Podatek dochodowy w Estonii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Estonii - stawki podatkowe
Estonia przyciąga coraz więcej zagranicznych pracowników. Szczególnie rozwijający się przemysł IT jest magnesem na specjalistów z całej Europy w tym także z Polski. Trzeba jednak pamiętać, że wyjeżdżając za granicę nie uniknie się podatków.

Osoby legalnie zatrudnione w Estonii mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Należne składki na poczet podatku potrącają z wynagrodzenia pracodawcy i przekazują je na konto administracji podatkowej (Maksu - ja tolliameti).

Planując wyjazd zarobkowy do Estonii, warto się zapoznać z systemem podatkowym tego kraju. Taka wiedza nie tylko uświadomi, ile pieniędzy zostaje odprowadzane na podatki, ale także pozwoli dobrze wypełnić obowiązki. Rozliczenie się z estońskim fiskusem jest jedyną okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, więc warto wiedzieć, w jaki sposób złożyć deklarację. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu w tym skandynawskim państwie.

Jakie stawki procentowe podatku dochodowego obowiązują w Estonii?

Maksu - ja tolliameti (MTA) stosuje podatek liniowy, czyli zakładający jedną zryczałtowaną stawkę procentową. W ten sposób cały mechanizm potrącania podatków jest uproszczony względem systemu progresywnego. Podatnicy bez względu na wysokość zarobków płacą zawsze jedną stawkę.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Estonia

Podatek dochodowy w Estonii

  • W 2020 roku podatek dochodowy od osób fizycznych w Estonii wynosi 20% od wynagrodzenia brutto.
  • Taka stawka jest stosowana także dla innych dochodów z wyłączeniem dywidend i wypłat emerytalnych.
  • Te od 2018 roku podlegają obniżonym stawkom odpowiednio 14% oraz 10%.

Liniowy podatek w Estonii nie należy do najwyższych i nie powinien odstraszać przed podjęciem pracy w tym skandynawskim państwie.

Różnice w opodatkowaniu rezydentów i nierezydentów Estonii

W Estonii nie przewidziano innej formy opodatkowania dla nierezydentów podatkowych. Oznacza to, że zagraniczni pracownicy także opłacają podatek dochodowy w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto.

Główną różnicą są dochody objęte opodatkowaniem w Estonii. Rezydenci podatkowi muszą w rocznej deklaracji rozliczyć wszystkie dochody uzyskiwane globalnie. W przypadku nierezydentów opodatkowaniu podlega jedynie dochód uzyskiwany w Estonii.

Status rezydenta podatkowego Estonii może uzyskać osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w kraju bądź przebywająca w nim przez 183 dni w okresie 12 miesięcy.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w Estonii?

Rozliczenie podatku w Estonii jest bardzo prostym procesem. Administracja podatkowa zadbała o rozbudowany system elektroniczny e-MTA, za pomocą którego większość podatników rozlicza swoje dochody.

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowych mają rezydenci podatkowi kraju oraz nierezydenci uzyskujący dochód nie tylko z pracy najemnej. Podatnicy mogą wypełnić i złożyć papierową deklarację, której wstępna wersja zostaje przygotowana w urzędzie skarbowym. Zdecydowanie łatwiej jest jednak skorzystać z systemu elektronicznego e-MTA. Dostęp do systemu można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej:

REPUBLIC of ESTONIA TAX and CUSTOMS BOARDZaloguj się do e-MTA

Administracja podatkowa rozpoczyna przyjmowanie zeznań w wersji elektronicznej od 15 lutego następnego roku po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku deklaracji składanych w fizycznej postaci proceder rozpoczyna się 19 lutego. Ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego mija 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym.

Rok podatkowy w Estonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. W deklaracji należy rozliczyć dochody z tego okresu. System e-MTA zawiera informacje na temat dochodów z pracy najemnej podatnika oraz wysokości odprowadzanych składek.

Pamiętaj!

  • Podatnicy powinni pamiętać, aby posiadać dokumenty potwierdzające wydatki kwalifikujące się do odpisów podatkowych.
  • Z ulg mogą skorzystać rezydenci oraz nierezydenci podatkowi z krajów Unii Europejskiej i obszaru EOG.
  • Urząd skarbowy rozpoczyna wypłaty nadpłaconego podatku dochodowego od 26 lutego w przypadku deklaracji złożonych drogą cyfrową.
  • Płatności za deklaracje papierowe rozpoczynają się 19 marca.
  • W przypadku wykazania niedopłaty podatku dochodowego należność trzeba uregulować do 1 października następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

Jak rozliczyć estońskie dochody w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego muszą złożyć deklarację podatkową, w której wykażą dochód pochodzący z zagranicy. Jak rozliczyć wpływy pochodzące z Estonii?

W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać estoński dochód. Ten na mocy umowy o unikaniu podwójnego podatku zawartej między państwami jest rozliczany z użyciem metody wyłączenia z progresją. Na czym ona polega?

Dochód pochodzący z Estonii nie zostaje opodatkowany w Polsce. Jednak wpływy te zostają wzięte pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów podlegających polskiemu podatkowi dochodowemu.

Jak widać, system podatkowy Estonii jest bardzo przejrzysty. Podatek dochodowy nie jest może najniższy, ale trzyma się na rozsądnym pułapie, a do tego liczne ulgi pozwolą obniżyć należności wobec państwa estońskiego.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Estonii - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.