Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca Albania

Praca Albania
Ten tajemniczy, niezwykle zróżnicowany i piękny kraj to jedno z coraz popularniejszych miejsc wśród turystów. Bogata kultura, przyjemny klimat i zachwycające widoki potrafią skutecznie oczarować. Czy jednak to dobry wybór na emigrację? Wyjaśniamy, jak wygląda kwestia praca Albania. Jakich formalności musisz dopełnić po przyjeździe, gdzie szukać ofert pracy oraz jakie są zarobki w Albanii.

Praca w Albanii

Wbrew pozorom kraj ten nie jest tak niebezpieczny, jak powszechnie się o nim mówi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza jedynie wyprawy w tereny górskie, w których mogą znajdować się nielegalne uprawy maku i konopi. Większość Albańczyków przestrzega jednak tradycji, według której gościom (turystom) absolutnie nie może stać się żadna krzywda. Co więcej, Polacy są kojarzeni z Janem Pawłem II, więc są serdecznie traktowani. Jak jednak wygląda emigracja w tym kraju? Dowiedz się, jaka praca Albania czeka na miejscu na imigrantów!

Gospodarka Albanii od kilku lat dynamicznie się rozwija. Mitem jest, że to biedny i zacofany kraj. Sytuacja w państwie stopniowo się poprawia, a rynek pracy tworzy coraz więcej nowych miejsc pracy. Chociaż państwo to nie jest członkiem Unii Europejskich, warunki zatrudnienia są podobne – obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy, podpisuje się umowy na czas określony lub nieokreślony itp.

Czy wiesz, że...Albania ma w roku najwięcej ustawowo dni wolnych (aż 13!), ponieważ respektuje święta wszystkich religii obecnych w kraju – chrześcijańskiej, muzułmańskiej i prawosławnej.

Praca w Albanii pomimo różnic kulturowych jest dostępna dla obcokrajowców. Osoby posługujące się biegle językami obcymi i posiadające imponujące CV mogą znaleźć korzystne zatrudnienie. Co ciekawe, od kilku lat wiele Włochów emigruje do Albanii za pracą, ponieważ jest w niej więcej ofert. Niskie podatki oraz dopiero rozkwitający rynek pracy są także świetnym polem do popisu dla osób, które chcą spróbować swoich sił, zakładając własną działalność.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Oferty pracy w Albanii

Większość ogłoszeń dotyczy lekarzy i pielęgniarek. Duże zapotrzebowanie jest również na wykładowców uniwersyteckich, a także lektorów języka angielskiego. Ponieważ kraj staje się coraz bardziej popularny wśród turystów, sektor ten dynamicznie się rozwija. W związku z tym można zaobserwować duży popyt na restauratorów, kucharzy, kelnerów, barmanów itp. Zatrudnienie można znaleźć także w nowych hostelach.

Jako że kraj stara się odbudować po 500 latach okupacji tureckiej i komunizmie, duże wzięcie mają architekci, inżynierowie i budowlańcy. Nowo powstające firmy poszukują doświadczonych managerów oraz specjalistów IT. Oferty pracy w Albanii bardzo często dotyczą również wyspecjalizowanych rzemieślników.

Praca sezonowa Albania

W Albanii nie ma może zbyt wielu zabytków, ale piękna pogoda, przepyszna kuchnia (łącząca smaki m.in. tureckie, włoskie czy greckie) i zachwycająca dzika przyroda sprawiają, że warto tu przyjechać. Praca sezonowa Albania to świetny pomysł na wakacje. Najłatwiej znaleźć zatrudnienie jako pomoc w restauracji lub barze, a także przy zbiorach. Nie będą to dochodowe zajęcia, ale niektórzy pracodawcy mogą na krótki czas zapewnić nocleg. Taki wyjazd będzie z pewnością niezapomnianą przygodą. Poniższy film pokazuje, jak wygląda rolnictwo w Albanii:

Praca w Albanii bez języka

Urzędowym językiem w Albanii jest albański. Jest jednym z najstarszych w Europie i nie przypomina żadnego innego. Na prowincji mało kto mówi w innym języku, ale w większych miastach z powodzeniem da się komunikować po angielsku, włosku czy grecku. Praca w Albanii bez języka jest możliwa, ale warto przyswoić kilka podstawowych zwrotów. Po około roku można się go nauczyć, po prostu tutaj żyjąc i mieszkając. Oczywiście osoby biegle posługujące się angielskim czy włoskim mają odpowiednio wyższe szanse na lepszą pracę.

Zarobki w Albanii

Walutą obowiązującą w Albanii jest Lek Albański.

Ile można zarobić w Albanii?Średnie wynagrodzenie wynosi ok. 52000 ALL, czyli ok. 1800 zł.

Im lepsze stanowisko się obejmuje, tym większa pensja, ale ogólnie zarobki w Albanii nie są zbyt wysokie. Na plus działa fakt, że sytuacja ekonomiczna i gospodarcza kraju się sukcesywnie poprawia, a pensje rosną. Przy zachowaniu względnej oszczędności można z powodzeniem prowadzić życie na dobrej stopie.

Produkty spożywcze mają podobne ceny jak w Polsce, ale codzienne życie (szczególnie w dużych miastach) bywa drogie. Bardzo wysokie są rachunki za prąd – podnoszą je ogrzewanie i klimatyzacja. Zimą robi się chłodno, a latem częste są upały. O wiele tańsze są natomiast np. woda czy Internet.

Formalności po przyjeździe do Albanii

Do kraju można wjeżdżać bez wizy. Potrzebny jest jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Najrozsądniej jest zabrać oba dokumenty, ponieważ przydadzą się podczas załatwiania różnych formalności po przyjeździe do Albanii (np. przy realizacji ubezpieczenia medycznego). Na terytorium kraju można przebywać do 90 dni w ciągu 180 dni. Przy wjeździe nie trzeba przedstawiać powrotnego biletu ani udowadniać posiadania określonej kwoty pieniędzy.

Osoby planujące pobyt dłuższy niż trzy miesiące muszą udać się do najbliższego Urzędu Imigracyjnego. Przedłużenie można uzyskać, jeśli spełnia się określone wymagania, tj. planuje się zawarcie małżeństwa z obywatelem Albanii, założyło się w kraju działalność gospodarczą lub posiada się umowę o pracę.

Od obywateli Polski nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych. Prawo to dotyczy również kierowców tirów i autobusów. Uznawane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC.

Pamiętaj!Polisy wykupione w Polsce są jednak nieważne. W związku z tym należy wykupić bardzo drogie ubezpieczenie OC graniczne. Lepszym rozwiązaniem jest załatwienie sobie zawczasu tzw. Zielonej Karty.

Formalności po przyjeździe do Albanii nie dotyczą kwestii ubezpieczeniowych. Otóż ubezpieczenie medyczne nie jest wymagane, ale bezwzględnie rozsądniej jest posiadać stosowną polisę. Pokryje ona koszty leczenia na miejscu. Jeśli planuje się zostać w kraju na dłużej, można po czasie ubiegać się o polisę w lokalnych towarzystwach.

Albania to absolutnie wyjątkowy kraj. Jeśli masz plan wyemigrować do kraju o śródziemnomorskim klimacie, okazuje się, że łatwiej jest znaleźć tu zajęcie niż we Włoszech! Odkryj to niezwykłe miejsce na Ziemi i przekonaj się, co może Ci zaoferować praca w Albanii!

Oceń ten wpis
Praca Albania
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.