Praca za granicą

Agencje pracy Estonia - biura pracy w Estonii

19 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Estonia - biura pracy w Estonii
Poszukiwania pracy za granicą nie należą do łatwych, ale są sposoby na znaczące usprawnienie tego procesu. Bardzo dobrym przykładem mogą być agencje pośrednictwa pracy, które na świecie ciągle zyskują na znaczeniu. Biura pracy skupiają się nie tylko na tymczasowym zatrudnieniu taniej siły roboczej dla fabryk. Wielu pośredników specjalizuje się w wyszukiwaniu konkretnych specjalistów na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw.

Także w Estonii agencje pracy stają się coraz popularniejszą metodą prowadzenia rekrutacji pracowników. W tym skandynawskim kraju najważniejszy w ostatnich latach stał się sektor IT. Firmy informatyczne bardzo chętnie korzystają z usług head-hunterów. Oczywiście agencje pracy w Estonii nie zajmują się tylko tą gałęzią rynku.

Decydując się na skorzystanie z usług prywatnej agencji pracy, warto najpierw zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami dotyczącymi zasad funkcjonowania pośredników.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Estonii?

Na rynku można znaleźć wiele różnych agencji pracy, a najważniejszą kwestią pozostaje ustalenie, czy funkcjonują one legalnie. Większość pośredników sama udostępnia informacje odnośnie uzyskanych certyfikatów bądź wpisów do rejestrów. Agencje chętnie chwalą się także zdobytymi nagrodami, co nie tylko potwierdza legalność ich działania, ale także świadczy o jakości usług. Estoński rząd wprowadził również ciekawy program, łącząc potencjał estońskich firm z popularnym serwisem do wynajmowania pokojów, aby zachęcić kandydatów do emigracji zarobkowej:

Video

Wiele osób zaczyna poszukiwania od agencji pracy działających na terenie Polski. Takie biura muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Spis zarejestrowanych pośredników można przejrzeć pod adresem internetowym: http://stor.praca.gov.pl

Każdy powinien też wiedzieć, że prywatne agencje pośrednictwa pracy nie mają prawa pobierania od osób poszukujących pracy opłat za swoje usługi. Rejestracja oraz proces rekrutacji muszą być darmowe, a złamanie tego zakazu nosi znamiona przestępstwa.

Agencje pracy mają jednak możliwość pobierania opłat za pewne usługi dodatkowe. Przykładowo osoba poszukująca pracy może być zobowiązana do opłacenia tłumaczeń dokumentów bądź badań lekarskich. Także po zatrudnieniu mogą się pojawić dodatkowe usługi, jak na przykład zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. Najczęściej stosowne opłaty są odprowadzane z wynagrodzenia pracownika. Wszystkie dodatkowe koszta muszą zostać uwzględnione w umowie podpisanej z agencją pracy. Warto, więc bardzo szczegółowo czytać podpisywane dokumenty, aby zaoszczędzić sobie ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

  • 4 500 zł / mc
  • Łódź
Dodana
Dodana

Pracownik biurowy

Wyciszkiewicz Sp. Z O.O.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Alternatywy dla biur pracy w Estonii

Poszukiwania pracy w Estonii warto rozpocząć od skorzystania z publicznych służb zatrudnienia. Ministerstwo pracy powołało do życia inicjatywę Eesti Töötukassa (Estonian Unemployment Insurance Fund) będącą czymś w rodzaju urzędu pracy oraz platformy internetowej dla osób poszukujących zatrudnienia.

Video

Eesti Töötukassa gromadzi oferty pracy i funkcjonuje po części na zasadzie internetowej agencji zatrudnienia. Urząd pomaga w określeniu kwalifikacji oraz świadczy różne usługi związane z rynkiem pracy. We wszystkich większych miastach znajdują się placówki Eesti Töötukassa, a internetowa platforma działa pod adresem: https://www.tootukassa.ee/eng

Estonia jest też objęta programem Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES). Doradcy sieci EURES pomagają w ukierunkowaniu poszukiwań oraz w określeniu kwalifikacji. Wizyta u doradcy pozwoli zdobyć wszystkie potrzebne do wyjazdu informacje. EURES ma bowiem za zadanie pomoc pracownikom krajów europejskich w swobodnej migracji zarobkowej.

Wiele estońskich przedsiębiorstw ciągle korzysta z ogłoszeń w lokalnej prasie. Warto więc śledzić estońskie media, ponieważ mogą się w nich znaleźć interesujące oferty. Spora część osób zacznie poszukiwania od portali internetowych z ogłoszeniami. Warto jednak mieć świadomość, że wiele z ofert w sieci jest publikowana przez agencje pracy.

Jakie prywatne agencje pracy działają w Estonii?

Estonia jest niewielkim państwem i co za tym idzie, nie ma w nim miejsca na dużą ilość agencji pracy. Mimo to na rynku działają zarówno mniejsze, jak i duże międzynarodowe biura rekrutacyjne. Większość z nich posiada swoje siedziby w stolicy kraju, czyli Tallinie.

Ciężko wskazać najlepszych pośredników na estońskim rynku. Można jednak zwrócić uwagę na kilka firm mających przychylność lokalnych pracowników.

Soshace - nowoczesna agencja rekrutacyjna poszukująca specjalistów z branży IT. Pośrednik wyszukuje utalentowanych programistów do pracy na miejscu oraz zdalnej.

Video

Omnes Group - biuro pośrednictwa pracy poszukujące specjalistów dla firm z branży IT oraz poszukujących fachowców z tej dziedziny.

Tripod - agencja rekrutująca pracowników na potrzeby estońskich firm. Pośrednik nie ogranicza się do jednej branży, ale działa w wielu sektorach i współpracuje zarówno z małymi firmami, jak i dużymi korporacjami.

ARISTA - międzynarodowa agencja pracy działająca w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Pośrednik rekrutuje pracowników dla firm z wielu branż, co daje szeroki zakres ofert.

HR Power Ltd. - biuro pracy skupiające się na rekrutacji byłych wojskowych do pracy w ochronie na lądzie oraz na morzu. Pośrednik może oferować ciekawą pracę dla oficerów na emeryturze.

Brandem - duża agencja pracy działająca w różnych sektorach rynku. Pośrednik skupia się w wyszukiwaniu pracowników do stałej pracy.

Video

Brightway - agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją oraz dostarczaniem personelu tymczasowego. Biuro nie specjalizuje się w żadnej branży i w dużej mierze szuka pracowników niższego szczebla.

Dream Contract - biuro pracy zajmujące się rekrutacją wykwalifikowanych i doświadczonych programistów dla przedsiębiorstw z branży IT.

Talentor - agencja rekrutacyjna specjalizująca się w head-huntingu. Pośrednik poszukuje fachowców dla firm działających głównie w finansach, budownictwie, farmaceutyce, ubezpieczeniach czy telekomunikacji.

Personnel Services - pośrednik działający w sektorze morskim. Agencja poszukuje personelu portowego oraz załogantów na statki różnego rodzaju.

Finesta Baltic OÜ - duża agencja zatrudnienia współpracująca z licznymi estońskimi przedsiębiorstwami. Biuro w dużej mierze opiera się o pracę tymczasową w firmach produkcyjnych.

Manpower - jeden z międzynarodowych gigantów na rynku rekrutacji. Agencja dobrze znana także z Polski. Pośrednik posiada szeroką bazę ofert w dużej mierze kierowanych do pracowników niższego szczebla.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy funkcjonujących w Estonii. Osoby poszukujące zatrudnienia w tym skandynawskim kraju nie muszą się ograniczać do jednego pośrednika i mogą bez przeszkód sprawdzić ofertę kilku biur.

Podsumowanie:
  • Przy wyborze agencji pracy w Estonii warto upewnić się, że funkcjonuje ona legalnie poprzez sprawdzenie uzyskanych certyfikatów bądź wpisów do rejestrów.
  • Prywatne agencje pracy nie mają prawa pobierać opłat za proces rekrutacji i rejestrację, ale mają możliwość pobierania opłat za pewne usługi dodatkowe, które muszą być uwzględnione w umowie podpisanej z agencją.
  • Alternatywami dla biur pracy w Estonii są publiczne służby zatrudnienia takie jak Eesti Töötukassa oraz program Europejskich Służb Zatrudnienia (EURES), jako również ogłoszenia w lokalnej prasie i portalach internetowych.
  • Na estońskim rynku działają zarówno mniejsze, jak i duże międzynarodowe agencje pracy, takie jak Soshace, Omnes Group, Tripod, ARISTA oraz Brandem.

To może Cię również zainteresować

Praca Estonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Arkadiusz

Arkadiusz

Cieszy mnie, że artykuł wskazuje wiele alternatyw dla biur pośrednictwa pracy, takich jak EURES czy media lokalne. Warto zwrócić uwagę na to, że agencje pracy mogą pobierać opłaty za dodatkowe usługi, ale są one zazwyczaj stabilne i przystępne cenowo. Jest to po prostu koszt wynikający z korzystania z usług pośrednika.
Dagmara

Dagmara

Artykuł jest bardzo pomocny, ponieważ porusza wiele ważnych kwestii dotyczących poszukiwania pracy za granicą, zwłaszcza w Estonii. Zwrócenie uwagi na legalność agencji pracy jest bardzo istotne, a alternatywy, takie jak Eesti Töötukassa, to bardzo cenne źródło informacji. Polecam każdemu, kto myśli o poszukiwaniu pracy w Estonii.
Klara

Klara

Jestem zadowolona z informacji dotyczących alternatyw dla biur pośrednictwa pracy, takich jak Eesti Töötukassa. To dobry sposób na rozpoczęcie poszukiwań pracy w Estonii. Ograniczenie liczby agencji pracy może być trudne dla poszukujących pracy, ale warto skorzystać z pomocy agencji, która się rzeczywiście opłaca.
Julia

Julia

Cieszy mnie, że artykuł porusza istotne kwestie dotyczące poszukiwania pracy za granicą, zwłaszcza w Estonii. Jestem za poszukiwaniem zatrudnienia za granicą, ale warto sprawdzić, czy agencja, z którą zamierzamy współpracować działa legalnie i nie pobiera nieuzasadnionych opłat.
kama

kama

Jak widać agencje pracy działają w Estonii dobrze. Jak dla mnie dobrze mieć to fajnie przedstawione.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.