Praca za granicą

Agencje pracy Mołdawia - biura pracy w Mołdawii

16 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Agencje pracy Mołdawia - biura pracy w Mołdawii
Rynek pracy w Mołdawii nie należy do zbyt rozwiniętych, a co za tym idzie znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia w tym kraju stanowi niemałe wyzwanie. Poszukiwania można prowadzić na różne sposoby, ale najskuteczniejszym wydaje się być skorzystanie z ofert agencji pośrednictwa pracy.

Prywatne biura pracy współpracują z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz z międzynarodowymi firmami mającymi swoje placówki na terenie Mołdawii. Dzięki temu szanse na zatrudnienie wzrastają. Ogólnie poszukując pracy za granicą, szczególnie tej pierwszej, największe szanse dają właśnie agencje.

Przed podjęciem współpracy z pośrednikiem warto jednak zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami. Znajomość zasad funkcjonowania prywatnych agencji pozwoli uniknąć nieprzyjemności w przyszłości.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Mołdawii?

Najważniejszą sprawą przed podjęciem współpracy z prywatną agencją zatrudnienia jest ustalenie, czy działa ona legalnie. Spora część pośredników sama publikuje na swoich stronach internetowych czy w biurach informacje odnośnie uzyskanych certyfikatów, czy wpisów do stosownych rejestrów. Nierzadko możemy też natrafić na informacje o zdobytych nagrodach, które także potwierdzają legalność funkcjonowania agencji oraz jakość świadczonych usług.

W przypadku wątpliwości odnośnie agencji pośrednictwa pracy w Mołdawii można spróbować zaczerpnąć informacji w lokalnym urzędzie pracy. Zapytania można kierować między innymi za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Ochrony Socjalnej:

Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Ochrony Socjalnej w Mołdawii

Biura pracy działające na terenie Polski i mające nad Wisłą swoje oddziały można sprawdzić bezpośrednio w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Spis legalnie działających agencji znajdziecie na stronie: http://stor.praca.gov.pl

Szukasz pracy?

Asystent kas ekspresowych - praca weekendowa w Jankach

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 175 zł / mc
 • Janki
Dodana

Kucharz / Kucharka

GastroAgency s.r.o.

 • 1 900-2 500 € / mc
 • Austria
Dodana

Praca Niemcy | Pomocnik montera rusztowań | 2000 € na rękę | od zaraz

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Katowice
Dodana

Technik Serwisu ds. urządzeń HVAC

SMART-HR

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Pakowaczka na magazynie -> 3 zmiany

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Bardzo ważną kwestią są także opłaty pobierane przez prywatne agencje pośrednictwa pracy. Przyjęło się, że pośrednicy nie mogą pobierać opłat za swoje podstawowe usługi od osób poszukujących zatrudnienia. Oznacza to, że rejestracja oraz sam proces rekrutacji nie powinny się wiązać z żadnymi kosztami.

Mimo to agencje pracy mogą świadczyć odpłatne usługi. Z kosztami może się wiązać na przykład tłumaczenie dokumentów, czy badania lekarskie. Także po zatrudnieniu biuro pracy może wymagać zwrotu kosztów za pewne usługi, jak zakwaterowanie, transport do pracy czy wyżywienie.

Najważniejsze, że wszystkie koszta powinny być uwzględnione w umowie podpisanej z agencją zatrudnienia. Warto więc czytać dokładnie dokumenty przed podpisaniem, a im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Mołdawii

Osoby poszukujące zatrudnienia w Mołdawii mogą przed skontaktowaniem się z agencjami pośrednictwa pracy spróbować innych ścieżek. Jedną z nich jest odwiedzenie lokalnego urzędu pracy. Państwowe Służby Zatrudnienia często nie dają takich możliwości, jak prywatni pośrednicy, ale mimo to ciągle analizują rynek pracy i zbierają oferty od lokalnych przedsiębiorców. Urzędnicy mogą także pomóc w formalnościach związanych z podjęciem pracy w Mołdawii oraz samą przeprowadzką.

Niestety Mołdawia nie jest objęta programem EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia. Można za to się posiłkować stronami internetowymi zawierającymi oferty pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że często na takich stronach znajdują się ogłoszenia wystawiane właśnie przez agencje zatrudnienia.

