!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca Gruzja

7 marca 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 15 głosów

15 głosów

2 komentarze

Praca Gruzja
Od kilku lat Gruzja stała się prawdziwym trendem wśród podróżników. Dzika przyroda, wyśmienita kuchnia i wina oraz słynna gościnność miejscowej ludności przyciągają tysiące turystów. Czy jednak warto zostać w tym kraju na dłużej? Wyjaśniamy, jak wygląda praca Gruzja! Podpowiadamy też, na jakie zarobki w Gruzji możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy oraz jakich formalności po przyjeździe do Gruzji powinieneś dopilnować!

Praca w Gruzji

Wielu Polaków upodobało sobie to niezwykłe państwo, ponieważ w pewien sposób przypomina im wyobrażenia o dawnej Polsce. Ten położony na pograniczu Europy i Azji kraj nadal zachował piękne, dziewicze krajobrazy oraz wiele miejsc, które jakby zatrzymały się w czasie. Osoby zachwycone swojskim klimatem często rozważają przeniesienie się tutaj na jakiś czas lub na stałe. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, czym charakteryzuje się praca Gruzja!

Nie ma prawie żadnych ograniczeń prawnych odnośnie zatrudnienia. Praca w Gruzji nie jest związana z pozyskiwaniem żadnych pozwoleń czy wiz. Przez cały rok można bez żadnego problemu przebywać na terenie tego kraju. Następnie trzeba ubiegać się o pozwolenie stałe lub terminowe, które łatwo jest uzyskać – szczególnie dla Polaków. Nasz naród jest tutaj wyjątkowo lubiany, podziwiany i szanowany.

Gruzja jest jednym z krajów, które miały największe kłopoty po wyjściu z ZSRR.

Video

Stopniowo sytuacja gospodarcza się poprawia, a stopa bezrobocia spada. Tworzy się coraz więcej miejsc pracy, dlatego gruziński rynek dość dobrze wchłania imigrantów zarobkowych. Państwo wymagające jeszcze wielu usprawnień jest także świetnym polem do popisu dla inwestorów. Jako że Polska i Gruzja od lat współpracują ze sobą, łatwo można znaleźć zajęcie w wielu branżach. Na ten moment najlepiej rozwija się turystyka, rolnictwo i przemysł spożywczy.

Oferty pracy w Gruzji

Najwięcej ogłoszeń dotyczy stanowisk związanych z turystyką. Oferty pracy w Gruzji głównie skupiają się na hotelach i hostelach. Szuka się zarządców ośrodków wypoczynkowych oraz pracowników ich obsługi. Ciekawe propozycje znajdą także m.in. przewodnicy (w tym górscy) czy instruktorzy sportów zimowych.

Video

Gruzja jest też krajem tranzytowym dla transportu ropy naftowej. Jako że kraj cierpi na niedostatek wykwalifikowanej kadry, osoby znające języki obce (angielski i rosyjski), posiadające dobre CV i duże doświadczenie, mają szansę na zrobienie kariery.

Potrzebni są także kierowcy, budowlańcy oraz inni pracownicy fizyczni, w szczególności wyspecjalizowani fachowcy.

Praca sezonowa w Gruzji

Pogoda jest nieco podobna do naszej, dlatego wybierając się na okresowy wyjazd zarobkowy, najlepiej jest wybrać miesiące letnie. Praca sezonowa w Gruzji zwykle związana jest z pomocą na winnicach – kraj ten słynie z pysznych trunków. Ręce do pracy są także potrzebne podczas zbiorów czy przy wypasie bydła. Zajęcie zawsze znajdą kierowcy i budowlańcy. Taki wyjazd na kilka miesięcy może nie daje perspektywy dużych zarobków, ale to z pewnością świetna przygoda. To niezwykłe miejsce pozwala zwolnić, odprężyć się i zbliżyć do natury. W szczególności młode osoby powinny zdecydować się na takie spędzenie wakacji, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Praca w Gruzji bez języka

Urzędowym językiem jest gruziński. Większość mieszkańców płynnie porozumiewa się także w języku rosyjskim. Osoby w wieku średnim i emerytalnym, a także ludność z mniejszych miasteczek czy wsi częściej używa go nawet niż swojego ojczystego narzecza. Młodzież do 25 roku życia raczej nie mówi po rosyjsku, ale używa języka angielskiego. Praca w Gruzji bez języka jest teoretycznie możliwa. Chociaż miejscowi od razu serdecznie reagują na Polaków i zawsze starają się im pomóc, warto przed wyjazdem przyswoić kilka podstawowych zwrotów po gruzińsku, rosyjsku czy angielsku. Oczywiście nieznajomość języków obcych będzie najmniej kłopotliwe jednie w przypadku zajęć związanych stricte z pracą fizyczną.

Video

Zarobki w Gruzji

Walutą obowiązującą w Gruzji są Lari Gruzińskie. Średnie wynagrodzenie netto wynosi ok. 1100 GEL, czyli ok. 1500 zł. W najlepszych sektorach (np. finansów i ubezpieczeń) średnie pensje wynoszą ok. 2700 zł. Zarobki w Gruzji nie są zbyt wysokie, ale za to życie codzienne jest o wiele tańsze niż w Polsce. W szczególności wygodne są bardzo niskie ceny paliwa, transportu publicznego, zakwaterowania, warzyw i owoców sezonowych oraz produktów bazarowych.

Niestety należy wspomnieć o tym, że w Gruzji bardzo widoczna jest dyskryminacja płacowa względem kobiet. W niektórych sektorach mogą one zarabiać nawet o połowę mniej niż mężczyźni! Panie nie uświadczą tutaj równego traktowania, ponieważ nadal są postrzegane w ramach ściśle przypisanych ról społecznych.

Formalności po przyjeździe do Gruzji

Obywatele RP bez względu na cel przyjazdu mogą bezwizowo wjechać na teren tego kraju i przebywać na jego terenie do 356 dni. Tak naprawdę nie trzeba dopilnować żadnych formalności po przyjeździe do Gruzji. Przed upływem roku należy jednak opuścić terytorium państwa, ale ponowny przyjazd rozpoczyna kolejny okres 365 pni w ruchu bezwizowym. Nie ma obowiązku meldunkowego ani konieczności składania wniosków o pozwolenie na pobyt.

Granicę można przekroczyć, posiadając ważny paszport, lub dowód osobistych. Najbezpieczniej jest jednak posiadać paszport, ponieważ można natknąć się na sytuacje, w których tylko ten dokument będzie respektowany.

Ważne!

  • Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Płd.).
  • Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest zrezygnować z wyjazdów w tamte strony.
  • Wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Abchazję i Osetię Południowa jest nielegalny.
  • Osoby podróżujące taką trasą podlegają karze pozbawienia wolności lub wysokiej grzywny.

Kierowcy są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W Gruzji nie działa Zielona Karta, więc przy przekroczeniu granicy należy wykupić drogą polisę. Zawczasu lepiej jest postarać się o stosowne ubezpieczenie. Brak OC skutkuje karą w wysokości od 100 do 200 GEL (ok. 150-280 zł). Niezwykle przydatna będzie także polisa zdrowotna.

Gruzja to niezwykły kraj. Serdeczne nastawienie Gruzinów wobec Polaków, przepyszne jedzenie, wyśmienite wina oraz zapierające dech w piersiach widoki potrafią oczarować. Pobyt i praca w Gruzji z pewnością będą niezapomnianym przeżyciem!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy można znaleźć pracę w Gruzji bez języka gruzińskiego?

Gruzja to bardzo przyjazny kraj dla Polaków, jednak przed podjęciem zatrudnienia warto poznać chociaż podstawy języka gruzińskiego.

Jaką pracę w sezonie letnim można znaleźć w Gruzji?

Gruzja słynie z ogromnych winnic, zatem przy winobraniu zapewne uda nam się znaleźć pracę.

Podziel się

2 komentarze

Dorota

Dorota

Ja bym sprobowala
Bakacz Ryszard

Bakacz Ryszard

Ciekawy temat, chętnie podejmiemy wyzwanie

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.