Praca za granicą

Praca Albania

26 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

11 komentarzy
Praca Albania
Ten tajemniczy, niezwykle zróżnicowany i piękny kraj to jedno z coraz popularniejszych miejsc wśród turystów. Bogata kultura, przyjemny klimat i zachwycające widoki potrafią skutecznie oczarować. Czy jednak to dobry wybór na emigrację? Wyjaśniamy, jak wygląda kwestia praca Albania. Jakich formalności musisz dopełnić po przyjeździe, gdzie szukać ofert pracy oraz jakie są zarobki w Albanii.

Praca w Albanii

Wbrew pozorom kraj ten nie jest tak niebezpieczny, jak powszechnie się o nim mówi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jedynie wyprawy w tereny górskie, w których mogą znajdować się nielegalne uprawy maku i konopi. Większość Albańczyków przestrzega jednak tradycji, według której gościom (turystom) absolutnie nie może stać się żadna krzywda. Co więcej, Polacy są kojarzeni z Janem Pawłem II, więc są serdecznie traktowani. Jak jednak wygląda emigracja w tym kraju? Dowiedz się, jaka praca Albania czeka na miejscu na imigrantów!

Gospodarka Albanii od kilku lat dynamicznie się rozwija. Mitem jest, że to biedny i zacofany kraj. Sytuacja w państwie stopniowo się poprawia, a rynek pracy tworzy coraz więcej nowych miejsc pracy. Chociaż państwo to nie jest członkiem Unii Europejskich, warunki zatrudnienia są podobne – obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy, podpisuje się umowy na czas określony lub nieokreślony itp.

Czy wiesz, że...
Albania ma w roku najwięcej ustawowo dni wolnych (aż 13!), ponieważ respektuje święta wszystkich religii obecnych w kraju – chrześcijańskiej, muzułmańskiej i prawosławnej.

Praca w Albanii pomimo różnic kulturowych jest dostępna dla obcokrajowców. Osoby posługujące się biegle językami obcymi i posiadające imponujące CV mogą znaleźć korzystne zatrudnienie. Co ciekawe, od kilku lat wiele Włochów emigruje do Albanii za pracą, ponieważ jest w niej więcej ofert. Niskie podatki oraz dopiero rozkwitający rynek pracy są także świetnym polem do popisu dla osób, które chcą spróbować swoich sił, zakładając własną działalność.

Oferty pracy w Albanii

Większość ogłoszeń dotyczy lekarzy i pielęgniarek. Duże zapotrzebowanie jest również na wykładowców uniwersyteckich, a także lektorów języka angielskiego. Ponieważ kraj staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, sektor ten dynamicznie się rozwija. W związku z tym można zaobserwować duży popyt na restauratorów, kucharzy, kelnerów, barmanów itp. Zatrudnienie można znaleźć także w nowych hostelach.

Szukasz pracy?

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

  • Kraków
  • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Dodana

Pracownik Sklepu Świat Prasy - Kluczbork

Świat Prasy Spółka Akcyjna

  • Kluczbork
Dodana
Dodana

Jako że kraj stara się odbudować po 500 latach okupacji tureckiej i komunizmie, duże wzięcie mają architekci, inżynierowie i budowlańcy. Nowo powstające firmy poszukują doświadczonych managerów oraz specjalistów IT. Oferty pracy w Albanii bardzo często dotyczą również wyspecjalizowanych rzemieślników.

Praca sezonowa Albania

W Albanii nie ma może zbyt wielu zabytków, ale piękna pogoda, przepyszna kuchnia (łącząca smaki m.in. tureckie, włoskie czy greckie) i zachwycająca dzika przyroda sprawiają, że warto tu przyjechać. Praca sezonowa Albania to świetny pomysł na wakacje. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie jako pomoc w restauracji lub barze, a także przy zbiorach. Nie będą to dochodowe zajęcia, ale niektórzy pracodawcy mogą na krótki czas zapewnić nocleg. Taki wyjazd będzie z pewnością niezapomnianą przygodą. Poniższy film pokazuje, jak wygląda rolnictwo w Albanii:

Video

Praca w Albanii bez języka

Urzędowym językiem w Albanii jest albański. Jest jednym z najstarszych w Europie i nie przypomina żadnego innego. Na prowincji mało kto mówi w innym języku, ale w większych miastach z powodzeniem da się komunikować po angielsku, włosku czy grecku. Praca w Albanii bez języka jest możliwa, ale warto przyswoić kilka podstawowych zwrotów. Po około roku można się go nauczyć, po prostu tutaj żyjąc i mieszkając. Oczywiście osoby biegle posługujące się angielskim czy włoskim mają odpowiednio wyższe szanse na lepszą pracę.

Zarobki w Albanii

Walutą obowiązującą w Albanii jest Lek Albański.

Ile można zarobić w Albanii?
Minimalne wynagrodzenie wynosi 40 000 ALL, czyli ok. 1700 zł.