Ostatnią metodą, która może się sprawdzić, jest śledzenie lokalnych mediów. Szczególnie w państwach mniej rozwiniętych o słabej infrastrukturze internetowej wielu pracodawców korzysta z radia i prasy.

Jakie agencje działają na terenie Mołdawii?

Mołdawia posiada mało rozwinięty rynek pracy, przez co niewiele międzynarodowych agencji zatrudnienia decyduje się na działalność w tym państwie. Swoje biura w Mołdawii otwierają głównie lokalni pośrednicy oraz firmy działające przede wszystkim na rynkach Wschodniej Europy. Przyjrzyjmy się kilku agencjom pośrednictwa pracy, które zbierają przychylne opinie wśród lokalnych pracowników.

Best People - nowoczesna agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją pracowników dla mołdawskich firm. W ofercie można znaleźć między innymi wakaty dla pracowników średniego szczebla.

Pedersen & Partners - międzynarodowa agencja rekrutacyjna. Biuro skupia się w dużej mierze na poszukiwaniu fachowców na potrzeby swoich klientów reprezentujących różne branże.

Pendersen & Partners

LeaderHR - działająca od niedawna, ale prężnie rozwijająca się agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w stolicy Mołdawii. Biuro stawia na nowoczesne metody rekrutacji i poszukuje pracowników różnego szczebla: https://www.leaderhr.org/

HR-Consulting - biuro pracy działające w Mołdawii od 1995 roku i będące prawdopodobnie najstarszą agencją w kraju. Pośrednik poszukuje pracowników dla firm lokalnych i zagranicznych.

Mantis - nowoczesna agencja pracy poszukująca między innymi pracowników sektora IT, finansów czy handlu. Pośrednik często rekrutuje fachowców dla firm mołdawskich oraz zagranicznych.

Elite Recruitment Group - międzynarodowa agencja pracy zajmująca się rekrutacją pracowników związanych z przemysłem kolejowym. Pośrednik poszukuje specjalistów do prac przy modernizacji i rozbudowie linii kolejowych.

IDS Consulting - mołdawskie biuro pośrednictwa pracy świadczące szeroki zakres usług związanych z rekrutacją. Pośrednik działa w różnych sektorach rynku.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy działających na rynku mołdawskim. Jak widać, na lokalnym rynku funkcjonuje niewiele biur. Osoby chcące znaleźć pracę w Mołdawii mogą się posiłkować także rumuńskimi agencjami zatrudnienia. Firmy działające u mołdawskiego sąsiada dość często posiadają oferty pracodawców z Mołdawii. Warto pamiętać, że można spokojnie skorzystać z oferty kilku agencji równocześnie. Dzięki temu można poszerzyć zakres poszukiwań i zwiększyć szansę na znalezienie atrakcyjnego etatu.

Podsumowanie:
  • Przed podjęciem współpracy z prywatną agencją zatrudnienia ważne jest sprawdzenie, czy działa ona legalnie.
  • Warto czytać dokładnie umowę z agencją w celu uniknięcia niepotrzebnych opłat.
  • Istnieją alternatywne sposoby poszukiwania pracy w Mołdawii, takie jak wizyty w lokalnym urzędzie pracy lub śledzenie lokalnych mediów.
  • W Mołdawii działają głównie lokalne i regionalne agencje pracy, takie jak Best People, Pedersen & Partners czy HR-Consulting.

To może Cię również zainteresować

Praca Mołdawia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Sobel

Sobel

Ciekawe, że artykuł wymienia kilka agencji zatrudnienia, które są godne polecenia w Mołdawii. Myślę, że to ważne dla firm, które szukają dobrych pracowników.
Barbara

Barbara

Cieszę się, że artykuł mówi o alternatywnych miejscach, gdzie można szukać pracy. Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że nie tylko agencje pracy są rozwiązaniem.
Iza

Iza

Bardzo korzystne jest to, że agencje pracy nie mogą pobierać opłat od osób, które szukają pracy. To sprawia, że nie muszę się martwić, że zostanę naciągnięta na dodatkowe koszty.
Piter

Piter

Dobrze, że artykuł podpowiada jak sprawdzić czy agencja rekrutacyjna działa legalnie. To ważne aby nie wpaść w nieprzyjemną sytuację w przyszłości.
judyta

judyta

Fajnie, że w jednym miejscu można znaleźć takie ciekawe informacje. To dobra strona, bo widzę takie egzotyczne kierunki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.