Praca za granicą

Podatek dochodowy w Estonii - stawki podatkowe

27 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

11 komentarzy
Podatek dochodowy w Estonii - stawki podatkowe
Estonia przyciąga coraz więcej zagranicznych pracowników. Szczególnie rozwijający się przemysł IT jest magnesem na specjalistów z całej Europy w tym także z Polski. Trzeba jednak pamiętać, że wyjeżdżając za granicę nie uniknie się podatków.

Osoby legalnie zatrudnione w Estonii mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Należne składki na poczet podatku potrącają z wynagrodzenia pracodawcy i przekazują je na konto administracji podatkowej (Maksu - ja tolliameti).

Planując wyjazd zarobkowy do Estonii, warto się zapoznać z systemem podatkowym tego kraju. Taka wiedza nie tylko uświadomi, ile pieniędzy zostaje odprowadzane na podatki, ale także pozwoli dobrze wypełnić obowiązki. Rozliczenie się z estońskim fiskusem jest jedyną okazją do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, więc warto wiedzieć, w jaki sposób złożyć deklarację. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu w tym skandynawskim państwie.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

 • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie stawki procentowe podatku dochodowego obowiązują w Estonii?

Maksu - ja tolliameti (MTA) stosuje podatek liniowy, czyli zakładający jedną zryczałtowaną stawkę procentową. W ten sposób cały mechanizm potrącania podatków jest uproszczony względem systemu progresywnego. Podatnicy bez względu na wysokość zarobków płacą zawsze jedną stawkę.

Podatek dochodowy w Estonii

 • W 2023 roku podatek dochodowy od osób fizycznych w Estonii wynosi 20% od wynagrodzenia brutto.
 • Taka stawka jest stosowana także dla innych dochodów z wyłączeniem dywidend i wypłat emerytalnych.
 • Te od 2018 roku podlegają obniżonym stawkom odpowiednio 7% oraz 10%.

Liniowy podatek w Estonii nie należy do najwyższych i nie powinien odstraszać przed podjęciem pracy w tym skandynawskim państwie.

Różnice w opodatkowaniu rezydentów i nierezydentów Estonii

W Estonii nie przewidziano innej formy opodatkowania dla nierezydentów podatkowych. Oznacza to, że zagraniczni pracownicy także opłacają podatek dochodowy w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto.

Główną różnicą są dochody objęte opodatkowaniem w Estonii. Rezydenci podatkowi muszą w rocznej deklaracji rozliczyć wszystkie dochody uzyskiwane globalnie. W przypadku nierezydentów opodatkowaniu podlega jedynie dochód uzyskiwany w Estonii.

Status rezydenta podatkowego Estonii może uzyskać osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w kraju bądź przebywająca w nim przez 183 dni w okresie 12 miesięcy.

Jak rozliczyć podatek dochodowy w Estonii?

Rozliczenie podatku w Estonii jest bardzo prostym procesem. Administracja podatkowa zadbała o rozbudowany system elektroniczny e-MTA, za pomocą którego większość podatników rozlicza swoje dochody.

Video

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowych mają rezydenci podatkowi kraju oraz nierezydenci uzyskujący dochód nie tylko z pracy najemnej. Podatnicy mogą wypełnić i złożyć papierową deklarację, której wstępna wersja zostaje przygotowana w urzędzie skarbowym. Zdecydowanie łatwiej jest jednak skorzystać z systemu elektronicznego e-MTA. Dostęp do systemu można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej:

REPUBLIC of ESTONIA TAX and CUSTOMS BOARD

Administracja podatkowa rozpoczyna przyjmowanie zeznań w wersji elektronicznej od 15 lutego następnego roku po zakończeniu roku podatkowego. W przypadku deklaracji składanych w fizycznej postaci proceder rozpoczyna się 19 lutego. Ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego mija 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym.

Rok podatkowy w Estonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. W deklaracji należy rozliczyć dochody z tego okresu. System e-MTA zawiera informacje na temat dochodów z pracy najemnej podatnika oraz wysokości odprowadzanych składek.

Pamiętaj!

