!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca Łotwa

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

0 komentarzy

Praca Łotwa
Szukasz zatrudnienia za granicą? Nie musisz wyjeżdżać w odległe zakątki świata. Polakom z reguły najłatwiej jest odnaleźć się w krajach środkowej Europy, które są podobne kulturowo. Wyjaśniamy, jak wygląda praca Łotwa i dlaczego warto się tam zatrudnić! Podpowiadamy też, na jakie zarobki możesz liczyć, gdzie szukać ofert pracy i jakich formalności po przyjeździe na Łotwę musisz dopilnować!

Praca na Łotwie

Ten niewielki kraj jest niezwykle klimatycznym miejscem. Piękna, surowa natura i malownicze wsie sprawiają, że można uciec przed zgiełkiem nowoczesnego świata. Pyszna, swojska kuchnia bardzo przypada do gustu Polakom. Ryga jest natomiast idealnym miastem do wypoczynku, spokojnego zwiedzania i spacerów. Do tego trzeba jeszcze dodać dostęp do morza oraz wiele wyjątkowych atrakcji, jak np. niezwykłe uzdrowisko w Jurmali. Czy jednak można znaleźć tutaj zatrudnienie? Dowiedz się, jak wygląda praca Łotwa!

Sytuacja ekonomiczna na Łotwie nie należy do najlepszych, ale od kilku lat stopniowo się poprawia. Wysoka stopa bezrobocia (dawniej na poziomie nawet 10%) spadła do ok. 6%. W kraju brakuje rąk do pracy, ponieważ wielu Łotyszy wyemigrowało za pracą, korzystając z przywilejów, jakie daje przynależność do Unii Europejskiej. Obecnie sytuacja w kraju znacznie się polepsza, a wynagrodzenia rosną. Pracodawcy próbują zachęcić kandydatów wyższymi stawkami. Młode osoby o odpowiednich kwalifikacjach mają więc ogromne szanse na zalezienie zatrudnienia.

Video

Praca na Łotwie jest podobnie zorganizowana jak w Polsce. Najczęstszą formą umowy o pracę jest umowa na czas nieokreślony. Umowę na czas określony (maksymalnie do dwóch lat) można zawrzeć jedynie w sytuacjach przewidzianych w prawie. Pracownicy zgodnie z prawem pracują w wymiarze ośmiogodzinnym. Z urzędu otrzymują czterotygodniowy urlop wypoczynkowy. Warunki pracy są w zasadzie identyczne jak w Polsce. Łotwa również należy do Unii Europejskiej, dlatego Polacy mają takie same prawa do zatrudnienia jak obywatele tego kraju.

Oferty pracy na Łotwie

Rynek łotewski dynamicznie rozrasta się w ostatnich latach szczególnie w branży IT. Skandynawskie firmy otworzyły tutaj wiele swoich oddziałów i sporo w nie inwestują. W Rydze działa kilka dużych firm outsourcingowych z branży finansowej i IT. Co ciekawe, Łotwa może pochwalić się świetnie rozwiniętą infrastrukturą internetową i zaliczana jest do jednych z najszybszych na świecie.

Kto znajdzie pracę na Łotwie?

  • Oferty pracy na Łotwie są głównie skierowane do specjalistów z branży IT, energetycznej, a także osób z doświadczeniem w finansach.
  • Pracownicy znający kilka języków, posiadający bogate CV, mogą znaleźć zatrudnienie nawet na kierowniczych stanowiskach.
  • Co ciekawe, nie ma w tym kraju zjawiska dyskryminacji kobiet pod względem zatrudnienia – Panie mają w zasadzie równie płace i często zajmują wysokie stanowiska.

Osoby o innych kwalifikacjach również mają szanse na zatrudnienie. Dużo ogłoszeń dotyczy kierowców, szczególnie kategorii C+E (ciężarówka z przyczepą). Pracę znajdą też m.in. ochroniarze, inżynierzy, budowlańcy, pracownicy gospodarstw leśnych czy sektora przetwórstwa rybnego.

