Praca za granicą

Podatek dochodowy na Łotwie - stawki podatkowe

28 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Podatek dochodowy na Łotwie - stawki podatkowe
Każda legalnie zatrudniona osoba w większości państw świata musi opłacać podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie inaczej jest na Łotwie gdzie w ostatnim czasie zaszły poważne zmiany w prawie podatkowym.

Osoby zainteresowane przeprowadzką na Łotwę w celach zarobkowych powinny poznać lokalny system podatkowy. W ten sposób przygotują się na obowiązki, jakim muszą sprostać. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę podobnie jak w Polsce składki na poczet podatków odprowadza pracodawca.

Warto wiedzieć, jakie kwoty trafiają na konto lokalnego urzędu skarbowego oraz w jaki sposób można odzyskać część podatku. Przyjrzyjmy się bliżej łotewskiemu podatkowi dochodowemu.

Jakie stawki podatku dochodowego obowiązują na Łotwie?

Łotwa była jednym z nielicznych krajów stosujących liniowy podatek dochodowy. Taka struktura podatku obowiązywała do 2018 roku, a stawki przez minioną dekadę spadały z 25% do 23%. W końcu władze łotewskie zdecydowały się na zmianę struktury podatku, wprowadzając, stawki procentowe rosnące progresywnie.

W 2023 roku łotewski podatek dochodowy od osób fizycznych nakładany na dochód z pracy najemnej jest naliczany według trzech stawek.

Prezentują się one następująco:

 • roczny dochód poniżej 20 004 euro - 20%
 • roczny dochód od 20 004 euro do 78 100 euro - 23%
 • roczny dochód powyżej 78 100 euro - 31%

W przypadku dochodów z zysków kapitałowych podatek dochodowy na Łotwie wynosi 20%. Dochody z nieruchomości, jak choćby wynajem zostają objęte składką 10%.

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 800-5 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / mc
 • Holandia
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana

Warto nadmienić, że pracodawca może stosować miesięczne odliczenie wynikające z kwoty wolnej od podatku. To ma wysokość od 0 do 300 euro miesięcznie i jest wyliczane przez urząd skarbowy na podstawie rozliczenia dochodów podatnika z poprzedniego roku podatkowego. Pracownik może jednak zrezygnować z takiej formy odliczenia i skorzystać z ulgi przy rozliczeniu po zakończeniu roku podatkowego.

Jak się rozlicza podatek dochodowy na Łotwie?

W przypadku pracy najemnej składki podatku dochodowego pobiera pracodawca i przekazuje je na konto urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego należy dokonać rozliczenia podatku. Rezydenci podatkowi Łotwy muszą wykazać w zeznaniu wszystkie dochody uzyskiwane globalnie podczas gdy nierezydenci wykazują dochody uzyskiwane jedynie na terenie Łotwy.

Status rezydencji mogą otrzymać podatnicy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Łotwie bądź przebywający w kraju przez ponad 183 dni w przeciągu roku. Rezydentem podatkowym Łotwy jest także obywatel pracujący za granicą na zlecenie łotewskiego przedsiębiorstwa.

Rozliczenie podatków na Łotwie:

 • Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie od 1 marca do 1 czerwca następnego roku po zakończonym roku podatkowym.
 • Co ciekawe w przypadku gdy dochód roczny przekroczył 62 800 euro, termin składania deklaracji zostaje przesunięty na czas od 1 kwietnia do 1 lipca.
 • W przypadku niedopłaty podatnik musi opłacić brakujący podatek dochodowy do 16 czerwca po złożeniu deklaracji podatkowej.
 • Jeżeli kwota dopłaty przekroczy 640 euro, to płatność może zostać podzielona na raty.
 • W przypadku osób o najwyższych dochodach mających składać deklaracje do 1 lipca wszystkie terminy płatności przesuwają się o miesiąc.

Należy wiedzieć, że rok podatkowy na Łotwie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. To oznacza, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia i ten okres należy rozliczyć w rocznej deklaracji. W przypadku osób zatrudnionych w zagranicznych przedsiębiorstwach i świadczących pracę na Łotwie należy co miesiąc samodzielnie składać deklarację podatkową i opłacać podatek dochodowy.

