Praca za granicą

Zwrot podatku z Macedonii Północnej- rozliczenie dochodów w Polsce

18 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

5 komentarzy
Zwrot podatku z Macedonii Północnej- rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione w Macedonii Północnej są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie, jak w Polsce tak i w tym bałkańskim kraju pracownicy najemni zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą się martwić o samodzielne opłacanie podatku.

Podobnie, jak w Polsce po zakończeniu roku podatkowego dokonuje się rocznego rozliczenia. Jednak sama procedura jest już zupełnie inna niż nad Wisłą. Wybierając się do pracy w Macedonii, z pewnością warto poznać podatkowe prawa i obowiązki. Te mogą być zaskakujące, a znajomość przepisów z pewnością będzie pomocna. Sprawdźmy więc, jak rozliczyć dochody w Macedonii Północnej i czy można uzyskać zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Kto i kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe w Macedonii Północnej?

Macedonia Północna posiada bardzo przyjazny system podatkowy. To bałkańskie państwo nie tylko posiada jedne z najniższych podatków na świecie, ale także nie wymaga od podatników dokonywania rocznego rozliczenia. W takim bądź razie, w jaki sposób dokonuje się roczne rozliczenie w Macedonii?

Public Revenue Office of the Republic of North Macedonia (PRO), czyli lokalny urząd skarbowy dokonuje rozliczeń za podatników. PRO po zakończeniu roku podatkowego przygotowuje projekty rocznej deklaracji podatkowej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rok podatkowy w Macedonii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

PRO przesyła podatnikom projekty deklaracji podatkowych do dnia 30 kwietnia następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Każdy kto otrzyma projekt powinien sprawdzić, czy został on poprawnie wypełniony oraz w razie potrzeby nanieść poprawki bądź informacje potrzebne do skorzystania z ewentualnych ulg podatkowych. Następnie deklarację powinno się odesłać do PRO bądź potwierdzić jej poprawność w terminie do 31 maja. W przypadku braku informacji zwrotnej urząd skarbowy uznaje przygotowaną przez siebie deklarację za ostateczną.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Gdańsk
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Rzeszów
Dodana

Zatrudnimy pomoc kucharza z doświadczeniem

Niepubliczne Placówki Oświatowe Jonatan

 • Bielsko-Biała
Dodana

Skąd PRO wie, w jaki sposób rozliczyć podatników?

 • Płatnicy podatku dochodowego są zobowiązani przekazywać elektroniczne sprawozdania do PRO przy okazji opłacania składek podatku.
 • Oznacza to, że pracodawca, potrącając składki z wynagrodzenia pracownika, ma obowiązek przekazać do urzędu informację o dochodzie oraz wysokości potrąconych należności podatkowych.
 • W ten sposób PRO posiada wszystkie informacje niezbędne do wykonania rozliczenia rocznego.
 • Po wykonaniu rozliczenia podatnik otrzyma informację o nadpłacie bądź niedopłacie podatku dochodowego.
 • Należy pamiętać, że rezydenci podatkowi Macedonii Północnej muszą się rozliczyć z wszystkich dochodów uzyskiwanych globalnie, zaś nierezydenci rozliczają się z dochodów uzyskanych tylko w Macedonii.
 • Status rezydencji może uzyskać osoba przebywająca w tym bałkańskim kraju przez okres ponad 183 dni w roku kalendarzowym.

Z jakich ulg można skorzystać w Macedonii Północnej?

Osoby fizyczne mają możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Macedońskie prawo zakłada, że ulga ta w 2023 roku dotyczy kwoty rocznego dochodu w wysokości 105 456 MKD. Dopiero wpływy powyżej tej kwoty będą objęte podatkiem dochodowym.

Ważne!

 • Kwota wolna od podatku w 2023 roku to 8 788 MKD miesięcznie.
 • Ustalono także, że wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia społeczne podlegają całkowitemu odpisowi.
 • Oznacza to, że składki zdrowotne, emerytalne czy od bezrobocia obniżają podstawę opodatkowania.

