Spis treści
Ten niewielki kraj położony między Ukrainą a Rumunią znany jest głównie z pięknych widoków, dzikiej natury oraz wyśmienitego wina. Mołdawia jest uznawana za najbiedniejszy kraj Europy, ale nie oznacza to, że nie można znaleźć tam pracy. To z pewnością ciekawe miejsce na sezonowy zarobek, np. w czasie wakacji. Objaśniamy, jak wygląda rynek zatrudnienia i praca Mołdawia!
Praca w Mołdawii jest świetną okazją do poznania innej kultury, znacznie mniej zmechanizowanej jak nasza. W pewnych miejscach można mieć kłopot w połączeniu się z Internetem, nie wszędzie można płacić kartą kredytową, a także da się trafić do stref o słabym zasięgu telefonicznym. To idealny kraj dla osób, które mają ochotę na detox od wszechobecnej technologii.
Ogłoszenia o pracę w Mołdawii głównie dotyczą zajęć związanych z rolnictwem i produkcją wina. Wiele propozycji mogą znaleźć także dostawcy oraz inni zawodowi kierowcy. Jako że kraj jest odwiedzany przez turystów i smakoszy lokalnych trunków, zatrudnienie można znaleźć także w pensjonatach, barach czy restauracjach. Osoby posiadające lepsze doświadczenie i CV również mogą znaleźć bardziej dochodowe oferty pracy w Mołdawii. Najkorzystniejsze opcje są zwykle dostępne w stolicy kraju, czyli Kiszyniowie.
Klimat mołdawski nie różni się zbytnio od naszego. Piękne widoki, dzika natura i surowość krajobrazu są niezwykłym wytchnieniem od miasta. Praca sezonowa w Mołdawii głównie polega na pomocy przy zbiorach i innych pracach w winnicach lub na polach. Nie wymaga żadnych kwalifikacji, ale osoby bardziej doświadczone w zajęciach tego typu mogą spróbować zaangażować się w nieco bardziej odpowiedzialne obowiązki. Przyjemna pogoda, poczucie wolności i pyszne wino z pewnością są argumentami przemawiającymi za tym, by na wakacje wybrać się do pracy właśnie tutaj.
Językiem urzędowym w Mołdawii jest rumuński. Wielu mieszkańców posługuje się jeszcze ukraińskim i rosyjskim. Po angielsku można porozumieć się raczej w stolicy, ale trudno trafić na osobę mówiącą płynnie. Praca w Mołdawii bez języka jest jednak możliwa – wystarczy poznać kilka podstawowych zwrotów. Czasem udaje się nawet porozumieć po polsku. Osoby mówiące po ukraińsku czy rosyjsku zwykle w pewnym stopniu rozumieją nasz język i odwrotnie.
Jako że kraj ten jest jednym z najbiedniejszych w Europie, nie należy spodziewać się spektakularnych pensji. Obowiązującą walutą jest lej mołdawski.
Niezwykle tanie są również alkohole, w tym słynne wina. Przed powrotem do Polski warto zrobić sobie małe zapasy tego trunku, ponieważ za butelkę naprawdę dobrej jakości płaci się tylko ok. 7 zł!
Osoby zatrudnione w Mołdawii (sezonowo czy na stałe) podlegają ustawodawstwu polskiemu i rozliczają się z polskimi urzędami, jeśli w Polsce pozostawiły rodzinę, majątek lub jakiekolwiek inne dowody na łączność z ojczyzną.
Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Mołdawii bez wizy nie więcej niż 90 dni, w ciągu 6 miesięcy (liczonych od daty pierwszego wjazdu). Przy wjeździe do kraju należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty (nie dotyczy terenu tzw. republiki Naddniestrzańskiej). Nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego, ale mołdawskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania.
Do formalności po przyjeździe do Mołdawii należy obowiązek meldunku. Przyjeżdżający do Republiki Mołdawii na okres powyżej 90 dni muszą zameldować się w najbliższym komisariacie policji w ciągu pierwszych 3 dni pobytu. Mogą starać się wtedy o czasowe pozwolenie na pobyt. Gdy wjazd do Mołdawii następuje z terytorium Naddniestrza, meldunek musi zostać załatwiony w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu.
Podczas rejestracji Policja może ewentualnie powiadomić Biuro Imigracji. Przekroczenie maksymalnego okresu pobytu w Mołdawii wiąże się z karą administracyjną wahającą się między 30 a 80 USD, czyli ok. 100-300 zł. Do czasu jej ustalenia przez sąd nie można opuszczać terenu Mołdawii.
Polisy ubezpieczeniowe są honorowane, jeśli w umowie znajduje się zapis o objęciu zakresem działania terenów Republiki Mołdawii. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców. Jeśli nie posiada się Zielonej Karty, należy wykupić stosowną polisę w wybranym miejscowym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Smakosze wina i osoby, które chcą poznać świat wolny od wszechobecnej, nachalnej technologii, koniecznie powinny przekonać się, jak wygląda praca w Mołdawii. To ciekawy wybór na prace sezonowe czy wakacje zarobkowe. Otwórz się na to, co ten niezwykły kraj może Ci zaoferować!