Praca za granicą

Praca Turcja

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Praca Turcja
Zastanawiasz się nad emigracją do bardziej egzotycznego kraju? Turcja co roku oczarowuje wielu turystów. Część z nich z różnych względów podejmuje decyzję o zatrzymaniu się tutaj na dłużej. Czy cudzoziemcy mają szanse na ustatkowanie się w tym państwie? Czy trudno jest im znaleźć zatrudnienie? Wyjaśniamy, jak wygląda praca Turcja! Podpowiadamy też, na jakie zarobki w Turcji możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy oraz jakich formalności po przyjeździe do Turcji powinieneś dopilnować!

Praca w Turcji

Piękna pogoda, przepyszne jedzenie i kultura zupełnie odmienna od naszej potrafią zawrócić w głowie. Planujesz na jakiś czas lub na stałe przenieść się do Turcji? Z pewnością będziesz musiał rozejrzeć się za pracą. Czy trudno jest ją znaleźć? Kto ma największe szanse na zatrudnienie? Dowiedz się, na jakich zasadach działa praca Turcja!

Mimo chwilowego załamania turecka gospodarka z roku na rok zmierza ku lepszemu. Trudna sytuacja polityczna w kraju nie dotyczy wszystkich rejonów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże tylko w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Najrozsądniej jest także mijać okręgi Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i tereny przy granicy z Syrią oraz okręgi Van i Ağrı przy granicy z Iranem. W pozostałych miejscach jest względnie bezpiecznie.

Praca w Turcji jest nieco trudniejsza do uzyskania dla obcokrajowców, ponieważ kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Największe szanse na znalezienie legalnego zatrudnienia mają osoby płynnie posługujące się językiem obcym, szczególnie angielskim. Wiele młodych, wykształconych osób wyemigrowało, dlatego można zaobserwować duże zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż. Co ciekawe, pewne zawody są zastrzeżone jedynie dla obywateli Turcji. Dla przykładu profesje z branży medycznej są zarezerwowane prawnie tylko dla Turków.

Oferty pracy w Turcji

Wiele ogłoszeń o pracę dotyczy stanowisk w sektorze turystycznym, np. w biurach podróży. Łatwiej znaleźć zajęcie będzie także programistom i specjalistom IT. Liczne oferty pracy w Turcji mogą znaleźć także nauczyciele języka angielskiego w prywatnych szkołach lub korporacjach. Jeśli posiada się odpowiednie certyfikaty lub kursy, ma się ogromne szanse na zatrudnienie. Zapotrzebowanie na lektorów jest bardzo duże.

Najlepiej jest starać się zapoznać z ofertą międzynarodowych firm i przedsiębiorstw, ponieważ przychylniej spogląda się tam na obcokrajowców. Często zatrudnienie można znaleźć także w firmach logistycznych, np. jako profesjonalny dostawca lub kierowca.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym- Ożarów Mazowiecki

Work&Profit sp. z o.o.

  • Ożarów Mazowiecki
Dodana
Dodana

Doradca Klienta Biznesowego

Unique People Sp. z o.o.

  • Kielce
Dodana

Praca sezonowa Turcja

Podczas krótkiego wyjazdu do Turcji teoretycznie można znaleźć zatrudnienie, ale rzadko na umowę. W barach, pubach czy restauracjach da się umówić na wypłatę z właścicielami, ale nie będą oni chętni do wystawiania żadnych dokumentów. Podobnie będzie w przypadku innych prac fizycznych, związanych np. z budownictwem czy zbiorami. Praca sezonowa Turcja nie będzie więc odpowiednim wyborem dla osób, którym zależy na dokumentach i przestrzeganiu prawa. To, czy chce się nielegalnie zatrudnić, pozostaje już kwestią sumienia oraz własnej moralności.

Praca w Turcji bez języka

By żyć i pracować w Turcji nie trzeba znać języka tureckiego. Coraz więcej osób posługuje się tam językiem angielskim, dlatego jego znajomość w zupełności wystarczy. Przydatne będzie jednak poznanie zasad wymowy i czytania, a także nauczenie się kilku podstawowych zwrotów czy słów. Praca w Turcji bez języka tureckiego jest możliwa, ale bez znajomości żadnego obcego poza polskim – raczej nie.

Zarobki w Turcji

Walutą obowiązującą w Turcji jest Lira Turecka.

Zarobki w Turcji:
Średnie zarobki netto wynoszą ok. 16 400 TRY, czyli ok. 2400 zł.