Władze macedońskie starają się również przyciągnąć do kraju inwestorów. Szczególnie na celownik biorą korporacje działające w branży rozwoju nowych technologii. Właśnie dlatego przedsiębiorstwa tego typu otwierające działalność w Macedonii Północnej, zostają zwolnione na dziesięć lat z podatku dochodowego. To samo tyczy się pracowników tych firm. W efekcie zatrudnieni w branży R&D na dekadę otrzymują całkowite zwolnienie z podatku dochodowego pobieranego z wynagrodzenia.

W jaki sposób rozliczyć dochody z Macedonii Północnej w Polsce?

Osoby pracujące w Macedonii Północnej i posiadające status rezydencji podatkowej w Polsce będą musiały złożyć roczną deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego. Oznacza to, że w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG należy wykazać dochody uzyskane w Macedonii.

Rozliczenie dochodów z Macedonii Północnej:

 • Zgodnie z obowiązującym prawem dochody z Macedonii Północnej rozlicza się za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia.
 • Wpływy z tego bałkańskiego kraju podlegają opodatkowaniu w Polsce.
 • Na szczęście podatnicy mają możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania, ponieważ mogą odpisać od należności podatek zapłacony za granicą.
 • Odpis nie może przekraczać wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Taka metoda nie pozwala całkowicie uniknąć podwójnego podatku, ale umożliwia skorzystanie z ulgi abolicyjnej. Ta powinna w całości zredukować podwójne należności.

Macedoński system podatkowy jest bardzo przyjazny i nie narzuca zbyt wielu obowiązków na podatników wykonujących pracę najemną. Z pewnością podatki w tym niewielkim kraju nie spędzą nikomu snu z oczu. W razie problemów z wypełnieniem deklaracji podatkowej zawsze można skorzystać z usług biur podatkowych, które zajmują się rozliczeniami zagranicznych dochodów.

Podsumowanie:
  • Macedonia Północna posiada przyjazny system podatkowy, który nie wymaga, aby podatnicy składali roczną deklarację podatkową.
  • Public Revenue Office zajmuje się rozliczeniami podatników i przesyła projekty deklaracji podatkowych do potwierdzenia przez podatników.
  • Osoby fizyczne mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, a przedsiębiorstwa działające w branży R&D otrzymują zwolnienie z podatku dochodowego na 10 lat.
  • Osoby pracujące w Macedonii Północnej i mające status rezydencji podatkowej w Polsce muszą złożyć roczną deklarację podatkową do polskiego urzędu skarbowego i skorzystać z ulgi abolicyjnej, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Macedonia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Katarzyna

Katarzyna

Jako właściciel firmy działającej w branży IT cieszy mnie fakt, że inwestycje w Macedonii Północnej są zwolnione z podatku dochodowego. Na pewno skorzystamy z tej ulgi, aby zwiększyć naszą obecność na rynku.
Bartek

Bartek

Cieszy mnie fakt, że Macedoński system podatkowy zachęca do inwestowania w nowe technologie. Mam już trochę doświadczenia w branży IT i zastanawiam się nad potencjalnymi możliwościami pracy w Macedonii.
Sara

Sara

Zwolnienie z podatku dochodowego dla pracowników branży R&D brzmi bardzo korzystnie. Mam nadzieję, że to przyciągnie więcej inwestorów i tym samym przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy.
Andrzej Brachaczek

Andrzej Brachaczek

Cieszę się, że Macedoński system podatkowy jest przyjazny dla podatników. To ułatwia życie i pozwala skupić się na pracy, a nie na skomplikowanych formalnościach podatkowych.
tymes

tymes

Macedonia Północna owszem to Skopje, ale w innych regionach ciężko dostać papiery do takich rozliczeń.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.