Praca Mołdawia

Praca Mołdawia
Szukasz nietypowego miejsca na emigrację zarobkową? A może właśnie otrzymałeś propozycję pracy w Kiszynowie lub innym, mołdawskim mieście? Dowiedz się, w jakich branżach można tam znaleźć zatrudnienie! Wyjaśniamy, jak wygląda praca Mołdawia! Na jakie zarobki możesz liczyć, gdzie szukać ogłoszeń o pracy, a także jakich formalności po przyjeździe do Mołdawii należy dopilnować.

Praca w Mołdawii

Ten niewielki kraj położony między Ukrainą a Rumunią znany jest głównie z pięknych widoków, dzikiej natury oraz wyśmienitego wina. Mołdawia jest uznawana za najbiedniejszy kraj Europy, ale nie oznacza to, że nie można znaleźć tam pracy. To z pewnością ciekawe miejsce na sezonowy zarobek, np. w czasie wakacji. Objaśniamy, jak wygląda rynek zatrudnienia i praca Mołdawia!

Rynek pracy w Mołdawii:

 • Stopa bezrobocia w Mołdawii wynosi ok. 4%.
 • Wiele młodych osób masowo emigruje z kraju, dlatego z powodzeniem można znaleźć zatrudnienie w różnych branżach.
 • Obserwuje się duże zapotrzebowanie na młodych pracowników fizycznych.
 • Najlepiej rozwiniętą gałęzią gospodarki jest rolnictwo – prawie 70% powierzchni kraju to użytki rolne.
 • Mołdawia słynie z pysznych win, dlatego na winnicach zawsze potrzebne są ręce do pracy.
 • Zajęcie mogą znaleźć także m.in. kierowcy czy osoby mające doświadczenie w pracy związanej z turystyką.

Praca w Mołdawii jest świetną okazją do poznania innej kultury, znacznie mniej zmechanizowanej jak nasza. W pewnych miejscach można mieć kłopot w połączeniu się z Internetem, nie wszędzie można płacić kartą kredytową, a także da się trafić do stref o słabym zasięgu telefonicznym. To idealny kraj dla osób, które mają ochotę na detox od wszechobecnej technologii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Oferty pracy w Mołdawii

Ogłoszenia o pracę w Mołdawii głównie dotyczą zajęć związanych z rolnictwem i produkcją wina. Wiele propozycji mogą znaleźć także dostawcy oraz inni zawodowi kierowcy. Jako że kraj jest odwiedzany przez turystów i smakoszy lokalnych trunków, zatrudnienie można znaleźć także w pensjonatach, barach czy restauracjach. Osoby posiadające lepsze doświadczenie i CV również mogą znaleźć bardziej dochodowe oferty pracy w Mołdawii. Najkorzystniejsze opcje są zwykle dostępne w stolicy kraju, czyli Kiszyniowie.

Praca sezonowa w Mołdawii

Klimat mołdawski nie różni się zbytnio od naszego. Piękne widoki, dzika natura i surowość krajobrazu są niezwykłym wytchnieniem od miasta. Praca sezonowa w Mołdawii głównie polega na pomocy przy zbiorach i innych pracach w winnicach lub na polach. Nie wymaga żadnych kwalifikacji, ale osoby bardziej doświadczone w zajęciach tego typu mogą spróbować zaangażować się w nieco bardziej odpowiedzialne obowiązki. Przyjemna pogoda, poczucie wolności i pyszne wino z pewnością są argumentami przemawiającymi za tym, by na wakacje wybrać się do pracy właśnie tutaj.

Praca w Mołdawii bez języka

Językiem urzędowym w Mołdawii jest rumuński. Wielu mieszkańców posługuje się jeszcze ukraińskim i rosyjskim. Po angielsku można porozumieć się raczej w stolicy, ale trudno trafić na osobę mówiącą płynnie. Praca w Mołdawii bez języka jest jednak możliwa – wystarczy poznać kilka podstawowych zwrotów. Czasem udaje się nawet porozumieć po polsku. Osoby mówiące po ukraińsku czy rosyjsku zwykle w pewnym stopniu rozumieją nasz język i odwrotnie.

