Praca za granicą

Praca Mołdawia

16 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

11 komentarzy
Praca Mołdawia
Szukasz nietypowego miejsca na emigrację zarobkową? A może właśnie otrzymałeś propozycję pracy w Kiszynowie lub innym, mołdawskim mieście? Dowiedz się, w jakich branżach można tam znaleźć zatrudnienie! Wyjaśniamy, jak wygląda praca Mołdawia! Na jakie zarobki możesz liczyć, gdzie szukać ogłoszeń o pracy, a także jakich formalności po przyjeździe do Mołdawii należy dopilnować.

Praca w Mołdawii

Ten niewielki kraj położony między Ukrainą a Rumunią znany jest głównie z pięknych widoków, dzikiej natury oraz wyśmienitego wina. Mołdawia jest uznawana za najbiedniejszy kraj Europy, ale nie oznacza to, że nie można znaleźć tam pracy. To z pewnością ciekawe miejsce na sezonowy zarobek, np. w czasie wakacji. Objaśniamy, jak wygląda rynek zatrudnienia i praca Mołdawia!

Rynek pracy w Mołdawii:

 • Stopa bezrobocia w Mołdawii wynosi ok. 4%.
 • Wiele młodych osób masowo emigruje z kraju, dlatego z powodzeniem można znaleźć zatrudnienie w różnych branżach.
 • Obserwuje się duże zapotrzebowanie na młodych pracowników fizycznych.
 • Najlepiej rozwiniętą gałęzią gospodarki jest rolnictwo – prawie 70% powierzchni kraju to użytki rolne.
 • Mołdawia słynie z pysznych win, dlatego na winnicach zawsze potrzebne są ręce do pracy.
 • Zajęcie mogą znaleźć także m.in. kierowcy czy osoby mające doświadczenie w pracy związanej z turystyką.

Praca w Mołdawii jest świetną okazją do poznania innej kultury, znacznie mniej zmechanizowanej jak nasza. W pewnych miejscach można mieć kłopot w połączeniu się z Internetem, nie wszędzie można płacić kartą kredytową, a także da się trafić do stref o słabym zasięgu telefonicznym. To idealny kraj dla osób, które mają ochotę na detox od wszechobecnej technologii.

Oferty pracy w Mołdawii

Ogłoszenia o pracę w Mołdawii głównie dotyczą zajęć związanych z rolnictwem i produkcją wina. Wiele propozycji mogą znaleźć także dostawcy oraz inni zawodowi kierowcy. Jako że kraj jest odwiedzany przez turystów i smakoszy lokalnych trunków, zatrudnienie można znaleźć także w pensjonatach, barach czy restauracjach. Osoby posiadające lepsze doświadczenie i CV również mogą znaleźć bardziej dochodowe oferty pracy w Mołdawii. Najkorzystniejsze opcje są zwykle dostępne w stolicy kraju, czyli Kiszyniowie.

Szukasz pracy?

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji w Kędzierzyn Koźle

SGP APT Sp. z o.o.

 • 4 800-5 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana

Praca sezonowa w Mołdawii

Klimat mołdawski nie różni się zbytnio od naszego. Piękne widoki, dzika natura i surowość krajobrazu są niezwykłym wytchnieniem od miasta. Praca sezonowa w Mołdawii głównie polega na pomocy przy zbiorach i innych pracach w winnicach lub na polach. Nie wymaga żadnych kwalifikacji, ale osoby bardziej doświadczone w zajęciach tego typu mogą spróbować zaangażować się w nieco bardziej odpowiedzialne obowiązki. Przyjemna pogoda, poczucie wolności i pyszne wino z pewnością są argumentami przemawiającymi za tym, by na wakacje wybrać się do pracy właśnie tutaj.

Praca w Mołdawii bez języka

Językiem urzędowym w Mołdawii jest rumuński. Wielu mieszkańców posługuje się jeszcze ukraińskim i rosyjskim. Po angielsku można porozumieć się raczej w stolicy, ale trudno trafić na osobę mówiącą płynnie. Praca w Mołdawii bez języka jest jednak możliwa – wystarczy poznać kilka podstawowych zwrotów. Czasem udaje się nawet porozumieć po polsku. Osoby mówiące po ukraińsku czy rosyjsku zwykle w pewnym stopniu rozumieją nasz język i odwrotnie.

Video

Zarobki w Mołdawii

Jako że kraj ten jest jednym z najbiedniejszych w Europie, nie należy spodziewać się spektakularnych pensji. Obowiązującą walutą jest lej mołdawski.

Ile zarabia się w Mołdawii?

 • Przeciętne zarobki w Mołdawii wynoszą ok. 11 486 MDL, czyli ok. 2600 zł miesięcznie.
 • Z drugiej strony ceny podstawowych produktów czy paliwa są znacznie niższe niż w Polsce.
 • Za litr benzyny płaci się jedynie ok. 4 zł!

Niezwykle tanie są również alkohole, w tym słynne wina. Przed powrotem do Polski warto zrobić sobie małe zapasy tego trunku, ponieważ za butelkę naprawdę dobrej jakości płaci się tylko ok. 7 zł!

Osoby zatrudnione w Mołdawii (sezonowo czy na stałe) podlegają ustawodawstwu polskiemu i rozliczają się z polskimi urzędami, jeśli w Polsce pozostawiły rodzinę, majątek lub jakiekolwiek inne dowody na łączność z ojczyzną.

Formalności po przyjeździe do Mołdawii

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Mołdawii bez wizy nie więcej niż 90 dni, w ciągu 6 miesięcy (liczonych od daty pierwszego wjazdu). Przy wjeździe do kraju należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty (nie dotyczy terenu tzw. republiki Naddniestrzańskiej). Nie ma obowiązku posiadania biletu powrotnego, ale mołdawskie służby graniczne mogą zażądać jego okazania.

Jeśli planuje się przekraczanie granicy między terytorium Mołdawii a Naddniestrzem:

 • Należy przygotować się do kontroli paszportowej, celnej i ewentualnej kontroli sił pokojowych.
 • Każdy cudzoziemiec w Naddniestrzu zobowiązany jest do zarejestrowania się w Wydziale Wizowo-Rejestracyjnym (OWIR) w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy.
 • Jeśli tego nie zrobi, naraża się na karę grzywny w wysokości ok. 750 USD, czyli blisko 3 tys. zł!

Do formalności po przyjeździe do Mołdawii należy obowiązek meldunku. Przyjeżdżający do Republiki Mołdawii na okres powyżej 90 dni muszą zameldować się w najbliższym komisariacie policji w ciągu pierwszych 3 dni pobytu. Mogą starać się wtedy o czasowe pozwolenie na pobyt. Gdy wjazd do Mołdawii następuje z terytorium Naddniestrza, meldunek musi zostać załatwiony w ciągu pierwszych 3 dni od przyjazdu.

Podczas rejestracji Policja może ewentualnie powiadomić Biuro Imigracji. Przekroczenie maksymalnego okresu pobytu w Mołdawii wiąże się z karą administracyjną wahającą się między 30 a 80 USD, czyli ok. 100-300 zł. Do czasu jej ustalenia przez sąd nie można opuszczać terenu Mołdawii.

Polisy ubezpieczeniowe są honorowane, jeśli w umowie znajduje się zapis o objęciu zakresem działania terenów Republiki Mołdawii. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców. Jeśli nie posiada się Zielonej Karty, należy wykupić stosowną polisę w wybranym miejscowym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Smakosze wina i osoby, które chcą poznać świat wolny od wszechobecnej, nachalnej technologii, koniecznie powinny przekonać się, jak wygląda praca w Mołdawii. To ciekawy wybór na prace sezonowe czy wakacje zarobkowe. Otwórz się na to, co ten niezwykły kraj może Ci zaoferować!

