Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Gruzja

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Gruzja
Wiele osób poszukujących zatrudnienia natyka się na oferty pracy opatrzone stawkami w kwotach brutto. To bardzo częsta praktyka wynikająca z wielu czynników. Jednym z nich jest atrakcyjniejszy wygląd ogłoszenia, ale znacznie ważniejsze są kwestie podatkowe.

Często pracodawcy nie są w stanie określić uniwersalnie zarobków netto, ponieważ każdy podatnik może być obciążony innymi zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego. W Gruzji ten problem raczej nie występuje, ale mimo to można się często natknąć na oferty z zarobkami brutto.

W takiej sytuacji osoba poszukująca zatrudnienia musi sobie sama wyliczyć, jaką faktycznie otrzyma pensję na rękę za swoją pracę. Mało skomplikowane gruzińskie prawo podatkowe znacznie ułatwia ten proces i każdy powinien bez większych problemów obliczyć pensję netto. Przyjrzyjmy się więc bliżej kwestii wyliczania zarobków "na rękę".

Różnice między wynagrodzeniami brutto i netto w Gruzji

Przed przystąpieniem do obliczeń należy sobie zdać sprawę, czym w zasadzie są zarobki brutto i netto. Definicje tych pojęć są w zasadzie wszędzie takie same, a różnice odnoszą się do wysokości i rodzaju potrąceń narzucanych na wynagrodzenia.

Na początek wyjaśnijmy, że wynagrodzeniem brutto określamy zarobki pracownika przed potrąceniem wszystkich należnych obciążeń wynikających z prawa danego kraju oraz podpisanych umów. Analogicznie wynagrodzeniem netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę po odjęciu wszystkich należności.

Gruziński system podatkowy bardzo ułatwia wyliczanie zarobków netto:

Szukasz pracy?

Tapicer->bez doświadczenia->do przyuczenia

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kępno
Dodana

Kasjer

Golden Serwis Sp. z o. o.

 • 28-29 zł / h
 • Warszawa
Dodana

Pakowaczka na magazynie -> 3 zmiany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 175 zł / mc
 • Janki
Dodana

Kucharz / Kucharka

GastroAgency s.r.o.

 • 1 900-2 500 € / mc
 • Austria
Dodana
 • Zasadniczo na wynagrodzenie jest narzucony podatek dochodowy od osób fizycznych. Do 1 stycznia 2019 roku było to jedyne obciążenie pensji w Gruzji. Władze nie przewidywały bowiem obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
 • Z początkiem 2019 roku sytuacja się zmieniła i wprowadzono ubezpieczenie emerytalne.

Osoby zatrudnione za pośrednictwem prywatnych agencji pośrednictwa pracy muszą także uwzględnić ewentualne opłaty na rzecz pośrednika. Biura pracy organizują czasem dodatkowe usługi w postaci zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Koszta związane z dodatkowymi usługami są potrącane z wynagrodzenia pracownika, więc dopiero po ich odliczeniu uzyskamy zarobek netto.

Jakie obciążenia są nakładane na pensje w Gruzji?

Wynagrodzenia za pracę najemną w Gruzji są obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz od niedawna składką na ubezpieczenie emerytalne. Administracja podatkowa w Gruzji stosuje niezmiennie od lat liniowy podatek dochodowy, którego stawka procentowa wynosi 20% od wynagrodzenia brutto. Oznacza to, że bez względu na wysokość dochodu zawsze odlicza się z pensji 20%. Taka forma opodatkowania znacząco ułatwia wszelkie wyliczenia oraz obowiązki podatkowe.

Z dniem 1 stycznia 2019 roku gruzińskie władze wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne wynoszące zaledwie 4% wyliczane od wynagrodzenia brutto. Pracodawca i pracownik dzielą się kosztami ubezpieczenia po połowie, a więc z pensji pracownika zostaje odprowadzone jedynie 2%.

To wszystkie obciążenia potrącane z wynagrodzenia brutto. Jak widać, nie są one wysokie i nie powinny również przysparzać problemów z wyliczeniem zarobków netto.

Jak obliczyć zarobki netto w Gruzji?

Sposób wyliczania wynagrodzeń netto jest bardzo prosty. Wystarczy z pensji brutto odjąć kwotę należności. W przypadku gruzińskich zarobków nie trzeba wykonywać wielu działań matematycznych.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Gruzji:

 • Roczne wynagrodzenie wyniesie 25 000 GEL brutto.
 • Pierwszym krokiem jest wyliczenie wysokości poszczególnych należności.
 • Zacznijmy więc od podatku dochodowego, którego stawka wynosi 20%. Daje nam to należność w wysokości 5 000 GEL.
 • Następnie wyliczamy wysokość składki na poczet ubezpieczenia emerytalnego. Od kwoty brutto wyliczamy 2%, co nam daje kwotę 500 GEL.
 • W efekcie wszystkie potrącenia wyniosą 5 500 GEL, czyli zarobek netto wyniesie w tym wypadku 19 500 GEL.
 • Obliczając wysokość potrąceń, można od razu odjąć 22%, co dodatkowo przyspieszy wyliczenia.

Dokładnie taki sam schemat można zastosować dla wyliczenia miesięcznych zarobków. Zakładając, że zarobek brutto wyniesie 2 000 GEL na miesiąc, odliczamy od niego 22%, czyli kwotę 440 GEL. Miesięczna pensja wyniesie 1 560 GEN netto.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Gruzji

Prosty system podatkowy w Gruzji sprawia, że wyliczanie pensji netto jest niezwykle proste. Mimo to nie każdy może się dobrze czuć w zadaniach matematycznych. W takim przypadku zazwyczaj pomagają internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dają możliwość szybkiego sprawdzenia przybliżonych zarobków.

Programy pozwalają szybko uzyskać wyniki, choć należy pamiętać, że trzeba je zawsze traktować jako przybliżone rezultaty. W przypadku Gruzji system podatkowy jest tak mało skomplikowany, że ciężko znaleźć stosowne aplikacje. Pod adresem: https://www.icalculator.info/georgia.html znajduje się jeden z popularniejszych kalkulatorów. Niestety aplikacja nie uwzględnia składki emerytalnej. Mimo to daje dobry pogląd na przybliżone zarobki.

Podsumowanie:
  • Gruzińskie prawo podatkowe ułatwia wyliczanie pensji netto, co pozwala na proste obliczenie faktycznie otrzymywanej kwoty.
  • Wynagrodzenia brutto i netto różnią się przede wszystkim wysokością i rodzajem potrąceń, w tym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie emerytalne, wynoszącą 4%.
  • Sposób wyliczania pensji netto w Gruzji jest bardzo prosty i polega na odjęciu od pensji brutto kwoty należności.
  • Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto są pomocne dla osób, które mają trudności z wyliczeniem swoich zarobków, chociaż należy pamiętać, że wyniki są przybliżone i nie uwzględniają składki emerytalnej.

To może Cię również zainteresować

Praca Gruzja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Józef

Józef

To fajnie, że kalkulacja pensji jest prosta i przejrzysta. Dla nas pracodawców to jest ważne, bo chcemy, żeby nasi pracownicy byli zadowoleni z wynagrodzenia. Większa część wypłaty netto na pewno zwiększa motywację do pracy.
Anna

Anna

Takie artykuły są bardzo pomocne dla ludzi, którzy szukają pracy w innym kraju. Jestem wdzięczna za wyjaśnienie różnicy między zarobkami brutto i netto, bo sama tego nie wiem.
Roman

Roman

Fajnie, że jest taki prosty system podatkowy i łatwo obliczyć swoje zarobki netto. Jestem zadowolona, że nie ma zbyt wiele potrąceń, bo te zawsze rujnują szybko moje plany finansowe.
oklahoma

oklahoma

To świetnie, że gruzińskie prawo podatkowe jest łatwe w zrozumieniu. Mam nadzieję, że inne kraje idą w tym kierunku, bo nie każdy lubi matematykę. Jestem zadowolona, że system podatkowy w Gruzji jest przejrzysty.
Lukas

Lukas

Wszystkie przydatne narzędzia mają znaczenie. Dobrze, że takie coś promujecie w Gruzji oraz w innych krajach jak czytam porady.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.