Zarobki w Mołdawii

Jako że kraj ten jest jednym z najbiedniejszych w Europie, nie należy spodziewać się spektakularnych pensji. Obowiązującą walutą jest lej mołdawski.

Ile zarabia się w Mołdawii?

 • Średnie zarobki w Mołdawii wynoszą ok. 6500 MDL, czyli ok. 1500 zł miesięcznie.
 • Z drugiej strony ceny podstawowych produktów czy paliwa są znacznie niższe niż w Polsce.
 • Za litr benzyny płaci się jedynie ok. 3,6 zł!

Niezwykle tanie są również alkohole, w tym słynne wina. Przed powrotem do Polski warto zrobić sobie małe zapasy tego trunku, ponieważ za butelkę naprawdę dobrej jakości płaci się tylko ok. 7 zł!

Osoby zatrudnione w Mołdawii (sezonowo czy na stałe) podlegają ustawodawstwu polskiemu i rozliczają się z polskimi urzędami, jeśli w Polsce pozostawiły rodzinę, majątek lub jakiekolwiek inne dowody na łączność z ojczyzną.

Formalności po przyjeździe do Mołdawii

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Mołdawii bez wizy nie więcej niż 90 dni, w ciągu 6 miesięcy (liczonych od daty pierwszego wjazdu). Przy wjeździe do kraju należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty (nie dotyczy terenu tzw. republiki Naddniestrzańskiej). Nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego, ale mołdawskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania.

Jeśli planuje się przekraczanie granicy między terytorium Mołdawii a Naddniestrzem:

 • Należy przygotować się do kontroli paszportowej, celnej i ewentualnej kontroli sił pokojowych.
 • Każdy cudzoziemiec w Naddniestrzu zobowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy.
 • Jeśli tego nie zrobi, naraża się na karę grzywny w wysokości ok. 750 USD, czyli blisko 3 tys. zł!

Do formalności po przyjeździe do Mołdawii należy obowiązek meldunku. Przyjeżdżający do Republiki Mołdawii na okres powyżej 90 dni muszą zameldować się w najbliższym komisariacie policji w ciągu pierwszych 3 dni pobytu. Mogą starać się wtedy o czasowe pozwolenie na pobyt. Gdy wjazd do Mołdawii następuje z terytorium Naddniestrza, meldunek musi zostać załatwiony w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu.

Podczas rejestracji Policja może ewentualnie powiadomić Biuro Imigracji. Przekroczenie maksymalnego okresu pobytu w Mołdawii wiąże się z karą administracyjną wahającą się między 30 a 80 USD, czyli ok. 100-300 zł. Do czasu jej ustalenia przez sąd nie można opuszczać terenu Mołdawii.

Polisy ubezpieczeniowe są honorowane, jeśli w umowie znajduje się zapis o objęciu zakresem działania terenów Republiki Mołdawii. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców. Jeśli nie posiada się Zielonej Karty, należy wykupić stosowną polisę w wybranym miejscowym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Smakosze wina i osoby, które chcą poznać świat wolny od wszechobecnej, nachalnej technologii, koniecznie powinny przekonać się, jak wygląda praca w Mołdawii. To ciekawy wybór na prace sezonowe czy wakacje zarobkowe. Otwórz się na to, co ten niezwykły kraj może Ci zaoferować!

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto jechać do Mołdawii w poszukiwaniu pracy?

W Mołdawii z łatwością można znaleźć pracę sezonową w rolnictwie oraz w branży turystycznej i transportowej.

Ile można zarobić w Mołdawii?

Średnie zarobki w Mołdawii wynoszą ok. 1500 zł. Jednak koszty utrzymania są znacznie niższe niż w Polsce.
Oceń ten wpis
Praca Mołdawia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.