 • Podatnicy powinni pamiętać, aby posiadać dokumenty potwierdzające wydatki kwalifikujące się do odpisów podatkowych.
 • Z ulg mogą skorzystać rezydenci oraz nierezydenci podatkowi z krajów Unii Europejskiej i obszaru EOG.
 • Urząd skarbowy rozpoczyna wypłaty nadpłaconego podatku dochodowego od 26 lutego w przypadku deklaracji złożonych drogą cyfrową.
 • Płatności za deklaracje papierowe rozpoczynają się 19 marca.
 • W przypadku wykazania niedopłaty podatku dochodowego należność trzeba uregulować do 1 października następnego roku po zakończeniu rozliczanego roku podatkowego.

Jak rozliczyć estońskie dochody w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi muszą pamiętać o obowiązku rozliczenia się z rodzimym fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego muszą złożyć deklarację podatkową, w której wykażą dochód pochodzący z zagranicy. Jak rozliczyć wpływy pochodzące z Estonii?

W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać estoński dochód. Ten na mocy umowy o unikaniu podwójnego podatku zawartej między państwami jest rozliczany z użyciem metody wyłączenia z progresją. Na czym ona polega?

Dochód pochodzący z Estonii nie zostaje opodatkowany w Polsce. Jednak wpływy te zostają wzięte pod uwagę przy wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów podlegających polskiemu podatkowi dochodowemu.

Jak widać, system podatkowy Estonii jest bardzo przejrzysty. Podatek dochodowy nie jest może najniższy, ale trzyma się na rozsądnym pułapie, a do tego liczne ulgi pozwolą obniżyć należności wobec państwa estońskiego.

Podsumowanie:
 • System podatkowy Estonii opiera się na liniowym podatku dochodowym, który obowiązuje zarówno rezydentów, jak i nierezydentów podatkowych.
 • Rozliczenie podatku dochodowego jest prostym procesem dzięki systemowi elektronicznemu e-MTA, jednak obowiązkowe jest złożenie deklaracji podatkowej.
 • Polscy rezydenci podatkowi muszą rozliczyć się z rodzimym fiskusem, wykazując dochód pochodzący z zagranicy, np. z Estonii, który zostaje rozliczony z użyciem metody wyłączenia z progresją.
 • System podatkowy Estonii charakteryzuje się przejrzystością oraz możliwością skorzystania z różnych ulg.

To może Cię również zainteresować

Praca Estonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

kwadrat

kwadrat

Nie wiedziałem, że w Estonii rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. To ważna informacja przy planowaniu rozliczeń podatkowych.
ramiez

ramiez

System e-MTA w Estonii wydaje się być bardzo przyjazny dla podatników. Na pewno skorzystam z niego, jeśli dostanę pracę tam.
Kowal

Kowal

Liniowy podatek dochodowy brzmi dla mnie bardzo kusząco. Może warto przemyśleć pracę w Estonii.
Pamela

Pamela

Dobrze wiedzieć, jak rozliczyć estońskie dochody w Polsce. Na pewno przydadzą mi się te informacje przy zatrudnianiu pracowników z Estonii.
właściciel DFRT

właściciel DFRT

Jestem pod wrażeniem łatwości rozliczenia podatku w Estonii. Chętnie spróbuję tego systemu, jeśli tylko tam zacznę pracować.
Jagna

Jagna

Różnice w podatku dla nierezydentów w Estonii to spora wada tego kraju. Niemniej jednak, warto znać takie informacje przed decyzją o wyjeździe za granicę.
Gotówka

Gotówka

Bardzo cenna wiedza na temat podatków w Estonii. Jestem przekonany, że moje pracowników na pewno z niej skorzystają.
bunia

bunia

Cieszę się, że przeczytałem ten artykuł. Mogę teraz lepiej zrozumieć system podatkowy w Estonii przed aplikowaniem na pracę tam.
Mariusz Kalinowski

Mariusz Kalinowski

System podatkowy w Estonii wydaje się być lepszy niż w Polsce. Może warto pomyśleć o szukaniu pracy za granicą.
Ela

Ela

Nie wiedziałem, że rozliczanie podatków w Estonii jest takie proste. Na pewno przyda mi się ta wiedza, jeśli zdecyduję się na pracę w tym kraju.
Estończyk

Estończyk

Artykuł napisany porządnie. Mieszkam tutaj i mogę powiedzieć, że autor zdał egzamin z wiedzy na temat tego kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.