Praca za granicą

Podatek dochodowy na Wyspie Man - stawki podatkowe

27 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

13 komentarzy
Podatek dochodowy na Wyspie Man - stawki podatkowe
Wyjeżdżając z Polski do innego kraju nie można uniknąć podatków. W niemal każdym państwie obowiązuje unikatowy system podatkowy, który nakłada na zarobki podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie inaczej jest na Wyspie Man. W wypadku tego państwa kilka kwestii podatkowych może być jednak sporym zaskoczeniem.

Władze tego wyspiarskiego kraju ustanowiły oddzielne podatki dochodowe dla rezydentów i nierezydentów podatkowych. Rozliczenie roczne wykonuje się na koniec roku podatkowego, ale ten nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Przed wyjazdem na Wyspę Man warto się zapoznać ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z podatkiem dochodowym, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego na Wyspie Man?

Osoby pracujące na terenie Wyspy Man mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnionych na umowę o pracę odpowiednie składki z wynagrodzenia brutto pobiera pracodawca i przekazuje je na konto lokalnego urzędu skarbowego.

Władze Wyspy Man stosują różne formy opodatkowania w zależności od statusu rezydencji podatnika. Osoby, które uzyskały rezydencję podatkową Wyspy Man, zostają objęte podatkiem ze stawkami rosnącymi progresywnie. Nierezydenci kraju płacą podatek liniowy ze zryczałtowaną stawką.

W 2023 roku stawki procentowe prezentują się następująco:

Stawki podatku dochodowego dla rezydentów podatkowych:

 • dochód roczny do 6 500 funtów - 10%
 • dochód roczny powyżej 6 500 funtów - 20%
   

Stawka podatku dochodowego dla małżeństw (rezydentów podatkowych):

 • dochód roczny do 13 000 funtów - 10%
 • dochód roczny powyżej 13 000 funtów - 20%
   

Stawka podatku dochodowego dla nierezydentów podatkowych - 20%

Szukasz pracy?
Dodana

Księgowa / Księgowy

JKK MOTO KWIATKOWSKI SP. K.

 • Katowice
Dodana

Asystentka stomatologiczna/higienistka stomatologiczna

Grapa Medica Sp. z o.o.

 • Konstancin-Jeziorna
Dodana

KONTROLER JAKOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Nierezydenci podatkowi Wyspy Man nie tylko płacą jedną wyższą stawkę podatku dochodowego, ale także nie mają prawa do skorzystania z ulg podatkowych. Między innymi nie dotyczy ich kwota wolna od podatku.

Kto może zostać rezydentem podatkowym Wyspy Man? O zmianę statusu rezydencji może się starać osoba, która przebywa w tym wyspiarskim kraju ponad 183 dni w roku bądź przebywała na Wyspie Man średnio 90 dni w każdym roku podatkowym przez cztery kolejne lata.

Rezydenci kraju na końcu roku podatkowego muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi rozliczają się tylko z dochodów uzyskiwanych lokalnie na Wyspie Man.

Jak się rozlicza podatek dochodowy na Wyspie Man?

Kwestia rozliczenia podatku może wprowadzić w zakłopotanie polskich pracowników. Nie chodzi jednak o sposób rozliczenia, które można dokonać szybko i prosto drogą elektroniczną, a o terminy. Podobnie, jak w Wielkiej Brytanii tak i na Wyspie Man rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.

Rozliczenie podatków na Wyspie Man:

 • Urząd skarbowy Wyspy Man wyznaczył za koniec roku podatkowego termin 5 kwietnia. Oznacza to, że 6 kwietnia się on rozpoczyna.
 • Zgodnie z wymogami lokalnego fiskusa zeznanie podatkowe należy złożyć do 6 października następnego roku podatkowego po zakończonym roku podatkowym. Spóźnienie może zaowocować nałożeniem kary.
 • Podatnicy tuż po zakończeniu roku podatkowego otrzymają od urzędu skarbowego wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Te należy ewentualnie uzupełnić i odesłać do urzędu.
 • Deklaracje można składać drogą pocztową, bądź osobiście. Lokalny fiskus zachęca jednak do korzystania z systemu on-line.
 • W nim podatnicy szybko wypełnią i złożą stosowną deklarację oraz znajdą wszystkie potrzebne informacje podatkowe. Do systemu można się zarejestrować i zalogować pod adresem: https://services.gov.im/income-tax
 • Do poprawnego rozliczenia podatków konieczne jest posiadanie Tax Code, czyli numeru podatkowego. Wniosek o przyznanie kodu składa pracodawca po zatrudnieniu obcokrajowca.
 • Pracodawcy na końcu roku podatkowego wydają pracownikom formularz T14, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Dokument posiada wszystkie informacje o dochodach pracownika oraz wysokości potrąconych składek. Druk T14 będzie potrzebny do poprawnego wypełnienia deklaracji. W przypadku pracy w kilku przedsiębiorstwach konieczne będzie posiadanie druków T14 od każdego pracodawcy.
 • Osoby mogące skorzystać z ulg podatkowych powinny posiadać dokumenty potwierdzające prawo do wykorzystania odpisu. Urząd skarbowy po złożeniu deklaracji dokonuje oceny i wydaje decyzje podatkowe.
 • Podatnicy mają obowiązek uregulować ewentualną niedopłatę w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.
 • Nadpłacony podatek dochodowy zostaje zwrócony w terminie od 10 do 14 dni.

Bez podwójnego podatku dochodowego w Polsce za pracę na Wyspie Man

Polskę i Wyspę Man łączy umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. W efekcie polscy rezydenci podatkowi rozliczają dochód z tego wyspiarskiego kraju, wykorzystując metodę odliczenia proporcjonalnego. Co ona oznacza?

Dochody uzyskane na Wyspie Man należy uwzględnić w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Zostają one opodatkowane w Polsce, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. W efekcie nie niweluje się całkowicie podwójny podatek dochodowy. Szczęśliwie i na to jest sposób.

Wyspa Man była długo traktowana przez władze polskie jako tak zwany "raj podatkowy". Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach i po podpisaniu nowych porozumień podatnicy mają możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej. To pozwala odjąć z należnego podatku różnicę zachodzącą między wynikami metody odliczenia oraz metody wyłączenia. Ulga abolicyjna ostatecznie niweluje podwójny podatek od dochodów.

Na pierwszy rzut oka system podatkowy na Wyspie Man może się wydawać nieco zawiły. Po bliższym przyjrzeniu się wcale taki nie jest, a obowiązki podatników nie powinny przyprawiać o ból głowy.

Podsumowanie:
  • Wyspa Man ma różne formy opodatkowania w zależności od statusu rezydencji podatnika, z podatkiem progresywnym dla rezydentów i stawką liniową dla nierezydentów.
  • Osoby, które przebywają na Wyspie Man ponad 183 dni w roku lub średnio 90 dni w każdym roku podatkowym przez cztery kolejne lata mogą starać się o status rezydenta podatkowego.
  • Podatnicy w Polsce i na Wyspie Man mogą skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z metodą odliczenia proporcjonalnego dla polskich rezydentów podatkowych i ulgi abolicyjnej, której zastosowanie niweluje dwojaki podatek dochodowy.

To może Cię również zainteresować

Praca Wyspa Man

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

13 komentarzy

Lord GMO

Lord GMO

Nie wiedziałem, że na Wyspie Man istnieją stawki procentowe podatku dochodowego. Dobrze, że artykuł wyjaśnił, kto musi płacić podatek oraz jak to się odbywa. Dzięki temu jestem bardziej świadomy swoich obowiązków podatkowych.
ALicja

ALicja

Choć szukanie pracy na Wyspie Man nie jest łatwe, warto wiedzieć, jakie obowiązki podatkowe nas czekają, gdy już tam trafimy. System podatkowy może wydawać się skomplikowany, ale warto się w niego wgłębić, aby uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym
Luis22

Luis22

Pamiętanie o podatku dochodowym na Wyspie Man jest ważne, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jako pracodawcy musimy przekazywać odpowiednie składki na konto lokalnego urzędu skarbowego.
Florian

Florian

Ciekawy artykuł o systemie podatkowym na Wyspie Man. Dobrze wiedzieć, jakie są obowiązki podatkowe, jeśli pracujemy w kraju. Ważne, że istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską.
Negatyw

Negatyw

Jeśli kiedykolwiek będę szukał pracy na Wyspie Man, wiem teraz, co mnie czeka w kwestii podatku dochodowego. Dobrze wiedzieć, jakie obowiązki podatkowe z tym związane, aby uniknąć kłopotów z urzędem skarbowym.
nmaucz, mianowana

nmaucz, mianowana

Wygląda na to, że na Wyspie Man nie jest łatwo o pracę, ale warto wiedzieć, że podatek dochodowy dotyczy osób pracujących na terenie kraju. Niezależnie od tego, czy pracuje się na umowę o pracę czy jako freelancer, trzeba być przygotowanym na rozliczenie podatku.
Jadzia

Jadzia

System podatkowy na Wyspie Man może być trudny, ale nie wolno nam zapominać o swoich obowiązkach podatkowych. Jako pracodawcy musimy pamiętać, że należy pobierać odpowiednie składki z wynagrodzenia brutto i przekazywać je na konto lokalnego urzędu skarbowego.
Ignacy

Ignacy

Nie wiedziałem, że na Wyspie Man istnieją stawki procentowe podatku dochodowego, ale dobrze, że istnieje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Warto jednak pamiętać o tym, że trzeba się znać na systemie podatkowym i swoich obowiązkach podatkowych.
Pracownica

Pracownica

Podatek dochodowy na Wyspie Man może być skomplikowany, ale dobrze wiedzieć, jakie obowiązki podatkowe na nas czekają, gdybyśmy znaleźli pracę na tej pięknej wyspie. Może to pomóc w podjęciu decyzji o przeprowadzce.
Ramzes

Ramzes

Wygląda na to, że na Wyspie Man nie jest łatwo o pracę, ale warto wiedzieć, że podatek dochodowy dotyczy osób pracujących na terenie kraju. Niezależnie od tego, czy pracuje się na umowę o pracę czy jako freelancer, trzeba być przygotowanym na rozliczenie podatku.
Arek

Arek

Jako pracodawca, dobrze wiedzieć, że należy pobierać odpowiednie składki z wynagrodzenia brutto zatrudnionych na umowę o pracę i przekazywać je na konto lokalnego urzędu skarbowego. System podatkowy na Wyspie Man może być trudny, ale warto mieć świadomość swoich obowiązków podatkowych.
Sławek

Sławek

Podatek dochodowy może wydawać się skomplikowany, ale ważne, żeby być świadomym swoich obowiązków podatkowych na Wyspie Man. Dobrze, że jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską, co ułatwia rozliczenie podatku.
seweryn

seweryn

W każdym kraju przydatność takich informacji jest w cenie dla przeciętnego Kowalskiego. Fajnie opisany temat.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.