Podatnicy rozliczają się na Łotwie za pomocą systemu Electronic Declaration System (EDS). Za pośrednictwem systemu on-line można w bardzo szybki i łatwy sposób uzupełnić deklarację oraz ją złożyć wraz z dokumentami potwierdzającymi koszta kwalifikujące się pod ewentualne odpisy czy dodatkowe dochody. EDS zapewnia także dostęp do wszystkich potrzebnych informacji podatkowych oraz pozwala załatwić inne formalności z urzędem skarbowym.

Electronic Declaration System

Rozliczeniu służy formularz D z załącznikami odpowiadającymi różnym formom uzyskiwania dochodu. Deklarację wypełnia się na podstawie oświadczenia o wypłacanych dochodach i odprowadzonych składkach na poczet podatków. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Podatnik ma prawo do skorygowania deklaracji do trzech lat wstecz. Nadpłacony podatek dochodowy jest zwracany do trzech miesięcy od złożenia deklaracji.

Jak rozliczyć dochód z Łotwy w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek dokonywania rocznego rozliczenia z rodzimym fiskusem. W deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG muszą wykazać dochód zagraniczny. W przypadku wpływów pochodzących z Łotwy można być spokojnym, ponieważ dochód ten nie jest opodatkowany.

Na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Łotwą i Polską stosuje się w rozliczeniu metodę wyłączenia z progresją. Według jej założeń zagraniczny dochód nie podlega opodatkowaniu, ale jest brany pod uwagę w wyliczeniu stawki procentowej dla pozostałych dochodów.

Łotewski system podatkowy przeszedł ostatnio duże zmiany i obecnie znajduje się w fazie przejściowej. Mimo to nie należy on do skomplikowanych i raczej nie należy się go bać. Niestety podatki na Łotwie nie należą do najniższych, co przy niskich zarobkach nie tworzy atrakcyjnego obrazu.

Podsumowanie:
 • Aktualnie na Łotwie obowiązują stawki podatku dochodowego progresywnie rosnące, a nie liniowe jak przed rokiem 2018.
 • Podatki pobierane są przez pracodawców, a rozliczenia dokonuje się za pomocą systemu Electronic Declaration System.
 • Osoby zatrudnione w zagranicznych przedsiębiorstwach na Łotwie muszą samodzielnie składać deklaracje podatkowe i opłacać podatek dochodowy
 • Polscy rezydenci podatkowi muszą dokonać rocznego rozliczenia z rodzimym fiskusem, jednak dochód pochodzący z Łotwy nie jest opodatkowany zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Łotwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Yola

Yola

Jako pracownik z Łotwy uważam, że roczna deklaracja podatkowa to duże udogodnienie, dzięki któremu mogę uniknąć zbędnych formalności i skomplikowanych procedur. Jestem zadowolony, że rok podatkowy na Łotwie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
Anna

Anna

Jako osoba bezrobotna na Łotwie, jestem zaniepokojona, że podatki nie są niskie, co utrudnia sytuację finansową i uzyskanie pracy. Mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja ta się zmieni.
Anna Waliczek

Anna Waliczek

Jako osoba poszukująca pracy na Łotwie, nie cieszy mnie fakt, że podatki nie należą do najniższych. Mam nadzieję, że zmiany struktury podatku powinny wpłynąć na poprawę sytuacji podatkowej w przyszłości.
ROndo

ROndo

Jako pracownik z Łotwy uważam, że system Electronic Declaration System to bardzo wygodne narzędzie do rozliczania podatku dochodowego. Bardzo przydatne jest też miesięczne odliczenie wynikające z kwoty wolnej od podatku.
Kantyka

Kantyka

Jako pracodawca na Łotwie uważam, że zmiana struktury podatku dochodowego była konieczna i powinna pozytywnie wpłynąć na gospodarkę kraju. Odliczenia wynikające z kwoty wolnej od podatku są także korzystne dla pracowników.
Irka

Irka

Przeczytałem, informacje przydatne. Konkretnie przedstawiony temat - nie mam zarzutów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.