Praca za granicą

Praca Estonia

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Praca Estonia
Estonia nie jest specjalnie popularnym turystycznie krajem i pozostaje dla Polaków nieco nieodkrytym miejscem. Tymczasem jest to niezwykle ciekawe państwo, które ma dużo do zaoferowania nie tylko podczas wakacji. Jeśli szukasz nietypowego miejsca na emigrację zarobkową, koniecznie powinieneś wziąć je pod uwagę! Wyjaśniamy, jak wygląda praca Estonia! Zdradzamy też, na jakie zarobki w Estonii możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy oraz jakich formalności po przyjeździe do Estonii powinieneś dopełnić!

Praca w Estonii

Nawiązania do kultury rosyjskiej i wpływy nordyckie dały niezwykłe, wyjątkowe w swoim rodzaju połączenie. Zachwycające nadmorskie widoki, ogromna różnorodność architektury oraz niepowtarzalne walory krajobrazowe to jedne z wielu zalet tego kraju. Państwo to jest także ciekawym miejscem na szukanie zatrudnienia. Dowiedz się, jak wygląda praca Estonia!

Najważniejsze fakty o Estonii:

  • Estonia jest jednym z krajów o najniższym długu publicznym w całej Unii Europejskiej.
  • Od momentu wstąpienia do UE można zaobserwować jej dynamiczny rozwój gospodarczy.
  • Jest także jednym z najbardziej scyfryzowanych państw.
  • Stopa bezrobocia wynosi ok 7%, ale sukcesywnie spada.

Estonia należy do czołówki krajów Europy Środkowo-Wschodniej w kwestii poziomu inwestycji zagranicznych. Powszechna jest już elektronizacja systemu podatkowego, wprowadzanie wygodnych narzędzi IT oraz ICT, a także szeroki pakiet e-usług. Estonia jest niezwykle przyjaznym miejscem do założenia i prowadzenia własnej działalności, dlatego powstaje tutaj wiele oddziałów znanych firm z branży IT.

Praca w Estonii odbywa się na bardzo podobnych warunkach jak w Polsce. Jako że kraj ten należy do UE, nie ma żadnych utrudnień w uzyskaniu pracy przez imigrantów. Największe szanse na dochodowe zajęcie mają specjaliści IT, ale zatrudnienie znajdą także osoby z wielu innych branż. Poza tym w strukturze gospodarki istotnymi gałęziami są rolnictwo oraz przemysł produkcyjny. Estonia przoduje w wytwarzaniu sprzętu elektromaszynowego, a także produktów przemysłu metalurgicznego i chemicznego.

Oferty pracy w Estonii

Oferty pracy w Estonii dla pracowników zagranicznych są głównie związane z branżą IT. W kraju dynamicznie rozwija się ten sektor, dlatego w ostatnich latach można zaobserwować rosnące zapotrzebowanie na rozmaite stanowiska. Zatrudnienie bez problemu znajdą m.in. programiści, deweloperzy, Test Engineerzy itp.

Wiele ogłoszeń dotyczy także m.in. pracowników produkcyjnych w przemyśle metalowym, maszynowym oraz odzieżowym i tekstylnym. Zawsze można znaleźć zatrudnienie np. w hotelarstwie, gastronomii czy handlu. Potrzebni są również wykwalifikowani kierowcy, ochroniarze, monterzy, opiekunki oraz pomoc domowa.

Praca w Estonii bez języka

Język estoński jest zupełnie niezrozumiały dla Polaków. Brzmi nieco jak połączenie języka węgierskiego i fińskiego. Praca w Estonii bez języka teoretycznie jest możliwa, ale przed wyjazdem najrozsądniej byłoby nauczyć się, chociaż podstawowych zwrotów. Poradzić mogą sobie również osoby znające język angielski (posługują się nim młodsze pokolenia) lub rosyjski (dość powszechny wśród starszych osób). Oczywiście im lepsza znajomość któregoś z tych trzech języków, tym większa szansa na lepsze zatrudnienie. Korzystając z poniższego wideo, poznasz podstawowe słowa i zwroty w języku estońskim, które mogą się okazać przydatne na początku przygody z tym językiem:

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Zarobki w Estonii

Walutą obowiązującą w Estonii jest Euro. Średnia pensja netto w 2023 roku wynosi ok. 1741 euro, czyli ok. 7700 zł. Płaca różni się oczywiście od wybranego sektora. Specjaliści IT mogą jednak znaleźć oferty o wiele korzystniejsze finansowo niż w Polsce. Niestety, dobre zarobki w Estonii szybko topnieją przy wysokich cenach. Za same media w dwupokojowym mieszkaniu miesięcznie płaci się ok. 180 euro, czyli prawie 800 zł! Także ceny produktów spożywczych są wyższe. Jeśli jednak znajdzie się zakwaterowanie w mniejszym mieście i będzie prowadziło się dość oszczędny tryb życia, można odłożyć trochę pieniędzy.

