przyciągnął wiele firm z całej Europy.

Podatki na Cyprze są niezwykle łagodne, ponieważ dochód aż do 19,5 tys. euro rocznie jest wolny od opłat. Poza tym stosuje się trzystopniowe progi podatkowe: do 28 tys. euro – 20%, do 36,3 tys. euro – 25% i powyżej 36,3 tys. euro – 30%. Co więcej, Polska i Cypr mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dlatego ze swoich zarobków rozliczać się trzeba jedynie w jednym państwie.

Video

Formalności po przyjeździe na Cypr

Na terytorium Cypru można wjechać, posiadając ważny dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te wystarczą w pełni, jeśli planuje się pobyt krótszy niż 90 dni. Granice Republiki Cypryjskiej można jednak przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Tereny Tureckiej Republiki Cypru Północnego są według RC nielegalne. Polski Rząd również nie uznaje tego państwa i nie ma z nim stosunków dyplomatycznych.

Do wymaganych formalności po przyjeździe na Cypr nie należy obowiązek meldunkowy. Osoby chcące pozostać na Cyprze dłużej niż 90 dni muszą zgłosić się po przyjeździe do Urzędu Imigracyjnego w Nikozji. Tam należy złożyć odpowiednią aplikację, by uzyskać prawo pobytu. Takie zezwolenie przysługuje osobom spełniającym kilka warunków. Należy posiadać legalną pracę na terytorium RC, odprowadzać składki oraz posiadać ważne ubezpieczenie medyczne. Jeśli nie dopilnuje się tego obowiązku, można narazić się na deportację, zakaz wjazdu na terytorium Cypru czy nawet karę pozbawienia wolności.

Przed wyjazdem polscy obywatele powinni zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie zdrowotne lub przynajmniej w Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego. Cypr słynie z niezwykle wysokich kosztów leczenia. Przed wyborem polisy warto upewnić się, że obejmuje także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju, transportu medycznego, a w razie zgonu – transportu ciała do ojczyzny.

Życie na tej niezwykłej wyspie jest niesamowicie przyjemne. Praca na Cyprze okazuje się także dobrym sposobem na zarobienie konkretnych pieniędzy. Jeśli więc masz w planach czasowo lub na stałe przenieść się do tego kraju, koniecznie powinieneś spróbować!

Podsumowanie:
 • Cypr należy do Unii Europejskiej od 2004 roku, co ułatwia zatrudnienie tam Polaków
 • Przede wszystkim poszukiwani są pracownicy związani z sektorem turystycznym, budowlanym, medycznym oraz programiści czy księgowi. Praca sezonowa jest popularną formą zatrudnienia latem
 • Zarobki na Cyprze są korzystne, ale wyższe koszty życia powinny być wzięte pod uwagę
 • Cypr jest krajem z łagodnymi podatkami, a Polska i Cypr podpisują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy Cypr jest rajem podatkowym?

Cypr zakłada liczne ulgi dla firm, a system podatkowy jest niezwykle łagodny.

Jaka jest płaca minimalna na Cyprze?

Płaca minimalna na Cyprze jest ustalana dla wybranych grup zawodowych. Średnie zarobki na Cyprze wynoszą około 6400 zł.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Robert

Robert

Blacharz dekarz murarz nie mogę znajść firmy na Cyprze do pracy z wieloletnim stażem tak bardzo chciałbym na tej wyspie pracowac
Zakapior

Zakapior

Jako pracodawca, widzę tutaj wiele korzyści. Część polskich pracowników posiada atrakcyjne umiejętności, których szukamy i jesteśmy gotowi zatrudnić Polaków. Poza tym, atrakcyjne podatki i korzystne przepisy to atuty dla przedsiębiorstw mających swoje siedziby na Cyprze. Zdecydowanie warto zainwestować w pracowników z Polski
vega8bit

vega8bit

Bardzo zachęcające są tu korzystne zarobki i bardzo bogata oferta pracy. Sektory takie jak turystyka, budownictwo, finanse czy IT towarzyszą mi w poszukiwaniu pracy, więc po zapoznaniu się z artykułem, uważam, że jest to świetna okazja do podjęcia pracy na Cyprze
Jhn991

Jhn991

Przez to, że Cypr należy do UE, szansa na zatrudnienie i poprawę sytuacji życiowej wydają się realne. Myślę, że bezrobocie jest tutaj zdecydowanie mniejsze niż w Polsce i jak tylko znajdę pracę, to szybko wyjadę na wyspę
Rutek

Rutek

Praca na Cyprze wydaje mi się warta rozważenia. W końcu to piękna wyspa z ciepłym klimatem, a do tego korzystne zarobki - coś, czego szukam od dłuższego czasu. Zastanawiam się, czy język angielski to wystarczające narzędzie do podjęcia pracy na Cyprze?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.