Im lepsze stanowisko się obejmuje, tym większa pensja, ale ogólnie zarobki w Albanii nie są zbyt wysokie. Na plus działa fakt, że sytuacja ekonomiczna i gospodarcza kraju się sukcesywnie poprawia, a pensje rosną. Przy zachowaniu względnej oszczędności można z powodzeniem prowadzić życie na dobrej stopie.

Produkty spożywcze mają podobne ceny jak w Polsce, ale codzienne życie (szczególnie w dużych miastach) bywa drogie. Bardzo wysokie są rachunki za prąd – podnoszą je ogrzewanie i klimatyzacja. Zimą robi się chłodno, a latem częste są upały. O wiele tańsze są natomiast np. woda czy Internet.

Formalności po przyjeździe do Albanii

Do kraju można wjeżdżać bez wizy. Potrzebny jest jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Najrozsądniej jest zabrać oba dokumenty, ponieważ przydadzą się podczas załatwiania różnych formalności po przyjeździe do Albanii (np. przy realizacji ubezpieczenia medycznego). Na terytorium kraju można przebywać do 90 dni w ciągu 180 dni. Przy wjeździe nie trzeba przedstawiać powrotnego biletu ani udowadniać posiadania określonej kwoty pieniędzy.

Osoby planujące pobyt dłuższy niż trzy miesiące muszą udać się do najbliższego Urzędu Imigracyjnego. Przedłużenie można uzyskać, jeśli spełnia się określone wymagania, tj. planuje się zawarcie małżeństwa z obywatelem Albanii, założyło się w kraju działalność gospodarczą lub posiada się umowę o pracę.

Od obywateli Polski nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Prawo to dotyczy również kierowców tirów i autobusów. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC.

Pamiętaj!
Polisy wykupione w Polsce są jednak nieważne. W związku z tym należy wykupić bardzo drogie ubezpieczenie OC graniczne. Lepszym rozwiązaniem jest załatwienie sobie zawczasu tzw. Zielonej Karty.

Formalności po przyjeździe do Albanii nie dotyczą kwestii ubezpieczeniowych. Otóż ubezpieczenie medyczne nie jest wymagane, ale bezwzględnie rozsądniej jest posiadać stosowną polisę. Pokryje ona koszty leczenia na miejscu. Jeśli planuje się zostać w kraju na dłużej, można po czasie ubiegać się o polisę w lokalnych towarzystwach.

Albania to absolutnie wyjątkowy kraj. Jeśli masz plan wyemigrować do kraju o śródziemnomorskim klimacie, okazuje się, że łatwiej jest znaleźć tu zajęcie niż we Włoszech! Odkryj to niezwykłe miejsce na Ziemi i przekonaj się, co może Ci zaoferować praca w Albanii!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest waluta w Albanii?

Obowiązującą walutą w Albanii jest Lek Albański.

Czy w Albanii honorują polskie prawo jazdy?

Można wjechać do Albanii na podstawie polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy. Jednak trzeba pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

11 komentarzy

Gonazales

Gonazales

Interesują mnie informacje o zarobkach i kosztach życia w Albanii. Chciałbym wiedzieć, czy warto tam szukać pracy.
tatiana

tatiana

Cieszy mnie fakt, że Albania oferuje prace sezonowe dla turystów. To może być świetne rozwiązanie na wakacyjną przygodę i zarobek.
Renata

Renata

Słyszałem sporo pozytywnych opinii na temat inwestycji w Albanii. Może to dobry kraj na ekspansję biznesową mojej firmy?
Cukier

Cukier

Widzę, że w Albanii jest zapotrzebowanie na managerów i specjalistów ds. IT. Zastanawiam się, czy warto tam poszukać pracy w mojej branży.
Lonia

Lonia

Nie znam języka albańskiego, ale dzięki informacjom zawartym w artykule wiem, że w większych miastach da się porozumieć po angielsku czy grecku. Może warto spróbować znaleźć tam pracę bez znajomości języka?
Olek

Olek

Interesują mnie informacje na temat rynku pracy w Albanii. Zastanawiam się nad otwarciem nowej firmy w tym kraju i zatrudnieniem tam pracowników.
Sysia

Sysia

Słyszałam, że w Albanii rozwija się sektor turystyczny. Mam doświadczenie w pracy w branży hotelarskiej, więc może uda mi się tam znaleźć zatrudnienie.
Ewa

Ewa

Cieszę się, że Albania rozwija się ekonomicznie i tworzy nowe miejsca pracy. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł znaleźć tam pracę.
Komiks

Komiks

Widzę, że Albania staje się coraz bardziej interesująca dla zagranicznych pracowników. Myślę, że warto rozważyć podjęcie pracy w tym kraju.
Kornik

Kornik

Ja tez
Ankat@wp.pl

Ankat@wp.pl

Ja cały czas marzę o Albanii to piękny kraj

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.