Podatki w Estonii

Osoby zatrudnione są obłożone liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 20%. Kwota wolna od podatku w 2023 wynosi 7848 euro. Niskie podatki w Estonii i składki na ubezpieczenia społeczne sprawiają, że państwo to jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Wykorzystują to firmy skandynawskie i rosyjskie, które chętnie otwierają tutaj wiele oddziałów wielkich korporacji, szczególnie z branży IT i finansowej.

Video

Formalności po przyjeździe do Estonii

W krajach należących do UE nie ma obowiązku meldunkowego, jeśli przebywa się na terenie kraju w okresie krótszym niż 90 dni. Do formalności po przyjeździe do Estonii należy jednak m.in. deklaracja miejsca zamieszkania. W ciągu miesiąca od dnia przyjazdu należy udać się do lokalnego samorządu lub administracji Tallinna i złożyć stosowną deklarację. Jako że Estonia słynie z wszechobecnych rozwiązań elektronicznych, można to także zrobić on-line.

Deklaracja miejsca zamieszkania w Estonii:
W ciągu 10 dni, jeśli spełnia się wymogi, zostaje się wpisanym do rejestru ludności. Taki wpis przydaje się m.in. przy świadczeniu usług komunalnych.

Po upływie 90 dni w Estonii jest się zobowiązanym do złożenia wniosku o kartę pobytu (ID Karta). Otrzymuje się ją, jeśli posiada się odpowiednie środki na życie (oszczędności i świadczenia emerytalne z Polski), umowę o pracę lub prowadzi się własną działalność, a także gdy studiuje się albo mieszka z partnerem posiadającym stałe pozwolenie na pobyt.

Czasowe pozwolenie uzyskuje się w Biurze Rejestracji Urzędu Miasta. Następnie należy udać się w ciągu 30 dni do Urzędu ds. Obywatelstwa i Migracji, by sfinalizować formalności i uzyskać ID Karta. Do wniosku dołącza się stosowny formularz, dokument tożsamości, zdjęcie, a także opłatę wysokości 24,28 euro (niewiele ponad 100 zł) lub dowód wpłaty. Pozwolenie obowiązuje przez 5 lat. Po tym czasie można ubiegać o się o pozwolenie stałe.

Kraje środkowej Europy są niezwykle ciekawe. W Estonii można odkryć nową kulturę oraz zarobić konkretne pieniądze. Niezależnie od tego, czy planuje się wyjazd na jakiś czas, czy na stałe – z pewnością będzie to dobry wybór. Warto przekonać się, jakie korzyści daje praca w Estonii!

Podsumowanie:
  • Estonia to kraj o rozwiniętej gospodarce i dynamicznie rozwijającej się branży IT, w którym zatrudnienie znajdą specjaliści IT oraz osoby z wielu innych branż
  • Najwyższe zarobki oferowane są specjalistom IT, jednak ceny w Estonii są stosunkowo wysokie, co wpływa na koszty życia i mieszkaniowe
  • Formalności po przyjeździe do Estonii są niewielkie, jednak należy złożyć deklarację miejsca zamieszkania i uzyskać kartę pobytu
  • Język estoński jest trudny dla Polaków, jednak nie jest to przeszkodą w podjęciu pracy, a znajomość języka angielskiego lub rosyjskiego może ułatwić znalezienie zatrudnienia

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy Estonia to atrakcyjny kraj do prowadzenia biznesu?

W Estonii są niskie podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne. To zachęca wielu inwestorów do prowadzenia biznesu na terenie Estonii.

W jakim jęzuku mówi się w Estonii?

Językiem urzędowym Estonii jest estoński. Jednak wielu obywateli płynnie mówi po rosyjsku oraz po angielsku.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Anna

Anna

Jako pracodawca, jestem zaciekawiony sytuacją na rynku pracy w Estonii. Cieszy mnie, że wiele firm z branży IT inwestuje tam swoje pieniądze, co z pewnością przyczynia się do rozwoju kraju. Nie wykluczam, że w przyszłości będę miał ochotę otworzyć oddział swojej firmy w Estonii.
Milek

Milek

Dla mnie jako osoby poszukującej pracy, artykuł jest bardzo cenny. Mogę przeczytać o różnych ofertach pracy w Estonii, co daje mi szerszy wgląd w aktualne potrzeby na tamtejszym rynku pracy. Mam nadzieję, że będę miał szansę na znalezienie wymarzonej posady w Estonii.
emeryt 65

emeryt 65

Cieszy mnie to, że Estonia ma tyle do zaoferowania w kwestii pracy, zwłaszcza dla bezrobotnych. Jestem zainteresowana pracą w hotelarstwie i gastronomii, więc szukam pasującej oferty w Estonii. Słyszałam, że tamtejsza branża turystyczna jest bardzo rozwinięta.
PODATEK

PODATEK

Praca w Estonii wydaje się bardzo ciekawa. Jest to kraj innowacji, zwłaszcza branży IT. Słyszałem, że zarobki w tej branży są naprawdę wysokie. Chętnie wziąłbym udział w takim doświadczeniu, ale obawiam się języka. Musiałbym najpierw nauczyć się podstaw esteńskiego lub rosyjskiego.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka