Praca za granicą

Praca Litwa

30 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Praca Litwa
Szukając pracy za granicą, warto zapoznać się z ofertami naszych najbliższych sąsiadów. Wcale nie trzeba podróżować przez całą Europę, by odnaleźć ciekawe zajęcie. Wyjaśniamy, jak wygląda praca Litwa i dlaczego warto się tutaj zatrudnić! Zdradzamy też, jak prezentują się zarobki na Litwie, gdzie szukać ofert pracy i jakich formalności po przyjeździe na Litwę musisz dopełnić!

Praca na Litwie

Ten sąsiedzki kraj jest związany z Polską długą historią. Zachwycają w nim niezwykłe widoki, przepiękne Wilno i ciekawa kultura, zarazem podobna do naszej. Osoby szczególnie ze wschodnich rejonów powinny rozważyć tymczasowe lub dłuższe zatrudnienie właśnie w tym kraju. Dowiedz się, co ma do zaoferowania praca Litwa!

Litewski rynek pracy:

 • Sytuacja na litewskim rynku pracy nie jest zbyt korzystna, ponieważ utrzymuje się tam dość wysoka stopa bezrobocia.
 • Z drugiej strony, brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Imigranci mogą znaleźć zajęcie w kilku branżach. Praca na Litwie czeka w szczególności na osoby pracujące fizycznie. Właściciele lepszego CV, znający dodatkowo kilka języków (najlepiej Angielski, Litewski lub Rosyjski) mają szanse na lepsze stanowiska. Zapis umów oraz warunki zatrudnienia są bardzo podobne do Polskich. Obowiązuje ośmiogodzinny dzień i czterdziestogodzinny tydzień pracy.

Co ciekawe, na Litwie można pracować już od 16. roku życia. Do uzyskania pełnoletności nie można jednak pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu doby i 36 godzin w tygodniu. Dzieci w wieku 14-16 lat mogą wykonywać łatwe prace. W czasie trwania roku szkolnego nie mogą jednak poświęcić na nie więcej niż 2 godziny w ciągu dnia i 12 w tygodniu, a w trakcie wakacji 7 dziennie oraz 36 tygodniowo.

Szukasz pracy?

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik pojazdów szynowych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Mroczeń
Dodana

Oferty pracy na Litwie

Najczęstsze oferty pracy na Litwie są skierowane do m.in. betoniarzy, cieśli szalunkowych czy zbrojarzy. Ponieważ wiele młodych ludzi i fachowców z tych dziedzin wyemigrowało, pozostało sporo wakatów. Pracodawcom zależy na przyjęciu wykwalifikowanych pracowników, dlatego proponują lepsze stawki i często gwarantują nawet bezpłatne zakwaterowanie wraz z wyżywieniem.

Wiele ogłoszeń poszukuje także osób do kard zarządzających. Zajęcie powinny znaleźć osoby z doświadczeniem w sprzedaży, logistyce, przemyśle elektronicznym, edukacji, usługach i gastronomii. Przedstawiciel handlowy, kierowca czy specjalista IT nie będzie miał żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

Praca na Litwie bez języka

Tak jak w wielu innych sąsiednich nam krajach, praca na Litwie bez języka jest możliwa. Miejscowi posługują się oczywiście językiem litewskim, ale duży odsetek populacji jest polskojęzyczny (ok. 14%). Sporą część stanowią także obywatele mówiący po rosyjsku. Stosunkowe podobieństwo języków pozwala skomunikować się nawet osobom znającym jedynie kilka słów po litewsku. Przy pracach fizycznych wystarczy poznać kilka podstawowych zwrotów. Wiele mieszkańców zrozumie nawet wypowiedzi w pełni po polsku. Co więcej, młode osoby intensywnie uczą się angielskiego, dlatego w sklepach czy restauracjach również można posługiwać się tym językiem.

Zarobki na Litwie

Walutą obowiązującą na Litwie jest Euro.

Ile można zarobić na Litwie?

 • Średnie wynagrodzenie wynosi ok. 1600 euro, czyli ok. 7400 zł.
 • Zarobki na Litwie są, porównywalne do zarobków w Polsce. Rozwijająca się gospodarka oraz rosnące zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów sprawiają, że z roku na rok podnosi się poziom wynagrodzeń.

Pracodawcom zależy na znalezieniu pracowników, a skoro ich brakuje – próbują zachęcić kandydatów wyższą pensją.

