Podatek dochodowy na Wyspie Man - stawki podatkowe

Podatek dochodowy na Wyspie Man - stawki podatkowe
Wyjeżdżając z Polski do innego kraju nie można uniknąć podatków. W niemal każdym państwie obowiązuje unikatowy system podatkowy, który nakłada na zarobki podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie inaczej jest na Wyspie Man. W wypadku tego państwa kilka kwestii podatkowych może być jednak sporym zaskoczeniem.

Władze tego wyspiarskiego kraju ustanowiły oddzielne podatki dochodowe dla rezydentów i nierezydentów podatkowych. Rozliczenie roczne wykonuje się na koniec roku podatkowego, ale ten nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Przed wyjazdem na Wyspę Man warto się zapoznać ze wszystkimi zagadnieniami związanymi z podatkiem dochodowym, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń.

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego na Wyspie Man?

Osoby pracujące na terenie Wyspy Man mają obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnionych na umowę o pracę odpowiednie składki z wynagrodzenia brutto pobiera pracodawca i przekazuje je na konto lokalnego urzędu skarbowego.

Władze Wyspy Man stosują różne formy opodatkowania w zależności od statusu rezydencji podatnika. Osoby, które uzyskały rezydencję podatkową Wyspy Man, zostają objęte podatkiem ze stawkami rosnącymi progresywnie. Nierezydenci kraju płacą podatek liniowy ze zryczałtowaną stawką.

W 2020 roku stawki procentowe prezentują się następująco:

Stawki podatku dochodowego dla rezydentów podatkowych:

 • dochód roczny do 6 500 funtów - 10%
 • dochód roczny powyżej 6 500 funtów - 20%
   

Stawka podatku dochodowego dla małżeństw (rezydentów podatkowych):

 • dochód roczny do 13 000 funtów - 10%
 • dochód roczny powyżej 13 000 funtów - 20%
   

Stawka podatku dochodowego dla nierezydentów podatkowych - 20%

Nierezydenci podatkowi Wyspy Man nie tylko płacą jedną wyższą stawkę podatku dochodowego, ale także nie mają prawa do skorzystania z ulg podatkowych. Między innymi nie dotyczy ich kwota wolna od podatku.

Kto może zostać rezydentem podatkowym Wyspy Man? O zmianę statusu rezydencji może się starać osoba, która przebywa w tym wyspiarskim kraju ponad 183 dni w roku bądź przebywała na Wyspie Man średnio 90 dni w każdym roku podatkowym przez cztery kolejne lata.

Rezydenci kraju na końcu roku podatkowego muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi rozliczają się tylko z dochodów uzyskiwanych lokalnie na Wyspie Man.

Jak się rozlicza podatek dochodowy na Wyspie Man?

Kwestia rozliczenia podatku może wprowadzić w zakłopotanie polskich pracowników. Nie chodzi jednak o sposób rozliczenia, które można dokonać szybko i prosto drogą elektroniczną, a o terminy. Podobnie, jak w Wielkiej Brytanii tak i na Wyspie Man rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Wyspa Man

Rozliczenie podatków na Wyspie Man:

 • Urząd skarbowy Wyspy Man wyznaczył za koniec roku podatkowego termin 5 kwietnia. Oznacza to, że 6 kwietnia się on rozpoczyna.
 • Zgodnie z wymogami lokalnego fiskusa zeznanie podatkowe należy złożyć do 6 października następnego roku podatkowego po zakończonym roku podatkowym. Spóźnienie może zaowocować nałożeniem kary.
 • Podatnicy tuż po zakończeniu roku podatkowego otrzymają od urzędu skarbowego wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Te należy ewentualnie uzupełnić i odesłać do urzędu.
 • Deklaracje można składać drogą pocztową, bądź osobiście. Lokalny fiskus zachęca jednak do korzystania z systemu on-line.
 • W nim podatnicy szybko wypełnią i złożą stosowną deklarację oraz znajdą wszystkie potrzebne informacje podatkowe. Do systemu można się zarejestrować i zalogować pod adresem: https://services.gov.im/income-tax
 • Do poprawnego rozliczenia podatków konieczne jest posiadanie Tax Code, czyli numeru podatkowego. Wniosek o przyznanie kodu składa pracodawca po zatrudnieniu obcokrajowca.
 • Pracodawcy na końcu roku podatkowego wydają pracownikom formularz T14, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Dokument posiada wszystkie informacje o dochodach pracownika oraz wysokości potrąconych składek. Druk T14 będzie potrzebny do poprawnego wypełnienia deklaracji. W przypadku pracy w kilku przedsiębiorstwach konieczne będzie posiadanie druków T14 od każdego pracodawcy.
 • Osoby mogące skorzystać z ulg podatkowych powinny posiadać dokumenty potwierdzające prawo do wykorzystania odpisu. Urząd skarbowy po złożeniu deklaracji dokonuje oceny i wydaje decyzje podatkowe.
 • Podatnicy mają obowiązek uregulować ewentualną niedopłatę w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.
 • Nadpłacony podatek dochodowy zostaje zwrócony w terminie od 10 do 14 dni.

Bez podwójnego podatku dochodowego w Polsce za pracę na Wyspie Man

Polskę i Wyspę Man łączy umowa o unikaniu podwójnego podatku dochodowego. W efekcie polscy rezydenci podatkowi rozliczają dochód z tego wyspiarskiego kraju, wykorzystując metodę odliczenia proporcjonalnego. Co ona oznacza?

Dochody uzyskane na Wyspie Man należy uwzględnić w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Zostają one opodatkowane w Polsce, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego już za granicą. Odliczenie to jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. W efekcie nie niweluje się całkowicie podwójny podatek dochodowy. Szczęśliwie i na to jest sposób.

Wyspa Man była długo traktowana przez władze polskie jako tak zwany "raj podatkowy". Sytuacja zmieniła się w ostatnich latach i po podpisaniu nowych porozumień podatnicy mają możliwość zastosowania ulgi abolicyjnej. To pozwala odjąć z należnego podatku różnicę zachodzącą między wynikami metody odliczenia oraz metody wyłączenia. Ulga abolicyjna ostatecznie niweluje podwójny podatek od dochodów.

Na pierwszy rzut oka system podatkowy na Wyspie Man może się wydawać nieco zawiły. Po bliższym przyjrzeniu się wcale taki nie jest, a obowiązki podatników nie powinny przyprawiać o ból głowy.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy na Wyspie Man - stawki podatkowe
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.