Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Litwa

30 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

11 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Litwa
Wiele ofert pracy jest opatrzona propozycjami zarobków podawanymi w kwotach brutto. Taki proceder ma wiele przyczyn, a jedną z nich jest często brak możliwości oszacowania wysokości potrąceń dla konkretnego pracownika. W efekcie osoba szukająca pracy często musi samodzielnie wyliczyć ile zarobi "na rękę".

Dotyczy to także ogłoszeń przedsiębiorstw litewskich. Planując wyjazd za granicę w celu poznania płacy netto, trzeba dokonać obliczeń. Te będą możliwe dopiero po zapoznaniu się z systemem podatkowym konkretnego kraju. Litwa, jak każde państwo ma swoje własne unikatowe regulacje. Bez ich znajomości nie da się dokonać odpowiednich wyliczeń. Przyjrzyjmy się więc temu, w jaki sposób można obliczyć zarobki netto na Litwie.

Różnice między wynagrodzeniami brutto i netto na Litwie

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, czym są zarobki brutto i netto. Ogólne definicje są wszędzie takie same. Pensją brutto nazywamy zarobki pracownika przed potrąceniem wszystkich należnych składek. Analogicznie pensją netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należności.

Na Litwie wynagrodzenie zostaje obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne:

 • Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie pensje są objęte podatkiem pobieranym u źródła.
 • Osoby zatrudnione w litewskich przedsiębiorstwach otrzymują pensję okrojoną o podatki.
 • Osoby zatrudnione w zagranicznych firmach i świadczące pracę na terenie Litwy otrzymują cały zarobek, a podatek muszą opłacić samodzielnie.
 • W efekcie ich pensja brutto jest równocześnie zarobkiem netto.

Należy także pamiętać o zobowiązaniach względem agencji pracy. W przypadku zatrudnienia przez pośrednika mogą zaistnieć pewne opłaty potrącane z wynagrodzenia. Agencje mogą pobierać zwrot kosztów za takie usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie. W tej sytuacji kwotę netto otrzymamy po potrąceniu należności wynikających z umowy zawartej z pośrednikiem.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Nowy Dwór Gdański
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie na Litwie?

Litewskie pensje są obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenia społeczne. W przypadku obu należności sprawa jest zasadniczo bardzo prosta, choć mogą zajść pewne zmienne wynikające z wysokości dochodów.

Podatek dochodowy na Litwie posiada stawki procentowe rosnące progresywnie. Jednak ich ilość i rozłożenie sprawiają, że dla większości osób pracujących najemnie podatek przypomina formę liniową.

W 2023 roku na Litwie mają zastosowanie dwie stawki:

 • 20% - dotyczy osoby fizycznej będącej rezydentem lub nierezydentem, która uzyskuje dochód na terytorium Litwy. Dochód osoby fizycznej niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest zależny od jej dochodów i od 2023 roku wyniesie 625 euro miesięcznie.
 • 32% - dotyczy osoby fizycznej będącej rezydentem lub nierezydentem, która osiąga na terytorium Litwy dochód przekraczający 84 średnie wynagrodzenia (tj. 104 277 euro rocznie).

Takie rozłożenie stawek sprawia, że niemal każdy pracownik na Litwie łapie się pod pierwszy próg, czyli 20%. Warto też wiedzieć, że w 2019 roku niższą stawkę zmieniono. Wcześniej wynosiła ona 15%. Wygląda też na to, że niedługo mogą się pojawić kolejne modyfikacje podatku dochodowego na Litwie.

W przypadku ubezpieczeń społecznych w 2019 roku zastosowano zmiany i wprowadzono zbiorczą składkę w wysokości 19,5% pobieraną z wynagrodzenia brutto pracownika. Wcześniej większość ubezpieczeń pokrywał pracodawca, ale sytuację odwrócono. Pracownicy mają możliwość także skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń, które można pobierać z wynagrodzenia.

Jak obliczyć pensję netto na Litwie?

Wyliczenie zarobków netto w ogólnym założeniu jest bardzo proste. Wystarczy od pensji brutto odjąć wszystkie należności i tak otrzymujemy kwotę netto. Przed odejmowaniem trzeba ustalić wysokość obciążeń, co również nie powinno być problemem.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Litwie:

 • Załóżmy całkowicie podstawową sytuację, w której pracownik otrzymuje rocznie 20 000 euro brutto.
 • Od tej kwoty wyliczamy 20% na podatek dochodowy od osób fizycznych, co nam daje 4 000 euro.
 • Następnie obliczamy wysokość składki na ubezpieczenia społeczne, czyli 19,5% z wynagrodzenia brutto, co daje 3 900 euro.
 • Ostatnim zadaniem jest odjęcie od kwoty 20 000 brutto obu obciążeń.
 • W efekcie pensja netto wyniesie 12 100 euro.

Podkreślmy jednak, że jest to podstawowe wyliczenie nieobejmujące ewentualnych ulg, jak kwota wolna od podatku ustalana według zarobków miesięcznych.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Litwie

Wyliczenie przybliżonych zarobków netto na Litwie nie jest skomplikowane, ale nie wszyscy dobrze czują się w zadaniach matematycznych. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonej pensji po odliczeniu podatków.

Kalkulatory zazwyczaj zawierają aktualne dane i pozwalają też często wprowadzić bardziej szczegółowe dane. Niestety w przypadku litewskich aplikacji wiele programów wymaga aktualizacji o nowe regulacje podatkowe.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/lithuania.html

https://www.manoalga.lt/en/calculator/results

https://www.kalkulaator.ee/en/salary-calculator

Podsumowanie:
 • Artykuł omawia różnice między wynagrodzeniem brutto i netto na Litwie oraz obciążenia, jakie są nakładane na litewskie pensje, w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
 • Podatek dochodowy na Litwie posiada stawki procentowe rosnące progresywnie, jednak dla większości osób pracujących najemnie podatek przypomina formę liniową, a niemal każdy pracownik łapie się pod pierwszy próg, czyli 20%.
 • W 2019 roku zmieniono również system ubezpieczeń społecznych na Litwie i wprowadzono zbiorczą składkę w wysokości 19,5% pobieraną z wynagrodzenia brutto pracownika, którą wcześniej pokrywał pracodawca.
 • Do wyliczenia pensji netto na Litwie można skorzystać z internetowych kalkulatorów wynagrodzeń brutto-netto, jednak wiele z nich wymaga aktualizacji o nowe regulacje podatkowe.

To może Cię również zainteresować

Praca Litwa

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Barbara

Barbara

Cieszę się, że artykuł szczegółowo omawia zagadnienia podatkowe i składkowe na Litwie, ponieważ samo ich nazewnictwo może być dla wielu osób mylące. Teraz wszystko jest jasne dla mnie i łatwiej mi będzie wyliczać swoje wynagrodzenie.
Mirek

Mirek

Opisane w artykule informacje na temat obciążeń podatkowych na Litwie są dla mnie bardzo interesujące, ponieważ zastanawiam się nad emigracją do tego kraju. Teraz wiem, czego mogę się spodziewać co do swoich przyszłych zarobków.
Buiba

Buiba

Wiedza o tym, jak obliczyć pensję netto na Litwie jest bardzo cenna dla mnie jako pracownika. Dzięki temu mogę lepiej rozplanować swoje wydatki i zaplanować przyszłość finansową. Dzięki za artykuł!
nowy biorca.

nowy biorca.

Wszystkie wymienione kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto na Litwie są bardzo przydatne, ale zawsze warto dokładnie sprawdzić ich aktualność i zgodność z obowiązującymi przepisami. Dziękuję za przypomnienie o takim narzędziu.
ELiza

ELiza

Aspekt opłat za usługi agencji pracy jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ szukam pracy w ten sposób. Cieszę się, że artykuł dotyka tego zagadnienia i pokazuje, co należy brać pod uwagę podczas wynegocjowania umowy.
Ola

Ola

Fajnie, że artykuł dotyczy konkretnie Litwy, a nie ogólnie całej UE. Często jest tak, że poradniki dotyczące podatków i wynagrodzeń są bardzo ogólne i trudno je przystosować do konkretnych krajów. Dzięki za informacje!
Tom

Tom

Bardzo dobry artykuł dla osób, które planują pracować na Litwie. Teraz wiem, czego się spodziewać i jak obliczyć moje przyszłe zarobki. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę z godnym wynagrodzeniem.
RobKam

RobKam

Uważam, że podatek dochodowy na Litwie jest bardzo korzystny dla zwykłych pracowników, którzy nie zarabiają zbyt wiele. Dzięki niemu nie przepadam za połowę swojego wynagrodzenia. Jednak opłaty ubezpieczeniowe coraz bardziej mnie obciążają.
Elżbieta

Elżbieta

Bardzo cieszy mnie fakt, że artykuł przedstawia dokładne wyliczenia, jak obliczyć pensję netto na Litwie. Szukam pracy w tym kraju i był to dla mnie bardzo przydatny materiał do poczytania.
puzon

puzon

Artykuł jest bardzo przydatny dla nas pracodawców, którzy chcemy dokładnie poznać system wynagrodzeń na Litwie i obciążenia pracowników. Dziękuję za podsumowanie podstawowych pojęć i informacji dotyczących podatków i składek.
Artur

Artur

Każdy kalkulator brutto netto jest przydatny. Nie trzeba wtedy za bardzo wybiegać. Ja czytając o Estonii mogę to porównać z Litwą.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.