Ceny podstawowych produktów i usług są podobne jak w Polsce. Niektóre są trochę droższe, a inne – nieco tańsze. Na miejscu szczególnie warto zaopatrywać się w lokalne przysmaki. Do Polski najlepiej zabrać m.in. pyszne nalewki, chałwę, kindzuk (tradycyjna długo dojrzewająca szynka) czy regionalny ser.

Podatki na Litwie

Na Litwie obowiązuje podatek dochodowy progresywny w wysokości 20%, lub 32%. Rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu. Podatki na Litwie muszą być płacone jedynie przez osoby przebywające w kraju na stałe, czyli co najmniej 183 dni w ciągu roku. Prawo chroni Polaków przed płaceniem podwójnych podatków. Osoby spełniające odpowiednie kryteria płacą tylko na Litwie. Jeśli zaś np. w kraju zostawiło się rodzinę i dobytek lub w jakikolwiek inny sposób jasno wskazuje się na trwałą więź z ojczyzną, pieniądze odprowadza się do polskich urzędów.

Formalności po przyjeździe do Litwy

Litwa jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego na jej teren można wjechać, posiadając jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń na to, by móc uzyskać zatrudnienie.

Planując pobyt na czas dłuższy niż 3 miesiące, koniecznie trzeba się zameldować. Po znalezieniu miejsca zamieszkania należy zgłosić się do samorządu lub gminy/starostwa. Na dopełnienie tych formalności po przyjeździe do Litwy ma się 15 dni roboczych. Jeśli po tym ma się zamiar wyjechać na okres dłuższy niż 6 miesięcy, należy złożyć stosowną deklarację o zmianie miejsca przebywania (w ciągu 7 dni do momentu wyjazdu).

Dłuższy pobyt wymaga również zarejestrowania się w Urzędzie ds. Migracji. Trzeba tam złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie na pobyt stały, a także przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego (można także okazać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawaną przez NFZ). Uprawnienia otrzymuje się na okres pięciu lat. Po upływie tego czasu można ubiegać się o pozwolenie stałe.

Sytuacja na litewskim rynku pracy staje się coraz korzystniejsza dla imigrantów z Polski. Szczególnie wykwalifikowani fachowcy mają szansę, by znaleźć tam zatrudnienie z korzystnym wynagrodzeniem w Euro. Praca na Litwie może być świetnym rozwiązaniem dla osób ze wschodu i nie tylko!

Podsumowanie:
 • Praca na Litwie czeka przede wszystkim na osoby, które chcą pracować fizycznie, takie jak betoniarscy czy zbrojarze, a także na specjalistów z dziedzin takich jak sprzedaż, logistyka czy IT.
 • Właściciele lepszego CV, znający kilka języków, mają większe szanse na lepsze stanowiska, aczkolwiek praca na Litwie bez języka jest możliwa.
 • Ceny podstawowych produktów i usług są podobne jak w Polsce, a pracodawcy oferują wyższe stawki i często bezpłatne zakwaterowanie, by przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników.
 • Przed przyjazdem na Litwę należy dopełnić kilku formalności, takich jak meldunek czy zarejestrowanie się w Urzędzie ds. Migracji, jednak nie ma potrzeby uzyskiwania jakichkolwiek specjalnych zezwoleń.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Ilu jest Polaków na Litwie?

Polacy stanowią ok. 14% całej populacji na Litwie.

Czy warto szukać pracy na Litwie bez znajomości litewskiego?

Znajomość języka litewskiego nie będzie konieczna w celu podjęcia pracy zarobkowej na Litwie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Loksa

Loksa

Nie miałem pojęcia, że można pracować na Litwie już od 16. roku życia. To świetna wiadomość dla młodych ludzi poszukujących pracy.
wola

wola

Cieszę się, że coraz więcej wykwalifikowanych pracowników rozważa pracę na Litwie. Wiele branż potrzebuje specjalistów o takich kwalifikacjach.
Oliwia

Oliwia

Bardzo interesująca oferta, zastanawiam się jednak jakie wymagania stawiają pracodawcy wobec nowych pracowników.
Elżbieta Moskalczyk

Elżbieta Moskalczyk

To brzmi świetnie! Mam nadzieję, że ta sytuacja na rynku pracy utrzyma się jeszcze chwilę.
Kinga

Kinga

Bardzo ciekawy artykuł. Zdecydowanie rozważę Litwę jako cel mojej kolejnej migracji zarobkowej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.