Praca na Łotwie bez języka

Język łotewski znacznie różni się od polskiego, więc trudno jest skomunikować się z osobami miejscowymi. W użyciu oprócz urzędowego łotewskiego są również rosyjski i angielski. Praca na Łotwie bez języka jest jednak możliwa, np. podczas prac sezonowych związanych z zajęciami typowo fizycznymi. Wystarczy przyswoić kilka podstawowych zwrotów po łotewsku czy angielsku.

Zarobki na Łotwie

Obwiązującą walutą na Łotwie jest Euro.

Ile można zarobić na Łotwie?

  • Średnia miesięczna pensja wynosi ok. 800 euro netto, czyli ok. 3400 zł.
  • Od 2018 roku najniższą dopuszczalną stawką jest 430 euro, czyli ok. 1800 zł.
  • Z roku na rok sytuacja płacowa się poprawia i można zarobić coraz więcej.

Ceny podstawowych produktów i usług są nieco wyższe niż w Polsce, ale przy oszczędnym trybie życia można odłożyć nawet trochę kapitału. Zarobki na Łotwie są więc całkiem przyzwoite. W branży IT specjaliści mogą się naprawdę dorobić, więc nawet tymczasowy wyjazd może się opłacać.

Podatki na Łotwie

Liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 23 procent. Łotewskie prawo przewiduje liczne ulgi i wyłączenia. Łotwa jest uznawana za jeden z najbardziej liberalnych krajów w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o system podatkowy. To właśnie przyjazne podatki na Łotwie przyczyniły się do dynamicznego rozwoju firm z branży IT.

Przed tzw. podwójnym opodatkowaniem Polaków zatrudnionych na Łotwie chronią zapisy Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Łotewską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Formalności po przyjeździe na Łotwę

Łotwa należy do Unii Europejskiej, dlatego nie ma obowiązku meldunkowego, jeśli przebywa się na jej terenie mniej niż 90 dni. Jeśli zaś zakłada się dłuższy pobyt, należy zdeklarować swoje miejsce zamieszkania w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji oraz złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Przy tej okazji należy uiścić opłatę w wysokości 4,27 euro (ok. 20 zł). Większość formalności po przyjeździe na Łotwę można załatwić także drogą elektroniczną, przy czym nie pobiera się żadnych należności. Przy każdej zmianie zamieszkania należy w ciągu miesiąca ponownie się zarejestrować. Jeśli się tego nie zrobi, można zapłacić nawet do 350 euro kary (ponad 1400 zł)!

Pamiętaj!
Jeśli przebywa się na terenie Łotwy nie więcej niż 6 miesięcy w skali roku w celu znalezienia pracy, nie trzeba ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Po 5 latach zamieszkania można natomiast ubiegać się o pozwolenie na pobyt stały.

Na Łotwie działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przy dłuższych pobytach lepiej jednak jest ubezpieczyć się na miejscu, zarówno jeśli chodzi o zdrowie, jak i samochód.

Łotwa nie znajduje się zbyt daleko od Polski, dlatego to świetny wybór na emigrację zarobkową. Niezależnie od tego czy planuje się jedynie tymczasowy wyjazd czy też stałe przenosiny, nadal pozostaje się blisko ojczyzny. Podobny klimat, kultura i kuchnia również sprzyjają asymilacji. Osoby specjalizujące się w IT mogą często zarobić znacznie więcej, niż w Polsce. Warto więc przekonać się, jak wygląda praca na Łotwie!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca na Łotwie jest podobna do pracy w Polsce?

System pracy na Łotwie jest bardzo podobny do polskiego. Wymiar pracy wynosi 8 godzin dziennie, a najczęstszą formą umowy między pracownikiem a pracodawcą jest umowa o pracę.

W jakiej branży nałatwiej znaleźć pracę na Łotwie?

Obecnie najwięcej pracowników poszukują firmy z branży IT.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.