Praca za granicą

Agencje pracy Albania - biura pracy w Albanii

10 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

6 komentarzy
Agencje pracy Albania - biura pracy w Albanii
Osoby poszukujące pracy za granicą najczęściej decydują się na skorzystanie z prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Takie posunięcie jest zazwyczaj bardzo dobre, ponieważ pośrednicy mają dostęp do wielu ofert. Biura pracy szukają zarówno pracowników tymczasowych, jak i osób do stałego zatrudnienia. Co więcej często agencja świadczy usługi w zakresie pomocy w przeprowadzce i zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Także planując emigrację zarobkową do Albanii, warto rozważyć skorzystanie z usług pośrednika. Przed nawiązaniem współpracy z agencją pośrednictwa pracy warto jednak zaznajomić się z kilkoma ważnymi kwestiami. Znajomość zasad działania firm pośredniczących w zatrudnieniu pozwoli uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności po podpisaniu umowy.

Agencje pracy nie są też jedynym sposobem na znalezienie zatrudnienia w Albanii. Przyjrzyjmy się bliżej metodom poszukiwania zatrudnienia w tym bałkańskim państwie.

Na co zwracać uwagę poszukując agencji pracy w Albanii?

Rynek pracy w Albanii ciągle się rozwija, co daje pole do popisu biurom pośrednictwa pracy. Póki co w kraju funkcjonują głównie mniejsze agencje oraz pośrednicy działający lokalnie na Bałkanach.

Przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy warto się zorientować w zasadach ich funkcjonowania. Przede wszystkim należy ustalić, czy dany pośrednik działa na rynku legalnie. O ile w przypadku dużych międzynarodowych agencji nie trzeba się martwić, to już mniejsze biura należy sprawdzić. Wiele agencji sama dzieli się informacjami o stosownych certyfikatach oraz wpisach do rejestrów. Nierzadko pośrednicy chwalą się także nagrodami potwierdzającymi legalność ich działania oraz jakość świadczonych usług.

W przypadku wątpliwości można skontaktować się z albańskim urzędem pracy, aby zweryfikować prywatne biuro pracy. Sprawa jest łatwiejsza w przypadku agencji posiadających swoje placówki na terenie Polski. Te można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ), znajdującym się pod adresem internetowym: http://stor.praca.gov.pl

Pamiętaj!

  • Ważną kwestią przy współpracy z pośrednikami są ewentualne koszty.
  • Agencje pośrednictwa pracy nie powinny pobierać opłat za swoje usługi od osób poszukujących zatrudnienia.
  • Rejestracja oraz rekrutacja powinny być darmowe, a opłaty przed podjęciem zatrudnienia wskazują na nieetyczne postępowanie biura.
  • Pośrednicy czerpią bowiem dochody od pracodawców zlecających rekrutację.

Nie oznacza to całkowitego braku opłat. Agencja pracy może pobierać zwrot kosztów za takie usługi, jak na przykład tłumaczenie dokumentów czy badania lekarskie. Po podjęciu pracy tymczasowej mogą zostać naliczone na wynagrodzenie także koszta zakwaterowania, transportu do pracy czy też wyżywienia. Agencja musi wyszczególnić wszystkie opłaty w umowie. Warto dokładnie czytać dokumenty przed podpisaniem, a im obszerniejsza umowa, tym lepiej. Uwzględnienie wszystkich ewentualności pomoże uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Alternatywy dla prywatnych biur pracy w Albanii

Osoby poszukujące pracy w Albanii przed skorzystaniem z usług prywatnej agencji rekrutacyjnej mogą rozważyć inne metody. Jedną z nich jest wybranie się do albańskiego urzędu pracy. Narodowe Służby Zatrudnienia (Shërbimi Kombëtar i Punësimit) na bieżąco analizują sytuację na rynku i gromadzą oferty pracy od lokalnych przedsiębiorców.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Urząd pracy nie tylko pomaga w znalezieniu pracy, ale także pełni rolę doradczą w zakresie ustalania kompetencji zawodowych, czy w formalnościach związanych z osiedleniem się w Albanii. Informacje na temat działalności albańskich Narodowych Służb Zatrudnienia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej urzędu: http://shkp.gov.al

Niestety Albania nie jest objęta działalnością sieci EURES, co powoduje, że przy urzędach pracy nie funkcjonują doradcy Europejskich Służb Zatrudnienia.

Poszukiwania pracy w Albanii można prowadzić także za pomocą lokalnych mediów. Wielu pracodawców ogłasza się w gazetach oraz radiu. Warto śledzić bloki ogłoszeniowe. Oczywiście większość osób zacznie od przeglądania portali internetowych z ogłoszeniami o pracy. Warto mieć na uwadze, że wiele z ofert na takich stronach jest publikowana właśnie przez agencje pracy.

Jakie agencje pracy działają w Albanii?

Na terenie Albanii funkcjonują głównie lokalne biura pośrednictwa pracy oraz pośrednicy obejmujący swoim działaniem Bałkany. Póki co albański rynek omijają liderzy rynku rekrutacji w postaci takich firm, jak Adecco, Manpower czy Randstad. Mimo to warto przyjrzeć się ofertom międzynarodowych agencji, które mogą posiadać oferty pracodawców mających swoje placówki w Albanii.

Jeżeli chodzi o albańskie agencje pracy to ciężko wskazać najlepsze. Można jednak zwrócić uwagę na kilka biur mających względnie dobre opinie wśród pracowników.

Vela Consulting - albańska agencja pośrednictwa pracy zajmująca się zarówno pracą tymczasową, jak i poszukiwaniem specjalistów na stałe. Pośrednik działa nie tylko w Albanii, ale także na całym Bliskim Wschodzie i w Europie.

Video

Albanian HR Solutions - agencja pośrednictwa pracy z siedzibą w mieście Tirana. Biuro poszukuje pracowników dla firm z wielu sektorów. Wiele ofert dotyczy stanowisk dla specjalistów.

TSTS Group - firma zajmująca się szkoleniem personelu statków pasażerskich i handlowych. Przedsiębiorstwo zajmuje się także rekrutacją marynarzy i personelu dla armatorów.

Elite Recruitment Group - międzynarodowa agencja pracy zajmująca się przemysłem kolejowym. Pośrednik poszukuje między innymi pracowników dla przedsiębiorstw albańskich związanych z koleją.

ALMA CAREER - sieć agencji pośrednictwa pracy działających głównie internetowo. Grupa obejmuje swoim działaniem między innymi albański rynek pracy.

EPPC - doświadczona agencja pracy funkcjonująca w Albanii. Biuro współpracuje z wieloma firmami reprezentującymi różne branże. W ofercie znajdują się także liczne szkolenia przydatne w rozwoju zawodowym.

Video

Outstaff - biuro pośrednictwa pracy organizujące zarówno pracę tymczasową, jak i poszukujące talentów do stałego zatrudnienia. Pośrednik działa na wielu polach, ale przede wszystkim skupia się na pracownikach niższego szczebla.

Hire Me - agencja pracy rekrutująca personel na potrzeby albańskich firm. W ofercie biura znajdą się zarówno wakaty dla pracowników niższego szczebla, jak i dla kadry zarządzającej czy specjalistów IT.

Tak się prezentuje kilka agencji pośrednictwa pracy działających na terenie Albanii. Niestety rynek pośrednictwa pracy jest ciągle dość skromny w tym kraju i spora część biur oferuje zagraniczne posady dla Albańczyków. Nie oznacza to, że Polacy nie znajdą ciekawych ofert pracy w tym bałkańskim kraju. Warto prześledzić oferty wielu agencji, co znacząco zwiększy szanse na powodzenie.

Podsumowanie:
  • Agencje pracy nie są jedynym sposobem na znalezienie zatrudnienia w Albanii.
  • Przed podjęciem współpracy z agencją pośrednictwa pracy warto się zorientować w zasadach ich funkcjonowania, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.
  • Osoby poszukujące pracy w Albanii przed skorzystaniem z usług prywatnej agencji rekrutacyjnej mogą rozważyć inne metody, takie jak wybranie się do albańskiego urzędu pracy lub śledzenie lokalnych mediów.
  • Na terenie Albanii funkcjonują głównie mniejsze agencje pośredniczące, a międzynarodowe firmy rekrutacyjne omijają ten rynek.

To może Cię również zainteresować

Praca Albania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Młody

Młody

Fajne artykuł, w którym można dowiedzieć się, co warto wiedzieć, szukając pracy w Albanii. Na pewno ważne jest sprawdzenie, czy dana agencja działa na rynku legalnie i jakie koszty są z nią związane. Dobre też, że artykuł podpowiada alternatywne metody szukania pracy.
myśłiciel

myśłiciel

Ciekawe, że wiele ofert na portalach internetowych pochodzi od agencji pracy. Trzeba więc uważać, kiedy podpisujemy umowę, ale z tego artykułu wynika, że można na rynku albańskim szukać ofert pracy także za pośrednictwem narodowych służb zatrudnienia i lokalnych mediów.
polonia A

polonia A

Interesujący artykuł. Dobrze, że podkreśla się konieczność dokładnej lektury dokumentów przed podpisaniem umowy z agencją pracy. Także dobra opcja to szukanie pracowników poprzez lokalne media, bo wtedy można spodziewać się kandydatów, którzy lepiej znają lokalny rynek i środowisko pracy.
Barbara

Barbara

Ważne informacje dla osób szukających pracy w Albanii. Szkoda, że nie ma doradców ze strony Europejskich Służb Zatrudnienia, ale narodowe służby zatrudnienia na pewno także mogą przydać się w poszukiwaniach. Ciekawa propozycja to także rozważenie alternatywnych metod szukania pracy.
Olo

Olo

Ciekawy artykuł. Dobrze, że przypomina się o konieczności sprawdzenia legalności agencji pośredniczących w znalezieniu pracy. Dobrze też wiedzieć, że na terenie Albanii działają głównie lokalne biura pośrednictwa pracy, co może ułatwić znalezienie praktycznych informacji dla osób szukających pracy.
Andrzej

Andrzej

Prawda jest taka, że Albania pozytywnie idzie do przodu. Wiele jej jeszcze brakuje ale to już nie jest tak zacofany kraj jak kiedyś/

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.