Praca za granicą

Praca Wyspa Man

28 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze
Praca Wyspa Man
Mało kto kojarzy to niezwykłe państewko. Niewielka Wyspa Man należy do archipelagu wysp brytyjskich i ma zaskakująco sporo zaoferowania. Co ciekawe, w roku 2005 około 4 tys. Polaków wyemigrowało za pracą właśnie do tego miejsca. Czy nadal warto szukać tam zatrudnienia?

Praca na Wyspie Man

Praca Wyspa Man jest świetną opcją dla osób, które szukają niestandardowego miejsca na imigrację. Wielka Brytania staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla Polaków. Ogólna niechęć jeszcze nasiliła się po Brexicie. Wyspa ta może być więc lepszym rozwiązaniem – tym bardziej że słynie z przyjaznej atmosfery. Na miejscu żyje ok. dwa tysiące naszych rodaków i ich liczba się stopniowo zwiększa. Gdzie udało znaleźć im się zatrudnienie? Dowiedz się, gdzie warto szukać pracy na Wyspie Man! Wyjaśniamy, jak wygląda obecna sytuacja, a także radzimy, w jaki sposób najszybciej znaleźć zajęcie w tym wyjątkowym miejscu!

Chociaż Wyspa Man jest niewielka, nie brakuje na niej ofert pracy. Według powszechnego przekonania każdy, kto tam się zjawi, powinien znaleźć zajęcie.

Jaki jest poziom bezrobocia na Wyspie Man?
Bezrobocie jest minimalne i jego stopa wynosi zwykle jedynie ok. 2%.

Oczywiście w lepszym położeniu są ci, którzy mieszkają już na wyspie jakiś czas. Na korzystniejsze oferty odpowiadać mogą oczywiście również posiadacze bogatego CV, a także osoby znające języki obce. Praca na Wyspie Man wbrew pozorom nie musi być związana jedynie z rybołówstwem, ponieważ państwo to stało się w ostatnich latach bardzo popularnym miejscem dla turystów.

Oferty pracy na Wyspie Man

Miejsce to słynie z pysznych przegrzebków św. Jakuba, dlatego w tej właśnie branży najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Chociaż państwo to wydaje się nieco staromodne i odcięte od świata, można spotkać oferty pracy na Wyspie Man w tak naprawdę każdej branży. Oczywiście to, gdzie znajdzie się zatrudnienie, jest zależne od kilku czynników. Na start wielu Polaków musi zwykle zaczynać od mało prestiżowych prac, np. w małżowniach, na zmywakach, w barach, na budowach czy w firmach sprzątających. Według artykułu ze strony Isle of Man Today mieszkańcy pochodzący z Polski pracują obecnie w wielu sektorach, m.in. w rozmaitych korporacjach, służbie zdrowia, sprzedaży czy hotelarstwie. Zajmują przy tym różne stanowiska, także te z wyższego szczebla. Jest więc to dowód na to, że z powodzeniem można tam znaleźć także bardziej stabilne i dochodowe zajęcie.

Szukasz pracy?

SPAWACZ MAG

P.P.H.U. "JULIA" MAREK WIERZBA

 • Czechy
 • 14 000-20 000 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Zbiór pomidorów w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca w Holandii przy kwiatach i cebulkach kwiatowych!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca przy produkcji pisanek.

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

TOP OFERTA – Praca przy produkcji części samochodowych

GRUPA CONTRAIN

 • Niemcy
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca na Wyspie Man bez języka

Wiele osób decydujących się na emigrację nie zna języka lub opanowała go jedynie w stopniu podstawowym. Okazuje się jednak, że praca na Wyspie Man bez języka jest możliwa. Takie osoby mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownicy fizyczni w porcie, branży związanej z rybołówstwem czy też w barach. W ostatnich latach wyspa stała się popularna wśród turystów. W opowieściach słynie jako miejsce, które jest odcięte od świata i można na nim poczuć więź z naturą, odkładając smartfona czy laptopa. Co więcej, tysiące miłośników motoryzacji przyciągają słynne ekstremalne wyścigi motocyklowe, organizowane regularnie już od 1907 roku. Z tego względu w licznych barach, hotelach czy restauracjach zawsze czekają miejsca pracy. Pomoc kuchenna czy osoby utrzymujące porządek powinny znać jedynie kilka podstawowych słów, by móc się skomunikować.

Zarobki na Wyspie Man

Jednostkami monetarnymi obowiązującymi na Wyspie Man są funt manx i funt szterling.

Średnie zarobki netto w tym państwie w przeliczeniu na różne waluty wyglądają następująco:

 • 12,000 PLN (10,000-15,000);
 • 2,400 GBP (2,000-3,000);
 • 3,100 USD (2,500-3,800);
 • 2,800 EUR (2,300-3,500).

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, życie codzienne jest nieco droższe. Średnio ceny są ok. dwukrotnie wyższe w porównaniu z polskimi. Po znalezieniu dobrej pracy można jednak sporo zaoszczędzić, jeśli planuje się powrót do ojczyzny. Zarobki na Wyspie Man zdecydowanie dają szansę na zgromadzenie w ciągu kilku lat niewielkiego własnego kapitału.

Podatki na Wyspie Man

Osoby, które planują krótszy wyjazd zarobkowy na Wyspę Man lub te, które zostawiły w Polsce swój dom i rodzinę, mogą niestety narazić się na wysokie podatki. Zgodnie z konwencją przeciwdziałającą podwójnemu opodatkowaniu, polskie urzędy skarbowe będą dokładnie sprawdzać sytuację emigracyjną i oceniać, gdzie powinny rozliczać się osoby, które opuściły Polskę. Jeśli posiadają jakikolwiek majątek lub rodzinę w kraju, nie ma znaczenia, że mieszkają lub są zatrudnione za granicą – muszą płacić składki do polskich urzędów. Te niestety są z reguły znacznie wyższe niż standardowe podatki na Wyspie Man.

Więcej o systemie podatkowym na Wyspie Man

Formalności po przyjeździe na Wyspę Man

Imigranci szukający zatrudnienia muszą oczywiście dopełnić kilku obowiązków. Pracodawcy nie mogą zatrudnić żadnej osoby, która nie ma statusu „Isle of Man worker” (ang. pracownik Wyspy Man). Wśród wymaganych formalności po przyjeździe na Wyspę Man znajduje się konieczność uzyskania tymczasowego lub stałego zezwolenia na pracę. Osoby posiadające tzw. Immigration employment document IED (ang. dokument zatrudnienia imigracyjnego) są zwolnione z konieczności posiadania pozwolenia na pracę. Jest to rodzaj specjalnej wizy, przyznawanej przez rząd Wyspy Man.

Co ciekawe, każdy, kto przeprowadza się na wyspę, aby na niej osiąść, jest zobowiązany do posiadania prawa jazdy. Nawet jeśli je już posiada, musi wyrobić je na miejscu w ciągu 3 miesięcy po swoim przyjeździe.

Praca na Wyspie Man to świetne rozwiązanie dla osób planujących emigrację zarobkową. Miejsce to jest absolutnie wyjątkowe i ciekawe, dlatego warto się do niego udać. Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, bezpieczne warunki czy zachwycające widoki uprzyjemniają taki pobyt. Wysokie ceny mogą nieco zniechęcać, ale warto pamiętać, że zarobki są także odpowiednio wyższe. Na miejscu można spotkać też wielu rodaków, którzy osiedli tam już na stałe. Zawsze warto spytać ich o rady!

Podsumowanie:
 • Praca na Wyspie Man to możliwość znalezienia zatrudnienia w różnych branżach, nie tylko związanych z rybołówstwem. Osoby z bogatym CV czy znajomością języków obcych mają szansę na bardziej prestiżowe oferty pracy.
 • Praca na Wyspie Man bez znajomości języka jest możliwa, zwłaszcza w branży gastronomicznej, która prosperuje dzięki popularności wyspy wśród turystów.
 • Zarobki na Wyspie Man pozwalają na zgromadzenie niewielkiego własnego kapitału, choć życie tam jest nieco droższe niż w Polsce. Osoby planujące krótki pobyt muszą jednak liczyć się z wysokimi polskimi podatkami.
 • Imigranci szukający pracy na Wyspie Man muszą dopełnić kilku formalności, takich jak uzyskanie zezwolenia na pracę lub posiadanie specjalnego dokumentu zatrudnienia imigracyjnego. Osoby przeprowadzające się na wyspę muszą także posiadać prawo jazdy.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie leży Wyspa Man?

Wyspa Man leży w archipelagu wysp brytyjskich.

Czy można znaleźć pracę na Wyspie Man?

Na Wyspie Man jest bardzo niskie bezrobocie i poszukiwani są specjaliści z różnych dziedzin.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Mistrz

Mistrz

Wyspa Man to idealne miejsce dla osób poszukujących pracy. Jak przekonuje artykuł, można tam znaleźć zatrudnienie w praktycznie każdej branży. Ja sam zatrudniam wielu pracowników z Polski i jestem zadowolony z ich zaangażowania oraz umiejętności.
H.Salata

H.Salata

Zastanawiałem się już nad emigracją do Wielkiej Brytanii, ale może lepiej spróbować na Wyspie Man. Trochę mnie martwi płacenie wysokich podatków, ale może uda się znaleźć dobrą pracę, która przyniesie mi stabilne dochody.
Adaś

Adaś

Właśnie myślę o emigracji zarobkowej i Wyspa Man wydaje mi się atrakcyjnym miejscem. Cieszy mnie fakt, że można tam znaleźć pracę bez znajomości języka. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć zatrudnienie na tamtejszym rynku pracy.
Orian

Orian

Ja osobiście nie miałem problemów ze znalezieniem zatrudnienia na Wyspie Man. Pracuję w branży turystycznej i jestem zadowolony z mojej pracy oraz zarobków. Wszyscy tu są bardzo mili i przyjaźni, co sprawia, że praca jest jeszcze przyjemniejsza.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka