Praca za granicą

Praca Gruzja

2 października 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 15 głosów

15 głosów

7 komentarzy
Praca Gruzja
Od kilku lat Gruzja stała się prawdziwym trendem wśród podróżników. Dzika przyroda, wyśmienita kuchnia i wina oraz słynna gościnność miejscowej ludności przyciągają tysiące turystów. Czy jednak warto zostać w tym kraju na dłużej? Wyjaśniamy, jak wygląda praca Gruzja! Podpowiadamy też, na jakie zarobki w Gruzji możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy oraz jakich formalności po przyjeździe do Gruzji powinieneś dopilnować!

Praca w Gruzji

Wielu Polaków upodobało sobie to niezwykłe państwo, ponieważ w pewien sposób przypomina im wyobrażenia o dawnej Polsce. Ten położony na pograniczu Europy i Azji kraj nadal zachował piękne, dziewicze krajobrazy oraz wiele miejsc, które jakby zatrzymały się w czasie. Osoby zachwycone swojskim klimatem często rozważają przeniesienie się tutaj na jakiś czas lub na stałe. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się, czym charakteryzuje się praca Gruzja!

Nie ma prawie żadnych ograniczeń prawnych odnośnie zatrudnienia. Praca w Gruzji nie jest związana z pozyskiwaniem żadnych pozwoleń czy wiz. Przez cały rok można bez żadnego problemu przebywać na terenie tego kraju. Następnie trzeba ubiegać się o pozwolenie stałe lub terminowe, które łatwo jest uzyskać – szczególnie dla Polaków. Nasz naród jest tutaj wyjątkowo lubiany, podziwiany i szanowany.

Gruzja jest jednym z krajów, które miały największe kłopoty po wyjściu z ZSRR.

Video

Stopniowo sytuacja gospodarcza się poprawia, a stopa bezrobocia spada. Tworzy się coraz więcej miejsc pracy, dlatego gruziński rynek dość dobrze wchłania imigrantów zarobkowych. Państwo wymagające jeszcze wielu usprawnień jest także świetnym polem do popisu dla inwestorów. Jako że Polska i Gruzja od lat współpracują ze sobą, łatwo można znaleźć zajęcie w wielu branżach. Na ten moment najlepiej rozwija się turystyka, rolnictwo i przemysł spożywczy.

Szukasz pracy?

Praca w Holandii przy pielęgnacji roślin

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Operator produkcji - branża motoryzacyjna

Petra Doležalová D&D AGENTURA PRÁCE s.r.o.

 • Nowa Ruda
 • 6 800-7 000 zł / mc
Dodana

Górnik - CZECHY

PERMON SP Z O O

 • Czechy
Dodana
Aplikuj bez CV

Operator frezarki CNC

Metaal Flex Poland Sp z. o.o.

 • Holandia
Dodana

Pracownik linii produkcyjnej. Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Oferty pracy w Gruzji

Najwięcej ogłoszeń dotyczy stanowisk związanych z turystyką. Oferty pracy w Gruzji głównie skupiają się na hotelach i hostelach. Szuka się zarządców ośrodków wypoczynkowych oraz pracowników ich obsługi. Ciekawe propozycje znajdą także m.in. przewodnicy (w tym górscy) czy instruktorzy sportów zimowych.

Video

Gruzja jest też krajem tranzytowym dla transportu ropy naftowej. Jako że kraj cierpi na niedostatek wykwalifikowanej kadry, osoby znające języki obce (angielski i rosyjski), posiadające dobre CV i duże doświadczenie, mają szansę na zrobienie kariery.

Potrzebni są także kierowcy, budowlańcy oraz inni pracownicy fizyczni, w szczególności wyspecjalizowani fachowcy.

Praca sezonowa w Gruzji

Pogoda jest nieco podobna do naszej, dlatego wybierając się na okresowy wyjazd zarobkowy, najlepiej jest wybrać miesiące letnie. Praca sezonowa w Gruzji zwykle związana jest z pomocą na winnicach – kraj ten słynie z pysznych trunków. Ręce do pracy są także potrzebne podczas zbiorów czy przy wypasie bydła. Zajęcie zawsze znajdą kierowcy i budowlańcy. Taki wyjazd na kilka miesięcy może nie daje perspektywy dużych zarobków, ale to z pewnością świetna przygoda. To niezwykłe miejsce pozwala zwolnić, odprężyć się i zbliżyć do natury. W szczególności młode osoby powinny zdecydować się na takie spędzenie wakacji, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Praca w Gruzji bez języka

Urzędowym językiem jest gruziński. Większość mieszkańców płynnie porozumiewa się także w języku rosyjskim. Osoby w wieku średnim i emerytalnym, a także ludność z mniejszych miasteczek czy wsi częściej używa go nawet niż swojego ojczystego narzecza. Młodzież do 25 roku życia raczej nie mówi po rosyjsku, ale używa języka angielskiego. Praca w Gruzji bez języka jest teoretycznie możliwa. Chociaż miejscowi od razu serdecznie reagują na Polaków i zawsze starają się im pomóc, warto przed wyjazdem przyswoić kilka podstawowych zwrotów po gruzińsku, rosyjsku czy angielsku. Oczywiście nieznajomość języków obcych będzie najmniej kłopotliwe jednie w przypadku zajęć związanych stricte z pracą fizyczną.

Video

Zarobki w Gruzji

Walutą obowiązującą w Gruzji są Lari Gruzińskie. Średnie wynagrodzenie netto wynosi ok. 1800 GEL, czyli ok. 3000 zł. W najlepszych sektorach (np. finansów i ubezpieczeń) średnie pensje wynoszą ok. 5000 zł. Zarobki w Gruzji nie są zbyt wysokie, ale za to życie codzienne jest o wiele tańsze niż w Polsce. W szczególności wygodne są bardzo niskie ceny paliwa, transportu publicznego, zakwaterowania, warzyw i owoców sezonowych oraz produktów bazarowych.

Niestety należy wspomnieć o tym, że w Gruzji bardzo widoczna jest dyskryminacja płacowa względem kobiet. W niektórych sektorach mogą one zarabiać nawet o połowę mniej niż mężczyźni! Panie nie uświadczą tutaj równego traktowania, ponieważ nadal są postrzegane w ramach ściśle przypisanych ról społecznych.

Formalności po przyjeździe do Gruzji

Obywatele RP bez względu na cel przyjazdu mogą bezwizowo wjechać na teren tego kraju i przebywać na jego terenie do 356 dni. Tak naprawdę nie trzeba dopilnować żadnych formalności po przyjeździe do Gruzji. Przed upływem roku należy jednak opuścić terytorium państwa, ale ponowny przyjazd rozpoczyna kolejny okres 365 pni w ruchu bezwizowym. Nie ma obowiązku meldunkowego ani konieczności składania wniosków o pozwolenie na pobyt.

Granicę można przekroczyć, posiadając ważny paszport, lub dowód osobistych. Najbezpieczniej jest jednak posiadać paszport, ponieważ można natknąć się na sytuacje, w których tylko ten dokument będzie respektowany.

Ważne!

 • Władze Gruzji nie sprawują kontroli nad okupowanymi terytoriami Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Płd.).
 • Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest zrezygnować z wyjazdów w tamte strony.
 • Wjazd do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Abchazję i Osetię Południowa jest nielegalny.
 • Osoby podróżujące taką trasą podlegają karze pozbawienia wolności lub wysokiej grzywny.

Kierowcy są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC. W Gruzji nie działa Zielona Karta, więc przy przekroczeniu granicy należy wykupić drogą polisę. Zawczasu lepiej jest postarać się o stosowne ubezpieczenie. Brak OC skutkuje karą w wysokości od 150 do 250 GEL (ok. 250-420 zł). Niezwykle przydatna będzie także polisa zdrowotna.

Gruzja to niezwykły kraj. Serdeczne nastawienie Gruzinów wobec Polaków, przepyszne jedzenie, wyśmienite wina oraz zapierające dech w piersiach widoki potrafią oczarować. Pobyt i praca w Gruzji z pewnością będą niezapomnianym przeżyciem!

Podsumowanie:
 • Praca w Gruzji nie wymaga pozwoleń czy wiz, a pozwolenia stałe lub terminowe można łatwo uzyskać, zwłaszcza dla Polaków.
 • Gruzja, z udziałem Polski, stoi otworem dla inwestorów i oferuje wiele możliwości pracy, zwłaszcza w branżach turystycznej, rolnictwa i przemysłu spożywczego.
 • Średnie wynagrodzenie netto w Gruzji wynosi ok. 1100 GEL (ok. 1500 zł) i jest o wiele niższe niż w Europie, ale koszty życia są też o wiele niższe.
 • Formalności po przyjeździe do Gruzji są niewymagające - obywatele RP mogą bezwizowo przebywać w kraju do 356 dni, bez konieczności meldunku czy wnioskowania o pozwolenie na pobyt.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy można znaleźć pracę w Gruzji bez języka gruzińskiego?

Gruzja to bardzo przyjazny kraj dla Polaków, jednak przed podjęciem zatrudnienia warto poznać chociaż podstawy języka gruzińskiego.

Jaką pracę w sezonie letnim można znaleźć w Gruzji?

Gruzja słynie z ogromnych winnic, zatem przy winobraniu zapewne uda nam się znaleźć pracę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Tomek

Tomek

Zdecydowanie polecam pracę sezonową w Gruzji. Miałem okazję pomóc przy zbiorach winogron i było to bardzo interesujące doświadczenie. Zarobki może nie były wysokie, ale sama przygoda i pobyt w pięknym kraju były bezcenne.
Jakub Tomaszewski

Jakub Tomaszewski

To trochę zaskakujące, że nie trzeba spełniać żadnych formalności po przyjeździe do Gruzji. Na pewno warto rozważyć ten kraj jako cel wyjazdu zarobkowego, zwłaszcza że oferta pracy jest dość szeroka.
Pamela

Pamela

Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się, czy nie spróbować swoich sił w Gruzji jako przewodnik. Chętnie poznam tamtejszą kulturę i krajobrazy, a dodatkowo miałbym okazję zarobić.
Jerzy

Jerzy

Jako pracodawca zatrudniający wielu pracowników z Gruzji, mogę potwierdzić, że są to bardzo pracowici i lojalni ludzie. Są gotowi do pracy fizycznej i nie boją się wyzwań. Polecam!
Justa

Justa

Ja wlasnie chce tam wyjechac
Dorota

Dorota

Ja bym sprobowala
Bakacz Ryszard

Bakacz Ryszard

Ciekawy temat, chętnie podejmiemy wyzwanie

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka