!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Praca Wyspa Man

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy

Praca Wyspa Man
Mało kto kojarzy to niezwykłe państewko. Niewielka Wyspa Man należy do archipelagu wysp brytyjskich i ma zaskakująco sporo zaoferowania. Co ciekawe, w roku 2005 około 4 tys. Polaków wyemigrowało za pracą właśnie do tego miejsca. Czy nadal warto szukać tam zatrudnienia?

Praca na Wyspie Man

Praca Wyspa Man jest świetną opcją dla osób, które szukają niestandardowego miejsca na imigrację. Wielka Brytania staje się coraz mniej przyjaznym krajem dla Polaków. Ogólna niechęć prawdopodobnie jeszcze bardziej nasili się po Brexicie. Wyspa ta może być więc lepszym rozwiązaniem – tym bardziej że słynie z przyjaznej atmosfery. Na miejscu żyje ok. dwa tysiące naszych rodaków i ich liczba się stopniowo zwiększa. Gdzie udało znaleźć im się zatrudnienie? Dowiedz się, gdzie warto szukać pracy na Wyspie Man! Wyjaśniamy, jak wygląda obecna sytuacja, a także radzimy, w jaki sposób najszybciej znaleźć zajęcie w tym wyjątkowym miejscu!

Chociaż Wyspa Man jest niewielka, nie brakuje na niej ofert pracy. Według powszechnego przekonania każdy, kto tam się zjawi, powinien znaleźć zajęcie.

Jaki jest poziom bezrobocia na Wyspie Man?
Bezrobocie jest minimalne i jego stopa wynosi zwykle jedynie ok. 2%.

Oczywiście w lepszym położeniu są ci, którzy mieszkają już na wyspie jakiś czas. Na korzystniejsze oferty odpowiadać mogą oczywiście również posiadacze bogatego CV, a także osoby znające języki obce. Praca na Wyspie Man wbrew pozorom nie musi być związana jedynie z rybołówstwem, ponieważ państwo to stało się w ostatnich latach bardzo popularnym miejscem dla turystów.

Oferty pracy na Wyspie Man

Miejsce to słynie z pysznych przegrzebków św. Jakuba, dlatego w tej właśnie branży najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie. Chociaż państwo to wydaje się nieco staromodne i odcięte od świata, można spotkać oferty pracy na Wyspie Man w tak naprawdę każdej branży. Oczywiście to, gdzie znajdzie się zatrudnienie, jest zależne od kilku czynników. Na start wielu Polaków musi zwykle zaczynać od mało prestiżowych prac, np. w małżowniach, na zmywakach, w barach, na budowach czy w firmach sprzątających. Według artykułu ze strony Isle of Man Today mieszkańcy pochodzący z Polski pracują obecnie w wielu sektorach, m.in. w rozmaitych korporacjach, służbie zdrowia, sprzedaży czy hotelarstwie. Zajmują przy tym różne stanowiska, także te z wyższego szczebla. Jest więc to dowód na to, że z powodzeniem można tam znaleźć także bardziej stabilne i dochodowe zajęcie.

Praca na Wyspie Man bez języka

Wiele osób decydujących się na emigrację nie zna języka lub opanowała go jedynie w stopniu podstawowym. Okazuje się jednak, że praca na Wyspie Man bez języka jest możliwa. Takie osoby mogą znaleźć zatrudnienie jako pracownicy fizyczni w porcie, branży związanej z rybołówstwem czy też w barach. W ostatnich latach wyspa stała się popularna wśród turystów. W opowieściach słynie jako miejsce, które jest odcięte od świata i można na nim poczuć więź z naturą, odkładając smartfona czy laptopa. Co więcej, tysiące miłośników motoryzacji przyciągają słynne ekstremalne wyścigi motocyklowe, organizowane regularnie już od 1907 roku. Z tego względu w licznych barach, hotelach czy restauracjach zawsze czekają miejsca pracy. Pomoc kuchenna czy osoby utrzymujące porządek powinny znać jedynie kilka podstawowych słów, by móc się skomunikować.

Zarobki na Wyspie Man

Jednostkami monetarnymi obowiązującymi na Wyspie Man są funt manx i funt szterling.

Średnie zarobki netto w tym państwie w przeliczeniu na różne waluty wyglądają następująco:

  • 12,000 PLN (10,000-15,000);
  • 2,400 GBP (2,000-3,000);
  • 3,100 USD (2,500-3,800);
  • 2,800 EUR (2,300-3,500).

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, życie codzienne jest nieco droższe. Średnio ceny są ok. dwukrotnie wyższe w porównaniu z polskimi. Po znalezieniu dobrej pracy można jednak sporo zaoszczędzić, jeśli planuje się powrót do ojczyzny. Zarobki na Wyspie Man zdecydowanie dają szansę na zgromadzenie w ciągu kilku lat niewielkiego własnego kapitału.

Podatki na Wyspie Man

Osoby, które planują krótszy wyjazd zarobkowy na Wyspę Man lub te, które zostawiły w Polsce swój dom i rodzinę, mogą niestety narazić się na wysokie podatki. Zgodnie z konwencją przeciwdziałającą podwójnemu opodatkowaniu, polskie urzędy skarbowe będą dokładnie sprawdzać sytuację emigracyjną i oceniać, gdzie powinny rozliczać się osoby, które opuściły Polskę. Jeśli posiadają jakikolwiek majątek lub rodzinę w kraju, nie ma znaczenia, że mieszkają lub są zatrudnione za granicą – muszą płacić składki do polskich urzędów. Te niestety są z reguły znacznie wyższe niż standardowe podatki na Wyspie Man.

Więcej o systemie podatkowym na Wyspie Man

Formalności po przyjeździe na Wyspę Man

Imigranci szukający zatrudnienia muszą oczywiście dopełnić kilku obowiązków. Pracodawcy nie mogą zatrudnić żadnej osoby, która nie ma statusu „Isle of Man worker” (ang. pracownik Wyspy Man). Wśród wymaganych formalności po przyjeździe na Wyspę Man znajduje się konieczność uzyskania tymczasowego lub stałego zezwolenia na pracę. Osoby posiadające tzw. Immigration employment document IED (ang. dokument zatrudnienia imigracyjnego) są zwolnione z konieczności posiadania pozwolenia na pracę. Jest to rodzaj specjalnej wizy, przyznawanej przez rząd Wyspy Man.

Co ciekawe, każdy, kto przeprowadza się na wyspę, aby na niej osiąść, jest zobowiązany do posiadania prawa jazdy. Nawet jeśli je już posiada, musi wyrobić je na miejscu w ciągu 3 miesięcy po swoim przyjeździe.

Praca na Wyspie Man to świetne rozwiązanie dla osób planujących emigrację zarobkową. Miejsce to jest absolutnie wyjątkowe i ciekawe, dlatego warto się do niego udać. Przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, bezpieczne warunki czy zachwycające widoki uprzyjemniają taki pobyt. Wysokie ceny mogą nieco zniechęcać, ale warto pamiętać, że zarobki są także odpowiednio wyższe. Na miejscu można spotkać też wielu rodaków, którzy osiedli tam już na stałe. Zawsze warto spytać ich o rady!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie leży Wyspa Man?

Wyspa Man leży w archipelagu wysp brytyjskich.

Czy można znaleźć pracę na Wyspie Man?

Na Wyspie Man jest bardzo niskie bezrobocie i poszukiwani są specjaliści z różnych dziedzin.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.