Praca za granicą

Agencje pracy Turcja - biura pracy w Turcji

19 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

7 komentarzy
Agencje pracy Turcja - biura pracy w Turcji
Osoby poszukujące pracy za granicą bardzo często decydują się na współpracę z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pośrednicy posiadają nie tylko dostęp do szerokiego wachlarza ofert, ale często świadczą też usługi pomagające w przeprowadzce i zaaklimatyzowaniu się w obcym państwie.

Agencje pracy stały się na świecie bardzo ważnym elementem rekrutacji pracowników. Takie firmy wyszukują specjalistów do pracy stałej oraz organizują prace tymczasowe. Także w Turcji mają one duże znaczenie. Szczególnie dla pracowników zagranicznych, którzy samodzielnie mogą napotkać na wiele problemów w komunikacji z lokalnymi pracodawcami.

Podjęcie współpracy z biurem pracy zdaje się być dobrą decyzją, ale najpierw warto poznać kilka ważnych faktów. Znajomość zasad funkcjonowania prywatnych agencji pozwoli na uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności i wybranie najlepszego pośrednika dla własnych potrzeb. Z pewnością znajdą się również osoby, które będą zainteresowane tym, jak wygląda sytuacja w momencie, gdy chcielibyśmy założyć własny biznes w Turcji. Poniższy film porusza właśnie to zagadnienie:

Video

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Turcji?

Na tureckim rynku działa wiele różnych agencji zatrudnienia. Znajdziemy tam zarówno małe lokalne biura, jak i filie dużych międzynarodowych agencji. Najważniejsze przed skorzystaniem z usług pośredników jest stwierdzenie, czy ci działają legalnie.

Większość agencji pośrednictwa pracy sama informuje o stosownych certyfikatach oraz wpisach do rejestrów. Warto więc zwrócić uwagę, czy dane biuro jawnie przyznaje się do posiadania odpowiednich uprawnień. Część biur chwali się również zdobytymi nagrodami, które potwierdzają legalność działania oraz jakość świadczonych usług.

W przypadku największych międzynarodowych agencji można być pewnym ich legalnego funkcjonowania. Część osób może też znaleźć zatrudnienie za pośrednictwem polskich biur pracy. Wszystkie agencje działające na terenie Polski i mające w niej swoje oddziały muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Stosowny rejestr znajdziecie pod adresem internetowym: http://stor.praca.gov.pl

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kędzierzyn-Koźle
  • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Jedną z najważniejszych kwestii są także opłaty, a w zasadzie ich brak. Prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat za swoje podstawowe usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Rejestracja oraz proces rekrutacji muszą więc być darmowe.

Nie oznacza to, że nie mogą się pojawić żadne koszta. Biuro pracy może zażądać opłaty za na przykład tłumaczenie dokumentów, czy badania lekarskie. Pośrednicy często świadczą także dodatkowe usługi. Organizacja zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia może się wiązać z opłatami potrącanymi z wynagrodzenia pracownika już po zatrudnieniu.

Przepisy nakazują ujęcie wszystkich dodatkowych kosztów w umowie zawartej między agencją i pracownikiem. Warto bardzo dokładnie czytać podpisywane dokumenty, co pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Turcji

Korzystanie z oferty prywatnych agencji pracy zdaje się być najskuteczniejszym sposobem poszukiwania pracy w Turcji, ale nie jest to jedyna metoda. Osoby zainteresowane lokalnym rynkiem pracy tego państwa mogą się zwrócić do publicznych służb zatrudnienia.

Rolę lokalnego urzędu pracy pełni organizacja ISKUR podlegająca bezpośrednio pod ministerstwo pracy. Urząd gromadzi oferty pracy oraz świadczy usługi z zakresu szkoleń czy doradztwa zawodowego. Ofertę publicznych służb zatrudnienia Turcji można znaleźć pod adresem internetowym:

Osoby poszukujące pracy mogą też odwiedzić jedną z placówek ISKUR zlokalizowanych w większych miastach kraju.

Osoby ze znajomością języka tureckiego mogą się posiłkować blokami ogłoszeniowymi w lokalnych mediach. Ciągle wiele przedsiębiorstw korzysta z ogłoszeń w radiu czy prasie. Oczywiście znaczna większość ludzi korzysta w dzisiejszych czasach z internetu i ofert pracy poszukuje na specjalnych portalach. Należy jednak mieć świadomość, że wiele ogłoszeń pojawiających się na stronach internetowych jest publikowana właśnie przez agencje pracy.

Jakie biura pośrednictwa pracy działają w Turcji?

Na tureckim rynku funkcjonuje wiele agencji pracy. Nie sposób wskazać najlepszych pośredników, ponieważ wiele zależy od konkretnych predyspozycji osoby poszukującej zatrudnienia. Możemy jednak wskazać kilka biur mających dobrą opinię wśród lokalnych pracowników. Sprawdźmy jakie agencje pracy możemy znaleźć w Turcji.

