Praca za granicą

Agencje pracy Łotwa - biura pracy na Łotwie

18 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

12 komentarzy
Agencje pracy Łotwa - biura pracy na Łotwie
Poszukiwanie pracy za granicą jest zawsze sporym wyzwaniem. Metod jest kilka, a jedną z najskuteczniejszych wydaje się być skorzystanie z pomocy prywatnych agencji pośrednictwa pracy.

Biura pracy współpracują z wieloma firmami i często nie tylko oferują pracę, ale także pomagają w przeprowadzce. Łotewski rynek pracy ciągle się rozwija i coraz więcej pośredników próbuje na nim swoich sił. Większość agencji działa w największych miastach Łotwy, wokół których skupiają się najprężniej rozwijające się przedsiębiorstwa i korporacje.

O ile skorzystanie z usług agencji pracy jest pomysłem dobrym, to już wybór biura powinien być bardzo dobrze przemyślany. Najważniejsze to poznać kilka faktów na temat działalności agencji, które pozwolą na dokonanie dobrego wyboru.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy na Łotwie?

Najważniejszą kwestią przed skorzystaniem z usług agencji pośrednictwa pracy jest ustalenie, czy działa ona legalnie. Biura pracy muszą posiadać odpowiednie zgody na prowadzenie działalności. Pośrednicy działający na łotewskim rynku muszą zostać wpisani do Rejestru Przedsiębiorców Republiki Łotwy i otrzymać licencję od Państwowej Agencji Zatrudnienia. Listę osób prawnych upoważnionych do usług z zakresu pośrednictwa pracy można znaleźć na stronie:

Państwowe agencje zatrudnienia na Łotwie

Zdarza się, że oferty pracy dla łotewskich firm oferują agencje mające swoje oddziały w Polsce. W takim wypadku pośrednik musi znajdować się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Spis legalnych biur pracy w Polsce można znaleźć pod adresem intranetowym: http://stor.praca.gov.pl

Często agencje chwalą się różnymi nagrodami. Te również potwierdzają legalność działania oraz świadczą o jakości świadczonych usług.

Osoby poszukujące pracy powinny sobie także zdawać sprawę, że prywatne agencje pracy nie mają prawa pobierania opłat za świadczenie swoich usług. Pośrednicy otrzymują wynagrodzenie od przedsiębiorstw poszukujących pracowników. W efekcie rejestracja oraz proces rekrutacji powinny być darmowe.

Agencje pracy mają jednak możliwość pobierania pewnych opłat, a w zasadzie zwrotu kosztów takich, jak za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Po zatrudnieniu mogą się pojawić dodatkowe opłaty na przykład z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Wszystkie koszta powinny zostać uwzględnione w podpisywanej umowie.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy na Łotwie

Korzystanie z usług agencji pracy jest rozsądnym sposobem na poszukiwanie zatrudnienia, ale nie jedynym. Warto skorzystać z usług Państwowej Agencji Zatrudnienia, czyli odpowiednika polskiego urzędu pracy. Urząd prowadzi bieżącą analizę rynku i gromadzi oferty pracy. Warto jednak nadmienić, że urzędnicy publikują oferty wakatów, które nie zostały zajęte przez okres miesiąca od pierwotnej publikacji. Agencja państwowa może też pomóc we wszelakich formalnościach związanych z osiedleniem się na Łotwie.

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Chełm Śląski
  • 30-31 zł / h
Dodana

Konsultant , praca zdalna

Maurice Delbar Staffing Outsourcing Solutions Sp. z o. o.

  • Raszyn
Dodana

Tokarz - frezer

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana

Stażysta/stażystka w dziale lean

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana
Dodana

Oprócz Państwowej Agencji Zatrudnienia można skorzystać z jeszcze jednych służb publicznych. Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) pomagają pracownikom europejskim w migracji między krajami. Doradcy EURES pomogą w zorientowaniu się na łotewskim rynku pracy i wskażą oferty pracy odpowiadające kwalifikacjom osoby poszukującej. Doradcy EURES posiadają również informacje przydatne przy przeprowadzce i osiedleniu się na Łotwie.

Video

Na Łotwie bardzo popularne jest ogłaszanie się za pośrednictwem prasy. Warto więc śledzić lokalne gazety. Także w radiu i telewizji pojawiają się często oferty pracy. Ostatnią metodą jest przeglądanie portali z ogłoszeniami, ale warto mieć na uwadze, że spora część z ofert publikowanych na takich stronach pochodzi od agencji pośrednictwa pracy.

Jakie agencje pracy działają na terenie Łotwy?

Na łotewskim rynku pośrednictwa pracy działa sporo agencji pracy, choć większość z nich to niewielkie lokalne biura. Nie brakuje jednak kilku międzynarodowych pośredników. Ciężko wskazać najlepszych z nich, ale można przybliżyć kilka biur, od których warto zacząć poszukiwania.

ENJOY Recruitment - agencja pośrednictwa pracy poszukująca głównie wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników kadry zarządzającej. Pośrednik specjalizuje się w branżach IT, handlu, marketingu, finansów oraz logistyki.

CVO Recruitment - biuro pracy należące do CVO Group. Pośrednik wyspecjalizował się w rekrutacji specjalistów oraz pracowników kadry kierowniczej. Głównymi sektorami działania są branże IT, finanse oraz handel i marketing.