W zależności od zawodu dostaje się oczywiście odpowiednio więcej. Jak jednak widać zarobki w Turcji nie należą do najbardziej spektakularnych, ale przy oszczędnym życiu poza wielkim miastem z powodzeniem można się utrzymać. Ceny podstawowych produktów i usług są również nieco niższe niż w Polsce.

Formalności po przyjeździe do Turcji

By móc przebywać w Turcji nieprzerwanie do 90 dni należy posiadać wizę turystyczną. By ją uzyskać, należy posiadać ważny paszport oraz kartę płatniczą ze środkami. Wizę można zamówić w kilkanaście minut online, na tureckim przejściu granicznym lub w ambasadzie Turcji w Warszawie. Za jej wyrobienie należy uiścić opłatę w wysokości 20 dolarów, czyli ok. 80 zł.

Wiza jest ważna 90 dni w ciągu 180 dni, czyli każdy, kto chce mieszkać na miejscu dłużej niż 3 miesiące, musi złożyć podanie o pozwolenie o pobyt, czyli tzw. ikamet. Uzyskuje się je po złożeniu stosownego wniosku w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców. Najlepiej jest jednak zacząć od wizy – by uzyskać zezwolenie na dłuższe pozostanie w kraju, trzeba zmierzyć się z naprawdę ogromną ilością dokumentów.

Video

Jeśli nielegalnie przebywa się na terenie Turcji (ponad 10 dni po ważności wizy lub pozwolenia), naraża się na karę pieniężną oraz zakaz wjazdu do kraju przez określony czas. Jej wysokość i długość są obliczana w zależności od czasu przedłużenia pobytu. W przypadku skrajnych nadużyć możliwa jest deportacja (na koszt winnego) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony.

Co ciekawe, wśród obligatoryjnych formalności po przyjeździe do Turcji nie ma obowiązkowego meldunku. Nie trzeba nawet zostawiać paszportu w hotelach na czas pobytu, ponieważ wystarczy jedynie go okazać przy zakwaterowaniu.

Przed wyjazdem do Turcji koniecznie trzeba wykupić odpowiednie ubezpieczenie na życie i samochód, ponieważ nie obowiązuje tutaj EKUZ ani wiele innych europejskich polis.

Turcja to wyjątkowy kraj. By jednak się w nim zasymilować, potrzeba trochę czasu. Jeśli jednak naprawdę zależy Ci na przeniesieniu się do tego państwa, nie powinieneś się wstrzymywać przed podjęciem decyzji. Praca w Turcji z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem!

Podsumowanie:
  • Turcja mimo chwilowych trudności politycznych zmierza ku lepszemu, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże tylko w niektórych regionach graniczących z Syrią i Irakiem.
  • Praca w Turcji jest dostępna dla obcokrajowców, szczególnie jeśli płynnie posługują się językiem angielskim. Zatrudnienie można znaleźć w sektorze turystycznym, IT i logistyce, a także jako nauczyciel angielskiego.
  • Praca sezonowa w Turcji zazwyczaj nie kojarzy się z legalnym zatrudnieniem, a zarobki w kraju są zróżnicowane, ale koszty życia są niższe niż w Polsce.
  • Formalności po przyjeździe do Turcji obejmują uzyskanie wizy turystycznej oraz opcjonalne złożenie wniosku o pozwolenie na dłuższy pobyt. Konieczne jest również wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na życie i samochód.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba znać turecki, żeby pracować w Turcji?

Znajomość języka nie jest wymagana do pracy w Turcji, będzie jednak na pewno ogromnym ułatwieniem.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

W Turcji należy szczególnie uważać na niektóre regiony, jednak nie ma powodów do paniki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Klaudiusz

Klaudiusz

Zarobki w Turcji co prawda nie należą do najwyższych, ale wciąż można z powodzeniem tam utrzymać się przy oszczędnym trybie życia. Mam nadzieję, że uda mi się tam znaleźć utalentowanego pracownika.
Hania

Hania

Nielegalna praca nigdy nie wchodziła w grę dla mnie. Dlatego też szukanie pracy sezonowej w Turcji wcale nie jest dla mnie dobrym rozwiązaniem.
Zofia Szpok

Zofia Szpok

Mimo, że nie jest to kraj UE, to szansa na znalezienie pracy w Turcji jako nauczyciel języka angielskiego wydaje się bardzo realna. Mam nadzieję, że uda mi się tam znaleźć zajęcie.
Piotr Zawadzki

Piotr Zawadzki

Ogromne zapotrzebowanie na pracowników z różnych branż to dobra wiadomość. Może uda mi się znaleźć tam zatrudnienie jako programista.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.