Podsumowanie:
 • Praca w Mołdawii oferuje szanse na poznanie innej kultury oraz detoks od wszechobecnej technologii. Jednakże, w pewnych miejscach pojawić się może kłopot z połączeniem internetowym lub płatnością kartą kredytową.
 • Osoby zainteresowane pracą w Mołdawii, mogą znaleźć oferty związane z rolnictwem, produkcją wina, dostawcami i kierowcami, a także w pensjonatach, barach oraz restauracjach. Najkorzystniejsze opcje zwykle dostępne są w stolicy kraju, Kiszyniowie.
 • Praca sezonowa w Mołdawii polega na pomocy przy zbiorach i pracach w winnicach lub na polach. Praca ta nie wymaga żadnych kwalifikacji, ale osoby z doświadczeniem mogą spróbować zaangażować się w odpowiedzialne obowiązki.
 • Osoby zatrudnione w Mołdawii podlegają ustawodawstwu polskiemu i rozliczają się z polskimi urzędami, jeśli pozostawiły rodzinę, majątek lub jakiekolwiek inne dowody na łączność z ojczyzną.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto jechać do Mołdawii w poszukiwaniu pracy?

W Mołdawii z łatwością można znaleźć pracę sezonową w rolnictwie oraz w branży turystycznej i transportowej.

Ile można zarobić w Mołdawii?

Średnie zarobki w Mołdawii wynoszą ok. 1500 zł. Jednak koszty utrzymania są znacznie niższe niż w Polsce.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

dział kadr

dział kadr

Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie pracy bez stałego dostępu do internetu i telefonu. Dla mnie jednak praca w Mołdawii to idealna okazja na detox i oderwanie się od technologii. Polecam!
Kamil

Kamil

Zdaję sobie sprawę, że praca w Mołdawii nie oznacza wielkich zarobków, ale na pewno to doskonała okazja, żeby poznawać nowe kultury i tradycje. Planuję przemyśleć swoją przyszłość zawodową i skorzystać z takiej możliwości.
tymczasowy

tymczasowy

Ciekawe, że w Mołdawii można pracować bez znajomości języka. Z pewnością wymaga to jednak dużo cierpliwości i chęci do nauki. Może warto jednak podszkolić się chociażby z podstaw rumuńskiego?
Ona

Ona

W Mołdawii jest duże zapotrzebowanie na kierowców, szczególnie tych, którzy znają się na dostawie towarów i obsłudze turystów. Na pewno warto sprawdzić, jakie oferty są dostępne dla osób z doświadczeniem w branży transportowej.
Jąś

Jąś

Zarobki w Mołdawii są raczej niskie, ale jeśli ktoś szuka okazji do odwiedzenia kraju i pozbycia się stresu, praca sezonowa w winnicach może być dla niego idealnym rozwiązaniem.
Elżbieta

Elżbieta

Wyjazd za granicę to doskonała okazja, żeby zdobyć nowe doświadczenie i nauczyć się czegoś nowego. Chętnie poszukam ofert pracy w Mołdawii i przekonam się, jakie opcje są dostępne dla osób bez doświadczenia.
Stacho

Stacho

Z mojego doświadczenia wynika, że język nie jest przeszkodą w znalezieniu pracy w Mołdawii. Ludzie są bardzo pomocni i chętni do komunikacji. Zdecydowanie warto spróbować swoich sił na tamtejszym rynku pracy.
Fibi

Fibi

Mam wrażenie, że praca w Mołdawii jest głównie związana z rolnictwem i produkcją wina. Trochę to mnie nie przekonuje, ale ciekawa możliwość dla osób, które chcą coś nowego.
Krzysztof

Krzysztof

W Mołdawii praca sezonowa w winnicach to świetny sposób na wakacje. Wspaniałe widoki, pyszne jedzenie i relaksujący klimat. Najlepsza opcja dla osób, które chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku.
Kruczek

Kruczek

Bardzo ciekawy artykuł. Przede wszystkim niska konkurencja na rynku pracy w Mołdawii jest dużym plusem dla osób szukających zatrudnienia. Zastanawiam się czy są tam jakieś oferty dla osób z doświadczeniem w IT?
Czesław S.

Czesław S.

Moim zdaniem praca w Mołdawii jest doskonałą okazją dla osób z branży turystycznej. Dużo ofert związanych z prowadzeniem pensjonatów, restauracji i barów. Na pewno na miejscu można nauczyć się czegoś nowego o kulturze i tradycjach kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.