Video

Crewplanet - agencja pracy działająca na Łotwie i w Holandii. Firma specjalizuje się w rekrutacji załóg na statki i okręty różnego rodzaju.

OXY HR - młoda, ale prężnie rozwijająca się agencja pośrednictwa pracy. Biuro zajmuje się zarówno rekrutacją do pracy stałej, jak i organizowaniem pracy tymczasowej.

Manpower - jeden z gigantów na rynku pośrednictwa pracy. Agencja działa na wielu rynkach świata i współpracuje z licznymi firmami reprezentującymi różne branże.

Your Move - agencja pośrednictwa pracy zajmująca się pracą stałą oraz tymczasową. Biuro działa w wielu branżach i poszukuje pracowników o różnym stopniu kwalifikacji.

Video

WorkingDay - doświadczona agencja pośrednictwa pracy zajmująca się między innymi head-huntingiem specjalistów dla firm z takich branż, jak IT, finanse, handel czy produkcja i inżynieria.

Work In - międzynarodowa agencja pracy działająca na terenie całej Europy. Biuro współpracuje z łotewskimi przedsiębiorcami i poszukuje pracowników różnych branż i o różnym stopniu kwalifikacji.

iPS Baltics - biuro pracy zajmujące się rekrutacją specjalistów do pracy na statkach oraz przy projektach związanych z morzem. Między innymi poszukuje pracowników dla przemysłu paliwowego czy energetycznego.

Scandinavian Ship Services - kolejna agencja pracy zajmująca się rekrutacją personelu portowego oraz załóg statków. Pośrednik współpracuje z wieloma skandynawskimi armatorami.

Tak się prezentuje kilka większych agencji pośrednictwa pracy działających na Łotwie. Osoby poszukujące zatrudnienia nie muszą się ograniczać do jednego biura i mogą z powodzeniem sprawdzić ofertę kilku agencji naraz.

Podsumowanie:
  • Przy wyborze agencji pracy na Łotwie należy zwrócić uwagę na jej legalność oraz licencję od Państwowej Agencji Zatrudnienia.
  • Prywatne agencje pracy nie mają prawa pobierania opłat za świadczenie swoich usług, a wszelkie koszty powinny być uwzględnione w podpisywanej umowie.
  • Alternatywnie, warto skorzystać z usług Państwowej Agencji Zatrudnienia, Europejskich Służb Zatrudnienia lub śledzić ogłoszenia w lokalnych gazetach i mediach.
  • Najpopularniejsze agencje pracy na Łotwie to międzynarodowi pośrednicy, takie jak ENJOY Recruitment, CVO Recruitment, Crewplanet, OXY HR, Manpower, Your Move i WorkingDay.

To może Cię również zainteresować

Praca Łotwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Atena

Atena

Fajne, że artykuł zawiera różne opcje poszukiwania pracy. To ułatwia wybór i daje większe możliwości znalezienia pracy dla wszystkich.
Me3ndoza

Me3ndoza

Warto pamiętać, że agencje pośrednictwa pracy mają różnej wielkości biura. Lokalne biura też warto brać pod uwagę, bo często znają lepiej rynek i mogą poświęcić więcej czasu każdemu klientowi.
lidzia

lidzia

Bardzo podoba mi się, że w artykule znajduje się lista agencji pracy, od których warto zacząć poszukiwania. To ułatwia wybór i oszczędza czas.
Wanda

Wanda

Warto zauważyć, że Manpower jest obecny na wielu rynkach świata. To ułatwia pracodawcom zatrudnienie pracowników z innych krajów i bardziej zróżnicowanie zespołu.
gość 45

gość 45

Nie wiedziałem, że agencje pracy mogą pobierać opłaty za tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Dzięki za podzielenie się tą informacją!
Julka

Julka

Dobrze, że wśród agencji pracy jest ENJOY Recruitment, które poszukuje tylko wykwalifikowanych specjalistów. To ułatwia pracodawcom znalezienie odpowiednich kandydatów.
Justyna

Justyna

Cieszę się, że na Łotwie jest tyle agencji pracy, które pomagają z znalezieniem zatrudnienia. To daje większe szanse osobom poszukującym pracy.
Czykita

Czykita

Fajne rady dla poszukujących pracy. Niektórzy może nie wiedzą, że mogą skorzystać z usług Państwowej Agencji Zatrudnienia lub doradców EURES. Warto się tym zainteresować.
Megadeth

Megadeth

Dobrze, że jest tak dużo opcji do wyboru. Pracodawcy też mogą skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych, które znają rynek i dobrze wyszukają kandydatów na wymagane stanowiska.
Maestro

Maestro

Fajnie, że jest taka lista legalnych biur pracy na Polsce i że można z niej skorzystać. To ułatwia wybór i zabezpiecza przed nieuczciwymi pracodawcami.
Ilona

Ilona

Ciekawy artykuł. Warto zwrócić uwagę na legalność działania agencji pracy. Dobrze wiedzieć, że prywatne biura pracy nie mogą pobierać opłat od osób poszukujących zatrudnienia.
magda

magda

Agencje pracy jak widać działają tutaj dobrze. Kraj jest zatem atrakcyjny, mogłoby być tylko więcej profitów w z pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.