!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca Estonia

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Praca Estonia
Estonia nie jest specjalnie popularnym turystycznie krajem i pozostaje dla Polaków nieco nieodkrytym miejscem. Tymczasem jest to niezwykle ciekawe państwo, które ma dużo do zaoferowania nie tylko podczas wakacji. Jeśli szukasz nietypowego miejsca na emigrację zarobkową, koniecznie powinieneś wziąć je pod uwagę! Wyjaśniamy, jak wygląda praca Estonia! Zdradzamy też, na jakie zarobki w Estonii możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy oraz jakich formalności po przyjeździe do Estonii powinieneś dopełnić!

Praca w Estonii

Nawiązania do kultury rosyjskiej i wpływy nordyckie dały niezwykłe, wyjątkowe w swoim rodzaju połączenie. Zachwycające nadmorskie widoki, ogromna różnorodność architektury oraz niepowtarzalne walory krajobrazowe to jedne z wielu zalet tego kraju. Państwo to jest także ciekawym miejscem na szukanie zatrudnienia. Dowiedz się, jak wygląda praca Estonia!

Najważniejsze fakty o Estonii:

  • Estonia jest jednym z krajów o najniższym długu publicznym w całej Unii Europejskiej.
  • Od momentu wstąpienia do UE można zaobserwować jej dynamiczny rozwój gospodarczy.
  • Jest także jednym z najbardziej scyfryzowanych państw.
  • Stopa bezrobocia wynosi ok 7%, ale sukcesywnie spada.

Estonia należy do czołówki krajów Europy Środkowo-Wschodniej w kwestii poziomu inwestycji zagranicznych. Powszechna jest już elektronizacja systemu podatkowego, wprowadzanie wygodnych narzędzi IT oraz ICT, a także szeroki pakiet e-usług. Estonia jest niezwykle przyjaznym miejscem do założenia i prowadzenia własnej działalności, dlatego powstaje tutaj wiele oddziałów znanych firm z branży IT.

Praca w Estonii odbywa się na bardzo podobnych warunkach jak w Polsce. Jako że kraj ten należy do UE, nie ma żadnych utrudnień w uzyskaniu pracy przez imigrantów. Największe szanse na dochodowe zajęcie mają specjaliści IT, ale zatrudnienie znajdą także osoby z wielu innych branż. Poza tym w strukturze gospodarki istotnymi gałęziami są rolnictwo oraz przemysł produkcyjny. Estonia przoduje w wytwarzaniu sprzętu elektromaszynowego, a także produktów przemysłu metalurgicznego i chemicznego.

Oferty pracy w Estonii

Oferty pracy w Estonii dla pracowników zagranicznych są głównie związane z branżą IT. W kraju dynamicznie rozwija się ten sektor, dlatego w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na rozmaite stanowiska. Zatrudnienie bez problemu znajdą m.in. programiści, deweloperzy, Test Engineerzy itp.

Wiele ogłoszeń dotyczy także m.in. pracowników produkcyjnych w przemyśle metalowym, maszynowym oraz odzieżowym i tekstylnym. Zawsze można znaleźć zatrudnienie np. w hotelarstwie, gastronomii czy handlu. Potrzebni są również wykwalifikowani kierowcy, ochroniarze, monterzy, opiekunki oraz pomoc domowa.

Praca w Estonii bez języka

Język estoński jest zupełnie niezrozumiały dla Polaków. Brzmi nieco jak połączenie języka węgierskiego i fińskiego. Praca w Estonii bez języka teoretycznie jest możliwa, ale przed wyjazdem najrozsądniej byłoby nauczyć się, chociaż podstawowych zwrotów. Poradzić mogą sobie również osoby znające język angielski (posługują się nim młodsze pokolenia) lub rosyjski (dość powszechny wśród starszych osób). Oczywiście im lepsza znajomość któregoś z tych trzech języków, tym większa szansa na lepsze zatrudnienie. Korzystając z poniższego wideo, poznasz podstawowe słowa i zwroty w języku estońskim, które mogą się okazać przydatne na początku przygody z tym językiem:

Video

Zarobki w Estonii

Walutą obowiązującą w Estonii jest Euro. Średnia pensja netto wynosi ok. 1300 euro, czyli ok. 5500 zł. Płaca różni się oczywiście od wybranego sektora. Specjaliści IT mogą jednak znaleźć oferty o wiele korzystniejsze finansowo niż w Polsce. Niestety, dobre zarobki w Estonii szybko topnieją przy wysokich cenach. Za same media w dwupokojowym mieszkaniu miesięcznie płaci się ok. 150 euro, czyli ponad 600 zł! Także ceny produktów spożywczych są wyższe. Jeśli jednak znajdzie się zakwaterowanie w mniejszym mieście i będzie prowadziło się dość oszczędny tryb życia, można odłożyć trochę pieniędzy.

Podatki w Estonii

Osoby zatrudnione są obłożone liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 20%. Kwota wolna od podatku w 2017 r. wyniosła 2160 euro w skali roku. Niskie podatki w Estonii i składki na ubezpieczenia społeczne sprawiają, że państwo to jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Wykorzystują to firmy skandynawskie i rosyjskie, które chętnie otwierają tutaj wiele oddziałów wielkich korporacji, szczególnie z branży IT i finansowej.

Video

Formalności po przyjeździe do Estonii

W krajach należących do UE nie ma obowiązku meldunkowego, jeśli przebywa się na terenie kraju w okresie krótszym niż 90 dni. Do formalności po przyjeździe do Estonii należy jednak m.in. deklaracja miejsca zamieszkania. W ciągu miesiąca od dnia przyjazdu należy udać się do lokalnego samorządu lub administracji Tallinna i złożyć stosowną deklarację. Jako że Estonia słynie z wszechobecnych rozwiązań elektronicznych, można to także zrobić on-line.

Deklaracja miejsca zamieszkania w Estonii:
W ciągu 10 dni, jeśli spełnia się wymogi, zostaje się wpisanym do rejestru ludności. Taki wpis przydaje się m.in. przy świadczeniu usług komunalnych.

Po upływie 90 dni w Estonii jest się zobowiązanym do złożenia wniosku o kartę pobytu (ID Karta). Otrzymuje się ją, jeśli posiada się odpowiednie środki na życie (oszczędności i świadczenia emerytalne z Polski), umowę o pracę lub prowadzi się własną działalność, a także gdy studiuje się albo mieszka z partnerem posiadającym stałe pozwolenie na pobyt.

Czasowe pozwolenie uzyskuje się w Biurze Rejestracji Urzędu Miasta. Następnie należy udać się w ciągu 30 dni do Urzędu ds. Obywatelstwa i Migracji, by sfinalizować formalności i uzyskać ID Karta. Do wniosku dołącza się stosowny formularz, dokument tożsamości, zdjęcie, a także opłatę wysokości 24,28 euro (niewiele ponad 100 zł) lub dowód wpłaty. Pozwolenie obowiązuje przez 5 lat. Po tym czasie można ubiegać o się o pozwolenie stałe.

Kraje środkowej Europy są niezwykle ciekawe. W Estonii można odkryć nową kulturę oraz zarobić konkretne pieniądze. Niezależnie od tego, czy planuje się wyjazd na jakiś czas, czy na stałe – z pewnością będzie to dobry wybór. Warto przekonać się, jakie korzyści daje praca w Estonii!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy Estonia to atrakcyjny kraj do prowadzenia biznesu?

W Estonii są niskie podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne. To zachęca wielu inwestorów do prowadzenia biznesu na terenie Estonii.

W jakim jęzuku mówi się w Estonii?

Językiem urzędowym Estonii jest estoński. Jednak wielu obywateli płynnie mówi po rosyjsku oraz po angielsku.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.