Korn Ferry International - duża agencja pracy o zasięgu globalnym. Biuro skupia się na head-huntingu konkretnych pracowników dla swoich klientów z różnych branż w tym z finansów, nowych technologii czy służby zdrowia i handlu.

Video

Michael Page - międzynarodowa agencja pośrednictwa pracy działająca także na rynku tureckim. Biuro posiada wiele ofert z różnych branż na stanowiska różnych szczebli.

Marmaris International - biuro pośrednictwa pracy oferujące stanowiska zarówno w Turcji, jak i w innych krajach na Bliskim Wschodzie, czy w basenie Morza Śródziemnego.

Adecco - jeden z gigantów rynku pośrednictwa pracy. Agencja dobrze znana nad Wisłą poszukuje pracowników do prac tymczasowych oraz stałych. Zazwyczaj posiada oferty na stanowiska niższego i średniego stopnia.

Stanton Chase - agencja pracy skupiająca swoje działa na rekrutacji kadry kierowniczej średniego i wyższego szczebla. Pośrednik szuka wykwalifikowanych kandydatów dla przedsiębiorstw tureckich oraz zagranicznych.

Video

Gemi Personeli - platforma internetowa pełniąca rolę pośrednictwa pracy w przemyśle morskim. Agencja zajmuje się gromadzeniem ofert dla załogantów statków oraz personelu portowego.

Reed - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się wyszukiwaniem i rekrutacją specjalistów. Pośrednik działa głównie w sektorach finansów, bankowości, ubezpieczeń i handlu oraz nowych technologii.

Manpower - kolejna międzynarodowa sieć agencji pracy. Pośrednik poszukuje pracowników do pracy tymczasowej i stałej dla firm działających w różnych branżach.

Experis Türkiye - agencja pracy należąca do grupy Manpower. Pośrednik zajmuje się rekrutacją do pracy stałej oraz tymczasowej. Biuro posiada oferty zatrudnienia w przedsiębiorstwach działających w różnych branżach.

Video

Johnson HR Istanbul - biuro pośrednictwa pracy z siedzibą w Stambule. Agencja poszukuje pracowników dla tureckich przedsiębiorstw działających w różnych branżach. Między innymi posiada oferty dla specjalistów IT, finansistów czy fachowców przemysłu paliwowego.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy działających na rynku tureckim. Osoby poszukujące pracy nie muszą się ograniczać do oferty jednego biura i swobodnie mogą sprawdzić usługi kilku pośredników równocześnie.

Podsumowanie:
  • Pośrednictwo pracy w Turcji to rozwinięta i różnorodna branża, która daje szansę na znalezienie zatrudnienia.
  • Przy wyborze agencji pośrednictwa pracy w Turcji należy zwrócić szczególną uwagę na legalność jej działania oraz brak opłat za podstawowe usługi.
  • Alternatywą dla prywatnych biur pracy są publiczne służby zatrudnienia, takie jak urząd ISKUR, ogłoszenia w mediach lokalnych lub portale z ogłoszeniami.
  • Wśród agencji pośrednictwa pracy w Turcji można wyróżnić takie jak Korn Ferry International, Michael Page, Marmaris International i Adecco, które posiadają dobre opinie wśród pracowników.

To może Cię również zainteresować

Praca Turcja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Jolanta

Jolanta

Myślę, że warto zwrócić uwagę na opłaty związane z dodatkowymi usługami, jak organizacja zakwaterowania czy transportu do pracy. Nie chciałbym znaleźć się w sytuacji, w której będzie mi potrącane z wynagrodzenia.
Antoni Walendziak

Antoni Walendziak

Nie wiedziałem, że prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących zatrudnienia. To bardzo ważna informacja, dzięki której uniknę podejrzanych biur.
Justlik RT

Justlik RT

Ciekawe, że w Turcji działają takie duże międzynarodowe agencje pracy, jak Korn Ferry International czy Michael Page. Może warto z nimi współpracować w celu znalezienia odpowiednich pracowników.
Irena

Irena

Dzięki artykułowi mam większe pojęcie na temat agencji pracy w Turcji. Chciałbym jednak wiedzieć więcej o alternatywnych sposobach szukania pracy, jak na przykład korzystanie z lokalnych urzędów pracy.
Wadas

Wadas

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują znaleźć pracę w Turcji. Warto zwrócić uwagę na różne agencje pracy i wybrać taką, która działa legalnie i ma dobre opinie.
Polka

Polka

czy agencja pomoze znalezc prace obywatelowi tureckiremu w Polsce , ktory ma wize D
Zenon Pruch

Zenon Pruch

Prawda jest taka, że Turcja to duży kraj i tam musi być wszystkiego dużo. Sam Stambuł to przecież jedna z największych na świecie metropolia. Wiele jest takich podmiotów działających na tym rynku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.